Strona 1 z 2

DUAL DAB-4

: 4 października 2013, o 17:24
autor: ursyn
U Conrad'a kupiłem Dual DAB 4 ca 200 pln dostawa 2 dni. Na Ursynowie działa bez zarzutu. 10 km od PKiN najlepszy odbior dwojka 128 kbps. Fajnie slucha się External w min 4 językach (super do nauki). English Section w dobrym angielskim(przeważa British ale można też usłyszeć American English). Niemiecki też niezły typu Hochdeutsch. Niezły jest też program PR24. Czekam na kolejnie programy na tym multiplesie. Nie potrzeby mi jest multiplex z komercyjnymi stacjami to to straszny chłam.


edit/ Pisownia PL!

Re: DUAL DAB 4

: 13 lutego 2014, o 16:08
autor: SWR
Mam też ten odbiornik! Fajny jest oprócz wyglądu....piękny nie jest, najwyżej znośny.
Zrobiłem trochę porównań z podobnym SONY i DUAL daje radę.
Jak słucham pod kątem wysłyszenia artefaktów cyfrowych na DAB+ to muszę powiedzieć, że ich nie słyszę!
Niestety analogowe śmieci są (właśnie od wzmacniacz m.cz., przełączania, potencjometrów, zasilania itd.)
Paradoksalnie w odbiorniku DUAL DAB 4 zasilacz transformatorowy (mostek i 100uF) zamieniłem na impulsowy-nie ma przydźwięku, jest czysto. Sony ma od razu malutki impulsowy i jest bardzo czysto-czas przełaczania (pomiędzy stacjami) jest dłuższy niż w DUALU i prawdopodobnie jest tam zastosowane dodatkowe MUTE. W DUALU pojawiają się śmieci w momencie przełaczania, za to dzieje się to szybko. Coś za coś!
DUALA mozna kupić za kilkadziesiat złotych - polecam!

Re: DUAL DAB 4

: 13 lutego 2014, o 21:43
autor: antypyra
A porównanie czułości DAB na tych odbiornikach jak wypada? Który odbiornik ma większą szansę zareagowania na b.słaby sygnał otworzeniem dekodera?

Re: DUAL DAB 4

: 8 marca 2014, o 10:05
autor: SWR
Porównanie czułości odbiorników DUAL i SONY. Uciekłem do piwnicy żeby mieć słaby sygnał i znalazłem takie wyjątkowo słabe miejsce na granicy zasięgu. W innych miejscach odbiór był bez przerw i zakłóceń. Z tego prostego testu wychodzi, że SONY i DUAL mają porównywalną czułość użytkową. http://youtu.be/DRIu1w1vh5o

Re: DUAL DAB 4

: 31 marca 2014, o 14:40
autor: dylemat24
Paradoksalnie w odbiorniku DUAL DAB 4 zasilacz transformatorowy (mostek i 100uF) zamieniłem na impulsowy-nie ma przydźwięku, jest czysto.
Proszę podaj parametry fabryczne zasilacza, (napięcie prąd)

Re: DUAL DAB 4

: 2 kwietnia 2014, o 10:10
autor: antypyra
SWR pisze:Porównanie czułości odbiorników DUAL i SONY. Uciekłem do piwnicy żeby mieć słaby sygnał i znalazłem takie wyjątkowo słabe miejsce na granicy zasięgu. W innych miejscach odbiór był bez przerw i zakłóceń. Z tego prostego testu wychodzi, że SONY i DUAL mają porównywalną czułość użytkową. http://youtu.be/DRIu1w1vh5o
A nieco poręczniejszy jest soniak. I zasilany z czterech ogniw R6, co jest wygodniejsze.
Nie znajduję na ilustracji tego odbiornika przycisków pre -programowania wybranych stacji, a z opisu wynika, iż jest w nim takie programowanie.
Jak się wywołuje zaprogramowane stacje?

