Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
BiL
Posty: 15
Rejestracja: 4 marca 2017, o 15:49
Miejscowość: Chorzów
Odbiornik: Dual DAB 4(DAB), Jakiś LG(DVB-T)
Instalacja antenowa: Jakaś antena kierunkowa, zawieszona wyżej od końcówki dachu(2018-dziś)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: BiL »

Sprostowanie:
janusz44 pisze:Na Allegro dużo tanich odbiorników DAB poniżej 100 złotych.
Nie ma czegoś takiego jak radio DAB+ za 50-70 złotych.
tranzystor pisze:Radyjko analogowe za 5 złotych (odbierające lepiej niż DAB) gdzie te dobre czasy. :)
Odeszły bezpowrotnie. :roll: ;)
Chyba jakieś bazarowe. ;)
janusz44 pisze:Trochę przesada z tą drożyzną, więcej miesięcznie wydaje się na piwo, wino i papierosy jak na tani odbiornik DAB za 70 złoty, różne są gusta.
Są takie radia powyżej 300 złotych. (np. Sangean DPR-69+)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Bywają niezłe odbiorniki DAB+ poniżej 100zł. Mniej więcej rok temu Tesco zrobiło promocję i sprzedawali po 50 - 60zł naprawdę dobre przenośne odbiorniki. W tej chwili, przy niewielkim popycie i braku jednoznacznego komunikatu na temat przyszłości cyfryzacji radia, sieci handlowe nie zaryzykują sprowadzania dużej partii sprzętu, a przy małej konkurencji nie ma presji na obniżanie cen.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: antypyra »

BiL pisze:Sangean DPR-45 za 790 zł to przesada.

Czy ktoś wie dlaczego?
Poza tym w polskich warunkach bardziej przydatne byłyby fale długie, nie zaś średnie.

BiL
Posty: 15
Rejestracja: 4 marca 2017, o 15:49
Miejscowość: Chorzów
Odbiornik: Dual DAB 4(DAB), Jakiś LG(DVB-T)
Instalacja antenowa: Jakaś antena kierunkowa, zawieszona wyżej od końcówki dachu(2018-dziś)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: BiL »

antypyra pisze:Poza tym w polskich warunkach bardziej przydatne byłyby fale długie, nie zaś średnie.
Dawno nie było mnie na tym forum, więc się wypowiadam:

No właśnie. Powinny być fale długie, a nie znowu średnie.... ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: antypyra »

Ten Sangean, nie wiadomo, czy nie dudni, jak to i inne Sangeany, gdzie basy są silne, a sopranów tyle co na lekarstwo.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: C7_4K »

JaroslawMroczkowski pisze:Bywają niezłe odbiorniki DAB+ poniżej 100zł. Mniej więcej rok temu Tesco zrobiło promocję i sprzedawali po 50 - 60zł naprawdę dobre przenośne odbiorniki. W tej chwili, przy niewielkim popycie i braku jednoznacznego komunikatu na temat przyszłości cyfryzacji radia, sieci handlowe nie zaryzykują sprowadzania dużej partii sprzętu, a przy małej konkurencji nie ma presji na obniżanie cen.
jaki to był model może można gdzieś je dorwać w sieci ?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Wątpię.... Ale: Tesco model DR 1403G-CE, EAN: 5054548038679.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: K63 »

23 kwietnia w polskiej sieci LIDL-a pojawi się internetowy odbiornik UKF/DAB+ SILVERCREST w cenie 399 zł.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Jak na LIDL i tę jego markę - chora cena.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

Drogie? Wiesz może ile kosztowały pierwsze odbiorniki WiFi 13 lat temu? Odtwarzały tylko radio internetowe i nie były wyposażone w głośnik, trzeba było podłączyć do amplitunera. Odbiornik odtwarza radio internetowe, UKF i DAB+ za 399,- zł. Zamów sobie w Chinach, to będzie taniej. :lol:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze:Drogie? Wiesz może ile kosztowały pierwsze odbiorniki WiFi 13 lat temu? Odtwarzały tylko radio internetowe i nie były wyposażone w głośnik, trzeba było podłączyć do amplitunera. Odbiornik odtwarza radio internetowe, UKF i DAB+ za 399,- zł. Zamów sobie w Chinach, to będzie taniej. Obrazek
Co było 13 lat temu, to było. Dzisiaj to nie ważne. Większość elektroniki z LIDLa to takie badziewie, które rozsypuje się zaraz po przyniesieniu do domu. Nie spodziewałbym się tu jakiegoś przełomu.
Jakoś nie widzę w opisie Bluetooth. Szkoda, mógłby robić za wzmacniacz do telefonu. Z tym radiem internetowym to ciekawym czy posiadacz ma wybór adresu z którego idzie owo radio, czy tylko parę serwisów agregujących stacje internetowe. No i jest kwestią co tam jest w środku - zapewne AliExpress za... może 30% tej ceny.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: K63 »

