Strona 1 z 11

DAB+ Kielce

: 11 września 2012, o 14:50
autor: sq7dtf
Emitel ruszył z nowymi testami cyfrowego radia naziemnego
Na razie tylko w Kielcach, ale według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji realne jest, by testy na szersza skale prowadziło Polskie Radio
– To eksperymentalna emisja z okazji 60-lecia Radia Kielce. Testy są prowadzone z nadajnika o małej mocy, więc sygnał jest odbierany w Kielcach i okolicach – mówi Waldemar Sromek, rzecznik Emitela. W ofercie są cztery ogólnopolskie kanały Polskiego Radia.
Na początku lipca tego roku Emitel zakończył testy cyfrowego radia naziemnego z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (trwały długo: od listopada 2009 r.), bo komercyjni nadawcy w ramach konsultacji zorganizowanych przez KRRiT uznali, że usługa im się nie opłaca i nie są zainteresowani wdrażaniem jej w komercyjnym kształcie.
W kontrze do nadawców prywatnych było Polskie Radio, które przed Euro 2012 chciało uruchomić nadawanie w czterech aglomeracjach: gdańskiej, poznańskiej, warszawskiej i wrocławskiej i potem kontynuować je po mistrzostwach. Nic takiego się jednak nie stało, bo spółce zabrakło pieniędzy. – Cały czas liczymy, że Polskie Radio powróci do tej idei. Szerzej mówiło o tym przed Euro, ale plany niestety nie wypaliły z przyczyn finansowych – mówi Sromek.
W rozmowie z rpkom.pl Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, zapowiedział jednak, że rada może wspierać radio w tych planach, bo wpływy z abonamentu w tym roku wyniosą więcej niż prognozowano (500 mln zł zamiast 462 mln zł). - Będziemy namawiać radio do powrotu do tego pomysłu – mówił Dworak. Według niego cyfryzacja radia jest nieuchronna. -Ono jest wdrażane w różnych krajach Europy i także u nas wcześniej czy później będzie – uważa.
Mowa jest jednak o wielkich kwotach, na które nie każdą rozgłośnię będzie stać. Za komercyjne nadawanie jednego kanału radiowego w obecnym systemie analogowym nadawcy płacą Emitelowi ok. 10 mln zł rocznie.
źródło: http://www.rp.pl/artykul/439825,932136.html

Emisja prowadzona jest z obiektu na ul.Targowej. Kanał 5D, ERP: 1,2kW, emisja kierunkowa, pol. V, wys. zawieszenia anten 79m, konf. anten: 2 piętra x 1 ściana; antena Kathrein - K75010245

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 09:24
autor: Martinez1989
Super!!! :D :D Jak będę w weekend w szkole w Kielcach to spróbuje odebrać :D

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 11:08
autor: jano
Jaka jest zawartość multipleksu i bitrate, orientuje sie ktoś?

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 11:45
autor: Wiking
Zawartość multipleksu to cztery ogólnopolskie stacje Polskiego Radia.

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 12:32
autor: antypyra
No to świetnie. Bez komercyjnych puszek. A Radia Kielce tam nie ma? Ciekawe jeszcze jaki jest bitrate, bo można było dać maksymalnie dla tego systemu.

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 12:57
autor: Adam1970
Testy radia cyfrowego zakłucają kanał K06 na którym nadawany jest kanal TVP1 w sieci kablowej UPC

Re: DAB+ w Kielcach

: 12 września 2012, o 18:46
autor: qwerty.am
Wiking pisze:Zawartość multipleksu to cztery ogólnopolskie stacje Polskiego Radia.
To bardzo dobra wiadomość. Również mam nadzieję, że bitrate'y są najwyższych rzędów, a sygnały poszczególnych stacji nie są pobierane z UKF-u (jak w Warszawie)... ;)

Re: DAB+ w Kielcach

: 13 września 2012, o 08:53
autor: sq7dtf
Nie mam odbiornika, ale przed chwilą był program w Radio Kielce na temat cyfrowego radia gdzie podano informację że RK też jest nadawane cyfrowo. Testy maja potrwać pół roku.

DAB+ w Kielcach

: 13 września 2012, o 12:25
autor: sq7dtf

DAB+ z SLR KIELCE ul. TARGOWA

: 13 września 2012, o 15:26
autor: Jarosław Bałuka
10 września z okazji Jubileuszu 60-lecia Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia Kielce, uruchomiliśmy eksperymentalną emisję cyfrowego radia w formacie DAB+.
Mieszkańcy miasta i okolic mogą słuchać w cyfrowej jakości programu radiowego „Radio Kielce” i pięciu ogólnopolskich programów Polskiego Radia.
Aby odbierać programy radiowe w technologii DAB+, potrzebny jest specjalny odbiornik obsługujący cyfrowe radio. Można je kupić w wyspecjalizowanych sklepach branżowych i w sklepach internetowych.

