Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze:@pswiatki:
Nie wiem, dlaczego zastanawiasz się na tym licencjami, które nie można zapłacić, jeżeli produkt musi być tani. Starsi ludzie mówią mi zawsze, kto kupuje tanio, wydaje dwa razy pieniądze. Jakość kosztuje. Warto policzyć czy warto kupić odtwarzacz HiResAudio sprzedawany przez Sony za parę tyś. zł., czy lepiej wydać mniej i coś pokombinować.
Ale co pokombinować? O jakie kombinacje tu chodzi? A z licencjami sprawa jest prosta: jak już się w międzyczasie dowiedziałem takie np. Spotify bierze od producenta myto za to, że można na sprzęcie używać spotyfajowej-platformy. No to wiadomo już czemu ta cena tak odjeżdża od ceny radia z TESCO za 50 zł.
A tak swoją drogą: czy tą platformy streamingowe, czy radio internetowe? Bo to nie jest to samo. Zastanawiam się jakiego integratora (kuratora?) stacji radiowych używa ten wspaniały odbiornik (jeśli w ogóle).

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

ObywatelDVB-T pisze:Nie wiem jak by było w przypadku tego radia bo to nieco droższa rzecz, ale z doświadczenia wiem, że jak się zgłosi do Lidla że sprzęt się zepsuł to nie naprawiają tylko kurier przywozi nowy, niby zepsuty powinien zabrać ale ze względu na koszty przesyłki tego nie robią. W Lidlu podają numer trzeba dzwonić z reklamacją i czekać na kuriera.
Teściowi w ten sposób przysłali ciśnieniomierz, co ciekawe poprzedni sam się naprawił i teraz ja go mam. Z kolei mojej córce w ramach reklamacji przysłali nowy blender Silver Crest, stary zepsuty został i mamy go na części, bo wyłamał się tylko plastikowy ząbek.
Yhm.... No do mnie przyjechał kurier z wypełnionym już listem przewozowym i zabrał zepsuty produkt. Później przyjechał drugi i przywiózł nowy produkt. Tak więc nic nie mam na części.
Ale to już było ze 4 lata temu - mogło się pozmieniać.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

panaho pisze:Hmm... SILVERCREST...
Z pięć lat temu kupiłem u nich za jakieś 3 dychy pilota uniwerslnego SILVERCREST (coś takiego).
Działa bezproblemowo do dzisiaj. Nic nie skrzypi, nie rozkleja się. Łapie pod dużymi kątami.
Ale to inna bajka...
Tak, to się zgadza - też mam 2 takie piloty. Dlatego też nie napisałem, że wszystko z LIDLa jest szajsem.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

pswiatki pisze: Zastanawiam się jakiego integratora (kuratora?) stacji radiowych używa ten wspaniały odbiornik (jeśli w ogóle).
Korzysta z tego, pisze w instrukcji:
http://www.wifiradio-frontier.com/

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze:
pswiatki pisze: Zastanawiam się jakiego integratora (kuratora?) stacji radiowych używa ten wspaniały odbiornik (jeśli w ogóle).
Korzysta z tego, pisze w instrukcji:
http://www.wifiradio-frontier.com/
Aaaa.... czyli wszystko z jednego źródła - tak DAB, jak i WiFi... Ciekawy sposób na weryfikację - rozumiem, że skoro się zapłaciło za dostęp (najpewniej w cenie radia), no to oni łaskawie udzieląją wjazdu do ich katalogu. Ale dalej to oni dyktują co można, a czego nie można słuchać. To mi się średnio podoba. No i ten ich DAB... Hmmm... podstawowy jakby tylko. Cóż... Takie to tanie radio.

