DUAL DAB-5

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
empas

DUAL DAB-5

Post autor: empas »

Mam b.prosty odbiorniczek Dual DAB5 FM/DAB+. Działał jeszcze kilka dni temu, można było słuchać PR 1-4, Radio Szczecin i Radio Kielce - wszystko po wschodniej stronie Warszawy.
Przedwczoraj (nie wiem może i wcześniej nieco, bo słucham głównie FM) stacje DAB zamilkły i teraz, kiedy już jest zwykła emisja nic nie można odebrać.
No DAB service available. I tyle.
Nie pomogło zresetowanie do ustawień fabrycznych i ponowne pełne skanowanie.
Czy emisja testowa była w innym standardzie niż teraz?
Radio i na obudowie i w opisie w instrukcji ma DAB+.
O co tu może chodzić?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Skoro działał kilka dni temu powinien i teraz.
Zmieniły się warunki emisji. Proponuję spróbować inaczej ustawić antenę albo w innym miejscu postawić odbiornik. Powinno grać.

empas

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

JaroslawMroczkowski pisze:Nie cytujemy posta pod postem - patrz Regulamin forum
A proszę mi powiedzieć, czy zmieniła się moc nadajnika/nadajników w Warszawie, czy jest taka sama.
Czy jest tylko jeden nadajnik, czy jest ich więcej i gdzie są rozmieszczone?

Już znalazłem. Tylko jeden i moc 6kW, chyba trochę mało na tak duży obszar.
Ostatnio zmieniony 2 października 2013, o 13:50 przez empas, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: belzebiusz »

W Warszawie emisja jest prowadzona nadal z PKiN.
Zmienił się kanał z 7B (190,64 MHz) na 6B (183,648 MHz).
Moc została podniesiona z 2 kW do 6 kW.
Pozostała polaryzacja pozioma (H).

http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... qus_thread

empas

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

No dobrze, jeśli moc jest 3 razy większa niż przy testach, to dlaczego w tym samym miejscu, ten sam odbiornik (z tą sama swoją anteną teleskopową) przestał nawet odnajdować transmisję?
Czy ta moc jest potwierdzona, czy to tylko takie dane "papierowe"?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: belzebiusz »

To nawet nie są dane papierowe - brak nowego wykazu pozwoleń UKE.

empas

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

Nie mogę uwierzyć w tę 3 razy większą moc, bo teraz muszę nieźle nagimnastykować się, żeby wreszcie złapało sygnał, a i to nie odbywa się bez czkawki.
A poprzednio było całkiem nieźle.
Odległość od PKiN w linii prostej to ok. 12 km, budynek tzw. kanadyjczyk. Powinno być wspaniale, a wyszło jak zwykle ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Inny system antenowy.
Powinno dalej "nieść", ale przy mniejszych odległościach w niektórych miejscach może być trochę gorzej.

Czy to lepiej, czy gorzej, ocenę zostawmy zamawiającemu usługę.

empas

Re: Dual DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

Udało mi się tak dobrać miejsce (radio łazienkowe, więc za dużo manewru nie ma) i pochylenie anteny, że teraz mam max. 3 błędy, ok. 70% siły i dość stabilny odbiór.
Dziękuję za porady.

Niestety całkowita porażka.

Wróciłem do domu i znów trochę zmieniłem ustawienia:
siła ponad 90%, błędy 1-2

Dwójka, 4, 24, RDC, zagranica i Rytm odbiera OK.
Trójka i Jedynka albo milczą albo pulsują przez co rozumiem to, że słychać rytmicznie urywaną audycję.

Parametry odbioru już chyba nie mogą być lepsze, w czasie emisji testowej były gorzej ustawione ale tak złego efektu nie było.

Czy ktoś obserwuje podobne zachowanie tego supernowoczesnego medium?

empas

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

Niestety całkowita porażka.

Wróciłem do domu i znów trochę zmieniłem ustawienia:
siła ponad 90%, błędy 1-2

Dwójka, 4, 24, RDC, zagranica i Rytm odbiera OK.
Trójka i Jedynka albo milczą albo pulsują, przez co rozumiem to, że słychać rytmicznie urywaną audycję.

Parametry odbioru już chyba nie mogą być lepsze, w czasie emisji testowej były gorzej ustawione ale tak złego efektu nie było.

Czy ktoś obserwuje podobne zachowanie tego supernowoczesnego medium?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

hmmm, nie bardzo rozumiem jak może pojawić się taki efekt. Sygnały są wysyłane razem (multipleks cyfrowy), więc teoretycznie albo grają wszystkie albo żaden.

Dopiero przed chwilą mogłem włączyć radio i sprawdzić. U mnie wszystkie kanały grają prawidłowo.