W/w odbiornik ma symbol SIRD14 i występuje w kilku odmianach (np. A1, A2, B1, C1, C3). Z informacji Lidla nie wynika która wersja będzie oferowana w polskich sklepach.
Instrukcja obsługi wersji B1.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Sprawdźmy na zdjęciu.... Jeśli sprzedawać będą to, co na zdjęciu, to C1.

Hah! Wiedziałem, że będzie jakieś gOOvno:
Supports music streaming from: Spotify, Deezer, Napster, Tidal, qobuz and other music services **
** A premium paid subscription or software update may be required to use the available music services be
To chyba wszystko wyjaśnia. FUJ!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

Nie kupuję sprzęt elektroniczny w Lidlu. Jeżeli sprzęt posypie się po przyniesieniu do domu, to masz 2 lata gwarancji, aby ponownie ekspedientka skleiła odbiorniki i oddała ci, abyś ponownie rozwalił w drodze do domu.

dab+ / Bluetooth / fm / wifi za 150 USD + 17 $ za przesyłkę (ok 560 zł).
https://www.aliexpress.com/item/Ocean-D ... 58327.html
pswiatki pisze: Hah! Wiedziałem, że będzie jakieś gOOvno:
Supports music streaming from: Spotify, Deezer, Napster, Tidal, qobuz and other music services **
** A premium paid subscription or software update may be required to use the available music services be
To chyba wszystko wyjaśnia. FUJ!
Brak wiedzy i opisywanie produktu za „fuj” i „g…”.
Przeczytałeś może kiedyś ofertę usług streamingowych?
polecam:
http://www.silvercrest-multiroom.de/fil ... d-cmyk.pdf

To pokaż tani sprzęt, który działa z Spotify free:
https://www.spotifygear.com/

Deezer: „Na Twoich wszystkich urządzeniachdzięki Premium+.”
https://www.deezer.com/pl/devices/soundsystems

Opis odbiornika na stronie producenta
http://www.silvercrest-multiroom.de/en/ ... net-radio/

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze:Nie kupuję sprzęt elektroniczny w Lidlu. Jeżeli sprzęt posypie się po przyniesieniu do domu, to masz 2 lata gwarancji, aby ponownie ekspedientka skleiła odbiorniki i oddała ci, abyś ponownie rozwalił w drodze do domu.
Ale co to za zarzut? Że co? Idę ze sklepu, odwala mi w głowie, więc psuję po czym odnoszę i dostaję nowy bo gwarancja? Chyba mnie z kimś pomyliłeś. Ponadto: reklamowałem przelewowy ekspres do kawy, bo się uwalił sterownik. To nie było wcale z automatu wymieniane na nowy. Nie wiem jak to jest w NRF, ale u nas tak zupełnie łatwo i automatycznie nie było (a reklamację rozpatrywali w NRFie właśnie).
Max van Org pisze:
pswiatki pisze: Hah! Wiedziałem, że będzie jakieś gOOvno:
Supports music streaming from: Spotify, Deezer, Napster, Tidal, qobuz and other music services **
** A premium paid subscription or software update may be required to use the available music services be
To chyba wszystko wyjaśnia. FUJ!
Brak wiedzy i opisywanie produktu za „fuj” i „g…”.
Przeczytałeś może kiedyś ofertę usług streamingowych?
polecam:
http://www.silvercrest-multiroom.de/fil ... d-cmyk.pdf

To pokaż tani sprzęt, który działa z Spotify free:
https://www.spotifygear.com/

Deezer: „Na Twoich wszystkich urządzeniachdzięki Premium+.”
https://www.deezer.com/pl/devices/soundsystems

Opis odbiornika na stronie producenta
http://www.silvercrest-multiroom.de/en/ ... net-radio/
No i? Dla mnie radio internetowe to również całe masy strumieni (w wielu przypadkach całkiem fajne i niezłe technicznie) dostępnych całkowicie za darmo. Więc? Dam radę je odtworzyć na tym wspaniałym radiu? Jakoś wątpię - nic na ten temat w instrukcji nie piszą - obawiam się, że to poza zasięgiem tego wspaniałego produktu za 400 zł. No ale widać wyraźnie o co chodzi - człowiekowi, który nie ma rozeznania, łatwo jest powiedzieć, że radio internetowe to są owe "usługi streamingowe" (wspaniałe, jak sądzę).