Tak sobie myślę - jakby się ciut wysilić, to można wziąć Raspberry Pi i postawić na tym radio internetowe oraz być może też DAB (może nawet lepszy funkcjonalnie niż ten od FS, który ma SilverCREST). No, ale to by się trzeba wysilić jednak. Kto ma na to czas i komu się chce - to jest pytanie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: Max van Org »

Jeżeli stawiasz na innowację, to kup Chris:
https://www.youtube.com/watch?v=xKNF5aET9z0

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

W tej branży (moto) akurat robię i ..... heh.... są lepsze innowacje niż to. No, ale to już obszar zawodowy, to nie ma o czym dyskutować.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Na pewno są drogie? Przecież ceny niektórych oscylują w okolicy 100 zł. To drogo?
A co do częściowej kompatybilności DAB i DVB-T2 - możesz podać źródła (jakieś dokumenty ETSI, itp.) ? Chętnie poczytam o tym.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: some83 »

pswiatki pisze: 5 października 2020, o 23:19 Na pewno są drogie? Przecież ceny niektórych oscylują w okolicy 100 zł. To drogo?
A co do częściowej kompatybilności DAB i DVB-T2 - możesz podać źródła (jakieś dokumenty ETSI, itp.) ? Chętnie poczytam o tym.
No, a nową przystawkę do dvbT2 HEVC kupisz już za 80zł.
Ja kupiłem sobie używkę dvbT2 HEVC za 20zł.
I dekoduje także wideo, a nie tylko audio, mnóstwo kodeków na pokładzie, oraz będzie miała dostęp do sieci.
Częstokroć jakieś funkcje radia internetowego.
I więcej osób kupiłoby przystawkę dvbT2 HEVC niż radio DAB+.
(Zwłaszcza dopóki w DAB+ będzie tylko radio publiczne, a na Węgrzech zamknęli nadajniki DAB+)
Pytanie brzmi, czemu na pokładzie przystawkowego SetTopBox brak DAB+?
Ja rozumem, że każdy leni i ceni się jak może.
Ale jedna ustawa (na poziomie UE), i każdy odbiornik przystawkowy SetTopBox ma DAB+ na pokładzie od 2022roku.
Co prawda ustawy i prawo to nie magiczna różdżka.
Ale tego typu standardy są korzystniUEejsze niż standaryzowanie klatek dla kur.
UE właśnie jest od standaryzacji, ja osobiście zamiast DAB+ wolę standard DRM/+/30.
pswiatki pisze: 5 października 2020, o 23:19A co do częściowej kompatybilności DAB i DVB-T2 - możesz podać źródła (jakieś dokumenty ETSI, itp.) ? Chętnie poczytam o tym.

Źródło to Wiki polska i angielska.
Szerokość pasma dla dvbT2:
1,7; 5, 6, 7, 8 i 10 MHz

Szerokość pasma dla DAB+:
1,7 MHz

Modulacje dvbT2:
QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM
OFDM
Modulacje DAB+:
OFDM i DQPSK
1,7, 5, 6, 7, 8 i 10 MHz
Modulacje dvbC:
16QAM, 32QAM, 64QAM, 128QAM, 256QAM

Modulacje dvbC2:
OFDM
oraz 16-4096QAM

Zakres Częstotliwości:
174–230 MHz
230–240 MHz
Nie w Polsce, i rzadko kiedy na świecie:
1452–1492 MHz


Reszta to właściwie soft.

Dodatkowo jest jakaś technika, co można nadawać radio DAB+ z muxu dvbT
Więc to już jest kompatybilne od strony nadawczej.

Tunery na enigmie i androidy potrafią obsłużyć SDR, niestety nie z wewnętrznego tunera, a zewnętrznego RTL dodanego przez USB.

DAB+, FM, dvbT2 Odbierane są na tym samym tanim SDR RTL, wraz z DRM/+/30 od 1MHz.
(Dla odbioru poniżej 1Mhz dostawiany jest dodatkowy element, co obniża częstotliwości co znacząco zmienia projekt, ale przecież wystarczałoby, by odbiorniki dla AM miały kolejne wejście).
A każdy odbiornik, każdy tuner w każdym odbiorniku mógłby być projektowany tak by odbierać pełne pasmo SDR od 1MHz:
CB radio, PMRy, DRM/+/30, DAB+ i parę innych.
Raczej tam trzeba w projekcie wywalić dodatkowe filtry lub uczynić je opcjonalnym.

Ja wiem, że w pierwszym roku takiej nowości firmy miałyby trochę pracy.
Tylko trochę pracy, kodeki przecież mają na pokładzie.
Ale w każdym kolejnym by tylko w tym samym stylu wypuszczali kolejny model, bez nadzwyczajnego wkładu pracy.

