Lista odbiorników/Tunerów DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Viking

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Viking »

W redcoon.pl jest oferowanych kilka odbiorników z DAB+.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Max van Org »

Tak szczerze mówiąc, dlaczego nie można używać odbiorniki USB do oglądania telewizji DVB-T do słuchania radia cyfrowego? To chyba tylko sprawa oprogramowania.

http://webshop.terratecshop.net/shop/no ... m_store=de

http://webshop.terratecshop.net/shop/no ... 10776.html

Pampalini

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Pampalini »

Brytyjska firma Cambridge Audio oferuje tuner http://cambridgeaudio.com/summary.php?P ... +RDS+tuner
Firma ma polskiego dystrybutora http://www.audiocenter.eu/i_kontakt.php w którego ofercie nie widzę tego tunera, ale zapytać zawsze można. Cena u brytyjskiego dilera jest (jak na sprzęt z górnej półki) całkiem przyjemna 250GBP http://www.richersounds.com/search/650t

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: RAPIOTR »

To jest ciekawe urządzenie można wstawić tuner hybrydowy :
http://www.onkyo.pl/pl/Produkty/Hi-Fi/T ... owe/T-4555



Czy ktoś z kolegów testował może ten odbiorniczek lb ma doświadczenia z tego typu przystawkami ? :
http://www.onkyo.pl/pl/Produkty/Akcesor ... owe/UP-DT1

dzięki

jano

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: jano »

A czy są jakieś radia samochodowe umożliwiające odbiór DAB+? Nigdzie się z takim czymś nie spotkałem...
Może by na razie, póki odbiorniki DAB+ są tak ciężko dostępne, warszawski multipleks zmienić na zwykły DAB...

krystianb

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: krystianb »

jano pisze: Może by na razie, póki odbiorniki DAB+ są tak ciężko dostępne, warszawski multipleks zmienić na zwykły DAB...
Celem tej emisji jest testowanie parametrów i zachowań sygnału, a nie komercyjny dostęp.

mmc_polska

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: mmc_polska »

Nie widze zadnego sensu w przelaczaniu testowej emisji DAB+ na DAB w Warszawie. DAB to technologia poczatku lat '90. Technologia, na ktorej "przejechalo" sie wiele krajow (chociazby opisywane w innym watku Niemcy). Odpowiednio dobrane parametry DAB+ wraz z dobrym dosylem, bez zbednego "splaszczania dynamiki Orbanami" i efekt jest b.fajny.
Pozdrawiam sluchajac Trojki z DAB+... Sluchajac z przyjemnoscia...

1Bogdan

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: 1Bogdan »

Witam wszystkich,

Dodaje do bazy odbiornik:

Clint F1
Parametry: http://www.clintdigital.com/en/products ... eya-series

barwis

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: barwis »

1Bogdan pisze:Witam wszystkich,

Dodaje do bazy odbiornik:

Clint F1
Parametry: http://www.clintdigital.com/en/products ... eya-series
A jak sie on sprawuje? Ktos go uzywa?
Ma moze wyjscie na antene zewnetrzna?
Pytam, bo obecnie uzywam Duala DAB4 i jedyny mankament to wlasnie brak wyjscia antenowego.
Ostatnio z ciekawosci zabralem go na dzialke (wies Idzikowice kolo Plonska jakies 60km od Warszawy) i ku mojemu zaskoczeniu (pomimo tego, ze teoretyczna mapka pokazuje, ze juz tam wogole sygnal muxa nie powinien docierac) radioodbiornik odebral muxa, ale niestety ze wzgledu na slaby sygnal stacje radiowe ciagle przerywaja i nie da sie tego sluchac (podejrzewam, ze ze zewnetrzna antena nie byloby problemow z odbiorem)

1Bogdan

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: 1Bogdan »

Sprawuje się dobrze, szybka - chodź niewygodna konfiguracja WiFi.
Niestety też nie ma dodatkowego wyjścia na antenę. Na stronie jest PDF tak więc można sobie poczytać. Obsługuje DAB+, FM, Radio internetowe, Media Player.

jano

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: jano »

