Pomoc w wyborze radia z DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
antypyra
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Pomoc w wyborze radia z DAB+

Postautor: antypyra » 2 listopada 2018, o 00:41

Sangean DPR 65 - średnia czułość na DAB, taka sobie na FM. Mały głośniczek, gra cicho, piskliwie, znacznie lepiej na słuchawki - także lepiej od Duala 5.1. i Duala 14. Radio miniaturowe na podróż.
Sangean DPR 69 - dobra czułość DAB i UKF, aczkolwiek DUAL 14 jest znacznie czulszy i odbierze stacje DAB nawet z 80 km, a dość mocną stację (30 kW) UKF FM - z 100 km. Głośniczek mały i głuchy bez sopranów, jakby buczący. Znacznie lepiej wygląda to na słuchawki lub po podłączeniu wzmacniacza i głośników do gniazda słuchawkowego. Odbiornik w solidnej obudowie, zasilanie 6 V.
Jeśli chodzi o czułość, to wolę te Duale. Jeśli o dźwięk z głośnika (głośników) także duale, ale na słuchawki o wiele lepiej brzmią Sangeany.

Mam wrażenie, że jednak odbiornikom z DAB brakuje piątej klepki. :lol:

Albo słaba czułość, albo brzmienie na głośniki prymitywne, albo na słuchawki ledwie bżdżą, albo dwa wieki wczytują RDS i krzaczą na polskich czcionkach w DAB. W skrajnych wypadkach wszystko to razem.
Wszystkie żrą prąd z baterii (akumulatorów) jak smok wawelski. Tradycyjne odbiorniki bez DAB są znacznie ekonomiczniejsze w eksploatacji na baterie w porównaniu z podobnymi wielkością z DAB.

Choć na pewno i wśród starszych odbiorników sprzed epoki DAB też nie wszystkie były dobre.

Awatar użytkownika
Patty92
Odbiornik: Sony ST-SB920 QS, Grundig Satellit 700, Panasonic RF-D10
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN / RTCN Tarnawatka / RON Feliksówka

Postautor: Patty92 » 2 listopada 2018, o 00:55

A to interesujące wnioski, tym bardziej, że znacznie różnią się od tego, co np. pokazano tu:

https://m.youtube.com/watch?v=qwfgjQNr_vY

Sangean DPR-65 zjadł Duala na śniadanie.
Wychodzi na to, że Dual Dualowi nierówny i siedzą tam diametralnie różne chipsety - jeden będzie od Sangeana lepszy, a inny okaże się totalnie głuchy.

Kolejna ciekawa konfrontacja:

https://m.youtube.com/watch?v=AGH8HsHBxas

Tym razem Sangean DPR-69 „zmierzył się” z małym radiem krótkofalarskim.

Awatar użytkownika
antypyra
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14

Postautor: antypyra » 2 listopada 2018, o 09:00

Co do pierwszej konfrontacji
Ale to nie te Duale, o których ja pisałem. Wymieniałem Dual DAB 5.1. i Dual DAB 14, a nie Duala 4S.

Dual DAB 14 jest najczulszym odbiornikiem z DAB, jaki posiadam, a mam ich już kolekcję. Zarówno na DAB jak i FM. Ponadto drugi z posiadanych Duali 14 zachowuje się podobnie i na UKF prawie dorównuje Degenowi 1103, choć oczywiście nic nie jest w stanie pokonać czułości starego, tj. bez DSP, Degena 1103 - w tej klasie odbiorników. DSP pomógł wielu odbiornikom mieć selektywność, ale Degenowi nie i ta jego nowa wersja z DSP jest do d..

Prawdą jest, że egzemplarze mogą się różnić. Porównywałem swój Sangean DPR 65 z innym egzemplarzem tego odbiornika i w tych samych warunkach. Mój okazał się czulszy.
Ale i tak w przytoczonym teście lepszy Tecsun czyli radio bez DAB. Odbiór na Sangeanie tej wybranej stacji nie jest w pełni czysty.