Już teraz widziałem telewizory Sony z radiem FM.
Nie wiem, czy ktoś widział telewizor 4k UHD bez tunera zarówno dvbT jak dvbC
Ja chciałbym mieć możliwość przełączenia między kanałami Satki, naziemnej oraz radia DAB+, FM oraz DRM na 1 liście kanałów.

No i nie uwierzę, że:
Chińczycy, Sony, Philips, Panasonic, Toshiba, Samsung, LG nie dadzą rady dołączyć DAB+ do TV bez znacznego podniesienia ceny telewizora. (Oczywiście wiadomo, że nie będą tryskać ze szczęścia, ale mogą nie mieć wyboru)


Chciałem zaznaczyć, że nie uważam, że tylko update firmwareu załatwi sprawę.
W wielu modelach mogą być dodatkowe filtry pasm częstotliwości, które by to uniemożliwiły.
Jeśli updatem firmwareu potrafili dodać obsługę dvbT2, to pewnie coś dałoby się zrobić.
Ale raczej te filtry nie powinny dotyczyć pasma DAB+, a tylko: FM, DRM.
Choć DRM potrafi pracować zarówno w pasmach: AM, FM, jak i DAB+.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Wygląda na to, że bardzo dużo napisałeś, lecz .... ehmm.... niewiele z tego wyniknęło.

A to: Jakoś nie widzę DQPSK w przypadku ani DVB-T2, ani innych DVB. To nie jest może duży kłopot, ale jednak nie ma tu automatu.

To, że telewizor ma DVB -T oraz -C to akurat żadna filozofia. Dodali po prostu band kablowy,
ale dekoder strumienia jest praktycznie bez zmian (strumień binarny jest niezmiernie podobny, jeśli nie wprost identyczny).
Tak więc tutaj akurat nie ma problemu.

Dekodowanie DAB to kompletnie inna historia zarówno od strony demodulacji, jak i obsługi aplikacyjnej.
To ostatnie akurat wiem na pewno, gdyż dokladnie tym aspektem zajmuję się zawodowo. Nie jest to tak banalne, jak Ci się wydaje. Samo magiczne zaklęcie "SDR" z pewnością nie jest tutaj wystarczające. Problem leży dalej. Dużo dalej.

Co do Twojego postulatu, żeby odbiornik (jeśli dobrze Cię zrozumiałem) umożliwiał odbiór na wszystkich znanych zakresach częstotliwości, to albo będzie miał beznadziejne parametry RF (Chiny), albo będzie drogi (Niemcy), ponieważ skomplikuje mu się układ tunera (powiedzmy: część analogowa). Na ten temat też co nieco wiem, bo tym zajmowali się koledzy z działu obok i często mieliśmy wspólne tematy do obgadania.

No a jak chodzi o zakres 1.45 - 1.5 GHz to został on oficjalnie wykreślony ze specyfikacji DAB i nie powinien być używany.

A tam jeszcze wcześniej pisałeś, że DVB-T2 "łyka" wszystkie mody DAB, za wyjątkiem mode 1. Jeśli dobrze to zrozumiałem.
No to niespodzianka: wszystkie transmission modes za wyjątkiem mode 1 zostały usunięte ze specyfikacji DAB. Tak więc słabo, cóż za pech.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 Źródło to Wiki polska i angielska.
Szerokość pasma dla dvbT2:
1,7; 5, 6, 7, 8 i 10 MHz

Szerokość pasma dla DAB+:
1,7 MHz

Modulacje dvbT2:
QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM
OFDM
Modulacje DAB+:
OFDM i DQPSK
1,7, 5, 6, 7, 8 i 10 MHz
Modulacje dvbC:
16QAM, 32QAM, 64QAM, 128QAM, 256QAM

