ONKYO 4030

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

ONKYO 4030

Post autor: antypyra »

A więc mam tuner Onkyo 4030 po cenie okazyjnej.

Na razie to dziś w dzień poziom sygnału jest praktycznie zerowy.

Wczoraj i w nocy tuner zagrał parę razy, ale na krótko. Zdołałem się zorientować tylko, że Dwójka jest brzmieniowo nienajgorsza, ale z Jedynką to jest prawdziwa kiła - słychać i artefakty kompresji i (nie)staranność przygotowania programu w studio. Orbanizacja. Czułością tuner na pewno DUALA 4 nie powali. Ten ostatni gra czasem na resztkach sygnału. Wczoraj wieczorem zaczął grać wcześniej niż tuner, który zresztą cały czas przerywał. Nie wierzmy w cuda. Tuner dziś nie będzie lepszy niż analogowy tuner sprzed 20-30 lat - menagi nad tym czuwają. :lol:

Akcje "forsiastych" nadawców sprawiają, że VHF III będzie również przeznaczone dla DVB-T i liczba multipleksów radiowych będzie w związku z tym znikoma. Przybędzie badziewnych stacji w DVB-T. Nadzieja w tym, że z biegiem czasu popadają, czego im w Dniu Świątecznym życzę, ale na to będzie trzeba poczekać.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Tuner Onkyo 4030

Post autor: Maciejek »

Uzupełniając informację poświęcone temu tunerowi, przypomnę swój post jaki jesienią zamieściłem w sąsiednim wątku:

:!: (Ważna uwaga: opis wrażeń słuchowych stacji Rytm i PR24 odnosi do czasu gdy ich bitrate był nieco wyższy i gdy nadawały jeszcze w stereo.)
Maciejek pisze:No to kolej na mnie. Chciałbym wyrazić tu swoją opinię z odsłuchu Multiplexu PR z nadajnika w Katowicach (lokalizacja nie ma tu większego znaczenia ale gwoli ścisłości).

Tor odsłuchowy:

Odbiornik DAB+: Onkyo T-4030
Wzmacniacz: Harman/Karon HK980
Kolumny: Canton z serii ERGO
i słuchawki: Sencheiser HD800 oraz HD555

Należy tutaj wspomnieć, że ów tuner wyposażony jest w doceniony przetwornik a/c Wolfsona oraz technologię odwzorowania dźwięku VLSC (Vector Linear Shaping Cirsuitry). Dodam jeszcze ważną rzecz audiofilem nie jestem i za takowego się nie uważam aczkolwiek dźwięk i w ogóle radio zawsze było dla mnie ważne i stanowiło przyjemną odskocznię od codziennego tumultu. A zatem moje subiektywne wnioski są następujące:
Ważną rzeczą jest jak sam odbiornik radzi sobie z konwersją dźwięku do formy "słyszalnej". Jak wiadomo odpowiada za to przede wszystkim sam przetwornik a/c oraz kolejne elementy aż po głośniki/słuchawki skończywszy. Tutaj działanie samego odbiornika jest wzorowe. Co do samego dźwięku czy to DAB czy FM (jako odniesienie na tym samym tunerze) to można uznać, że jest na akceptowalnym poziomie. Słychać różnicę w zawężeniu pasma od góry na niekorzyść DAB`u ale specjalnie to nie przeszkadza w odbiorze. Artykułowane słowa przez prezenterów radiowych brzmią na dosyć wyrównanym poziomie, szczególnie ładne są tu sybilanty (czyli nasze świszczące głoski) brzmiące bardzo naturalnie. Wyjątkiem są audycje Jedynki ale tam uważam sygnał jest zepsuty już na wyjściu ze studia czy to do DAB`u czy do FM. Dynamika, uważam, również ma nieco szerszy zakres w wersji cyfrowej niż w FMie. Ogólnie dobrze brzmiące stacje to naturalnie Dwójka to nie tylko zasługa największego bitratu ale również już sygnału źródłowego kolejno program Trzeci i Czwarty. Stacje PR 24 i Rytm szczególnie w materiale niosącym większą ilość informacji słychać artefakty czyli jak widać pasmo przeznaczone dla nich jest zbyt małe.

Podsumowując, mając na uwadze powtarzane chyba przez wszystkich użytkowników forów uwagi o tragicznej jakości uważam, że nasz pierwszy DAB PR brzmi całkiem przyzwoicie rzekłbym nawet porównywalnie z analogiem. Nie przeszkadza tu lekko przycięta góra pasma, która niejako w całym spektrum rekompensowana jest większą dynamiką. Ogólnie ja osobiście, na przekór wszystkim patrzącym na cyferki bitratu, polecam.
Podsumowując kilka miesięcy użytkowania tego tunera jak torze cyfrowym (DAB) tak w torze "analogowym" UKF tuner prezentuje bardzo zrównoważone brzmienie, podkreślając wysoką jakość bez względu na transmitowane medium. Obsługa tunera jest zaskakująco prosta poprzez ograniczone do minimum przyciski jak na pilocie tak na panelu przednim. Co do wyglądu prezentuje się bardzo ...dostojnie; jego panel przedni wykonany jest ze szczotkowanego aluminium, a konstruktorzy bardzo racjonalnie zaprojektowali jego wygląd poprzez brak nadmiernych upiększeń częto znanych z japońskiego sprzętu. Warto dodać, że urządzenie jest wielkie jak na tuner. Co do czułości (w DAB) ciężko mi coś powiedzieć ponieważ cały czas odkąd go posiadam wynosi 100% (instalacja antenowa zewnętrzna oparta o siedmio elementową antenę na pasmo VHFIII)tu dodam, że jestem na granicy prognozowanego zasięgu (wg ogólnodostępnych map). Także odbiór na dostarczonej prymitywnej antence z drucików był bezproblemowy w granicach 70-100%.
Generalnie polecam; mogę ten tuner polecić wszystkim, którzy chcą uzupełnić swój zestaw audio o całkiem dobrej jakości, dobrze brzmiacy tuner, który na przekór większości prezentowanych tu negatywnych opinii, pokazuje zalety technologii DAB.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: ONKYO 4030

