Adapter dab+ do samochodu vs. standardowe radio 1DIN z dab+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Adapter dab+ do samochodu vs. standardowe radio 1DIN z dab+

Post autor: ploomba »

Czy macie jakieś doświadczenia z adpaterami/ modułami dab+ do samochodu.
Myślę nad zakupem czegoś takiego. Bije się z myślami czy inwestować kasę w taki wynalazek czy lepiej kupić jakieś standardowe radio z dabem. Z tym, że teraz w samochodzie (Renault Grandtour) mam jakieś firmowe, sterowanie z kierownicy, wyświetlacz na desce rozdzielczej itd. Tak więc montując jakieś standardowe niefirmowe pozbawię się sterowania i wyświetlacza na desce rozdzielczej.

Znalazłem na różnych portalach aukcyjnych moduły dab+ (adaptery)
W Europie najpopularniejsze są chyba takie jak: Technisat Digitradio car 2, Kenwood, Alpine, Pure 400/600. Ceny lekko zaporowe - 400-700zl za takie małe pudełeczko plastikowe (zgroza).
Z tym, że wszystkie te wymienione modele wyglądają jak jakiś brand od jednego chińczyka.
Zobaczcie sami:
Obrazek
Dedukujac, że robi je ta sama fabryka, szukałem czegoś bezpośrednio z Chin. Nie znalazłem identycznych, ale na aliexpress jest kilka modeli adapterów dab+ z kolorowym wyświetlaczem (slide show). Wygląda, że są bardziej zaawansowane technologicznie niż te od technisata itp. Te chińskie kosztują gdzieś w granicy 140-200 zł.
Obrazek

Design tych od Technisata jest o niebo lepszy, ale znowu te chińskie na plus mają kolorowy wyświetlacz i pokaz slajdów.

Ma ktoś jakieś doświadczenie w kwestii takich modułów?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Adapter dab+ do samochodu vs. standardowe radio 1DIN z dab+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Testowałem kiedyś takie urządzenie. Niestety producent już nie istnieje. Urządzenie transmitowało po FM, komunikaty i menu dostępne były jako RDS w odbiorniku samochodowym. Sterowane pilotem. Wpięte było w instalację antenową pomiędzy wbudowane radio i antenę. Dodatkowo była antena DAB do naklejenia na szybę. Włączenie DAB powodowało odcięcie sygnału FM z anteny i przesyłanie tylko sygnału z adaptera. W ten sposób uniknięto zakłóceń.
Ogólne wrażenia pozytywne. Działało. Jakość dźwięku nieznacznie gorsza niż z odbiornika DAB wbudowanego, ale akceptowalna. Sterowanie pilotem do "ogarnięcia" o ile pilot był gdzieś pod ręka na na drodze spokój.

Wybierając taki adapter warto zwrócić uwagę na kilka "drobiazgów"

1. antena
Samochód to w pewnym stopniu klatką Faradaya. Odbiorniki samochodowe mają anteny zewnętrzne (na dachu, w szybach, w lusterkach bocznych). Jeśli odbiór DAB ma być stabilny, warto by taki adapterek miał dodatkową antenę (choćby naklejaną na szybę). Czym lepsza antena tym stabilniejszy odbiór.

2. sposób przesyłania dźwięku
Adaptery pozwalają na przesyłanie dźwięku po FM, BT albo Aux. FM to potencjalne zakłócenia i ograniczenia pasma, BT wprowadza dodatkową kompresję/dekompresję.

3. sterowanie
Niektóre adaptery mają własnego pilota zdalnego sterowania, inne wymagają naciskania przycisków na obudowie. W obydwu przypadkach nie jest to wygodne podczas jazdy.


Dla koneserów istnieją moduły DAB do wpięcia w istniejącą instalację radiową w samochodzie, integrujące się z wbudowanym odbiornikiem. Jednym z producentów jest Juna (http://juna.pl/dab-dab/). Koncepcja fajna, ale nie testowałem, więc nie wypowiem się jak to działa w praktyce.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Adapter dab+ do samochodu vs. standardowe radio 1DIN z dab+

Post autor: ploomba »

Panie Jarosławie, dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Analizowałem temat cały tydzień. Wszystkie za i przeciw.
Zmieniłem plan modernizacji radia samochodowego i postanowiłem jednak, że chyba wyjmę standardowe radio samochodowe (1DIN) i zamontuję klasyczne radio 1DIN Kenwood X7200 DAB.
Co przesądziło? Wszystkie te dodatkowe moduły są poniekąd półśrodkami, które wcale tanie nie są.
Takie moduły Technisat, Alpine czy ten Pure to kwota 500-700 zł.
te chińskie moduły Dab to znowu 150-200 zł.
Zastanawia mnie cały czas jakość dźwięku z takich modułów. Podejrzewam, że szału nie będzie. Do tego plątanina kabli, antena na szybie, zajęte gniazdo zapalniczki, zasilanie itd itp.
Znalazłem jeden z wyższych modeli Kenwood'a - X7200 DAB, w którym dźwięk będzie zapewne dużo lepszy niż z takiego zewnętrznego moduliku. Nowe 400-700 zł.
Sterowanie z pilota kierownicy - do mojego Grandtour przejściówka do sterowania to dodatkowe 200 zł.

Pozostaje kwestia anteny. Co do anteny pierwotnie miałem dawać jakąś przyklejaną na szybę, ale z tego co wyczytałem w necie, to antena na szybie nigdy nie da nam takiego zasięgu jak zewnetrzna na dachu.

Żeby nie mieszać, pytam o antenę w tym temacie:
viewtopic.php?f=48&t=6353

Zablokowany