Tesco DR1403G DAB+/FM

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: Pablo70 »

Ja dzisiaj wymieniłem zakupiony wczoraj DR1501BB-CE na wątkowy DR1403.Warto jednak dopłacić 5 zł.Poza tym że przez słuchawki zyskujemy odbiór stereo to przez w budowany głośnik radyjko też ładniej gra.
Jedynie do czułości mam zastrzeżenia ale to już tyczy obu modeli.Nie wiem jak w DAB ale w FM jest kiepsko.W trybie auto nie znajduje mi ani jednej stacji podczas gdy 20 letni radiomagnetofon Sony wyszukuje mi stacje z Żółwieńca i Mikstatu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W tych radiach antena dołączona jest bezpośrednio do modułu FS, a to oznacza, że bedą zachowywać się podobnie nie zależnie od tego, czy jest to radio za pięć dych, czy za kilka(naście) stów. Różnica jest w obudowie i wzmacniaczach audio.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: poxipol »

W takich dwuzakresowych radyjkach powinna być stosowana antenka dzielona na dwa zakresy,podobnie jak w antenach dookólnych GSM 900/1800,albo jak mamy AM z anteną ferrytową.
Na pewno odbiór FM byłby lepszy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze: Czy 98,3 też jest wygłuszane jak na Dualu 4 ? Czy to tylko Duale tak mają ?
Nie tylko Duale. Pisałem, że także Sangeany. nie wiem, czy wszystkie, ale te moje tak.
JaroslawMroczkowski pisze: Zmiana parametru i zatwierdzanie wyboru występuje w każdym odbiorniku na modułach firmy FrontierSilicon.
Ten o którym tu piszemy jest zbudowany na bazie Verona FS2052
W wielu innych jest też na tej samej kości.
poxipol pisze:W takich dwuzakresowych radyjkach powinna być stosowana antenka dzielona na dwa zakresy,podobnie jak w antenach dookólnych GSM 900/1800,albo jak mamy AM z anteną ferrytową.
Na pewno odbiór FM byłby lepszy.
Tzn. jaka? Przecież długość anteny w zależności od zakresu można sobie dobrać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze: Czy 98,3 też jest wygłuszane jak na Dualu 4 ? Czy to tylko Duale tak mają ?
Nie tylko Duale. Pisałem, że także Sangeany. Nie wiem, czy wszystkie, ale te moje tak.
JaroslawMroczkowski pisze: Zmiana parametru i zatwierdzanie wyboru występuje w każdym odbiorniku na modułach firmy FrontierSilicon.
Ten o którym tu piszemy jest zbudowany na bazie [url=http://www.frontier-silicon.com/Verona-0]Verona FS2052
W wielu innych jest też na tej samej kości.
poxipol pisze:W takich dwuzakresowych radyjkach powinna być stosowana antenka dzielona na dwa zakresy,podobnie jak w antenach dookólnych GSM 900/1800,albo jak mamy AM z anteną ferrytową.
Na pewno odbiór FM byłby lepszy.
Tzn. jaka? Przecież długość anteny w zależności od zakresu można sobie dobrać.
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2016, o 11:56 przez antypyra, łącznie zmieniany 5 razy.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: pswiatki »

To ja mam krótkie pytanie (bo jeszcze nie dojechałem do sklepu ;) ):
czy ten 1403 ma wyjście audio (słuchawkowe, czy LINE OUT)?
Zamierzam podłączyć go do większego radia kuchennego (które ma tylko FM, ale za to wejście AUX) i grać na większych głośnikach. Z jakichś powodów Dwójka na FM nieznośnie mi pierdzi od czasu do czasu. Jakby zakłócenie przemysłowe, czy coś.... DAB natomiast działa bez żadnych problemów.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: Pablo70 »

Model 1403 ma tylko wejście AUX (AUX IN)wiec nie podłączysz go do wzmacniacza zewnętrznego.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: pswiatki »

Coś towarzyszu mieszacie:
Pablo70 pisze:Ja dzisiaj wymieniłem zakupiony wczoraj DR1501BB-CE na wątkowy DR1403.Warto jednak dopłacić 5 zł. Poza tym że przez słuchawki zyskujemy odbiór stereo to przez w budowany głośnik radyjko też ładniej gra.
...
To w końcu który model co ma, bo teraz to już nie wiem..... (?)

