SKODA - radia samochodowe

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SKODA - radia samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy ktoś ma praktyczne doświadczenie z odbiornikami DAB w samochodach koncernu VAG?
Z nazwy są to odbiorniki "DAB", dostępne jako opcja do zainstalowanego odbiornika FM.
Czy sprawdzał ktoś, czy odbierają także DAB+ ???

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: lubczyk »

Testowałem w Monachium. W Skoda Superb, na jeździe testowej ; >.

Także są to radia z DAB+.

TomekO

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: TomekO »

VW Touareg 2. Radio RNS 850. Działa w PL.
http://caraudio.auto-swiat.pl/1-cyfrowe ... raz-lepiej

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

super. dzięki za informację :)


------ aktualizacja (16.7.2014)


Odbiornik DAB w Skodzie (wersja Bolero):
- Odbiera DAB+. Pokazuje napisy i obrazki.
- Radzi sobie z polskimi znakami.
- Prawidłowo działa przełączanie DAB-FM.

Wersja z nawigacją (Amundsen?) gra OK, ale nie obsługuje SLS (obrazków).

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: prezeswk »

Witajcie!
Jeżdżę Skodą z radiem Swing. Sprawa interesuje mnie z technicznego punktu widzenia, tzn., czy dekoder DAB+ jest wpakowany w odbiornik radiowy, czy robią to na zasadzie jakiegoś modułu dołączanego do radia i sterowanego z radia po szynie CAN. Ciekawe też co z anteną (dla DAB+ wymagane jest przecież większe pasmo przenoszenia w.cz. (pomijam pasmo L)) Niektóre wersje Skód mają dwie anteny, jedną dachową ze wzmacniaczem, drugą wklejoną w szybę - raczej bez wzmacniacza, oczywiście do radia dołączone są obie anteny.
Wreszcie, czy VAG wpadnie na pomysł możliwości wymiany istniejących odbiorników samochodowych (np. Swinga) na wersję z DAB+. W tej chwili (ztcw.) dziennikarski polski park dealerski Skody nie ma samochodu z odbiornikiem DAB+, ale od połowy 2014 roku zamawiając nowe auto można sobie doposażyć pojazd w radio z możliwością odbioru DAB+. Zainteresowanie ponoć jest żadne.
Na koniec, odbiorniki radiowe w Skodach można wprowadzić w tryb serwisowy (pokazują poziom sygnału, antenę i inne parametry FM). Na włączonym zapłonie trzeba dobre kilka (jak nie kilkanaście) sekund trzymać wciśnięte pokrętło szukania stacji.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z niepewnych źródeł i moich obserwacji:
Standardowo anteny dla radia są w szybach. (http://www.briskoda.net/forums/topic/31 ... on-my-vrs/)
Antena dachowa ("płetwa rekina") to dobiornik GPS dla systemów z nawigacją.
Skoro można dołożyć DAB w serwisie do niektórych odbiorników, to zakładam, że jest to dodatkowy moduł.

Zamówić w Polsce Skodę z DAB'em można było bez problemu pod koniec 2013 roku, a może i wcześniej.
Brak zainteresowania wynika z braku informacji, że jest taka możliwość oraz ogólnie co to jest DAB. Łatwiej dołożyć klientowi dywaniki w "promocji", niż DAB. Niewiedząc co to DAB bardziej ucieszy się z dywaników. Spotkałem się z przypadkami, że informowano klienta, że to "dla innych krajów" i nie działa w Polsce.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: prezeswk »

Dziękuję Panu za odpowiedź. Ja nie mam płetwy rekina, ale klasyczną antenę dachową, tyle, że z grubym i krótkim batem (starsze autka mają dłuższy i cieńszy bat). Druga antena jest w przedniej szybie po środku, mniej więcej do połowy szyby w pionie. Do radia wchodzą dwa przewody antenowe. To jest Fabia ze fabrycznym Swingiem na pokładzie, bez nawigacji. Pewnie takie też macie w swojej flocie, bo o ile wiem z Fabii korzystacie. Widziałem w sieci zewnętrzne moduły do DABu potrafiące się dogadać się po CANie z radiem typu Swing, ale nie wiem, czy i jak to rozwiązanie daje radę i co na to mówi tzw ASO. Swoją drogą jak będę widział się z zaprzyjaźnionym dealerem, to będę drążył temat, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że serwisanci często nie czują sprawy, a wielość zastosowanych przez VAG podzespołów, różne ich oprogramowanie rodzi wiele problemów. Z kolejnej strony trudno robić eksperymenty we własnym zakresie, zwłaszcza, gdy jest gwarancja. A może ktoś, kto zarządza flotą w Emitelu w ramach wdrażania DABu pomyśli, żeby kilka waszych Skód doposażyć o DABa, ciekawe jak to się sprawdzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z tego co pamiętam do Swing'a nie było opcji DAB. Wymagane było co najmniej Bolero.