Post autor: antypyra »

Polecać tuner można, ale nie wiadomo, czy całą technologię DAB w obecnym wydaniu.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: ONKYO 4030

Post autor: mejson »

Czy udało Ci Się posłuchać tunera wystarczająco długo, by zrecenzować brzmienie DAB+?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: ONKYO 4030

Post autor: antypyra »

Nie. Wciąż sygnał jest za słaby, choć dziś Dual odzywał się na minutę, dwie i to parę razy.

Tak to jest z teoriami. Doskonale dopasowany do anteny ze wzmacniaczem tuner nie odezwał się na DAB od 24.12., czyli od momentu, gdy wyciągnąłem go z pudełka i nastroiłem, a Dual 4 mimo amatorki w podłączeniu anteny zewnętrznej do anteny teleskopowej gra bardzo często.

Próg zadziałania dekodera jest więc w tunerze wysoko, albo po prostu normalnie. W normalnych warunkach, tj. w zasięgu stacji przeznaczonej na dany obszar, słuchacz może nawet o tym nie wiedzieć. Z praktyki wiem, że tunery DVB-T też "lubią" mocny sygnał i z odbiorem TV w tropo spotkałem się zaledwie parę razy.
Myślę, że silniejsze tropo, w którym sygnał jest na tyle silny, że na Dualu uruchamia diagram poziomu sygnału poza krytyczną kreskę, przyczyni się do "odetkania" tunera.
Niestety poziomu sygnału nie da się na tunerze obserwować stale jak w Dualu. Można go wyświetlić tylko na chwilę za pomocą pilota.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: ONKYO 4030

Post autor: antypyra »

Dziś po raz pierwszy od czasu, kiedy posiadam tuner DAB/UKF Onkyo 4030, zabrałem się za nagrywanie audycji DAB+ z tego urządzenia wprost na twardy dysk komputera. Tuner został połączony z wejściem cyfrowym karty dźwiękowej za pomocą złącza optycznego. Tuner posiada co prawda wyjście coax, ale karta nie ma takiego wejścia. Rejestracja nastąpiła za pomocą programu Audacity. Pliki zapisałem do formatu FLAC.

Dla zainteresowanych próbkami tym razem nagranymi za pomocą naprawdę porządnego odbiornika podaję link. Jeśli nikt nie pobiera plików, utrzymują się one na tej wrzucie tylko przez miesiąc.
http://www11.zippyshare.com/v/50293586/file.html

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: ONKYO 4030

Post autor: belzebiusz »

Drobna uwaga - pliki w archiwum nie mają żadnych rozszerzeń.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: ONKYO 4030

Post autor: Maciejek »

można samemu dopisać do nazwy .flac

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: ONKYO 4030

Post autor: antypyra »

Odbiornik dobry, ale bitrate jak nie ruszone, tak nie ruszone od jesieni 2013.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: ONKYO 4030

Post autor: janusz44 »

Tuner DAB+ Onkyo T-4030 bardzo dobry, jakość przekazu audycji w ACC+ oprócz PR-2 do poprawienia.

SPECIFICATIONS

Tuning Frequency Range
FM 87.5 MHz–108 MHz
DAB+/DAB 174.928 kHz–239.200 kHz
THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise)
FM Stereo 1.0% (1 kHz)
FM Mono 0.2% (1 kHz)
Frequency Response 20 Hz−15 kHz/+1.5 dB, -4.0 dB (FM)
Stereo Separation 40 dB (1 kHz) (FM)
Signal - to-Noise Ration
FM Stereo 60 dB (IHF-A)
FM Mono 74 dB (IHF-A)
Power Supply AC 230 V~, 50 Hz
Power Consumption 8 W
Standby Power Consumption 0.2 W
Dimensions (W x H x D) 435 x 101.5 x 307 mm
Waga 4,9 kg
Pilot

Parametry do DAB.

DAB Tuning Range Band III: 174.928 MHz ⠀“239.200 MHz
DAB Sensitivity -100 dBm. DAB Signal to Noise Ratio 100 dB
DAB Total Harmonic Distortion 0.01 %
DAB Stereo Separation (1 kHz) 90 dB
DAB Frequence +0.5/-0.5dB (20Hz~20kHz)
DAB 40 DAB+ and 40 FM Preset
DAB RDS
Wyjścia cyfrowe coaxial, optical nawet dla UKF-FM
DAC, komponenty audiofilskie. Audiophile Grade Capacitor
DAC Panel aluminiowy, obudowa antywstrząsowa
DAC Others - RI - 2

Zablokowany