Re: DUAL DAB 4

: 31 grudnia 2014, o 10:29
autor: Poland
Na początek może zobaczymy jak ten odbiornik wygląda:
Obrazek
Z tego co widzę to zaprogramowane stacje wywołuje się tak jak w Dual DAB 3 poprzez specjalne przyciski umieszczone na odbiorniku przy czym dwa kanały są pod jednym przyciskiem i tak na przykład jeżeli chcemy włączyć kanał pierwszego to od razu ten kanał włączamy natomiast przy włączeniu kanału szóstego musimy nieco przytrzymać przycisk tak by radio przeskoczyło na będącą pod tym numerem stacje. W przypadku zapisania stacji z pomocą przychodzi ta polska instrukcja obsługi: http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... L_DAB4.pdf i tak w przypadku stacji o numerach 1 - 5 przytrzymujemy przycisk przez 3 sekundy aż pojawi się informacja natomiast w przypadku dalszych kanałów wciskamy przycisk "SHIFT", przytrzymujemy i powtarzamy proces.
W kwestii obsługi tego odbiornika pod kątem pasma FM nieco może pomóc ten filmik instruktażowy zrobiony przez kujawskie Polskie Radio PiK: http://www.youtube.com/watch?v=Ry9kpiApKLg
Ja przy zakupie zastanawiałem się nad tym odbiornikiem jednak ze względu na kolor wygrał o numer mniejszy odbiornik.

Re: DUAL DAB-4

: 1 stycznia 2015, o 21:26
autor: Bartosz Czach
Czy znana jest Wam przypadłość tego odbiornika polegająca na okresowym trzeszczeniu głośnika? Jest to mocno denerwujące. Na pewno nie jest to wina regulacji głośności, ponieważ na wyjściu słuchawkowym jest wszystko w porządku.
Tak przy okazji... Polecam podłączenie DUAL DAB 4 do wieży lub kina domowego. Dźwięk o wiele lepszy niż z głośnika i lepiej widać niedoskonałości DAB+.

Re: DUAL DAB-4

: 1 stycznia 2015, o 21:40
autor: antypyra
U mnie głośnik nigdy nie trzeszczał.
Gdy nie maiłem żadnego innego odbiornika, też podłączałem Duala 4 pod wieżę z pozytywnym skutkiem.

Re: DUAL DAB-4

: 1 stycznia 2015, o 22:50
autor: Bartosz Czach
antypyra pisze:U mnie głośnik nigdy nie trzeszczał.
Cóż... Będę zatem go musiał otworzyć i zobaczyć co jest nie tak.

Re: DUAL DAB-4

: 3 stycznia 2015, o 15:38
autor: Bartosz Czach
Trochę szybko opisy audycji pochwaliłem na Dual DAB 4. Zauważyłem, że ucina tytuły utworów na PR24. Za pierwszym razem jest w porządku - wyświetla się całość. W kolejnych iteracjach następuje ucięcie. Trzeba przełączyć na inną stację i wrócić. Wtedy znów pierwszy przebieg OK, a następne już ucięte.

Re: DUAL DAB-4

: 18 stycznia 2015, o 09:32
autor: Poland
Ja tymczasem mam pewne pytanie a mianowicie czy z odbiorem stacji FM też jest kiepsko tak jak na innych sprzętach firmy Dual? Nie wiem jak w przypadku czwórki ale jeżeli chodzi na przykład o moją trójkę to stacje jest bardzo ciężko złapać mimo że strojenie stacji jest bardzo szczegółowe.

Re: DUAL DAB-4

: 18 stycznia 2015, o 12:27
autor: twmichal
Jak dla mnie to całkiem niezły odbiornik FM. Pomimo bardzo bliskiego sąsiedztwa obiektu nadawczego (RON Malczewskiego) nie ma na nim intermodulacji i dodatkowo da się odbierać sygnały dalszych stacji, np. PR1 na 97.9 czy PR Katowice 102.2. Selektywność jest jednak delikatnie mniejsza niż w starych Sony Ericssonach, nieco mniejsza jest też czułość.