Modulacje dvbC2:
OFDM
oraz 16-4096QAM

Zakres Częstotliwości:
174–230 MHz
230–240 MHz
Nie w Polsce, i rzadko kiedy na świecie:
1452–1492 MHz
Jeszcze takie uwagi: to, że dane standardy obsługują konkretną modulację i szerokość pasma, nie czyni ich jeszcze kompatybilnymi. OFDM w szczególności można sobie różnie zorganizować i zapewne już ta organizacja jest inna dla DVBx oraz DAB. A co dopiero sam binarny strumień danych podany na wejście takiego modulatora.
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 Reszta to właściwie soft.
Za słabo to ująłeś - wszystko to jest soft. O to właśnie chodzi / na tym cały VIC polega. Nie oznacza to, że skoro soft, to wszystko i wszędzie będzie działać. De facto, do DAB należy napisać osobną aplikację i później jakoś to spiąć ze wspólnym (dla np. DVB) interfejsem użytkownika. To nie jest robota banalna, jak na taśmie na akord :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 Dodatkowo jest jakaś technika, co można nadawać radio DAB+ z muxu dvbT
Więc to już jest kompatybilne od strony nadawczej.
No nie, nie jest. Ta technika to zapewne osadzenie sub-kanałów DAB w MUXie DVB-T. Ale to nie oznacza, że Ci odbiornik DVB-x odbierze taki DAB i zagra (ot tak, sam z siebie). Tym bardziej w drugą stronę, tj. odbiornik DAB nie zagra DABu osadzonego w MUXie DVB-x.
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 Tunery na enigmie i androidy potrafią obsłużyć SDR, niestety nie z wewnętrznego tunera, a zewnętrznego RTL dodanego przez USB.
Co to są tunery na enigmie? Nie słyszałem o czymś takim.
Na marginesie: androidy z podłączonym RTLem i przetwarzające próbki z tegoż i demodulujące strumień żrą taki prąd, że oko bieleje. To się nie nadaje do używania mobilnego (taki widzisz zonk z tego typu bieda-SDRem na RTLu).
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 DAB+, FM, dvbT2 Odbierane są na tym samym tanim SDR RTL, wraz z DRM/+/30 od 1MHz.
Z tym nie można się zgodzić. Poza DVB-T (i to chyba bez dwójki!) RTL-SDR nie demoduluje niczego, a odbiera jedynie czysty sygnał radiowy. Próbki tegoż sygnału z pasma o szerokości X podawane są przez USB do jakiegoś zewnętrznego systemu, który je dalej obrabia (demoduluje). Tak więc ten sławny RTL-SDR to tylko sam początek drogi. Prawdziwy odbiór jakiegoś standardu (analogowego, czy cyfrowego) odbywa się poza owym stick'iem USB.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: some83 »

pswiatki pisze: 6 października 2020, o 19:01
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 Reszta to właściwie soft.
Za słabo to ująłeś - wszystko to jest soft. O to właśnie chodzi / na tym cały VIC polega. Nie oznacza to, że skoro soft, to wszystko i wszędzie będzie działać. De facto, do DAB należy napisać osobną aplikację i później jakoś to spiąć ze wspólnym (dla np. DVB) interfejsem użytkownika. To nie jest robota banalna, jak na taśmie na akord :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 19:01
some83 pisze: 6 października 2020, o 14:25 DAB+, FM, dvbT2 Odbierane są na tym samym tanim SDR RTL, wraz z DRM/+/30 od 1MHz.
Z tym nie można się zgodzić. Poza DVB-T (i to chyba bez dwójki!) RTL-SDR nie demoduluje niczego, a odbiera jedynie czysty sygnał radiowy. Próbki tegoż sygnału z pasma o szerokości X podawane są przez USB do jakiegoś zewnętrznego systemu, który je dalej obrabia (demoduluje). Tak więc ten sławny RTL-SDR to tylko sam początek drogi. Prawdziwy odbiór jakiegoś standardu (analogowego, czy cyfrowego) odbywa się poza owym stick'iem USB.
NO właśnie, to tylko Soft.
Ja wiem, że dla Ciebie to aż Soft.
Spoko, możecie zastąpić go przeprojektowaniem sprzętu, przecież, co rok są nowe kompletnie rewolucyjne modele Telewizorów w sklepach, z kompletnie nowym sprzętem pod obudową! :!:
A Czym się to różni, od przeprogramowywania menu w telewizorze, co jest robione przy coraz to kolejnych telewizorach? :?:
Zresztą firm z chęci wyróżnienia przeprogramowują często wiele funkcji w interfacesie androida, by zrobić wrażenie na klientach.
JA wiem jakiś koszt jest, dlatego te standardy są inne.
Ale wierz mi, że być może pensja, którą przez całe życie uzyskasz jako informatyk i tak jest mniejsza niż kosz standaryzacji klatek dla kur w całej UE.
Ale przecież koszt Softu, to koszt jak bardzo informatyk i firma go zatrudniająca będzie się targować o swoją pensję.
Dlatego, nie oczekuję, że firmy zrobią to charytatywnie z dobroci serca, a zrobią to charytatywnie z przymusu ustawowego.
Po prostu firmy każą dopisać to sobie.
No i właśnie uważam, że nie wpłynie to nijak na cenę telewizorów stacjonarnych.
Ale warunek: Prawo musi przejść na poziomie kontynentu:
Bruksela - UE, USA, Chiny, Brazylia, Rosja.
No, ale telewizory przenośne, lub te na pokładzie samochodów, mogą odczuć jakieś wahanie.
Ale wydaje mi się, że wbrew pozorom, w telewizory przenośne radio, funkcje radiowe i audio z lubością są wpakowywane, więc wydaje się, że nawet może to wpłynąć korzystnie na cenę nawet i przenośnych telewizorów.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 Wygląda na to, że bardzo dużo napisałeś, lecz .... ehmm.... niewiele z tego wyniknęło.
Ale to Ty jesteś tu od pisania Softu, tylko trzeba by zmusić kontynentalnym prawem UE firmę zatrudniającą firmę, w której Ty pracujesz, by musiała taki Soft dodawać w standardzie.
Spokojnie, pierwszy raz najtrudniej się pisze, reszt to tylko poprawki, poprawki, poprawki i udoskonalenia, oraz errorproofing.
Albo przemyślenie totalne paradygmatów i zaczynanie jeszcze raz nowszej wersji od 0.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 A to: Jakoś nie widzę DQPSK w przypadku ani DVB-T2, ani innych DVB. To nie jest może duży kłopot, ale jednak nie ma tu automatu.
Napisałem wszystkie modulacje, poza jedną, a mam wrażenie pół.

