Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Sam tuner (a właściwie odtwarzacz sieciowy z opcją tunera) jest OK, tylko cena mało atrakcyjna. Jeśli zależy ci na radiu internetowym i odtwarzaczu DLNA to poszukaj ewentualnie czegoś tańszego- ja mam coś podobnego ale bez DAB kupione w USA <200USD. Zaletą jest wyjście SPDIF.
Za chcesz wykorzystywać samo DAB nie warto tyle płacić.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Zależy mi na radiu i internetowym, DLNA i DAB+ i dobrze byłoby aby jeszcze przez USB odtwarzany był format MP-3 , FLAC itp.
W chwili obecnej ceny za zestawy HiFi posiadające taką konfigurację to kosmiczny wydatek.
Czekam na dostawę DigitRadio 100 IR (DAB+ i radio internetowe) . Podłącze pod dotychczasową wieżę Technicsa i może to wystarczy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Na poprzedniej stronie dałem Ci linka do takiego tunera <200 EUR.

A taki "wszystkomający" zestaw kupisz za ponad 2000. Np. Onkyo tx-8050 (1700) + tuner DAB UP-DT1 (niestety u nas b. drogi 900).

Jeśli wystarczy Ci trochę gorsza jakość dźwięku to za 1600 można kupić Yamaha RX-V500D DAB+
która ma wszystko co potrzebujesz. Jest też MCR-N560D (ok. 2400)

http://audioklan.com.pl/news/557/nowy_w ... z_w_polsce

jacgodl
Posty: 2
Rejestracja: 2 stycznia 2015, o 06:23
Odbiornik: NAD C446
Instalacja antenowa: teleskopowa z wyposażenia odbiornika, wewnątrz pomieszczenia
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: jacgodl »

Swoją wieżę Technicsa (wzmacniacz SU-V500M2) uzupełniłem tunerem NAD C446. DAB+, radio internetowe, FM/AM, USB, uPnP. Rozważałem SANGEAN WFT-1Di, ale NAD wygrał gniazdem USB i wyglądem dobrze komponującym się z resztą. Jeśli chodzi o odtwarzanie MP3 (320kbps) z USB i od paru dni DAB+: nie mam zastrzeżeń. Odbiornik FM sprawuje się gorzej niż Technics ST-GT550, który przy słabym sygnale potrafił zawęzić sobie pole i nie łapał tylu szumów. Natomiast w NAD przy strojeniu DAB+ można wyświetlić siłę sygnału i optymalnie ustawić antenę. Przy 13 km odległości od nadajnika i z anteną z wyposażenia odbiornika wewnątrz pomieszczenia mam siłę sygnału 95...100% i zero "zgubionych bitów" (NAD też to wyświetla). W informacjach tekstowych brak polskich znaków diakrytycznych.
Dysk sieciowy musi mieć funkcję serwera plików (większość ma), jeszcze się nie dorobiłem, więc nie powiem jak NAD sobie z takim radzi. Jeśli chodzi o pliki FLAC, NAD podobno nie odtworzy HD-FLAC, tylko zwykłe, do 1.5Mbit/s.
Na marginesie uwaga do wszystkich piszących, że jakość DAB+ to "masakra": nie narzekajmy; nasza Dwójka nadaje dość przyzwoicie (AAC 128 DAB+ i WMA 128 internet). Pokrewna profilem i ambicjami "starsza siostra" BBC3 w internecie tyko WMA 48, w DAB+ podobno 190 kbps. Co nie jest powodem do spoczęcia na laurach; może rozpocząć oddolną internetową akcję próśb do KRRiTV o podniesienie Dwójki do 160-192, a innych stacji do 128-160 kbps?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Ten NAD jest zacny - tylko ta cena jest porażająca.
Najwyraźniej markowi producenci chcą dobrze wykorzystać (czyli zarobić) na rozpoczęciu ery cyfrowych odtwarzaczy streamingu. Funkcjonalnie takie samo urządzenie można kupić za kilkaset zł- jedyne co w tym sprzęcie może być warte trochę więcej pieniędzy to jakiś lepszy DAC. No i oczywiście trzeba zapłacić za markę.

