GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: atrzkbip »

Odbiornik Sonoclock 890 WEB jest z gatunku wszystkomogących, jednak całkiem przyzwoity. Można do niego podłączyć pendrajwa na USB z plikami, ma też gniazdo aux (3,5 mm), jest też radio internetowe (WiFi + kabel), UKF FM i DAB+. Model już praktycznie niedostępny, zastąpiony modelem 895 uzupełnionym o Spotify. Sterowanie z klawiszy oraz z pilota. Zasilanie 230V (napisy na obudowie z tyłu po polsku nawet, jeśli ktoś sprowadził z zagranicy - przypuszczalnie odbiornik wypuszczony przedwcześnie na Polskę i nigdy oficjalnie tu nie sprzedawany). Obudowa to rozwojowa wersja podstawowego odbiornika Sonoclock 690 (też 890, a później 691) z możliwością postawienia na szafce, ale też podwieszenia. Interfejs typowy, spotykany w produktach innych producentów. Jest możliwa korekcja dźwięku (equaliser). Ma wyjście stereo 3,5 mm na słuchawki. Dźwięk bardzo dobry, zadowalający. Łatwość obsługi, no i pamięć na 10 stacji - mało, ale konkurencja ma tu gorzej. Można zapamiętać po 10 stacji na UKF, na Dab+ i w radiu internetowym (razem 30), do tego pamięć ostatnio słuchanych stacji internetowych w postaci listy w menu.
Czułość UKF FM adekwatna do klasy odbiornika, czyli średnia (całkiem niezła), w DAB+ całkiem dobra - na przewodowej antenie, w którą odbiornik jest zaopatrzony, stacje odbieram z promieniu kilkudziesięciu kilometrów (testy robiłem na terenie odbioru nadajników z Białegostoku, Olsztyna, Śremu, Szczecina, Warszawy i Katowic.
Pewnym problemem jest WiFi w hotelach - tylko część hoteli ma tak ustawiony sprzęt, że da się cokolwiek odebrać - jeśli ustawienia nie są odpowiednie odbiornik albo podaje komunikat o braku odbioru albo... się wyłącza!!!
Układowo bliźniacze są odbiorniki stojące Grundig Cosmopolit 7 WEB (mają o jedno gniazdo USB więcej oraz zewnętrzny zasilacz sieciowy - Sonoclock ma wbudowany), natomiast antena jest tu teleskopowa, a nie przewodowa. Z obu jestem bardzo zadowolony. Wykonanie solidne obu radioodbiorników. Jedynie pilot wydaje się bardzo delikatny - chyba szybko wyrobią się w nim przyciski - nie są gumowe niezależne, lecz w postaci wypukłości sztywnej folii plastikowej. Inne wady to kwestia gustu - razi niebieski wyświetlacz (mniejszy w Sonoclock, większy w Cosmopolit). Generalnie wyświetlacz jest kiepsko zaprojektowany i bywa z pewnej odległości nieczytelny. Uwaga: Jeśli ktoś odbiornik Sonoclock 890 (i wszystkie inne siostrzane modele w tej obudowie) podwiesi i będzie go chciał zdjąć, to trzeba umieć to zrobić. Zapadki klapy podwieszającej (pełniącej jednocześnie funkcję podstawy przy postawieniu na szafce) bardzo łatwo można wyłamać! Przy postawieniu na szafce zalecam korzystanie z podstawy - raz, ze ona ma gumowe nóżki, a dwa, to pełni rolę przy emisji dźwięku, więc wrażenia odsłuchowe są wyraźnie na korzyść stawiania na podstawie (głośnik promieniuje w dół).
Odbiorniki posiadają timer. Zegar pobiera czas albo z RDS albo z DAB+ albo z internetu (ustawiane przez użytkownika). Sonoclock jest reklamowany jako odbiornik kuchenny. Jednak od radia kuchennego oczekuję większej prostoty - tu analogowe odbiorniki Sonoclock 690 i 890 są nie do pobicia! Sonoclock 890 WEB nie ma nic wspólnego poza obudową z modelami analogowymi 890 i 690, jako hobbysta w kuchni z niego czasem korzystam, jednak np. minutnik w 690 i 890 to jet to, co czyni z nich prawdziwe kuchenne radia.

mozzarella
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2010, o 10:28

Re: RE: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: mozzarella »

Mam to radio już kilka lat. Działa bez zarzutu zarówno Dab, USB czy radio internetowe. Pilot, może nie używany zbyt intensywnie ale wygląda jak nowy.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: atrzkbip »

