DUAL DAB-550

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

DUAL DAB-550

Post autor: ploomba »

Teściowie chcieli, żeby rozejrzeć się im za jakąś mini/mikro wieżą. Pomyślałem, że warto kupić już coś z dab+ (teoretycznie są w zasięgu krakowskiego nadajnika dab+).
Znalazłem takie ustrojostwo
Obrazek
http://www.dual.de/produkte/digitalradio/dab-550/

PARAMETRY:
Moc MAX - 2x40W
Moc RMS - 2x20W
Impedancja - 8 ohm
Pasmo przenoszenia - 40 - 20 000 Hz
Zasilanie - 230V , 50-60Hz
Tuner cyfrowy (Radio) - FM , MW, DAB+
Odtwarzacz płyt CD/Mp3 - Tak
USB/SD - Tak
Obsługa za pomoca pilota - Tak
AUX - Tak
Wejście na Ipoda – Tak
Wymiary Wieży (sze.)x(gł.)x(wys.) - 160mm x 250mm x 220mm
Wymiary Kolumny (sze.)x(gł.)x(wys.) - 140mm x 220mm x 220mm
- DAB+ Radio Cyfrowe
- 5 programów: classic, rock, pop, jazz, reggae
- Mute
- Możliwość zaprogramowania 30 stacji radiowych
- Za pomocą USB można odtwarzacz muzykę z pendrive
- Sleep
- Snozze
- ID3
- Wejście na słuchawki
- Zegarek
- Mechaniczne otwieranie klapy CD

na alledrogo idzie to coś już kupić za 2 stówki. Warto? Czy będzie totalna padaka?

Ewentualnie co byście polecili z takich miniwież do 300 zł? CD z mp3, radio FM i dab+ (ewentualnie + kaseta).

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: piotrek2802 »

Jak za 200 zł to można to kupić. W końcu to będzie już jakiś mały zestaw z CD i radiem ?DAB+. Za małe radyjko DUAL trzeba zapłacić podobne pieniądze. Sprawdź tylko u sprzedawcy czy odtwarza poprawnie polskie znaki (ą,ę,ż itd.) na wyświetlaczu bo inaczej będziesz miał "znaczki" , które mogą teściom się nie podobać ;)

Uważaj tylko co kupujesz na allegro bo większość z tych oferowanych tam to "TOWAR NOWY POWYSTAWOWY Z NIEMIECKICH DOMÓW HANDLOWYCH..." ;)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: ploomba »

No właśnie ta 550ka za 200zl to chyba taki powystawowy sprzęt. Nie wiem czy warto. Niby dają 12 miesięcy gwarancji, ale znając życie to sprzedawca zwinie się z allegro po jakimś czasie.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: sheriff1 »

Mam takie 'coś' kupione za 120 pln jako 'używka'.

Jako radio dla kogoś na prezent nie polecam.

Dlaczego: strasznie nieintuicyjna obsługa zestawu.

Brakuje przycisków bezpośredniego wyboru stacji, a przyciski funkcyjne są porozrzucane po całym panelu bez ładu i składu.

Ogólnie, źle się to obsługuje,zarówno z pilota jak i przycisków radia.

Radio jest na module Quantek, który działa zauważalnie gorzej od np.Silicon Froniter.

Do tego, brak polskich liter zarówno w wyświetlanym tekście, jak i np. w presetach stacji.

Ale to są uwagi głównie do ergonomii, wieża gra całkiem przyzwoicie,szczególnie za 120 złotych :D

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: piotrek2802 »

Jeśli chodzi o tę 550 Dual to uważajcie , bo na wielu ofertach z Alegro pisze że sprzęt może być niekompletny i np. bez osłon na głośnikach. Miejmy trochę honoru i co my będziemy od Niemców stare używane radia z wystawy brać. Ludzi opanujcie się, przecież nas stać na kompletne nowe zestawy i to takich firm jak Marantz czy Onkyo. Już wolę nowego Sanegan za 800 zł kupić na Amazon a nie po Niemcach używane brać.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: ploomba »

@ piotrek2802
a co byś polecił innego z tego typu mikro/mini wież?

p.s. dla siebie będę się raczej rozglądał za jakimś segmentem do podpięcia pod amplituner.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DUAL DAB 550 - ma ktoś?

Post autor: piotrek2802 »

Oczywiście że mogę polecić:
Marantz Melody Media M-CR610
Można podpiąć kolumny (są w wyposażeniu).
Albo kupić bez kolumn i podpiąć pod posiadany już zestaw Hi-Fi.