Na allegro pojawił się odbiornik samochodowy Kenwood KDC-DAB41U, który ma rzekomo wspierać DAB+, czy ktoś miał do czynienia z tym radyjkiem i może potwierdzić, że działa prawidłowo?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

jano pisze:A czy są jakieś radia samochodowe umożliwiające odbiór DAB+? Nigdzie się z takim czymś nie spotkałem...
Może by na razie, póki odbiorniki DAB+ są tak ciężko dostępne, warszawski multipleks zmienić na zwykły DAB...
Na razie to emisja jest słaba, dosył jakościowo kiepski, więc sens doskonalenia strony odbiorczej (lepszy odbiornik) jest wątpliwy.

rock90

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: rock90 »

W związku z tym, że mieszkam w Warszawie, a Polskie Radio ma plany nadawać w DAB+ przynajmniej do połowy 2015 roku, postanowiłem kupić na eBbay'u niskobudżetową, kieszonkową chińszczyznę pod nazwą Fulljoin PPM001. Odbiornik kosztuje 198zł. z przesyłką. Zobaczymy jak będzie się spisywał w warunkach rowerowych. Mam nadzieję, że ma w miarę przyzwoity tor m.cz.

Na Amazon.co.uk są dostępne australijskie, kiszonkowe odbiorniki z DAB+ pod nazwą OXX Pocket. Kosztują 60 funtów (bez wysyłki). Użytkownicy je chwalą. Niestety Amazon nie dopuszcza płatności poprzez PayPal, więc się nie skusiłem.

M

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

rock90 pisze:(...) postanowiłem kupić na eBbay'u niskobudżetową, kieszonkową chińszczyznę pod nazwą Fulljoin PPM001. Odbiornik kosztuje 198zł. z przesyłką. Zobaczymy jak będzie się spisywał w warunkach rowerowych. Mam nadzieję, że ma w miarę przyzwoity tor m.cz.
A może coś takiego:

http://www.ercomer.pl/pl/p/Odbiornik-ra ... PR-69-/184

Mało poręczne na rower, ale może dobrze gra...

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: kaem3 »

W sklepie sieci "M-E" (skrót) znalazłem zestaw (tzw. płaska mikrowieża) Pioneer X-HM10DAB-S. Za jedyne 500 zł. Co ciekawe, metka sklepowa wskazywała, że zestaw nie ma już tunera AM/FM ("tuner: nie") ale to chyba niemożliwe (w necie wszędzie piszą, że ma FM). Zgrabna rzecz, ale nie mam w planie. Duże logo "DAB+" na górnej płaszczyźnie (od frontu nie widać).

rock90

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: rock90 »

Tu jest potwierdzenie, że X-HM10DAB-S ma analogowe radio oraz DAB+.

http://www.pioneer.eu/uk/products/42/20 ... index.html

M

krystianb

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: krystianb »

Czyżby wreszcie zaczęli do naszego kraju sprowadzać wersje z DAB'em czy to może nieoficjalny import sklepu?
Bo choćby starszy tańszy brat tego wynalazku czyli sharp-hf200 (i 300 pewnie też) występował w wersji z dab (nie wiem czy z +) lub bez zależnie od kraju przeznaczenia, co gorsze nie różnił się oznaczeniami, różnica była widoczna tylko z tyłu, głowica tunera w innym miejscu i Fka zamiast IEC (być może jakaś nalepka, oglądałem tylko oficjalne zdjęcia ze strony)

rock90

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: rock90 »

Odradzam kupno taniego, kieszonkowego odbiornika DAB+ Fulljoin PPM001, który jest dostępny na eBayu za 200zł. Testuję sprzęt od wczoraj i niestety się zawiodłem. Dźwięk przy korzystaniu z cyfrowej transmisji jest mocno zniekształcony, chropowaty (mam również odbiornik USB, więc wiem, że nie wynika to z parametrów nadawczych). Kolejną wadą jest niestabilny odbiór, po kilkunastu minutach od włączenia urządzenia transmisja na jakiś czas robi się poszatkowana (wysoki BER), po czym wszystko wraca do normy.
Odbiornik przyzwoicie sprawuje się za to w trybie analogowym; odbiera również odległe stacje, niestety poziom załączenia dekodera STEREO jest ustawiony zdecydowanie za wysoko, więc do odbioru dźwięku dwukanałowego wymagany jest wysoki poziom sygnału.
Podsumowując, jak zwykle w chińskich produktach całkiem dobry pomysł (funkcjonalność) idzie w parze ze złą realizacją (firmware). A może trafił mi się wadliwy egzemplarz? Jeśli ktoś równiez kupił to cudo, to niech się podzieli wrażeniami.