Obecnie Kielce to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jest prowadzona jest cyfrowa emisja sygnału radiowego.

DAB+ to jedna z najnowocześniejszych technologii pozwalających na cyfrową emisję programów radiowych. Cyfryzacja radia oznacza nie tylko lepszą jakość, ale także to, że będzie można dzięki niej zamieścić od 8 do 10 razy więcej stacji na danej częstotliwości. Możliwe będą także dodatkowe usługi informacyjne. Oznacza to, że wraz z programem radiowym będzie można przesyłać rozbudowane serwisy tekstowe, na przykład wiadomości dla kierowców. Dziś taką rolę w bardzo ograniczonym zakresie pełni system RDS, instalowany m.in. w odbiornikach samochodowych.

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 13 września 2012, o 16:31
autor: belzebiusz
Co ciekawe pozwolenie radiowe znajduje się w nowym wykazie pozwoleń telewizyjnych:
http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=57232

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 14 września 2012, o 17:16
autor: twmichal
Hmm, a wiadomo jak realizowany jest dosył do nadajnika? W Warszawie jako dosył był wykorzystany analogowy UKF i za ładnie to nie brzmiało.
Rekompresja z dosyłu satelitarnego też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli już sieć radiofonii cyfrowej będzie rozbudowywana to dobrze jakby sygnał, podobnie jak w DVB-T był dostarczany światłowodem.

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 14 września 2012, o 23:27
autor: Martinez1989
Witam, Potwierdzam testy w Kielcach Cyfrowego Radia. Częstotliwość to 180.1 MHz. Stacje: Polskie Radio 3,Polskie Radio 2, Radio Kielce, Polskie Radio 1, Radio Dla Ciebie, Radio Kielce.

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 15 września 2012, o 07:25
autor: jano
Martinez1989 pisze:Witam, Potwierdzam testy w Kielcach Cyfrowego Radia. Częstotliwość to 180.1 MHz. Stacje: Polskie Radio 3,Polskie Radio 2, Radio Kielce, Polskie Radio 1, Radio Dla Ciebie, Radio Kielce.
Czy możesz napisać z jakimi przepustowościami nadają poszczególne stacje? I jak wrażenia z odbioru, czuć kompresję?

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 16 września 2012, o 13:28
autor: twmichal
Jeżeli ktoś ma możliwość - bardzo bym prosił o próbki dźwięku. Jak daleko to słychać? Jeżeli na południe od Buska to znakomicie, bo radio fm z Targowej to już znika kilkanaście km za Kielcami.

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 23 września 2012, o 13:44
autor: jano
Byłem wczoraj w Kielcach przejazdem i miałem przyjemność słuchać DAB+, w multipleksie złapałem tylko i wyłącznie 4 stacje, tj. Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Radio Kielce (Czwórki ani RDC nie było), a bitrate nie powala - Jedynka i Trójka 96kbps, Radio Kielce 128kbps, a Dwójka bodajże 102kbps, kompresja wyczuwalna... Nie wiem co te testy mają dawać przy takich przepływnościach, bo to prawie to samo co Warszawie jakiś czas temu...

Pozdrawiam

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 23 września 2012, o 18:20
autor: qwerty.am
Jeżeli w MUXie są cztery stacje, to liczby oznaczające ich bitrate powinny być trzycyfrowe i zaczynać się co najmniej od "2". W obecnej konfiguracji to straszna bieda. Czy doczekamy cyfrowego radia z cyfrową jakością, zamiast takiej protezy?

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 24 września 2012, o 09:18
autor: antypyra
Dlaczego są takie bitrate, powinien odpowiedzieć przedstawiciel Emitela. Może to będzie zmieniane...Testy chyba na tym powinny polegać, że parametry się zmienia i obserwuje ich wpływ na nadawanie/odbiór.

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 25 września 2012, o 17:49
autor: Wiking
Ale czego mamy spodziewać się po zabiegu PRowym? Nadają? Nadają! A co i jakiej jakości to raczej mniej istotne. :)

Re: DAB+ z SLR KIELCE TARGOWA

: 26 września 2012, o 15:21
autor: antypyra
Jeśli PR nie zadba o jakość, to już pewnie nikt tego nie zrobi.