Właśnie nie wiem, jaka jest różnica między QPSK a DQPSK.

Nie wydaje mi się duża, skoro na tanim SDRze się odbierze.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 Co do Twojego postulatu, żeby odbiornik (jeśli dobrze Cię zrozumiałem) umożliwiał odbiór na wszystkich znanych zakresach częstotliwości, to albo będzie miał beznadziejne parametry RF (Chiny), albo będzie drogi (Niemcy), ponieważ skomplikuje mu się układ tunera (powiedzmy: część analogowa). Na ten temat też co nieco wiem, bo tym zajmowali się koledzy z działu obok i często mieliśmy wspólne tematy do obgadania.
Oczywiście lepiej by coś odebrało, niż nie odebrało nic.
A wydaje się, że skoro DAB+ czy FM w wielu lokalizacjach odbierze się na słabej antenie w postaci kabelka i to wewnątrz budynku.
To wydaje mi się, że telewizor lub SetTopBox podłączony pod zewnętrzną antenę na zewnątrz budynku odbierze sporo nawet jeśli tuner byłby słaby.
I będzie to w pełni okej dla 50+% populacji w metroPolitalnym zasięgu DAB+, a tej populacji i tak jest mniej niż populacji w zasięgu dvbT.
Poza tym tam można by taką antenę dorzucić do instalacji na pełne pasmo DAB+ lub FM.

Jeśli chodzi o częstotliwości DRM poniżej 1MHz to potrzebne by było inne wejście, albo i wejść parę.
No, ale cóż, nie od każdego najtańszego radio trzeba oczekiwać odbioru DRM z 10'000km.
Jak tańsze, to 500km też powinno wystarczyć.
A nikt poza informatykami nie wpadłby na coś takiego jak przeplot i by wciskać ludziom, że 1080i to 1920x1080, a nie 1920x540*, choć teoretycznie nie byli to tyle informatycy czy elektronicy a spece od marketingu.