No a wracając: DAB najwyraźniej NICZYM się nie różni od tego w radiu z TESCO za 50 zł. SLS? EPG? Brak danych na ten temat w instrukcji - domniemuję, że nie wspiera. Rozumiem zatem, że ten wyświetlaczyk jest po to, by prezentować różne ikonki tych premium serwisów internetowych dostępnych za kasę? Jeśli tak, to rewelacja.

Dalej twierdzę, że to dość drogi gadżet i nie ma się czym podniecać.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

pswiatki pisze:
Max van Org pisze:Nie kupuję sprzęt elektroniczny w Lidlu. Jeżeli sprzęt posypie się po przyniesieniu do domu, to masz 2 lata gwarancji, aby ponownie ekspedientka skleiła odbiorniki i oddała ci, abyś ponownie rozwalił w drodze do domu.
Ale co to za zarzut? Że co? Idę ze sklepu, odwala mi w głowie, więc psuję po czym odnoszę i dostaję nowy bo gwarancja? Chyba mnie z kimś pomyliłeś. Ponadto: reklamowałem przelewowy ekspres do kawy, bo się uwalił sterownik. To nie było wcale z automatu wymieniane na nowy. Nie wiem jak to jest w NRF, ale u nas tak zupełnie łatwo i automatycznie nie było (a reklamację rozpatrywali w NRFie właśnie).
Pisałeś, że „większość to badziewie”, jak wygląda twoje doświadczenie? Raptem tylko jeden ekspres do kawy rozsypał się? Przypomnę ci twoją wypowiedz:
„Większość elektroniki z LIDLa to takie badziewie, które rozsypuje się zaraz po przyniesieniu do domu. Nie spodziewałbym się tu jakiegoś przełomu.”
Nie wiem, jak jest w NRF-ie, bo znam tylko jedną osobę handlującą żywnością polską w Niemczech. Wiem, jak jest w Polsce. Słyszę regularnie od producentów z czym zwracają się klienci do nich i z jakich powodów próbują zwrócić produkty.

pswiatki pisze:
Max van Org pisze:
pswiatki pisze: Hah! Wiedziałem, że będzie jakieś gOOvno:

Brak wiedzy i opisywanie produktu za „fuj” i „g…”.
Przeczytałeś może kiedyś ofertę usług streamingowych?
polecam:
http://www.silvercrest-multiroom.de/fil ... d-cmyk.pdf

To pokaż tani sprzęt, który działa z Spotify free:
https://www.spotifygear.com/

Deezer: „Na Twoich wszystkich urządzeniachdzięki Premium+.”
https://www.deezer.com/pl/devices/soundsystems

Opis odbiornika na stronie producenta
http://www.silvercrest-multiroom.de/en/ ... net-radio/
No i? Dla mnie radio internetowe to również całe masy strumieni (w wielu przypadkach całkiem fajne i niezłe technicznie) dostępnych całkowicie za darmo. Więc? Dam radę je odtworzyć na tym wspaniałym radiu? Jakoś wątpię - nic na ten temat w instrukcji nie piszą - obawiam się, że to poza zasięgiem tego wspaniałego produktu za 400 zł. No ale widać wyraźnie o co chodzi - człowiekowi, który nie ma rozeznania, łatwo jest powiedzieć, że radio internetowe to są owe "usługi streamingowe" (wspaniałe, jak sądzę).


No a wracając: DAB najwyraźniej NICZYM się nie różni od tego w radiu z TESCO za 50 zł. SLS? EPG? Brak danych na ten temat w instrukcji - domniemuję, że nie wspiera. Rozumiem zatem, że ten wyświetlaczyk jest po to, by prezentować różne ikonki tych premium serwisów internetowych dostępnych za kasę? Jeśli tak, to rewelacja.

Dalej twierdzę, że to dość drogi gadżet i nie ma się czym podniecać.
Adresy e-mail znajdziesz na portalu producenta
www.silvercrest-multiroom.com/en/

Masz rację, nie kupuj takiego g…, kup porządny sprzęt w tej cenie:
https://www.amazon.com/Sony-HAPZ1ES-Hi- ... B00FFZD29Q