Ps. 1

Tor audio jest OK. Brzmienie odtwarzacza MP3/AAC jest bardzo przyzwoite, podobnie audio w radiu analogowym; tym samym przyczyna tragicznego dźwięku transmisji cyfrowej leży gdzie indziej (kodek?).

Ps. 2

Odbiornik udostępnia dane na temat bitrate'u. Obecnie multiplex jest skonfigurowany w następujący sposób:

Chilli ZET: 80 kbps
PR 1: 88 kbps
PR 2: 112 kbps
PR 3: 88 kbps
RDC: 72 kbps
ESKA: 72 kbps
Maryja: 72 kbps
ZET: 72 kbps
RMF Classic: 96 kbps
RMF: 72 kbps
TOK FM: 80 kbps

"Czwórki" (PR 4) odbiornik nie "widzi".

M

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: antypyra »

Byłem w Warszawie ostatnio i tym razem odbierałem programy na odbiorniku przenośnym DUAL DAB4 DAB+:

http://www.conrad.pl/Radio-Dual-DAB-4,- ... 77_1310100

Można polecić ten odbiornik do odbioru warszawskich eksperymentów. W przeciwieństwie do Irivera B20, który jest kiepski jako odbiornik DAB+, jak to paru żytkownikow już pisało, Dual ma świetną czułość i mux Emitela mogłem odebrać jeszcze 60 km od Warszawy, jadąc pociągiem w kierunku Białegostoku. Oczywiście wystawiając nieco teleskop za okno. Odbiór nawet się nie szatkował poza kilkoma miejscami jeszcze blisko Warszawy (Zielonka). Sygnał definitywnie zginął w tych warunkach około 62 km od Warszawy, choć myślę, że po wyjściu z pociągu jeszcze w wielu punktach odbiór byłby możliwy. Tym bardziej dałby sobie więc radę z odbiorem tuner DAB+ z anteną zewnętrzną.

W Warszawie w domu Dual DAB+ grał ze złożonym teleskopem na 3. piętrze w bloku osłoniętym innymi blokami bez widoczności PKiN. Odległość w prostej linii ok.5 km. Aparat pobiera 500 mA, baterie 6xLR6 szybko pójdą, ale do użytkowania domowego przewidziano załączony oryginalny zasilacz.
Jakość brzmienia DAB+ na tym odbiorniku tak jak i na Iriverze B20 ogólnie jest gorsza niż FM. Relatywnie najlepiej wypadła Dwójka i RMF Classic. Do znacznie gorszych zaliczyłbym Jedynkę PR, która źle brzmi także w FM, oraz stacje komercyjne (Chili ZET i niestety TOK FM, którego przykro słuchać ze względu na zniekształcenia mowy).

Niestety odbiornik nie ma możliwości nagrania plików HE AAC, jak to jest w Iriverze. Pozostaje tylko gniazdo słuchawkowe i podłączenie karty dźwiękowej komputera, co jak wiadomo wiąże się z kolejną konwersją.

Jako odbiornik przenośny z DAB+ z pewnością model ten jak najbardziej nadaje się do mobilnego odbioru. Jeśli komuś w przyszłości (np. Polskiemu Radiu) będzie się chciało poprawić parametry i warunki nadawania DAB+, z pewnością wynik tego działania na nim usłyszę.

Radio-fonia

TUNERY DAB+ USB

Post autor: Radio-fonia »

PROSZE O POTWIERDZONE TUNERY DAB+
,ale i fałszywe wprowadzające w błąd opisy modeli które nie mają w rzeczywistości wsparcia sprzętowego do odbioru radia cyfrowego DAB+


Fałszywy opisy o DAB znalazłem przy takich tunerach:
przy
mediatech MT4171
jakiś bez nazwy ,po wyglądzie też uważam że nie posiada DAB

Zablokowany