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: Pablo70 »

Oczywiście masz rację.Sam się zamerdałem z tymi cyferkami ;)

Wątkowy model ma wyjście słuchawkowe i zasilanie na kabelku micro usb.Wcześniej posiadany przeze mnie model ma aux in.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Podsumowując:

Radio DAB Model DR1403 http://www.tesco.com/direct/tesco-dr140 ... 7-1843.prd

Kolor obudowy:
DR1403G - szary
DR1403B - niebieski
DR1403R - czerwony

Radio DAB+ i FM. Zasilanie baterie 4x AA lub 5V przez złącze microUSB (zasilacz w zestawie).
Moc wyjściowa 1,5W RMS. 1 głośnik (mono). Wyjście słuchawkowe 3,5mm (stereo).
Obsługa języka angielskiego i polskiego.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: pswiatki »

Po zakupie (jeśli się zdecyduję) przetestuję wszystkie polskie litery za pomocą mojego własnego MUXa.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: pswiatki »

Radio rewelacja jak za te pieniądze. W krakowskim sklepie promo: z [99.99 zł] na 50 zł. W domu działa bardzo dobrze nawet ze złożoną anteną (bez wpływu na poziom błędów), u żony na zakładzie 22 km od nadajnika (ale przez całe centrum miasta po drodze) - błędy są spore, niemniej odbiór wciąż niezakłócony. Tyle że musi szukać dobrego miejsca, bo nie w każdym odbiera.
Podłączenie z wyjścia słuchawkowego do zewnętrznego wzmacniacza z lepszymi głośnikami też działa OK.

Więcej testów jak wezmę ten sprzęt do laboratorium na zakładzie 8-)

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: tranzystor »

pswiatki pisze:W krakowskim sklepie promo: z [99.99 zł] na 50 zł.
U mnie to samo, jak myślicie opłaca się brać to radyjko?
Pytam się bo nie wiem jaka przyszłość nas czeka, jak długo jeszcze DAB+ będzie nadawało czy ktokolwiek z komercyjnych uruchomi cokolwiek czy raczej NIK doprowadzi do komisji śledczej i DABu nie będzie, czy nie stanie się tak że zostanie zlikwidowane?
Albo zmieniony kodek, lub cokolwiek, i że wyrzuci się pieniądze w błoto tak jak już mówi się o zmianie dekoderów na DVB-T2 :?

Co tu robić to ja nie wiem i chyba jest wielu takich ludzi, którzy sami nie wiedzą czy brać czy nie brać takich odbiorników, z niepewną przyszłością :roll:

puntur
Posty: 11
Rejestracja: 8 września 2015, o 11:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piaski

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: puntur »

Moja subiektywna opinia jest taka, że za 50 zł opłaca się. Kwota śmieszna, a można zobaczyć jak DAB+ wygląda w praktyce. Radyjko ma wyjście 3.5 mm, więc podłączysz do wieży albo zrobisz chyba najtańszy upgrade radia samochodowego jeśli masz AUX-in. Zasilanie z 4 paluszków: tanich i dostępnych wszędzie, lub po microUSB, więc spokojnie zastosujesz powerbank lub ładowarkę do gniazdka zapalniczki.

Wszystko tak naprawdę zależy od oczekiwanego zastosowania. Jeśli nie zależy Ci na mobilności i chcesz słuchać DAB+ na komputerze PC to lepiej wziąć stick USB z obsługą SDR za ~70 zł. Zyskujesz więcej usług (SlideShow, Journaline) i odbiór praktycznie wszystkiego, ale tracisz mobilność.

Każdy sprzęt się starzeje i trzeba to mieć na uwadze. Dla mnie 50 zł to nie jest dużo, więc ryzykowałbym (sam dałem 100 zł i jestem zadowolony), żeby choć być świadomym z czym to się je. Najwyżej za jakiś czas zostanie Ci trochę pokraczne radyjko FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: antypyra »

@tranzystor
Po co siejesz panikę i piszesz o komisjach śledczych?
puntur pisze: Wszystko tak naprawdę zależy od oczekiwanego zastosowania. Jeśli nie zależy Ci na mobilności i chcesz słuchać DAB+ na komputerze PC to lepiej wziąć stick USB z obsługą SDR za ~70 zł. Zyskujesz więcej usług (SlideShow, Journaline) i odbiór praktycznie wszystkiego, ale tracisz mobilność.
Mish mash = g..., mydło i powidło. "Zyskujesz" nędzną czułość i dziadowski dźwięk.
Stanowczo byłbym za wyspecjalizowanym odbiornikiem w jednym kawałku.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: tranzystor »

puntur pisze:za 50 zł opłaca się. Kwota śmieszna, a można zobaczyć jak DAB+ wygląda w praktyce
Wolałbym abyśmy nie kooperowali takimi argumentami, bo jeden może palić 50 złotówkami w piecu a dla drugiego wydanie tylu pieniędzy na coś takiego to poważny dylemat, czy raczej wydać na coś bardziej pożytecznego. :roll:

Ja (i z tego co obserwuję że wielu innych ludzi) zastanawiam się co dalej z DAB+ Bo kupić coś co za chwilę będzie bezużyteczne każdy głupi potrafi ale zastanowić się nad przyszłością to cecha rozsądnych. Wciąż mam w pamięci mieszkańców żywiewczcyzny, którzy kupowali dekodery DVB-T w MPEG2 bo wmawiano im że taki własnie standard będzie obowiązywał i że to coś nowoczesnego i że będą mogli odbierać bez zakłóceń, tak się mówiło o testowym sygnale ze Skrzycznego, i co? Wszystko do kosza.