Trochę mam ubaw jak ludzie czasem sprzedają radio FM HiFi z RDSem bo nie odbiera, a nie przychodzi im do głowy by do tego dobrego tunera włożyć kabelek z anteną.
Oczywiście rozumiem, że tuner odbierający FM i to wraz z RDSem nawet bez anteny w postaci kabelka jest lepszy, niż taki do którego trzeba wpiąć antenę.
Ale ludziska w biednych krajach sami zrobią sobie antenę z druta, ale nie zaprogramują obsługi DAB+ lub DRM/+/30.
i tak będzie to działać bardziej autentycznie dzięki cyfrowej korekcji niż FullHD interlaced.
Nie od razu trzeba nie wiadomo ile standardów odbierać.
Ja przecie nie mówię, że FM, CB Radio, PMRy w paru pasmach, pasma poniżej 1MHz, echosonary, radary, satelity pogodowe, szeroko pasmowe equalizery wychwytujące Broadcasty, sieciowe funkcje triangulacyjne z poziomu paru telewizorów podłączonych do 1 wifi i paru anten i Bóg 1 wie co jeszcze by na DzieńDobry zrobić.
Ale uważam, że skoro jest sygnalizacja pod katastrofy i zdarzenia militarne, to CB Radio i PMRy też można by wrzucić w telewizory przez 3 wojną światową.

Spokojnie nie pali się.
Do 2022roku zdążysz pewnie napisać obsługę DAB+.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 Dekodowanie DAB to kompletnie inna historia zarówno od strony demodulacji, jak i obsługi aplikacyjnej.
To ostatnie akurat wiem na pewno, gdyż dokladnie tym aspektem zajmuję się zawodowo. Nie jest to tak banalne, jak Ci się wydaje. Samo magiczne zaklęcie "SDR" z pewnością nie jest tutaj wystarczające. Problem leży dalej. Dużo dalej.
A software możecie skopiować z OpenSource, przekompilować (ja wiem, trochę pracy będzie to wymagać w assemblerze) pod chipseta i napisać piękne podziękowanie w menu.

Zresztą moim zdaniem Cyfrowe Radio powinno nadawać Muzykę i Reklamy z Napisami, więc powinno bardziej być podobne to TV od strony User Experience, ale nie koniecznie to miałeś na myśli.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 Problem leży dalej. Dużo dalej.
Właśnie, dalej to żadnego problemu nie ma, bo jak napiszesz sterownik SDR pod tuner telewizora z androidem, lub linuxem, to można wprost apki OpenSource do SDR na telewizorze zainstalować, choć rozumiem, że to nie będzie najwygodniejsze, ale to myślę, dałoby się osiągnąć, do 2022roku powinno to już się wyglanzować.

Zresztą jak ktoś ma dostęp do specyfikacji wewnętrznej nie jednego tunera, to wie, że można by tam wpakować dużo więcej jeśli tylko się chciało.
A zwłaszcza, ktoś kto tą specyfikację projektuje i ten tuner robi.
Moim zdaniem by się chciało to lepiej podnosić i wymuszać standardy, bo z tego coś jest, a nie podnosić puste podatki, z tego nic nie ma, tylko biurokracja się rozmnaża.


Spokojnie,
  1. najpierw dodanie DAB+
  2. potem FM z RDSem i to RDSem V2,
  3. potem DRM+
    DRM30
    DRM
  4. potem PMRy,
  5. potem cyfrowe CB Radio (nie ma cyfrowego CB Radio? to się je zrobi)
Czyli w 5 lat to dacie radę zrobić.
Dla mnie to najważniejsze jest by wprowadzić to przed kodekiem VVC, lub HEVC w wielu, (ale już nie wszystkich) częściach świata.
Co telewizory 8K UHD z VVC nie dadzą rady obsłużyć tych standardów?
Uważasz, że na pensję dla Szanownego Ciebie zabraknie?
Moim zdaniem jak ustawa zmusi, to kasa na pensję dla Szanownego Ciebie się znajdzie.


Ja najbardziej chciałbym móc francuskie, włoskie, czeskie i słowackie piosenki na Telewizorze z cyfrowego Radia Oglądać wraz z napisami.
Od biedy mogą to być angielskie piosenki, jakbym oglądał z dziećmi.
A mam wrażenie, że obsługa napisów z radia kuleje.
Nawet chyba na satelicie jak się wykupi transponder by nadawać radio: napisy bez video się nie włączą.
Kto wpadł na taki głupi pomysł?