Od dłuższego czasu odbiorniki te mam podłączone do wzmacniaczy HiFi poprzez gniazdo słuchawkowe. Korekcję ustawiam na tryb "płaski", a głośność na jakieś 19-20 jednostek. Na dobrych kolumnach całość gra bardzo przyzwoicie, chociaż do Top HiFi nie ma co porównywać. Dźwięk jest czysty i przestrzenny, zrównoważony. Niewiele gorszy w porównaniu, kiedy podłączam tuner Yamaha TD-500.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: antypyra »

atrzkbip pisze:Odbiornik Sonoclock 890 WEB jest z gatunku wszystkomogących, jednak całkiem przyzwoity.
Czy w tym temacie chodzi o takie radio?
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/ ... GwodbHkM3w

mozzarella
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2010, o 10:28

Re: RE: Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: mozzarella »

antypyra pisze:
atrzkbip pisze:Odbiornik Sonoclock 890 WEB jest z gatunku wszystkomogących, jednak całkiem przyzwoity.
Czy w tym temacie chodzi o takie radio?
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/ ... GwodbHkM3w
Raczej takie:
http://www.grundig.com/de-de/audio/radi ... 95-web-dab

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: voip »

Widać "piątka" na końcu typu ma znaczenie:) Jedno radio ma tylko odbiornik FM a drugie dodatkowo DAB+ i radio internetowe.

mozzarella
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2010, o 10:28

Re: RE: Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: mozzarella »

voip pisze:Widać "piątka" na końcu typu ma znaczenie:) Jedno radio ma tylko odbiornik FM a drugie dodatkowo DAB+ i radio internetowe.
Ja osobiście mam 890 Dab+ Internet. Ten z "5" na końcu to nowa wersja. Dodane spotify, co jeszcze to nie wiem. Fakt, że wyglądają identycznie. Moje gra od czasu pierwszych emisji testowych w Warszawie i ma się dobrze.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: atrzkbip »

Tak, jak napisałem w pierwszym poście, obudowy wszystkich odbiorników serii 690 i 890 są podobne i mają te same wymiary. Odbiorniki analogowe to 690 i 890, a różnią się tym, że 890 ma panel przedni aluminiowy i ma RDS, a oba działają tak samo i odbierają jedynie UKF. Dopiero odbiornik 890 WEB ma UKF, DAB+ oraz internet. Model 895 wygląda niemal identycznie jak 890 WEB i uzupełniony jest o Spotify (innych różnic nie znam, bo nie posiadam modelu 895). Oba mają panele przednie aluminiowe i sterowane są pilotem. Natomiast odbiornik 691 ma panel plastikowy, wyglądem przypomina 690 i ma zakres UKF oraz DAB+ (nie ma internetu).

Natomiast następcą odbiornika Cosmopolit 7 jest Cosmopolit 8, który również (podobnie jak Sonoclock 895) ma Spotify, ale też kolorowy wyświetlacz.

Woolerek
Posty: 4
Rejestracja: 10 października 2016, o 19:27

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: Woolerek »

Moje radio internetowe ma już chyba ze sto lat i to słychać niestety. Planuję zakup nowego i chcę mieć właśnie model który będzie obsłiugiwał Spotify. Na razie przeglądam sobie dostępne opcje http://www.ceneo.pl/Radia_internetowe - wybór jest tu duży ale to tylko utrudnia podjecie decyzji...

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: Poland »

voip pisze:Widać "piątka" na końcu typu ma znaczenie:) Jedno radio ma tylko odbiornik FM a drugie dodatkowo DAB+ i radio internetowe.
Na dodatek jeden odbiornik wygląda jak zwyczajne radio a drugi tak jak na zamieszczonym powyżej linku.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: atrzkbip »

Coś chyba pomieszałeś albo nieprecyzyjnie się wyraziłeś nawiązując do cytowanego postu. Odbiorniki Sonoclock 890 A WEB i Sonoclock 895 wyglądają praktycznie identycznie (różni je rodzaj wyświetlacza) i mają obudowę pozwalającą na podwieszenie lub postawienie. Natomiast odbiorniki Cosmopolit 7 i 8 są odbiornikami stojącymi. Mają te same obudowy i również różnią się między sobą rodzajem wyświetlacza, ale też nieco jego wielkością. I tyle w tej kwestii. Chyba, że miałeś na myśli różnice między Sonoclockami a Cosmopolitami w ogóle, ale ja tego tak nie zrozumiałem.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: GRUNDIG Sonoclock 890 WEB/ Cosmopolit 7 WEB

Post autor: Poland »

Chodziło mi generalnie o różnice w wyglądzie radia gdyż jedne są zwyczajnymi odbiornikami radiowymi a inne wyglądają tak jak na zdjęciach powyżej czyli prawie jak radio samochodowe.

Zablokowany