DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

A ja mam inne pytanie - czy w Polsce na DAB są nadawane TA?

Co więcej - jako że wyszukiwanie na forum aktywnie ignoruje moje zapytania o "RDS", "TA", czy "EON" - mam pytanie natury bardziej ogólnej: jaka jest idea nadawcy publicznego w związku z TA na FM? Albowiem flagę TA nadają inne stacje poza Jedynką, a tylko Jedynka ma powiązany kontent przed pełną godziną. Jednak odbiorniki nie przełączają się na PR1 - najpewniej z braku formalnego nadawania flagi EON. Sprawdziłem to na jednym radiu prototypowym do FIATa (temu akurat ufać nie mogę - nad nim pracujemy), ale też na moim starym radiu Blaupunkta z FORDa - tam flagę TA pokazuje na innych stacjach PR poza Jedynką, ale nie przełącza na Jedynkę. Choć odnoszę wrażenie, że lata temu to działało. Czyżby jakaś zmiana w nadawaniu?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: Max van Org »

Jeżeli używasz najnowszą wersję DAB Playera, to możesz sprawdzić, czy rozgłośnia nadaje komunikaty (Announcement Support) i możesz sprawdzić tzw. „Announcement switching”. Niestety DAB Player jeszcze nie przełącza na inną rozgłośnię, ale wyświetla podczas komunikatu informacje, że inna rozgłośnia nadaje w tym momencie komunikat.

Jeżeli rozgłośnia nie nadaje komunikaty, to przycisk „brak komunikatów” jest szary.
Jeżeli rozgłośnia nadaje komunikaty, to przycisk „brak komunikatów” jest biały.
W momencie nadawania komunikatu przycisk wyświetla informacje o rodzaju komunikatu np. „K. dla kierowców”

Jeżeli włączysz rozgłośnię nienadającą komunikaty, to sprawdź, czy przycisk jest biały a podczas komunikatu wyświetla informacje, że inna rozgłośnia np. Jedynka w danym momencie sygnalizuje, że nadaje komunikaty.

https://www.worlddab.org/public_documen ... 1370953973
pswiatki pisze: 6 sierpnia 2020, o 13:47 jaka jest idea nadawcy publicznego w związku z TA na FM? Albowiem flagę TA nadają inne stacje poza Jedynką, a tylko Jedynka ma powiązany kontent przed pełną godziną. Jednak odbiorniki nie przełączają się na PR1 - najpewniej z braku formalnego nadawania flagi EON.
Sprawdzałem, czy darmowe programy wyświetlają informacje o EON na UKF-ie. Z moimi skromnymi możliwościami raczej nie mam szansy. Sprawdzałem co wyświetla FM_Player na Windows 10 i RDSSpy. Niestety oba programy nie wyświetlają dane RDS w wystarczający sposób, aby to sprawdzić.

https://www.parabola.cz/clanky/6050/fm- ... em-vkv-fm/

https://www.ukwtv.de/cms/index.php?opti ... /FM_Player

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

O sprawę TA na FM zapytałem bezpośrednio Polskie Radio. Na razie nie mam odzewu.
Natomiast fakt, że EON nie jest nadawany - jest sprawdzony. To nie hipoteza. Dlatego właśnie ciężko mi pojąć ideę tego.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: Max van Org »

Pewnie aktywne TA przeszkadzało słuchaczom, którzy nie słuchali radia a płytę CD albo mp3. :lol:
BBC sobie jakoś z tym RDS-em radzi, wymieniają w EON stacje regionalne z częstotliwościami. W Polsce każdy kupuje inny sprzęt, później jest to wszystko niekompatybilne.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

eee.... ale moment, chwila. Przecież czy w odbiorniku TA jest obsługiwane, czy nie jest zależy od ustawienia dostępnego dla użytkownika. Tak więc jak ktoś nie chce żeby mu TA przerywało CD czy MP3 - może to wyłączyć. Jeśli zatem nadawca wszedł w rolę "opiekuna" słuchacza i upośledza działanie technologii - to słabo, bardzo słabo.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: Dobrycel »

Co to za funkcje? Ktoś mi wytłumaczy na chłopski rozum prosze? Pierwszy raz o nich słysze

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

Bardzo proszę: to, że się słucha czegoś innego niż radio (media: CD, MP3, bluetooth) nie oznacza, że radio jest wyłączone. Po prostu nie widać, ani nie słychać efektów jego działania. Chyba że..... no właśnie: chyba, że nadawca nadaje ważny komunikat. Wtedy (jeśli użytkownik sobie tego życzy i aktywuje w menu to zachowanie) odbiornik automatycznie przełączy się na stację radiową nadającą tenże ważny komunikat. Jednak dla programów radia publicznego (w Polsce) ta funkcja nie działa - upatrujemy tutaj przyczyn technicznych, a konkretnie intencjonalnego działania nadawcy aby blokować tą funkcjonalność w odbiornikach. Jeśli jest to prawda, to jest to działalność ze wszechmiar szkodliwa i powinna być napiętnowana.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Piętnowane to powinno być stale nadawanie flagi TA. Słyszałem o takich przypadkach.
Natomiast decyzją nadawcy jest, czy chce używać dodatkowej sygnalizacji i tu nie widzę niczego zlego jeśli tego nie robi.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

No, ale nie mówimy o patologii, tylko o sensie nadawania TA w trakcie Radia Kierowców, ale nie nadawaniu EON. Doszły mnie pogłoski, że to niby z powodu niechęci, aby odbiorniki się ludziom "same przełączały". Jeśli to jest powód, to zgroza i postawienie sprawy na głowie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: Max van Org »

Zgadzam się z opinią, że jeżeli rozgłośnia nadaje TP z wartością 1, to powinna używać TA. Nie chcę wymieniać rozgłośnie publiczne, które nadawały TP, ale nie wykorzystywały TA. Było to parę lat temu i nie śledzę sprawę na bieżąco.

