DAB+ Kielce

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Martinez1989 »

Mi wyszukało 6 stacji...
Martinez1989 pisze:Witam, Potwierdzam testy w Kielcach Cyfrowego Radia. Częstotliwość to 180.1 MHz. Stacje: Polskie Radio 3,Polskie Radio 2, Radio Kielce, Polskie Radio 1, Radio Dla Ciebie, Radio Kielce.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: antypyra »

To dajcie w Kielcach po 192 kbps i dobry dosył, to nawet pojedziemy i posłuchamy, nagramy, podzielimy się plikami i opiniami. :)
A właśnie, jaki jest dosył?

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: mmc_polska »

Antypra - moje domniemania co do ogólnopolskich PR są następujące:
- dosył satelitarny po MPEG-4 192 kbps,
- dekompresja i przetwarzanie cyfrowo-analogowe,
- analogowe wejście na stację czołową DAB+,
- kompresja do AAC+.

Wierzysz, że ktoś zestawiał jakiś specjalny dosył (w docelowej kompresji AAC+) z Wawy dla DAB+ w Kielcach, kiedy to wiadomo, że emisja jest tymczasowa, ograniczona terytorialnie i nikt tam nie będzie tego słuchał? Jakościowo może być więc minimalnie lepiej niż było w Waw, bo ponoć PR lepiej gra z satelity w MPEG-4 niż po światłowodzie, który dochodzi do PKiN.

PS: Ja to bym "przełożył" co do bitu to co leci z Hot Birda z Cyfry+ (192 kbps w MUSICAM) jako podstawowy DAB i ludzie podskakiwaliby z radości, bo takiej jakości nigdy, ale to przenigdy naziemnie nie mieli. 192 w AAC+ nie brzmiałoby lepiej. Ten kodek to się naddaje do jakiś małych "siorbiących" przepustowości - powyżej pewnego progu to wolę brzmienie MPEG-1 Layer 2 lub 3 audio i nie jestem odosobniony w tej opinii.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Konfiguracja systemu jest bardziej złożona i "otwarta" na zmiany i rozbudowę. Dosył nie jest realizowany drogą satelitarną.
Poczekajcie, niech to jeszcze trochę pochodzi potem "pobawimy" się parametrami, podobnie jak to robiliśmy w Warszawie, by dobrać optymalne parametry kompresji, o ile Nadawcy nie będą mieć nic przeciwko temu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgodnie z zapowiedziami jest plan by przećwiczyć kilka ustawień parametrów kompresji.
Zdaję sobie sprawę, że na początku projektu niewiele osób wie o takiej emisji, a jeszcze mnie ma odpowiedni odbiornik. Zanim zaczniemy eksperymenty mam pytanie, ile osób z Kielc jest na naszym forum? Jakie macie odbiorniki?
Ktoś przecież musi posłuchać i skomentować zmiany...

Obecny skład multipleksu i parametry kompresji:
PR1 - 96 kb/s
PR2 - 104 kb/s
PR3 - 96 kb/s
Radio Kielce - 128 kb/s
PR4 (DMB) - 240 kb/s

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Tom345 »

Ja w następnym tygodniu wypróbuję odbiór w okolicach Staszowa, jeżeli nie zapomnę. ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: antypyra »

Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia spędzę przejazdem trochę czasu w Kielcach i nagram próbki na Irivera B20. Niestety z Duala DAB4 nie nagram nic, bo ten odbiornik ma tylko wyjście słuchawkowe, a więc nagrywając z niego na laptopa, mialoby się do czynienia z wielokrotną kompresją/rekompresją.
JaroslawMroczkowski pisze: Obecny skład multipleksu i parametry kompresji:
PR1 - 96 kb/s
PR2 - 104 kb/s
PR3 - 96 kb/s
Radio Kielce - 128 kb/s
PR4 (DMB) - 240 kb/s
Radio Kielce dostało najwięcej. Mogłaby dostać Dwójka. Ale to poniekąd gospodarz tej ziemi. Ale i tak jest lepiej niż w Warszawie. Żadna dotąd stacja nie miała w testach 128 kbps. Ciekawe, czy przejeżdżając przez Ostrowiec Świętokrzyski odbiorę DAB+ z Kielc.Jest to ponad 60 km. Warszawski DAB+ na Dualu grał mi w Łochowie czyli w porównywalnej odległości. Niestety Iriver nie "wyrabiał" się wtedy.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Tom345 »