Ja za około 40 zł mam odbiornik ze wszystkimi zakresami (FM, krótkie, średnie, długie), który służy mi już długo a za 50 zł odbiornik, który nie wiem czy za chwilę rzucę w kąt.
antypyra pisze:Po co siejesz panikę i piszesz o komisjach śledczych?
Ja mówię o faktach. Skoro Najwyższa Izba Kontroli już się zajęła tematem DABu, to coś tu jest nie tak. :? Ja im przyznaję rację, polskie radio uruchomiło coś co zostało najprawdopodobniej przepchane przez lobbystów bez żadnych konkretnych planów na przyszłość, bo DAB+ równolegle nadaje z FM ale w porównaniu z DVB-T końca żadnego nie widać, a u nadawców komercyjnych również nie ma podobnych planów przejścia z FM - widać jak bardzo polskie radio wdepnęło na miękki grunt i że to wszystko może się utopić. Nikt dziś nie wie czy DAB+ to tylko chwilowy test czy długoterminowe plany w które warto inwestować również ze strony odbiorców.

:|

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: K63 »

tranzystor pisze:Wciąż mam w pamięci mieszkańców żywiewczcyzny, którzy kupowali dekodery DVB-T w MPEG2 bo wmawiano im że taki własnie standard będzie obowiązywał i że to coś nowoczesnego i że będą mogli odbierać bez zakłóceń, tak się mówiło o testowym sygnale ze Skrzycznego, i co?
Sam napisałeś że MPEG-2 to była emisja testowa. Natomiast w wypadku Mux-PR w DAB+ mamy do czynienia z regularną emisją. NIK badał czy zasadne było tak wczesne podjęcie emisji cyfrowej, w sytuacji gdy nie została opracowana koncepcja cyfryzacji radia w Polsce. W raporcie nie ma mowy o odejściu od DAB+ czy zmianie na inną technologię. Odwrotu od cyfryzacji nie będzie. Tym bardziej że
Najwyższa Izba Kontroli pisze:Analizy wskazywały, że standard DAB+ zapewnia poprawę jakości odbioru i dźwięku w stosunku do radia analogowego. Radiofonia cyfrowa ma też, w porównaniu z radiem analogowym, przynosić pozytywne efekty w dziedzinie ochrony środowiska (ponad 10 razy mniej mocy wykorzystywanej przez nadajniki DAB)
Błędem jest brak decyzji o ostatecznej dacie wyłączenia emisji analogowej. Skutkuje to tym, że ogólnopolscy nadawcy komercyjni będą odwlekali w czasie przejście na "cyfrę". Nowa technologia spowoduje wejście na rynek nowych, małych lokalnych nadawców, którzy zabiorą "dużym" część wpływów z reklam. Działanie jakie czyni RDN, mogą ten proces przyspieszyć.
Co zrobisz, to Twoja decyzja. Kupując radio cyfrowe, w większości przypadków, nadal masz możliwość odbioru FM. Korzyścią jest odbiór kilku stacji które nie nadają w analogu. Alternatywą dla DAB-a jest odbiór internetowy.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: radiodarek »

sam jestem szczęśliwym posiadaczem tego radyjka, ale po miesiącu słuchania skromnej oferty w dab+ wróciłem do radia w ... internecie, nasunęła mi się smutna refleksja nad przyszłością radia rozsiewczego nie ważne czy w fm czy dab, otóż internet ma tak duży potencjał w tym zakresie, że obawiam się, że tradycyjne radio nie przetrwa, początek końca już się rozpoczął, dab+ tylko wydłuży agonię :cry:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nieśmiało przypominam, że to wątek o konkretnym modelu odbiornika, a nie przyszłości radiofonii.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: Tesco DR1403G DAB+/FM

Post autor: radiodarek »

JaroslawMroczkowski pisze:Nieśmiało przypominam, że to wątek o konkretnym modelu odbiornika, a nie przyszłości radiofonii.
ośmielam się zwrócić uwagę, że w poprzedniej mojej wypowiedzi było nawiązanie do przedmiotu tego wątku, pozdrawiam moderatora ;)

Zablokowany