Z drugiej strony jakość informacji dla kierowców w niektórych rozgłośniach jest na niskim poziomie. Lepiej spojrzę na cyfrową mapę dostawcy mojego wyboru.

Przypominam sobie, że ESKA NORD miała bardzo dobrze powiązane uruchomianie TA, chyba z podkładem muzycznym i nadawali TA tylko podczas krótkich komunikatów dla kierowców. Jako pozytywny przykład można uznać niemieckie radio publiczne Deutschlandfunk, które zrezygnowało z informacji dla kierowców i równocześnie w RDS-ie przestawiło TP na 0 i wyłączyło EON.

Są kraje, które radzą sobie z patologią złego wykorzystywania TP i TA. Wiem, że zagraniczne KRRiT – ze względu na skargi – zaczęli w latach 1990-tych mierzyć jak długo rozgłośnie nadają TA. Nagrywali to przez parę dni. Okazało się, że TA było uruchamiane z podkładem muzycznym na pogodę a wyłączane po zapowiedzi tematów audycji, kiedy już była grana muzyka. Przez dwie, trzy minuty słuchacze byli zmuszani do słuchania czegoś, co ich zupełnie nie interesuje. Nie dziwię się, że słuchacze wściekali się, kiedy rozgłośnie wciskali im inne treści niż informacje dla kierowców.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

Nie kumam tego. Przecież to się u nadawców powinno dać zautomatyzować bardzo ściśle - tj. tylko jeśli kontent jest właściwy (dżyngiel radia kierowców na ten przykład), to się flagi aktywują i odbiornik może na to zareagować. Z wyłączeniem może już nieco trudniej, ale pewnie też się da to odpowiednio załatwić tak, żeby flaga zgasła we właściwym momencie z automatu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: Max van Org »



Teoretycznie tak. Dzisiaj nie ma z tym problemu, jeżeli masz odpowiedni sprzęt. Kiedyś łatwiej było podłączyć koder do nadajnika i nadawać tylko usługi statyczne jak PI, PS, TP itp. Powiedzmy dzień, dwa albo trzy dni wcześniej tworzysz playlistę, eksportujesz plik tekstowy z utworami i czasem, kiedy będą utwory nadawane na antenie i raz na dzień przed północą modem łączy się z koderem i wymienia plik. O północy koder wczytuje nową playlistę i przez cały dzień czytasz który utwór jest nadawany na antenie. W koderze zapisujesz dodatkowo plik z innymi tekstami PS i RT. Potrzebujesz stałe łącze do kodera? Raczej chyba nie.

Każda rozgłośnia zastanawia się, czy wpakuje pieniądze w jakiś bajer techniczny, w reklamę dla stacji albo czy może zatrudnić kogoś dodatkowo, aby zwiększyć jakość programu.
W Polsce tryl Wernera Hinza jest nieznany, w NRF-ie, Szwajcarii, ale też w Czechosłowacji i NRD używano również ARI, aby informować kierowców.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... riller.ogg

Jeżeli chcesz dostarczać informacje do kodera RDS na żywo, potrzebujesz stałe łącze i serwer z odpowiednim oprogramowaniem. Dla dużej rozgłośni nie będzie to wielki wydatek, dla stacji lokalnej dodatkowy koszt. Przypominam sobie pierwsze takie rozwiązania, które były w dostępnej cenie dla stacji lokalnych. W latach 1990-tych używano jeszcze Windows NT. Trzeba było instalować czerwoną lampę w studio, aby redaktorzy pamiętali, że włączyli flagę TA i jeszcze nie wyłączyli.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: czupacz13 »

dobry programik do win i androida " welle.io " też po polsku :D tam przynajmniej wszystkie slajdy są wczytywane :D a nie jak w odbiornikach co sprzedają z kolorowymi wyświetlaczami (rosyjska ruletka).Ale sterowniki muszą być pod SDR w win

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: pswiatki »

Z welle.io na Androidzie byłbym ostrożny - można nie zdążyć okiem piknąć i już.... 0% baterii :shock: :shock:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB Player - radio cyfrowe na komputerze z Windows 7 i 8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Faktycznie aplikacja jak i "USB stick" drenują baterię, ale jak na razie to jedyny działający program jaki znalazłem na Androida. Bez dodatkowego "power banka" albo innego zasilania to zabawa na 1,5 - 2 godziny.
Na komputerze raczej używam DAB Player, choćby dlatego że pokazuje sporo dodatkowych informacji o stanie i składzie multipleksu.

Jeśli znacie inne apki dajcie znać.

Na Linuxa jest kilka ale z przyczyn zawodowych muszę używać Windowsa, a wirtualki nie chce mi się stawiać.

Zablokowany