DAB+ Katowice

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
DVBManiak

Re: Odp: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: DVBManiak »

krzos pisze:Może jakieś nagranie z testów? Ucieszyłbym się :D
Dołączam się do prośby, chętnie sprawdzę jak to brzmi.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: mejson »

krzos pisze:Może jakieś nagranie z testów? Ucieszyłbym się :D
Na forum Radiopolska są dwie próbki z Warszawy.
Link

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Nie ma czego sprawdzać, po prostu brzmi jak każde radio internetowe, jak stream internetowy np. polskastacja. To mniej więcej to samo. ;) Jak ktoś chce to na forum.radiopolska.pl są próbki dźwięku dab+.


--- posty połączono

Dla mnie korzyść jest taka że mam w tej chwili dostęp do radia czwórka, które zostało mi zabrane jakiś czas temu pod program dwójki w Bielsku na FM a i przyjmę chętnie nowe stacje pod warunkiem merytorycznej zawartości, nie zniosę kolejnych kanałów typu "polskiego radia rozrywka" na wzór TVP Rozrywka.

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: DVBManiak »

No właśnie External i Rytm takowe zapychacze przypominają. Pełna lista:
CZWÓRKA Stereo 96 Kbps
DWÓJKA Stereo 128 Kbps
External Stereo 72 Kbps
JEDYNKA Stereo 112 Kbps
KATOWICE Stereo 112 Kbps
PR 24 Stereo 72 Kbps
Rytm Stereo 72 Kbps
TRÓJKA Stereo 112 Kbps

AdamP 70
Posty: 42
Rejestracja: 29 września 2013, o 21:17
Odbiornik: Evolve Galaxy DVB-T
Sangean DDR-31plus dab+
Instalacja antenowa: antena kierunkowa Opticum AX1000+ bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTNC Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: AdamP 70 »

DWÓJKA ma większy strumień emisji bo 128Kbps czyli dzwięk jakości CD a CZWÓRKA jest też stacją muzyczną a ma tylko 96Kbps to jakość dzwięku musi być słabsza od JEDYNKI i TRÓJKI

Cyfrowy_janusz

Re: Odp: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

DVBManiak pisze: External Stereo 72 Kbps
PR 24 Stereo 72 Kbps
Rytm Stereo 72 Kbps
No i chyba coś tu jest nie tak, zgadzam się na 72 kbps dla stacji gadanych jak PR24 i Radio dla zagranicy ale 72 dla muzycznego radia rytm i to w dodatku z próbkowaniem 24 Khz to po prostu zabójstwo dla muzyki, te radio powinno otrzymać minimum 128 kbps i 48 Khz a najlepiej 192 tak samo program 2 z muzyką klasyczną, może teraz będę się powtarzał jak inni szaleńcy-audiofile ale po prostu dla nas taka prawda, wszystko poniżej 128 kbps to ruina a nie dźwięk dla stacji muzycznej :(

W tej chwili największy bitrate ma Program 2 i oby tak zostało . :)

A w sprawie odbioru, to ja pozwolę sobie opisać "łatwość odbioru" cyfrowego radia w porównaniu z analogowym sygnałem FM z Kosztów, mogę powiedzieć że cyfrowe radio łapie wtedy gdy analogowe radio łapie sygnał stereo, jak analogowi zanika stereo to cyfrowemu zaczyna całkowicie sygnał znikać, a testowałem na samym kabelku wetkniętym do gniazda odbiornika USB (być może to wina chińskiego odbiorniczka i w dodatku podłaczaniego do USB komputera i laptopa i trzeba by kupić bardzo drogi i porządny sprzęt za kilkaset zł, bo to tak samo jak z analogowymi odbiornikami FM, są kiepskie i są bardzo porządne, te porządne i drogie są bardzo selektywne i mają bardzo czułe głowice odbiorcze, które potrafią odebrać bardzo słabe sygnały).

Ale nie oszukujmy się ludzie jak już to kupią tanią chińszczyznę i zamiast łatwiej z odbiorem cyfrowym to znów wyjdzie że jest trudniej złapać DAB+ niż analogowy FM, strach pomyśleć jak to będzie działało w ruchu, w samochodach.