Moduły zewnętrzne dostępne w sieci to w większości transmittery FM. Integrują się co najwyżej z przyciskami na kierownicy, natomiast sygnał przesyłają jako zwykły FM. Swoje menu wyświetlają jako tekst RDS. To nie to samo. Przez jakiś czas jeździłem z czymś takim. Grać, gra, nawet fajnie, ale sporo zalet DABu doceniłem dopiero na firmowym radiu.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: SKODA - radia samochodowe

Post autor: prezeswk »

Dziękuję za wiadomość. To jestem zaskoczony, że transmisja idzie po FMie, bo myślałem, że z takiego modułu DAB komunikacja z radiem idzie po CAN i wykorzystuje wejście m.cz. odbiornika np. to, które dedykowane jest dla zmieniarki zewnętrznej. Również słyszałem od dealera, że do Swinga nie ma opcji DAB. Może VAG wypuści jakieś radio z DABem wymiarami pasujące do Fabii i rozumiejące asystenta parkowania :) Na razie rozwiązaniem będzie jakieś małe przenośne radyjko typu "walkman" podpięte pod AUXin, oczywiście to nie to samo, co fabryczny odbiornik z DABem, głównie kwestia anteny i czułości takiego radia. Na razie testujemy mobilnie Grundiga Micro 75 DAB+. O ile FM pod względem czułości i selektywności jest ciekawy, to w DABie jest gorzej niż w Dualu DAB4.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: prezeswk »

Jeśli dobrze pamiętam, to w roku 2015, po znalezieniu stacji z DAB+ w skodowskim infotainment Bolero (MUX Śrem i Piątkowo), po zapisaniu stacji, wyświetlały się loga - wszystkie prawidłowo. Dziś korzystałem z tego samego pojazdu, na nowo wyszukałem stacje z DAB+ i sytuacja jest taka, że Czwórka ma logo PR24, PR24 ma logo Czwórki, Merkury i Radio Dzieciom nie ma loga (mimo, że Merkury nadaje logo jako slajd). Profilaktycznie skasowałem wszystkie pamięci i loga stacji DAB+, na nowo zaprogramowałem i dalej to samo. Pytanie - problem z radiem, czy coś pozmieniane w multipleksie? Z góry wielkie dzięki za wszelkie sugestie.

Pepp
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2013, o 19:14
Odbiornik: NotOnlyTV LV5TDLX
Instalacja antenowa: Jupiter HP04
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: Pepp »

Trzeba się zgłosić do autoryzowanego dealera samochodowego marki Skoda.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: prezeswk »

Pepp pisze:Trzeba się zgłosić do autoryzowanego dealera samochodowego marki Skoda.
To proszę te osoby, które mają możliwość odbioru logotypów stacji w DABie o sprawdzenie, czy PR nadaje poprawne loga (lub jakieś tam ID stacji, jeśli loga są przyporządkowane do softu radia).

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: Max van Org »

Sprawdziłeś, czy jest aktualizacja dla twojego odbiornika?
http://updateportal.skoda-auto.com/pl-pl

VW udostępnia logo rozgłośni na swoim portalu, ale w pliku zip są rozgłośnie, które już nie istnieją.
http://webspecial.volkswagen.de/infotai ... iscoverpro

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: prezeswk »

Aktualizacji na update portal nie ma, loga pobrałem na karte SD, może dziś spróbuję dodać ręcznie, aktualizacja przy okazji przeglądu, o ile ASO sobie z tym poradzi.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Moje radio ma wgrane fabrycznie logotypy niemieckie i te pokazuje automatycznie. Polskie trzeba dodawać ręcznie dla każdej ze stacji w DAB i osobno w FM. Innego sposobu nie znalazłem. Miałem nadzieję, że da się wgrać polską paczkę i radio będzie je pokazywać samo, tak jak niemieckie, noc z tego.
Najgorsze jest to, że przy każdej zmianie konfiguracji radio gubi obrazki i znów trzeba się bawić w dodawanie każdego z osobna z zewnętrznego nośnika pamięci.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: prezeswk »

No, to wymyślili przyjazny system... BTW skoro stacja nadaje logo, to czemu radio sobie nie "zassie" logo w ten sposób?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Bez kontaktu z producentem trudno powiedzieć co przyświecało takiej pokrętnej logice.
Logotypy stacji DAB nadawane są w EPG. W FM nie są nadawane wcale. Być może dekodowanie dodatkowych serwisów typu Journaline lub EPG jest bardziej skomplikowane i wymaga opłacenia dodatkowych licencji. A może po prostu uznali, że klient i tak to kupi, a później będzie można będzie zarobić na aktualizacjach w serwisie...
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest brak możliwości stworzenia jednej listy ulubionych stacji. Odbiornik zachowuje się jak 3 oddzielne radia (AM, FM, DAB) w jednej obudowie. Każde programuje się osobno. Columbus jest już mądrzejszy i nie trzeba przełączać FM <-> DAB by wybrać inną stację z listy.
Odbiornik, o którym piszę, ma już prawie 4 lata, wiec nowsze wersje sprzętu albo oprogramowania mogą być bardziej inteligentne. Może też jest po prostu częściowo uszkodzony. Nigdy nie miałem okazji porównać z innym egzemplarzem.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: Max van Org »

