FULLJOIN PPM001

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
rock90

FULLJOIN PPM001

Post autor: rock90 »

Niedawno kupiłem u naszych żółtych przyjaciół kieszonkowy odbiornik DAB/DAB+ pod nazwą Fulljoin PPM001. Wspominałem już w jednym z tematów, że zawiodłem się dźwiękiem, który jest w dziwny sposób zniekształcony. Audio jest chropowate, zapiaszczone, a efekt stereo zaburzony (przypomina to nieco "falowanie" zniszczonej analogowej taśmy magnetycznej). Zniekształcenia nie wynikają ze złych parametrów po stronie nadawczej (porównywałem dźwięk z tunerem USB; tam brzmienie jest OK), tylko są spowodowane prawdopodobnie złym działaniem kodeka. Przygotowałem kilka nagrań dokonanych bez kompresji, czyli w formacie WAV 16bit/44,1KHz. Udostępniam archiwum .rar zawierające próbki nagrań kilku stacji radiowych z warszawskiego multiplexu DAB+.
Zniekształcenia najlepiej słychać na nagraniach Radia Dla Ciebie i RMFu, jednak wynika to z tego, że akurat w czasie dokonywania nagrań była emitowana zawartość dźwiękowa, która uwydatnia ową wadę odbiornika. Zniekształcenia występują na każdej stacji z multiplexu. Czy ktoś z Was, interesujący się zagadnieniami cyfryzacji lub obróbki dźwięku słyszał już takie dźwiękowe anomalie? Czy mogą wynikać one z niepełnej kompatybilności z nadawaniem Emitela? Niestety nie mogę porównać odsłuchu, z dźwiękiem w zwykłym DAB-ie (bez plusa). Być może w wyniku użycia innego kodeka zniekształcenia by nie wystąpiły. Wspomniany odbiornik odtwarza również pliki dźwiękowe w formacie AAC zapisane na karcie pamięci. Co dziwne, w tym przypadku dźwięk jest czysty, a przecież do dekodowania strumienia danych zostaje użyty ten sam kodek.
Zapraszam również do zapoznania się z nagraniem Programu 2 Polskiego Radia. Specyficzna zawartość muzyczna spowodowała, że wspomnianych zniekształceń nie słychać i można w miarę wymiernie ocenić jakość dźwięku oferowaną przez DAB+, przy bitracie 112 kbps.
Jako bonus dorzucam pliki graficzne przedstawiające widmo m.cz. (audio) dla audycji PR 2 i Radia Eska (widać doskonale, że w obecnej konfiguracji reprodukowane jest pełne spektrum częstotliwości; także powyżej 20 kHz.). Dla lubiących zagadnienia elektroniczne zamieszczam w pakiecie szczegółowe zdjęcie wnętrza odbiornika Fulljoin PPM001. Widać doskonale opisy chipów, więc bez problemu wygooglujecie wiedzę na temat tego, która kość za co odpowiada.

Oto link do archiwum (na samym dole znajduje się ikona "pobierz plik":

http://hostuje.net/file.php?id=19082c02 ... e0dabd53ce

Chyba napiszę do wytwórcy owego odbiornika z pytaniem o nowy firmware.

M
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2012, o 12:19 przez rock90, łącznie zmieniany 1 raz.

krystianb

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: krystianb »

Na RDC to ja słyszę bardzo typowy zbyt niski bitrate, ewentualnie efekt kilkukrotnej kompresji i dekompresji. Dźwięk wydaje się być dekodowany prawidłowo, górna połowa pasma jest prawidłowo "dekodowana" (przy aac mogło by się zdarzyć, że była by "obcięta", jeśli dekoder błędnie by zinterpretował strumień jako mpeg2 - nie generując wyższych harmonicznych)

rock90

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym - dyskusja o kompresji

Post autor: rock90 »

Sęk w tym, że efekt ten występuje niezależnie od bitratu i na każdej ze stacji. Wspominałem o tym, że dysponuję również tunerem USB i tam dźwięk posiada jedynie ewentualne zniekształcenia wynikające z kompresji, które nawet przy niskim bitracie brzmią zupełnie inaczej. Na kieszonkowym tunerze najlepiej słychać zniekształcenia przy wysokich poziomach sygnału. Słychać też "chropowatość" na muzyce poważnej (np. smyczki, czy wybrzmiewający fortepian). Gdy muzyka ma charakter "pulsujący", np. reggae, to zniekształcenia są prawie niezauważalne.
Wysłałem próbki dźwięku do wytwórcy, ciekawe co odpisze.

M

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Fulljoin PPM001

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Niestety podobny efekt zauważyłem w kilku różnych modelach odbiorników. Konieczna jest poprawka oprogramowania.
Jeśli producent do mnie napisze może otrzymać zarejestrowany kompletny strumień ze stacji czołowej, który może odtwarzać w laboratorium by zasymulować odbiór w PL. To powinno pomóc rozwiązać problem.

Przed chwilą pozmieniałem ustawienia kompresji niektórych programów. Może to częściowo pomóc. Spotkałem się z sytuacją, że odbiornik nie działał prawidłowo przy niektórych przepływnościach. Ciekawe czy w tym przypadku jest podobnie.

rock90

Re: Fulljoin PPM001

Post autor: rock90 »

Widzę, że zmienił pan bitrate Radia Maryja na 56 kbps, włączając przy okazji tryb mono (single channel). Niestety zniekształcenia nadal występują. Dodam, że mają one różnorodny charakter i np. dla mowy brzmią tak, jakby rezonowała pasożytniczo membrana mikrofonu, a podczas reprodukcji hejnału dźwięk jest bardzo "chropowaty" (porównując do techniki analogowej można rzec przesterowany w głośniejszych partiach). Odbiornik Fulljoin PPM001 jest zbudowany w oparciu o scalony tuner FCI FC8001 oraz "kontroler multimediów" SM3421. Być może inne odbiorniki oparte na tej konfiguracji sprzętowej mają tę samą przypadłość, choć raczej skłaniałbym się ku teorii, że jest to wina firmwaeru.

Ps. Dziękuję za wydzielenie tematu. Jest on o tyle ciekawy, że opisuje przypadłość sprzętu najtańszego segmentu, więc takiego, którym będzie zainteresowana większość nabywców.

M

Zablokowany