Ktoś jeszcze zaobserwował coś takiego ???
Opisujcie takie nieprawidłowości na forum albo piszcie na adres: dvb-t (małpa) emitel (kropka) pl.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: antypyra »

Wrażenie różnego odbioru stacji z jednego muxa może powstać np. w ruchu lub, gdy sygnał jest mały czy niestabilny. Zanim zmienimy stację na inną w ramach tego samego muxa, moga zmienic się warunki odbioru. Jak wiadomo, odbiorniki cyfrową mają nieprzyjemną bezwładność i zawsze zanim "wstroi" się następna stacja, coś może się zmienić w odbiorze.

empas

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

JaroslawMroczkowski pisze:hmmm, nie bardzo rozumiem jak może pojawić się taki efekt. Sygnały są wysyłane razem (multipleks cyfrowy), więc teoretycznie albo grają wszystkie albo żaden.

Dopiero przed chwilą mogłem włączyć radio i sprawdzić. U mnie wszystkie kanały grają prawidłowo.
Widzę, że forum działa wg czasu GMT.
Dziś rano nie ma już tej przypadłości, a nawet odczuwam, że dźwięk na Trójce jest mniej zniekształcony, nie ma tego "seplenienia". Jest ciszej niż na FM, ale to pewnie specyfika odbiornika.
Dziś od rana wszystkie stacje mogę odbierać prawidłowo, sygnał wg wskaźnika >90%, błędy: 1 czasem 2.

Być może wczorajsza dolegliwość była chwilowa i ustąpiła zanim Pan mógł to sprawdzić. Ja pisałem post po godzinie 19, a Pan po 21 (przyjmuje 2 godzinne przesunięcie). Może wtedy było już OK, ja już zniechęcony przeniosłem się na FM.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Gdyby problem powrócił proszę o informację.

// Po zalogowaniu się można ustawić w profilu użytkownika własna strefę czasową forum.
// Ja mam UTC+1 [DST] i wszystkie posty mają właściwą godzinę.

empas

Re: DUAL DAB5 FM/DAB+

Post autor: empas »

Czy nikt wczoraj nie zaobserwował tego dziwnego zjawiska "pulsowania" emisji na PR1 i PR3?

Może trwało to krótko, a ja miałem "szczęście", że akurat wtedy próbowałem posłuchać Trójki.

Rozumiem, że leci cały mux i nie może być tak, żeby nie działało wybiórczo, ale może problem był po stronie dosyłu, może coś zmieniali w sposobie kompresji itp. bo dziś rano dźwięk był subiektywnie lepszy niż wcześniej - bez "seplenienia", zwanego gdzie indziej "siorbaniem".

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DUAL DAB-5

Post autor: Poland »

Ja tymczasem chciałbym się zapytać jak działa ten model w porównaniu do tych z wcześniejszymi numerami porządkowymi. Przyznam że chętnie bym się dowiedział czy działa on nieco lepiej czy może ma jednak jakieś wady techniczne w porównaniu do reszty DUAL'ów.
Swoją drogą polecam do odsłuchania audycje na temat odbiornika: http://storage.tyflopodcast.net/nowe/ma ... _dab_5.mp3

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DUAL DAB-5

Post autor: antypyra »

On jest czuły jak Dual 4, brzmi nieco lepiej na własnym głośniku i lepiej na głośniku niż słuchawkach, co w "Czwórce" było odwrotnie. Głośnik ma względnie duży i to lepiej brzmi niż dwa małe głośniczki w modelach stereo, gdzie i tak stereo nie ma. Ergonomiczność zasilania jest lepsza, bo ma 4xLR6, a nie 6x.
Myślę, że jest lepszy od poprzednich modeli.

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: DUAL DAB-5

Post autor: Mr Robee »

Właśnie dzisiaj przyszło mi to radyjko (dual DAB 5.1 ale to chyba to samo). Co mogę powiedzieć o nim ?
Jeśli chodzi o odbiór DAB to radzi sobie świetnie - odbieram z nadajnika Krosno, Sucha Góra, poza tym dolatują do mnie szczątki sygnału z Kielc, ale nie mogę odbierać bo mam za słaby sygnał. Jeśli chodzi o FM to również radzi sobie świetnie, poza bliskimi silnymi stacjami odbieram te dalsze m.in: z Przechyby, czy nawet z Chorągwicy lub też stacje ze Słowacji, a wszystko to z RDS-em ;)
Odbiornik jest solidny, nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi, jest bardzo głośny na głośniku i na wyjściu słuchawkowym. Bez problemu radzi sobie z polskimi znakami. Jedynym drobnym mankamentem tego odbiornika jest zasilacz, bowiem słychać lekki przydźwięk , zwłaszcza na paśmie FM, ale to nie przeszkadza w słuchaniu, przynajmniej mi :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DUAL DAB-5

Post autor: antypyra »

U mnie nie ma żadnego przydźwięku.

Zablokowany