Skąd wie odbiornik, że ma wyświetlić plik „Katolickie_Radio_Diecezji_Plockiej_KRDP_.png”, jeżeli odbierze RDS ProgramService: K_R_D_P_ | 104.3MHz | [zespol] | __HH:MM__.

Nazwy plików są tak wybrane, aby właściciel samochodu samemu dodał logo przy zapisywanu rozgłośni. Skąd wie odbiornik, jakie logo ma wyświetlić przy danej rozgłośni? Co służy do identyfikacji rozgłośni?

Rozumiałbym, gdyby autorzy nazwali plik z obrazkiem np. „K_R_D_P_.png”. Lepszym rozwiązaniem było by używanie kodu PI w FM i ID usługi w przypadku DAB i EEC do identyfikacji rozgłośni. Tylko że ID usługi w DAB+ może być dłuższe niż PI w RDS-ie.

W plikach zip na stronie VW są również logo rozgłośni nie nadających RDS. Nawet jeżeli rozgłośnia nie zmienienia nazwę w RDS PS, to nazwy plików są dłuższe niż PS, czyli nie można automatycznie dobrać logo do rozgłośni. Dzieje się to naprawdę zagranicą?

Sprawdziłem również nazwy plików w Niemieckim pliku zip. Skąd ma odbiornik wiedzieć, który obrazek ma wyświetlić w przypadku Radio BOB! w Hesji na UKF-ie, w DAB+ w całych Niemczech czy w wersji regionalnej w Szlezwiku Holsztynie?
RADIO_BOB!_rockt_Schleswig-Holstein.png
RADIO_BOB!.png

Również Niemcy narzekają, że po nabyciu samochodu, odbiorniki nie wyświetlają żadne logo:
http://www.radioszene.de/101936/volkswa ... logos.html

W instrukcji SEAT’a można wyczytać, że trzeba dodawać logo ręcznie dla każdej rozgłośni osobno.

Wyczytałem właśnie, że nowsze odbiorniki samochodowe wykorzystują RDS PI, czyli dla RMF FM nazwa pliku powinna wyglądać w ten sposób: PI_E4_3F44.png

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: prezeswk »

Nie mam pojęcia skąd odbiornik wie. Być może ma jakieś loga w swoim sofcie i one przypisywane są po kodzie PI lub po identyfikatorze stacji (SId) w DAB+. Dla przykładu, loga poznańskich stacji na FMie, Bolero wyprodukowane latem 2015 interpretuje poprawnie. W DABie też było ok, ale do czasu. Co prawda nie pamiętam, czy Merkury zapisywał się z logiem, ale z pewnością Czwórka była Czwórką, a PR24 był PR24. Teraz mam taką sytuację, że Czwórka pokazuje mi się z logo PR24, a PR24 z logo Czwórki. I teraz pytanie kluczowe. Widzę w wykazach (Wikipedia), że dla Czwórki w DABie podaje się ID 3223, tyle, że jest to chyba kod z czasów obecności Czwórki także na FM-ie - obecnie taki kod PI ma na FM-ie PR24. Domyślam się, że zamieniono w DABie kod Czwórki i PR24, żeby nie było sytuacji, w której Czwórka słuchana w DABie zmieniała się w PR24 z FMu (i odwrotnie). Czyli, to może potwierdzać, że jeśli radio ma logo w sofcie, to przyporządkowuje je wg kodów PI (SId). Jeśli wgrywamy ręcznie, to jest tu pełna dowolność, nawet możemy swoje obrazki przyporządkować :lol:
Na koniec pytanie, czy ktoś z Forum może podać na jakich SId nadaje w DABie+ w PL Czwórka i PR24, ale chodzi o aktualne dane, bo nie wiem, czy Yamaha T-D500 mi to poda.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Infotainment Bolero (Skoda), loga stacji

Post autor: Max van Org »

Jeżeli posiadasz odbiornik USB do DVB-T to możesz na Windows sprawdzić za pomocą DAB-Playera:

Potrzebujesz plik:
DAB_Player_1-0-2-xxx_de-en-fr-it-nl-no-pl.zip

i sterowniki, czyli po niemiecku Treiber. Znajdziesz go na tej samej stronie. Który potrzebujesz, możesz sprawdzić w plikach PDF, również na tej samej stronie.

Zablokowany