Kiedy DAB+ w smartfonach?

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: twmichal »

piotrek2802 pisze:Zdecydowanie jestem przeciwny umieszczaniu radia DAB+ w smartfonach. Natomiast jestem za posiadaniem radia internetowego w mojej komórce. Wszystkie obecnie nadające radia DAB+ mam w komórce a przy tak niskim bitrate z jakim one są nadawne to odbieram nawet na EDGE w terenach poza miejskich. ;)
W sieci której mam telefon mam włączone "tylko 3G" bo praktycznie w całej Polsce mam ciągłość zasięgu. Jedynie w południowo-wschodniej części Podkarpacia, ze względu na sygnał sieci ukraińskich nie ma 3G, gdyż brak "wolnego miejsca" na UMTS900 a UMTS2100 przy tak mało zamieszkałym obszarze jest nieopłacalne z punktu widzenia operatorów.
Poza tym w trybie 3G nowe telefony zużywają o wiele mniej energii.

Co z tego, że pakiety są tanie i wystarczają. Jak sieć nie wytrzyma takiej ilości użytkowników. Siłą internetu są materiały na żądanie, a nie telewizja czy radio w obecnej formie. Gdyby użytkownicy sieci mobilnej chcieli sobie posłuchać radia w tradycyjny sposób to by sieć tego nie "przełknęła".

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pakiety internetowe są bardzo tanie lub nawet dawane w promocji od operatorów tak więc jesli radio w komórce to tylko przez internet.
I w ten sposób usługi bezpłatne powoli stają się płatne lub wymagające innych płatnych. Powoli, na własne życzenie, nie tylko zaczynamy płacić więcej, ale i z radością tracimy anonimowość, bo dostajemy coś na chwilę "w promocji".
Może nie jestem "trendy", ale lubię mieć wybór.

Z tego co słyszałem, przynajmniej jeden z dużych producentów zaprezentuje w tym roku modele telefonów z DAB+ przeznaczone na rynek europejski. Wtedy dowiemy się na ile prądożerne jest korzystanie z DAB w smartfonie i ile takie urządzenie kosztuje.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: twmichal »

Radio i telewizja rozpowszechniane w tradycyjny, rozsiewczy sposób nie mają kanału zwrotnego - w przeciwieństwie do internetu.
Jakby to służyło tylko do tworzenia dopasowanych reklam/ofert to można by to było przełknąć - w końcu dzisiejsze społeczeństwo jest strasznie leniwe i lubi a niekiedy żąda żeby coś za nie zrobić.
Ale nasze dane łatwo mogą trafić w niepowołane ręce i nikt nie jest w stanie zagwarantować ich bezpieczeństwa. Na każdy zamek znajdzie się wytrych.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Kiedy DAB+ w smartfonach?

Post autor: Max van Org »

Dlaczego DAB+ musi być wbudowany w smartphony? Przecież DAB może nam służyć dobre 10 - 15 lat a smartfony przeważnie mamy krócej. Czy rozwiązanie jak Tivizen - obecnie sprzedawane na niemieckim Ebay za 12,90 Euro nie wskazuje kierunek? Odbiornik ma własne zasilanie. Niestety jest tylko dostępny ze starą wtyczką Apple. Dźwięk pozostawia dużo do życzenia ale był to jeden z pierwszych odbiorników który był dostępny na rynku ok 3 lata temu. Pamiętam że oglądałem na targach IFA i rozmawiałem z producentem. Niestety nigdy nie wydał żadej aktualizacji aplikacji.
http://www.ebay.de/itm/like/25183521289 ... 106&chn=ps

Obrazek

Odbiorniki osobno dostępne są tańsze i jeżeli wyprodukuje je ktoś tanio, można je rozdawać w prezencie, tak jak rozdawały rozgłośnie w Niemczech sprzęt USB firmy Terratec wyprodukowany na zlecenie z logo rozgłośni.

Na zdjęciu widać, że tivizen działa nawet z adapterem ze starego na nowe gniazdko owocowego producenta.

Zablokowany