Nie ma co porównywać do tunera stacjonarnego, na którym mogę odbierać czysto stacje ze Słowacji i Czech a wieczorem nawet Austrię.

Re: DUAL DAB-4

: 18 stycznia 2015, o 12:45
autor: antypyra
Czułość na UKF innych używanych przeze mnie odbiorników z DAB jest gorsza niż Duala 4. Ten np. z odległości ponad 100 km jest w stanie odebrać stacje 30 kW w czystym mono. Sangean DPR 17, którego główną zaletą jest możliwość nagrywania audycji w formacie AAC lub mp2 (dla DAB+ i DAB) i wave (dla UKF s.32 kHz bitr.256kbps), to na UKF nieporozumienie (szumy przy dalszych stacjach- te same odległe stacje prawie nie grają). Nieco lepiej z UKF jest w Sangeanie DPR 69.
Żaden z tych odbiorników nie dorównuje na UKF czułością nawet tanim chińskim odbiornikom przenośnym nie posiadającym DAB-u jak np. Degen 1103 czy Tecsun PL 390.

Re: DUAL DAB-4

: 24 grudnia 2015, o 20:53
autor: ziutek4444
Świetny odbiornik. Jedyną wadą jest "wycięta" z zakresu częstotliwość 98,3 MHz, na której odbiór jest co prawda możliwy, ale bardzo utrudniony.

Re: DUAL DAB-4

: 25 grudnia 2015, o 00:40
autor: antypyra
No tak, to po prostu układy cyfrowe odbiornika zakłócają pracę odbiornika w trybie UKF właśnie na tej częstotliwości. Dotyczy to nie tylko Duala, ale także i innych odbiorników DAB/UKF. A może na jeszcze innych częstotliwościach zakresu UKF są zakłócenia,których nie zauważyliśmy? Uważam to za dużą niedoróbkę w tej chińszczyźnie.

Re: DUAL DAB-4

: 19 czerwca 2018, o 12:45
autor: BiL
Odkopuję temat.

Mam ten odbiornik, dostałem na przedwczesne urodziny. Radio cyfrowe spisuje się świetnie, w trybie DAB działa świetnie, a w trybie FM działa beznadziejnie, ponieważ RDS się albo nie wczytuje albo wczytuje bardzo wolno.

Plusy:
-Wygląd
-Przyciski
-Ilość presetów
-Następne informacje w przycisku Info
-Długość anteny

Minusy:
-Wysoka cena(na allegro było kupione za ok. 135 zł)
-Powolny RDS
-Słaby moduł Quantek Q7+
-Beznadziejna antena, można ułamać
-Złącza z lewego boku, mogło być z prawego boku
-Ilość baterii do zasilania przenośnego, mogło być 4

Ocena: 6/10

Re: DUAL DAB-4

: 25 czerwca 2018, o 16:05
autor: antypyra
To fatalnie, że teraz dają w Dualu 4 Quantec 7 zamiast Frontier Silicon Verona. Mniejsza jest też czułość odbiornika. Schodzi się na psy z i tak niewysokiej jakości odbiorników DAB.
Te 6 bateryjek to też dziki wymysł. Wielka część energii jest i tak tracona na jakimś tam stabilizatorze, a użytkowanie niewygodne.

Re: DUAL DAB-4

: 8 sierpnia 2018, o 13:20
autor: BiL
Dlaczego w nowych Dualach dają Quanek'a Q7+?

Re: DUAL DAB-4

: 9 sierpnia 2018, o 11:48
autor: DAMIAN KATOWICE
Pewnie dlatego że mają zapasy tego własnie modułu :D najnowszy to q9 bodajże, wyeliminowano w nim przydzwięk (brum)z zasilacza przy całkowitym ściszeniu odbiornika na Dab+ był słyszalny pisk.