Co do drugiej konfrontacji
Dual ma g...ny głośnik przycinający górę totalnie i na nim nie słychać tak "dobrze" przypierdów, jakie słyszymy na XData, który z kolei chodzi gorzej w dole pasma akustycznego. Zgoda, mój egzemplarz może być trochę inny, którego to faktu właściwie nie rozumiem. W dobie unifikacji elektroniki i konstrukcji wyłącznie na chipsetach występują zauważalne różnice między egzemplarzami tego samego modelu. Dziwne!
Jeśli to jest spowodowane zmianą chipseta, producenci powinni oznaczyć takie radio jako nowy model z innym symbolem.
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2018, o 09:19 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Patty92

Postautor: Patty92 » 2 listopada 2018, o 09:19

Wiem wiem, że nie te - chodziło mi o to, że w ramach jednej marki są tak bardzo różniące się radia.

Awatar użytkownika
antypyra
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14

Postautor: antypyra » 2 listopada 2018, o 09:24

Tak, to prawda.
A podłącz odbiornik z DAB do starego, dobrego Sony sprzed 30 lat (model Sony ICF 990L), wykorzystując jego wzmacniacz m.cz.,to usłyszysz przy głośniku o fi=10 cm całkiem inne i dużo naturalniejsze brzmienie niż to ze współczesnych odbiorników z DAB. Radio gra głośno i dłuugo na 4XLR6. Niestety czułość na FM jest pod psem w porównaniu z Dualem 14. Do Degena bardzo daleko. Ciekawe, czy to starzenie się układu elektronicznego jest tego powodem, bo dźwiękowo to radio gra bez zarzutu, zwłaszcza na Dwójce PR - najlepiej chyba nadawanej ze stacji krajowych.
Właściwie, gdyby przebudować to radio, tj. dać mu lepszą część odbiorczą, chyba przede wszystkim głowicę UKF FM lub tor DAB, byłoby fajne radio dla człowieka, a nie cyborga. :lol: :D

Awatar użytkownika
Patty92

Pomoc w wyborze radia z DAB+

Postautor: Patty92 » 2 listopada 2018, o 09:43

Z odbiorników przenośnych Sony miałem kiedyś rzadko spotykany w Polsce model ICF-M33RDS. Mimo ciekawej konstrukcji (m.in. RDS-u traffic i AF, co praktycznie nie występuje w takich urządzeniach) radio sprzedałem. Miało tak beznadziejną czułość, że dało się go komfortowo używać praktycznie tylko w dużych miastach. Ale z drugiej strony wtedy antena musiała być całkowicie złożona - inaczej pojawiały się produkty intermodulacji.
Nie mam zatem dobrego zdania o przenośnych radiach Sony (oczywiście pod względem głowicy FM).
Dobrze natomiast wspominam radiomagnetofon Sony CFS-W501L. Czułość wyśmienita - lepsza, niż w tunerze ST-SB920 QS. Niestety selektywność fatalna.

Co do Duala DAB 14 - coś mi się wydaje, że to bliźniaczy model dla odbiornika Technisat DigitRadio 250. Opisy/funkcje przycisków i wyświetlacz są niemal identyczne. Miałem okazję używać Technisata w pracy i uważam, że jest bardzo dobry w odbiorze, czego niestety nie można powiedzieć o dźwięku. No brzęcząca puszka i tyle.

SP9TCU

Postautor: SP9TCU » 16 grudnia 2018, o 23:30

Witajcie

Szukam taniego czułego radyjka dab + dosyć czułego może być mono
jak będzie fm też może być

I tu uwaga radio musi mieć wyjście do anteny zewnetrznej siatkowej lub innej

na strychu siedzą 3 jak ogladalismy tv cyfrową
teraz mamy polsaty

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
antypyra
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14

Postautor: antypyra » 17 grudnia 2018, o 11:07

Oo, to może być trudno. Jeśli z gniazdem anteny zewnętrznej - to tuner.
https://www.ceneo.pl/24326986
Można poszukać w niższej cenie.
Również ten odbiornik posiada gniazdo antenowe.
https://www.conrad.pl/p/adapter-radia-d ... rny-394193

Awatar użytkownika
Yaper
Odbiornik: AverMedia ExpressCard Hybrid Express (A577); WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Wewnętrzna mała teleskopowa od laptopowego tunera.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Postautor: Yaper » 17 grudnia 2018, o 12:01

Ostatnio w sklepie wpadł mi w oko głośnik BT z wbudowanym FM/DAB+. Czy ktoś może bawił się tym cudakiem?
http://pl.jbl.com/JBL+TUNER.html?dwvar_ ... lack-EMEA-

Wróć do „Odbiorniki radiofonii cyfrowej DAB+”