Miała miała, swego czasu RMF FM (lub też inna stacja, zależnie od ustawień) dostawała 128kbps w paśmie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: antypyra »

Powinno się dać najwyższy możliwy bitrate Dwójce PR. . Byłoby wtedy wiadomo, czy DAB+ jest w stanie "przenieść" np. dźwięk fortepianu w muzyce klasycznej bez jego rozmywania i zniekształcania brzmienia utworu. Dla mnie to kryterium, czy będę w ogóle słuchał DAB-u w przyszłości.
Niestety w Warszawie w testach tak było. Mam nagrania z Warszawy z wiosny tego roku, gdy Dwójka odtwarzała III Koncert fortepianowy Rachmaninowa. Porównywałem wtedy brzmienie DAB+ i FM w Warszawie na przykładzie Dwójki na stacjonarnej aparaturze, tj. wzmacniaczu z kolumnami. Można kląć na FM, ale lepiej było na FM. Duuużo lepiej! Zwłaszcza, że Dwójka zbytnio nie katuje dźwięku orbanami.
Ostatnio zmieniony 16 października 2012, o 18:25 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

mmc_polska

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: mmc_polska »

JaroslawMroczkowski pisze: Ktoś przecież musi posłuchać i skomentować zmiany...
Z całym szacunkiem i sympatią do Kielczan, ale nie spodziewałbym się zbyt licznej rzeszy posiadaczy odpowiednich odbiorniów lub osób, które to kupią "just for fun".
Chyba lepiej bawić się w Warszawie takimi rzeczami :mrgreen:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: antypyra »

JaroslawMroczkowski pisze: Jakie macie odbiorniki?
Ktoś przecież musi posłuchać i skomentować zmiany...
Jak w temacie. Iriver B20 , czyli żadna klasa, ale z możliwością nagrywania na własny dysk oraz Dual DAB 4, dużo lepszy odbiornik (czułość i brzmienie) bez możliwości nagrania strumienia na jakiś nośnik. Można by tu nagrywać sygnał wychodzący z gniazda słuchawkowego np. na twardy dysk komputera (laptopa). Ale wiadomo, co oznacza wielokrotna konwersja/rekonwersja - "skopanie" dźwięku do imentu. Chyba właśnie to, o co chodzi przedstawicielom nowej estetyki dźwięku - syfrowej.

nkp123

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: nkp123 »

antypyra pisze:
JaroslawMroczkowski pisze: Jakie macie odbiorniki?
Ktoś przecież musi posłuchać i skomentować zmiany...
Jak w temacie. Iriver B20 , czyli żadna klasa, ale z możliwością nagrywania na własny dysk oraz Dual DAB 4, dużo lepszy odbiornik (czułość i brzmienie) bez możliwości nagrania strumienia na jakiś nośnik. Można by tu nagrywać sygnał wychodzący z gniazda słuchawkowego np. na twardy dysk komputera (laptopa). Ale wiadomo, co oznacza wielokrotna konwersja/rekonwersja - "skopanie" dźwięku do imentu. Chyba właśnie to, o co chodzi przedstawicielom nowej estetyki dźwięku - syfrowej.

Ewentualnie można się siłować z zrzuceniem dźwięku do formatu nieskompresowanego, np. PCM 44KHz, 16bit.
Wtedy jedynym dodatkowym czynnikiem zakłócającym jest obecność szumów w karcie dźwiękowej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: antypyra »

Tylko nie chce się wlec laptopa, żeby nagrać coś z radia DUAL DAB 4 na twardy dysk. Ale rzeczywiście tylko tak można zachować pierwotną jakość dźwięku - przez bezstratne przejście do wave.