Posiada DAB+ z polskimi znakami + radio internetowe i dostęp do 20.000 stacji radiowych z całego świata. Niektóre grają już 320 kb/s np. stacja Linn (prawdziwy odlot :shock: )

Samego radia DAB+ na razie nie opłaca się kupować bo dla kilku stacji PR to raczej zbyt duży wydatek. Chyba że ktoś jest wielkim pasjonatem DAB+ ;)
Jeżeli kupię radio DAB+ to kupię małe do kuchni za 100 zł aby wiedzieć że u mnie już włączyli nadajnik ;)

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: DUAL DAB-550

Post autor: sheriff1 »

Po uruchomieniu transmisji w Gdańsku, mogę potwierdzić to, co napisałem również w wątku o Dual Dab 501:

Radio Dual DAB 505 (i zapewne inne na modułach Quantek Q7+, mój ma FW 3.00) fatalnie odbiera stację regionalną z bitrate 104 kbit/s.

Inne stacje graja z tą sama jakością, co na innych odbiornikach, ale Radio Gdańsk jest po prostu nie do słuchania....jakby to było 16 a nie 104 kbps.

(nie znaczy to oczywiście, że jakość RG w DAB+ na innych radiach jest dobra- ustępuje jednak FM.Ale to off-topic)

Piotr: aleś polecił tego Maranza Melody Media M-CR610..on kosztuje prawie 3 tys zł.
To jakby się ktoś pytał o auto rodzinne, a polecałbyś Maybacha :P

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DUAL DAB-550

Post autor: ploomba »

ja tak zapytam.. Firmware w tych odbiornikach da się zmieniać? Jeśli tak to są gdzieś dostępne?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DUAL DAB-550

Post autor: antypyra »

sheriff1 pisze:Po uruchomieniu transmisji w Gdańsku, mogę potwierdzić to, co napisałem również w wątku o Dual Dab 501:

Radio Dual DAB 505 (i zapewne inne na modułach Quantek Q7+, mój ma FW 3.00) fatalnie odbiera stację regionalną z bitrate 104 kbit/s.
Nie tylko to radio. Mój Sangean fatalnie odbierał latem Radio Szczecin 104 kbps. Albo musi być większy bitrate albo HE AAC, a nie LC AAC.
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2015, o 14:36 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DUAL DAB-550

Post autor: piotrek2802 »

Trochę mnie zmartwiliście z tym 104 kb/s. W sobotę odbieram nowego Digitradio 100 IR a Radio Kraków podobno nadaje z tym bitrate. Zobaczę w sobotę jak włączę ;)


Już wiem. Nie ma żadnych obaw. ;) U mnie Radio Kraków gra bardzo ładnie z tym bitrate.
Ostatnio zmieniony 4 stycznia 2015, o 00:28 przez piotrek2802, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DUAL DAB-550

Post autor: piotrek2802 »

sheriff1 pisze: Piotr: aleś polecił tego Maranza Melody Media M-CR610..on kosztuje prawie 3 tys zł.
To jakby się ktoś pytał o auto rodzinne, a polecałbyś Maybacha :P
Jest jeszcze inne wyjście, które ja preferuję. Każdy z nas ma jakiś sprzęt grający, wieżę HI Fi, Radioodtwarzacz HiFi. Niejednokrotnie te starsze modele z radiem FM grają lepiej niż te "nowości" z DAB+.
Powstała grupa tzw . adapterów DAB+ gdzie podłączasz do istniejącej wieży poprzez kabel Cinch małe urządzenie, które samo w sobie ma bardzo duże możliwości.

.Obrazek

Ja kupiłem Technisat Digitradio 100 ir. Dodatkowo oprócz radia DAB+ jest jeszcze radio internetowe co powoduje że możemy słuchać każdego radia ze świata. Dodatkowo radyjko takie posiada pilota i duży wyświetlacz tak że nie trzeba oczu wytrzeszczać aby coś zobaczyć na ekranie ;)

Dzisiaj odebrałem właśnie przesyłkę z tym tunerkiem o którym pisze powyżej.
Podłączyłem antenę siatkową ze wzmacniaczem.
Sprzęt jest malutki, duży wyświetlacz i możliwości niesamowite. Na razie testuję, ale za tak małe pieniądze to warto. Oczywiście tunerek odtwarza w nazwach polskie znaki.
Ostatnio zmieniony 3 stycznia 2015, o 22:19 przez piotrek2802, łącznie zmieniany 1 raz.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: DUAL DAB-550

Post autor: sheriff1 »

piotrek2802 pisze:Trochę mnie zmartwiliście z tym 104 kb/s. W sobotę odbieram nowego Digitradio 100 IR a Radio Kraków podobno nadaje z tym bitrate. Zobaczę w sobotę jak włączę ;)
Akurat to radio OIDP jest na module Silicon Frontier, który gra dobrze (czytaj: na ile jest to możliwe; ile można wyciągnąć ze 104k).
Co prawda moje radyjka internetowe/dab+ z tym modułem nie pokazują prawidłowo polskich 'ogonków', ale nie jest to tak dużym problemem jak jakość dźwięku.