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Dla Ciebie człowieku nie ma jakiegoś środka - jest tylko albo zero, albo jeden. Ty to jesteś dopiero "cyfrowy".
Pisząc, że większość elektroniki to badziewie mam na myśli na przykład: wagi które wyładowują baterie po kilku tygodniach postoju, elektro-narzędzia (nie do końca elektronika, ale), rózne inne pomniejsze gadżety.
Chcesz dobitny przykład badziewia? Proszę: LIDL sprzedawał pulsometry. CRIVIT, taka "super" marka. LIDL sprzedawał liczniki rowerowe, też tej samej marki. Okazało się, że pokazywały prędkość 100 km/h, wtedy właśnie, gdy aktywny był również pulsometr. To jak? Nie dało się zrobić tak, żeby jedno nie zakłócało drugiego? Pewnie biorą to jak leci z Chin, ale nie trzymają w ryzach wymagań i później są takie YAYA. Albo: masz latarki warsztatowe - na baterie. OK. Fajnie. Ale po 3-4 włączeniach przestają świecić, zaczynają przerywać, itp. Szlag może trafić. Tak więc w wielu (twierdzę: większości) rzeczy z jakąś elektroniką w środku znajdzie się te lub inne mankamenty. Ale cóż - to są po prostu chińskie wyroby z nabitą jakąś tam marką z NRFu. I tyle.

Co do Chińczyków jako takich - uważam, że jest tam DUŻA chęć do robiebia NA PRAWDĘ fajnych rzeczy. Takich, które mają ciekawe funkcje, wykorzystują możliwości technologii, czy standardu (nie chodzi mi jedynie o DAB, mówię ogólnie). Problemem jest jednak póki co jakość wykonania. Są jednak pewne zwiastuny: zobacz na firmę XIAOMI. To już nie jest tania na MAX chińszczyzna. Nie jest to też sprzęt najdroższy, ale... Zaczynają na prawdę się starać. Idą w dobrym kierunku, myślę.

Tak się zastanawiam, czy to "wspaniałe" radio, które za chwilę będzie można nabyć w tym sklepie, nie kosztuje tyle z tego głównie powodu, że ma logo tych wszystkich platform streamingowych.... No ciekawe jak to jest - czy oni za to, że producent umożliwia w swym produkcie dostęp do ich platform, też nie pobierają stosownego myta. Jakaś opłata licencyjna, itp. To by wiele tłumaczyło. I tylko potwierdzało moją opinię.

Czas chyba zastanowić się z kolegami nad własnym produktem :geek:

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: panaho »

Hmm... SILVERCREST...
Z pięć lat temu kupiłem u nich za jakieś 3 dychy pilota uniwerslnego SILVERCREST (coś takiego).
Działa bezproblemowo do dzisiaj. Nic nie skrzypi, nie rozkleja się. Łapie pod dużymi kątami.
Ale to inna bajka...

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

@pswiatki:

Jesteś niewystarczająco konsekwentny. Kiedyś oszukał mnie sprzedawca jednej sieci handlowej, że produkt dostępny u nich w sklepie internetowym kosztuje tyle samo również w sklepie. Pojechałem do sklepu, produkt był droższy, sprzedawca nie chciał zejść z ceny, nic nie kupiłem. Przez 10 lat nie kupiłem u nich ani jeden produkt. Nadal nie przepadam za nimi.

Jeżeli Chińczycy na AliExpress sprzedają odbiornik wifi/dab+/fm/bluetooth za 150 USD + 17 USD za przesyłkę a LIDL tylko za 399 zł, to wiadomo, że ten produkt nie może mieć tą samą jakość. Nie znaczy to, że się rozleci po paru tygodniach. Trzeba stawiać na znane dobre marki a nie marki wymyślone dla dużych sieci handlowych.

Nie wiem, dlaczego zastanawiasz się na tym licencjami, które nie można zapłacić, jeżeli produkt musi być tani. Starsi ludzie mówią mi zawsze, kto kupuje tanio, wydaje dwa razy pieniądze. Jakość kosztuje. Warto policzyć czy warto kupić odtwarzacz HiResAudio sprzedawany przez Sony za parę tyś. zł., czy lepiej wydać mniej i coś pokombinować.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: hadam »

Nie wiem jak by było w przypadku tego radia bo to nieco droższa rzecz, ale z doświadczenia wiem, że jak się zgłosi do Lidla że sprzęt się zepsuł to nie naprawiają tylko kurier przywozi nowy, niby zepsuty powinien zabrać ale ze względu na koszty przesyłki tego nie robią. W Lidlu podają numer trzeba dzwonić z reklamacją i czekać na kuriera.
Teściowi w ten sposób przysłali ciśnieniomierz, co ciekawe poprzedni sam się naprawił i teraz ja go mam. Z kolei mojej córce w ramach reklamacji przysłali nowy blender Silver Crest, stary zepsuty został i mamy go na części, bo wyłamał się tylko plastikowy ząbek.

Zablokowany