A w tym roku wypuścili chipa pod SDR pod DRM/+/30 DAB+ FM AM za $10, i tam już stwierdzili, że bardziej sensowne jest wywalić ileś funkcji w Soft, niż robić specjalny HardWare.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 18:38 To, że telewizor ma DVB -T oraz -C to akurat żadna filozofia. Dodali po prostu band kablowy,
ale dekoder strumienia jest praktycznie bez zmian (strumień binarny jest niezmiernie podobny, jeśli nie wprost identyczny).
Tak więc tutaj akurat nie ma problemu.
No, ale na dvbC jej szersze pasmo częstotliwości, nie ma filtrów wywalających LTE, i parę innych zakresów.
Poza tym z pewnością dvbT2 jest podobniejsze do dvbT1 niż dvbC do dvbT, ale jakieś podobieństwa występują.

Czytałem SDR news o odbiorniku dvbT2 -> Wifi za $10.
Tylko właśnie tam był filtr w konstruckji na sztywno zrobiony, gdyby go nie było, jak w przypadku dvbC mogliby zrobić z tego odbiornika odbiornik SDR po WiFi, a za takie coś trzeba płacić od $100 wzwyż.
Jak widać, nie trzeba nic dodawać do tego odbiornika fizycznie, wystarczy ująć i to rozszerzy znacznie jego możliwości.
Ostatnio zmieniony 6 października 2020, o 20:17 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: antypyra »

Ale post- tasiemiec! Kto to będzie czytał?
I o co tu dyskusja? Jak w socjaliźmie, gdy była dyskusja o negatywach nieznanych w innych systemach.
Przybędzie ekonomia i zaora.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: some83 »

antypyra pisze: 6 października 2020, o 20:14 Ale post- tasiemiec! Kto to będzie czytał?
I o co tu dyskusja? Jak w socjaliźmie, gdy była dyskusja o negatywach nieznanych w innych systemach.
Zainteresowani, niezainteresowani są tylko od tego by wypowiadać się i infulensić się jak na insta....
Poza tym nie wiem czy zauważyłeś, ale żyjemy w socjalizmie.
A w wielu krajach zachodu jest socjalizm kapitalistyczny:
Prywatna firma musi podłączyć i obsłużyć człowieka na 100km odludziu w tej samej cenie co innych klientów, bo inaczej straci licencję. By to zrobić nie może zaniżać ceny obsługi klientów miejskich.
Tam jest wiele tak rzeczy przerzucanych na prywatne firmy, np: ubezpieczenie zdrowotne na banki i karty płatnicze.
A nie to co w Polsce, że firmie było żal ciągnąć 250m kabla.

Niektórzy uważają, że ©opy®ight na powyżej 14 lat jest źródłem prywatnego korposocjalizmu, ale ja nie bardzo zamierzam wdawać się w dyskusję o zaletach legendarnego kapitalizmu, dopóki nasze państwo pozostanie socjalistyczne.
Akurat, to by urzędnicy klepnęli rozszerzenie standardu elektroniki byłoby najpraktyczniejsze z całego tego Socjalizmu.

Oraz dopóki nie zlikwidują KRRiTV oraz licencjonowania TV oraz Radio to trzeba wykorzystać narzędzie urzędniczego buta.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Łooo Panie! Aleś Pan dał tutaj do pieca teraz. Toż to zamordyzm w czystej postaci.
Na zdrowy rozum, to poza pewną funkcją porządkową żeby nie było haosu w eterze, to urzędasy nie mogą wtrącać się w to jak firmy mają robić swoje produkty, jakie funkcje muszą w nich być obecne i tak dalej. Czy też jak mają one świadczyć usługi. Sorry, ale jak się po prostu nie opłaca np. ciągnąć do kogoś sieci, to niby czemu wymuszać to butem urzędowym? Z jakiej racji? Inny przykład: nakaz (!!) wyposażania samochodów w radio cyfrowe (tu: DAB) uważam za skandaliczny (uwaga: pracuję w motoryzacji właśnie - dla mojego pracodawcy to niby świetna sprawa, ale jednak...) Uważam, że to jest dalekosiężne przekroczenie tak zdrowego rozsądku, jak i zakresu posiadanej władzy. O tym ostatnim w czasach pandemio-psychozy to można całe opasłe tomy pisać, więc może tu skończę.
some83 pisze: 6 października 2020, o 20:08 Ale przecież koszt Softu, to koszt jak bardzo informatyk i firma go zatrudniająca będzie się targować o swoją pensję.
Dlatego, nie oczekuję, że firmy zrobią to charytatywnie z dobroci serca, a zrobią to charytatywnie z przymusu ustawowego.
Po prostu firmy każą dopisać to sobie.
Zastanów się poważnie nad tym co tutaj napisałeś, a jak uznasz że już przemyślałeś sprawę..... Zastanów się kolejny raz (następnie iterator). Nie widzę problemu, żebyś się sam wziął za działalność charytatywną, nie czekając na żadne przymusy ustawowe. Powodzenia!