Co do możliwości aktualizacji firmware w odbiornikach Dual Dab 501/505, to niestety nie da się. A dokładniej: radia te nie mają opcji aktualizacji OTA ani żadnego portu dostępnego dla użytkownika końcowego. Co prawda sam moduł w radiu ma oczywiście piny portu szeregowego, ale nigdzie nie widziałem, aby był dostępny firmware, nawet dla serwisu, a tym bardziej dla nas.
Zresztą- są to dosyć stare konstrukcje i należy założyć, że 'TTTM' (ten typ tak ma)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DUAL DAB-550

Post autor: ploomba »

dobra, kupiłem ten sprzęt do testów. Nie zda egzaminu to za jakiś czas pójdzie w odstawkę, zobaczy się.
Testy.
Tak jak już pisałem w temacie o dab+Kraków. Sygnał złapałem. 54 km w linii prostej na zachód od Chorągwicy (kierunek Sucha Beskidzka). Na pierwszym piętrze budynku, przy oknie wschodnim złapało. Wieża ma antenkę/kabelek i poruszenie tym kabelkiem skutkuje albo brakiem odbioru, albo pojawieniem się tegoż odbioru. Podobnie jest na tym sprzęcie z radiem Plus (FM) nadającym z Chorągwicy z podobną mocą (sygnał jest dobry z minimalnym szumem). Na paterze budynku Plus odbiera podobnie, Dab+ na razie brak (z tym, że sprzęt na parterze jest bardziej w głębi budynku (nie przy ścianie).
Minusem DUAL DAB 550 na pewno jest brak możliwości podpięcia zewnętrznej anteny.
Tak , jak już ktoś wspominał wcześniej, problem jest z radiem Kraków, czyli z bitrate 104kbps. Dźwięk przy 104kbps jest zdecydowanie gorszy niż przy 96kbps. Brzmi to tak jak np mp3-ka stereo 64 kbps :D (takie mielenie dźwięku). I tu pytanie do nadawcy/operatora/Emitela. Czy 104kbps dla radia Kraków jest już na stałe?

Polskie znaki. Nazwy stacji wyświetlane są poprawnie (czyli Trójka, Czwórka itd) - wyświetlą "ó". Opisy są już nieprawidłowe - w słowie "trójkowy" zamiast "ó" pojawia się bodajże "ae", w dalszej części opisu zamiast litery "ł" mamy "l".
Tą wadę da się akurat przeżyć. Ważniejsze byłoby rozwiązanie nieprawidłowego dźwięku przy 104kbps.

Menu/soft DUAL DAB 550 - istny horror :D mi nauka obsługi, programowanie itd zajęło kilka godzin :D Jak się już człowiek nauczy to da się to obsługiwać, ale i tak nie jest to "super ergonomiczna" obsługa.
Do tego 3 przyciski na pilocie są pomylone: naciskam EQ a włącza się zegar, naciskam, zegar a otwiera się klapka od CD, naciskam otwieranie klapki a włącza się EQ. Ten kto to projektował, albo był pijany, albo miał niezły ubaw 8-)
Poważny minus dotyczący obsługi - brak możliwości wyboru zaprogramowanej stacji jednym przyciskiem (trzeba używać dwóch przycisków :P )
Z tego co zauważyłem można zaprogramować 30 stacji DAB+ i 30 albo 20 FM (w opisie na stronach www jest chyba mniej).

Jakość dźwięku tego sprzętu.
Myślałem, że przyjdzie pocztą jakaś mikro "pierdziawka", bo jakiż inny dźwięk może być z takiego małego ustrojostwa. Zdziwiłem się okropnie - pozytywnie. Jak na tak mały sprzęt chińsko-niemiecko-marketowy grajek gra nadzwyczaj dobrze...wręcz bardzo dobrze.
FM działa (brak RDS), CD z mp3 też, USB tak samo. Trochę długo trwa wczytywanie plików mp3 (zmiana/przełączanie) ale to chyba tak we wszystkich tego typu chińczykach. Tak samo załączanie w DUALu DAB+ czy FM trwa trochę.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DUAL DAB-550

Post autor: Poland »

W przypadku menu spróbuj najpierw doprowadzić go do języka angielskiego a następnie przywrócić go do ustawień fabrycznych powtarzając pierwszą wymienioną czynność. Dopiero wówczas będzie można nieco zadziałać ze sprzętem..
Ja jako obserwujący ten temat mam kilka pytań a mianowicie:
1. Jak wygląda wyświetlacz odbiornika w akcji - na przykład podczas odtwarzania piosenek czy radia FM i DAB?
2. Jaka jest pamięć stacji radiowych - ile stacji wchodzi w każdym z pasm?
3. Co to jest za opcja Snooze?
4. Czy radio odtwarza tylko Ipoda w ramach swojej klapy czy jednak inny tego typu smartfon też można tam wsadzić?
Bardzo liczyłbym na odpowiedź na te pytania ze strony tych którzy zetknęli się już z tym odbiornikiem :)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DUAL DAB-550

Post autor: ploomba »

jak będe u rodziny to postaram się sprawdzić powyższe.

Zablokowany