Darek

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Darek »

Wczoraj zamontowałem wreszcie DAB-a+ w samochodzie. Jakość dźwięku niezła, zauważalną różnicą było to, że wjeżdżając do podziemnego garażu radio grało cały czas, a nie tak jak FM, który szumi i zanika.
Obrazek

jano

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: jano »

Kolego Darku, jaki to odbiornik, możesz się podzielić?

Darek

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Darek »

Oryginalny tuner radiowy audi do systemu MMI. Audi montuje tunery DAB+ od 2011 r. oczywiście, jak ktoś zamówi sobie taką opcję.

Radioodbior
Posty: 20
Rejestracja: 1 września 2011, o 15:00
Odbiornik: Ariva T - 60
Feruson 8100 - HD
Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: ATX107 + LNA101, yagi 19 el.,Alcad 417, Yagi 5 el. UKF, 240m + 14m n.p.t. maszt
Nadajnik - obiekt nadawczy: SG,G.Św.Marcina,Chor

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Radioodbior »

W jakim kierunku prowadzona jest emisja? Czy są dostępne mapy poglądowe dotyczące zasięgu? Interesuje mnie jak daleko leci na południe. Szczątki Eski Kielce z tego obiektu dolatują do Jasła, do tego silnie zakłócane przez RMF FM z Szczawnicy. DAB + na pewno nie ma takiej "siły przebicia" przy 1.2 kW

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: belzebiusz »

Całodobowy, cyfrowy kanał z muzyką ludową uruchomi w marcu Radio Kielce
Rozgłośnia chce wykorzystać swoje archiwa z muzyką ludową. - Na naszej antenie są już audycje poświęcone muzyce ludowej i wśród słuchaczy cieszą się dużą popularnością. Na głównej antenie nie możemy jednak nadawać więcej tego typu audycji. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ten kanał - mówi Jarosław Kusto, prezes Radia Kielce.

Od marca kielecka rozgłośnia rozpocznie więc nadawanie nowego programu w cyfrowym systemie DAB+. Ramówkę w godz. od 5 do 24 wypełni muzyka i audycje na żywo. W nocy będzie retransmitowany program Radia Kielce. Docelowo kanał ma objąć zasięgiem województwo świętokrzyskie.

Według szacunków władz rozgłośni emisja nowego kanału kosztować będzie kilkaset tysięcy złotych rocznie. Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg, w wyniku którego wybrany zostanie właściciel nadajników emitujących program w cyfrowym systemie DAB+. Przypomnijmy, że w tym systemie nadaje od września również samo Radio Kielce, ale tylko w Kielcach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: antypyra »

Z takim rzępoleniem? Kto tego będzie słuchał? Jeszcze mniej osób niż słucha metalu.

Pronit
Posty: 3
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 21:28
Odbiornik: Sangean DPR-69

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

Post autor: Pronit »

Dobry wieczór,

proszę państwa, mam malą prośbę do słuchaczów radia cyfrowego DAB w Kielcach. Czy ktoś z was może mi powiedzieć obecny skład multiplexu EMITEL-DAB ? Powód mojego pytania jest następujący:
Jestem odpowiedzialny na temat "DAB w Polsce" u projektu DABLIST. To część strony FMLIST (http://www.fmlist.org), niekomercyjny servis dla zachwyconych radia. Więc chętnie chcę wpisać dane o multipleksie z Kielec w wykaz DABLIST, ale niestety brakuję mi jeszcze trochę informacji. Chodzi przede wszystkim o programach emitowanych, ich kbit/s, PTY, krótkie i długie labele (np. PR1 wobec Polskie Radio 1 ?), ale też Ensemble ID, Service IDs albo "Protection Level" używane przez programy w multipleksie.
Możecie sobie zrobić wrażenie o co chodzi na stronie FMLIST .http://www.fmlist.org

Bardzo cieszyłbym się z waszej pomocy ;) Dziękuję!

Zablokowany