A co do serwera DLNA to wystarczy najprostszy np. NSA310 Zyxela - do kupienia za ok. 350 PLN + dysk

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawlok »

Pokrążyłem po necie i jak na razie brak niskobudżetowych "przystawek" - myślałem ze tak jak DVBT będa jakieś " no name" do 100zł - na zasadzie pilot, tuner, wejście antenowe - wyjście liniowe a tu kicha....

Jak myślicie coś się na rynku pojawi (manta, wiva itp itd?).
Pawlok

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Tak jak pisałem parę dni wcześniej otrzymałem dzisiaj kurierem przesyłkę z radiem DAB+ Technisat Digitradio 100 IR. Szukałem czegoś takiego aby można było wykorzystać moją wieże Technics z lat 90-tych, bo dla samego radia DAB+ nie myślę wywalać 3 tysięcy zł aby kupić małą miniwieże.
Urządzenie Digit Radio 100 IR podłączyłem za pomocą kabli chinch stereo do wieży Technics.
Podaję LINK do zdjęcia: http://vlep.pl/cy6jwp.jpg
Po włączeniu radio samo znalazło sieć Wi-Fi w domu i stacje DAB+ z nadajnika Chorągwica (Kraków).
Jako antenę podłączyłem normalną antene siatkową ze wzmacniaczem , którą używam do TV DVB-T.
Mam w tej chwili sygnał prawie 100 % i 0 błędów.
Wszystko brzmi wspaniale i stara wieża Technics odżyła po latach nowym tchnieniem.
Dodatkowo , jeśli radio DAB+ się znudzi to jest w tym małym urządzeniu jeszcze radio internetowe i dodatkowe tysiące stacji z całego świata.
Trochę się rozpisałem, ale polecam wszystkim , którzy chcą słuchać na dobrym starym sprzęcie nowego radia DAB+ a nie chcą wydawać dużo kasy na nowy tuner. :D :D

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: Bogoes »

@Piotrek2802, spojrzałem na dane techniczne w opisie tunerka w tej sieci za 329pln ;) ... i mam dwa pytanka: czy można zapamiętać stacje (i ile), bo w opisie jest b.d., w opisie sieci jest też info: dźwięk-mono :shock: , ale to chyba jakiś przekłamanie.

edit: Przeczytałem opinie o tunerku na stronce sieci (tylko 3, ale wyczerpujące) i znalazłem odpowiedzi: 10 na FM i 10 na DAB, i dźwięk wbrew opisowi technicznemu stereo... a na alledrogo cena 659pln+przesyłka- szczena mi opadła- 2 razy tyle :lol: :o . Widziałem, że się tam sam udzielałeś :D .

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

@Bogoes, Oczywiście, że można zapamiętać stacje: 10 DAB+, 10FM, 10radio internetowe.
Wszystkie zapamiętane stacje można wybrać bezpośrednio z pilota. Dodatkowo dla radia internetowego jest możliwość wpisania "ulubionych" lub "ostatnio słuchane". Ja już wprowadziłem wszystkie kilkadziesiąt najważniejszych polskich stacji + BBC Radio.
Tunerek posiada STEREO i jak dobrze zauważyłeś pisałem już do dużej sieci w Polsce , aby poprawili ten błąd bo to tylko wprowadza Klientów w błąd. Ale duża sieć nie reaguje... :(
Oprócz tego można sobie ustawić equalizerem tak jak lubimy: pop, rock, classic, itp.
Regulacja tonów niskich i wysokich. Aż się dziwię że tak malutki tunerek ma takie ogromne możliwości ;) Cena 329 zł jest bardzo korzystna bo nigdzie nie kupisz w tej cenie.... 8-)
Jedyny błąd to, że instrukcja obsługi jest tylko po niemiecku...ale dla nas to nie problem ;)
Jak sobie ustawiłem na język polski menu , to sam doszedłem do wszystkiego bez instrukcji.

Pozdrawiam

Zablokowany