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: some83 »

pswiatki pisze: 6 października 2020, o 20:47 Łooo Panie! Aleś Pan dał tutaj do pieca teraz. Toż to zamordyzm w czystej postaci.
Na zdrowy rozum, to poza pewną funkcją porządkową żeby nie było haosu w eterze, to urzędasy nie mogą wtrącać się w to jak firmy mają robić swoje produkty.
uważać to sobie może, ale to mądrzejsze niż standaryzowanie klatek dla kur.
Poza tym popraw mnie jeśli się mylę, ale to właśnie urzędnicy określili standard DAB+ jak i dvbT2.
Zatem logiczne, że decyzja urzędnicza może nakazać by DAB+ było częścią składową dvbT2
lub dvbT2 nakazać wpakować w radia DAB+ przynajmniej jeśli chodzi o fonię.

Zresztą jest standard dvbT2 Lite.
pswiatki pisze: 6 października 2020, o 20:47 Zastanów się poważnie nad tym co tutaj napisałeś, a jak uznasz że już przemyślałeś sprawę..... Zastanów się kolejny raz (następnie iterator).
No działalność nie dochodowa to w pewnym sensie charytatywna.
Ale też chciałem zauważyć, że na cokolwiek zdecydują się Wszyscy, to staje się to poza komercyjną oceną.
Gdyby nie było przymusu państwowego większość stacji nie tworzyła napisów do filmów, ale za to do reklam by mogli tworzyć.
Nie byłoby także EPG.
I nie da się komercyjnie ocenić przewagi stacji tworzącej napisy i tej nietworzącej napisy, jak mocą prawa te nie tworzące napisów nie mają prawa bytu.
[...]
Moim zdaniem firmy nie splajtują od obowiązkowych możliwości DAB+ w sprzęcie dvbT2.
[...]

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: pswiatki »

Dobra, od tej konkurencji odpadam... Oczadziałem w tych oparach absurdu. Dziękuję za wypowiedź!

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: some83 »

Tak tylko dodam, że nie uważam, że DAB+ należy obowiązkowo dodawać do odbiorników FM, bo to spowoduje wzrost ich ceny.
(Choć zawsze lepiej by podniesienie wymogów standardowych było powodem wzrostu ceny, niż podniesienie pustego podatku, jak cena wzrośnie, to i dochód z podatku, a przynajmniej ma się w ręce wyższy standard,
ale o tym można by mówić jakbyśmy mieli pierwszy rok skarbowy bez podnoszenie podatków).

Ale w odbiornikach dvbT2 nie uważam, że taki drobiazg jak soft do DAB+ zwiększy koszt znacznie.
Ale zrobione to z odpowiednio wyprzedzającymi ostrzeżeniami na całym kontynencie.

No, i o tym CB Radio, czy PMRach mówiłem tylko w trybie odbioru, i to raczej po uwzględnieniu innych dużo dużo prostszych postulatów.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

DAB na razie jest rozszerzeniem radiofonii FM a nie zastępstwem. Tylko odbiorniki DVB i FM na razie mają sens. Osobny odbiornik by odbierać kilka dodatkowych programów? Nikt by tego nie kupił.

Sposób korzystania z radia i telewizora znacznie się różni. Już były próby łączenia telewizji (analogowej) i radiofonii (FM) w jednym odbiorniku. Takie telewizory wyginęły szybciej niż się pojawiły.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dlaczego radia DAB+ są tak drogie?

Post autor: antypyra »

some83 pisze: 7 października 2020, o 17:48 Tak tylko dodam, że nie uważam, że DAB+ należy obowiązkowo dodawać do odbiorników FM, bo to spowoduje wzrost ich ceny.
Dość absurdalne twierdzenie z przyczyn poruszonych już przez Moderatora ale nie tylko. Przecież jedna kość w odbiorniku daje możliwość odbioru jednego i drugiego. To nie stosować jej?

Zablokowany