DUAL DAB 44

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

DUAL DAB 44

Post autor: ploomba »

Dual Dab 44

Typ radiootwarzacza : boombox (potocznie zwany)

- radio Dab+
- radio FM
- CD z Mp3
- USB - pliki mp3
- wejście Aux
- głośniki 2+1
- szerokość radiootwarzacza ok 38 cm

Obrazek

Link do instrukcji pdf
https://migros-service.migros.ch/medias ... 010217.pdf

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem kupna jakiegoś boomboxa z dab+. Pierwotnie boombox miał też mieć możliwość odtwarzania stacji internetowych, ale ciężko coś takiego znaleźć w "ludzkich pieniądzach".
Wybór zamknął się pomiędzy Dual Dab-P 101 a Dual Dab 44. Pierwszy jest mniejszy (ma dwa głośniki), chyba ładniej wygląda (rzecz gustu) ale za to wg sprzedawcy Dual Dab 44 gra "dużo lepiej" dzięki subwoofer'owi.
Wybrałem Dual Dab 44. Wybór chyba był dobry :)

- Dźwięk
Faktycznie dodatkowy głośnik robi swoje. Niby to taki pseudo subwoofer, ale radyjko gra bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie jak na marketowy niefirmowy sprzęt - bo takie Sony czy inne markowe boombooxy to półka wyżej w stosunku do grajków z biedronki itd.
Dual Dab 44 aspiruje dzwiekowo do tej wyższej półki. Przynajmniej pod względem mocy i intensywności dźwięku. Co do jakości dźwięku można by się przyczepić. Tzn o ile basu jest dość sporo o tyle wysokich tonów mogło by być więcej. Bas, właśnie, włączając funkcje loudness basu jest sporo, włączając trochę mało, podbijajac bas w EQ tez ciut mało. Mamy więc albo mega bass albo ciut za mało basu :p narzekam, tragedii nie ma.
Equalizer. Żeby dostać się do ustawień dźwiękowych musiałem się sporo naglowić. Czy we wszystkich sprzętach dabowo internetowych wszystko musi być oparte o menu?

- Menu
To drugi Dual, z którym mam do czynienia. W pierwszym poruszanie się po menu było lekkim horrorem. Teraz jest już lepiej :D Nie mniej jednak chyba z godzinę albo lepiej poświęciłem na to żeby rozgryźć jak programuje się stacje Dab i FM.
To samo tyczy si Equalizera. Myślałem że go nie ma - a on był sprytnie ukryty.
Zaprogramować można 10 stacji Dab i 10 FM.
Marzy mi się radyjko Dab internetowe, które miało by fizyczne suwaki EQ i fizyczne przyciski zaprogramowanych stacji. To już chyba jednak nie te czasy.

- Dab i Fm
Czułość - chyba bomba. Tzn jakiś czas temu testowałem Dual Dab 550 ( z antenka kabelkiem) i stacje Dab łapały mi na nim tylko na wschodnim oknie na piętrze. Tak samo FM w 550 pozostawial wiele do życzenia.
W Dual Dab 44 antena jest teleskopowa. Sygnał mam praktycznie na całym piętrze (odbiór z Krakowa, a dom praktycznie na granicy zasiegu lub już poza nim) . Tzn we wschodniej części nie ma większego problemu z odbiorem. W zachodniej trzeba się trochę wysilić i dobrze ustawić antenę. Nie wiem czy od czasu testowania duala 550 coś się zmieniło w mocy nadawania, ale jeśli nie, to ewidentnie Dual 44 jest lepszy od względem odbioru.
Tak samo nie wiem czy od czasu moich testów duala 550 zmieniły się parametry radia Kraków? Na Dual 550 był problem z poprawnym odbiorem tej stacji - opisywany w temacie o tamtym dualu. Ponoć to była przypadłość chipsetu, który źle dekodował 104kbps.
Na Dualu Dab 44 wszystko jest OK .
FM - słabe stacje tez łapią całkiem fajnie ( w porównaniu do duala 550)

- mp3 z USB - długo się odpala, ale to chyba norma w tych tanich brzęczkach.

- na minus - brak gniazda słuchawkowego - albo ja jestem ślepy.

Zapłaciłem 119 zł za niby powystawowy itd. Stan - bdb.

Ocena sprzętu - bdb. Małe niedociągnięcia, trzeba się przyzwyczaić do menu, ale jak za takie pieniądze to sprzęt bardzo fajny.
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2015, o 22:00 przez ploomba, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dual Dab 44

Post autor: antypyra »

Zapłaciłem 119 zł za niby powystawowy itd. Stan - bdb.
Życzę miłej eksploatacji. Oby nie okazało się, że "wszystko" za 119 zł zawodzi.
Duale są przynajmniej czułe. Ale myślę o niewielkich odbiornikach. Nie wiem, czy odnosi się to do bamboxów.

Kiedy nikt nie myślał o DAB i bamboxy były z FM, CD i magnetofonem, zawsze uważałem je za najgorsze z urządzeń przenośnych.
Dwa takie "soniaki" leżą od paru lat nieużywane. Radia w nich są poniżej krytyki. Może tylko odtwarzanie CD - jak na przenośny sprzęt - zasługuje w nich na uwagę.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dual Dab 44

Post autor: ploomba »

Sam osobiście rozglądam się za czymś lepszym (Dab i internet) do podpięcia pod amplituner Onkyo.
Boomboxa kupiłem, co by córka mogła słuchać piosenek TikTaka i Radia Dzieciom, kiedy bawi się w kojcu. No i sprzęt musiał być mobilny, żeby żona mogła szybko chwycić za rączkę i przenieść w inne miejsce.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dual Dab 44

Post autor: antypyra »


Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dual Dab 44

Post autor: ploomba »

Bardzo fajny sprzęt. Gdyby kosztował powiedzmy 440 zł to brał bym w ciemno. Nastawiałem się na zakup do 500 zł. Z tym ze ciężko coś fajnego upolować w tej cenie (Dab + intetnet) - są tylko jakieś Mini grajki Medion'y.
Dla przeciętnego Kowalskiego taki sprzęt nie jest więcej warty niż właśnie 400 czy 500 zł. Większość ludzi kupuje elektroniczną marketową "chinine" (ubrania tak samo :P) . A wydać 880 zł za radyjko to "kosmos". Sam bym dla siebie takie coś kupił. Pod amplituner szukam jednak jakiegoś "segmentu".
Sangean celuje chyba bardziej w fanatyków radiofonii (dobre radiowe niemarketowe sprzęty) , z tym ze ciężko będzie znaleźć amatora radiofonii, który byłby za dab'em i streamingami internetowymi.
Przeszukując sieć znalazłem jeszcze coś takiego
http://www.robertsradio.co.uk/product_d ... EAM64i.htm
wygląda bardzo fajnie, ale cena to już zupełny kosmos (ok 1,5 tys)

Zablokowany