Na analogu zanikało by stereo, ewentualnie radio z szumami a cyfrowe całkowicie zaniknie? :shock:

AdamP 70
Posty: 42
Rejestracja: 29 września 2013, o 21:17
Odbiornik: Evolve Galaxy DVB-T
Sangean DDR-31plus dab+
Instalacja antenowa: antena kierunkowa Opticum AX1000+ bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTNC Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: AdamP 70 »

Poczekajmy na pełny start dab+ to dopiero początek :) , napewno polepszą jakość dzwięku ciekawe tylko jak będzie wyglądała przerwa techniczna z nadawaniem dab+ czy też w dzień jak na ukf i czy też na pare sekund będą wyłańczać nadawanie z RTCN Kosztowy jak na ukf Polskie Radio zanika :P i szum :evil:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: antypyra »

AdamP 70 pisze:DWÓJKA ma większy strumień emisji bo 128Kbps czyli dzwięk jakości CD a CZWÓRKA jest też stacją muzyczną a ma tylko 96Kbps to jakość dzwięku musi być słabsza od JEDYNKI i TRÓJKI
Przede wszystkim 128 kbps to żadna jakość CD, która w DAB+ przy takich założeniach co do bitrate, jakie przyjęto, jest nieosiągalna.
AdamP 70 pisze:Poczekajmy na pełny start dab+ to dopiero początek :) , napewno polepszą jakość dzwięku ciekawe tylko jak będzie wyglądała przerwa techniczna z nadawaniem dab+ czy też w dzień jak na ukf i czy też na pare sekund będą wyłańczać nadawanie z RTCN Kosztowy jak na ukf Polskie Radio zanika :P i szum :evil:
Na razie teraz jest tylko zjazd: od pięknej jakości w testach INFO poprzez "poprawione" testy Emitela do "emisji stałej"

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Z Kosztowów cisza na Jedynce, Dwójce, Trójce, Czwórce, Rytm, PR24, External. Serwis jest.
Leci jedynie Radio Katowice.

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Wyłączyli żebyśmy przestali narzekać na złą jakość, jeszcze PR się rozmyśli :?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

szkoda, że nie mogę sprawdzić :(

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Przed chwilą wyłączyli całkowicie nadajnik DAB+ z Katowic i znowu włączyli.

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Na wszystkich kanałach dalej cisza, pewnie do samej godziny 11:40, do "wielkiego otwarcia" (ciekawe czy też ksiądz przyjedzie i pokropi :lol: ).

A w tej chwili z tego co słyszę działają tylko lokalne rozgłośnie, próbki Warszawskie na forum radiopolski są identyczne z tymi z Katowic, to ja może podzielę się próbką radia Katowice:

Plik należy pobrać i dopiero odsłuchać, nagrałem w czasie bloku reklamowego radia Katowice, żeby nie złamać praw autorskich itp. :?

2013-10-01_09-38-12_RADIO KATOWICE.aac
http://www.sendspace.pl/file/afd959fbb6febba1ee32384

Miłego siorbania, ehm... przepraszam słuchania :lol:

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Coś nie da się otworzyć tego pliku ;)

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Jak nie jak tak :o co ty kodeków nie masz, może twój komputer nie obsuguje DAB+ :) kodek MPEG4 HEE-AAC v2 , np. Winamp go posiada ;)

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Nawet VLC nie chce go otworzyć.

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Rzeczywiście "uniwersalny" VLC nie odtwarza tego pliku, a teraz ciekawostka, wczoraj próbowałem na komórce odtworzyć ten plik, komórka obsługuje ten typ plików a okazało się że też były problemy, natomiast odtwarza się normalnie ten plik u mnie na komputerze stacjonarnym i laptopie, obydwa mają zainstalowane pakiet K-Lite Mega Codec Pack w tym ffdshow i odtwarza prawidłowo. :?

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Widać plik może być skopany, jakiś błędny nagłówek itp. VLC odtwarza HE-AAC v2. Może spróbuj nagrać jeszcze raz ;)

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

No i mamy problem :o już na samym początku, niestety nic innego nie wykombinuję w tej chwili, nowe próbki są tak samo nagrywane, odtwarza je tylko tylko pakiet K-Lite Codec Pack na czele z ffdshow, widzę że winamp także z nich korzysta, ale po wpisaniu ręcznym rozszerzenia ;aac w winampie w dziale input > nullsoft directshow decoder [indshow.dll]

Odbieram jakimś programem pobranym z internetu (dabradio.exe czy coś w tym stylu), który zapisuje dźwięk bezpośrednio do formatu aac (orginalne oprogramowanie do not only tv niestety rekompresuje do wma), tak wygląda okienko tego programu:

Obrazek

Może ktoś wie o co tu chodzi, może są inne programy do odbioru dab+ na komputerze, ja jak na razie niestety nie znalazłem innych? :?

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN KATOWICE/KOSZTOWY

Post autor: akomor1 »

Spróbuj otworzyć w Audacity i zapisać jako FLAC.


Radio Katowice też milczy.

Edit 12:03: I wróciło ;)

Edit 12:14: Na wszystkich stacjach PR (poza Katowice) leci Dwójka.

Zablokowany