DAB+ Toruń

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
clipperton66

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: clipperton66 »

Prezes Siezieniewski już dużo bajek naopowiadał. Od spraw technicznych ma innych fachowcow.Pozatym cały czas wciska on nam ze będzie lepiej , a jak może być lepiej kiedy ida na ilość a nie na jakość.Wiecej wyobraźni.Była okazja to naopowiadał bajek.Pyzatym nie byłbym taki pewny czy te nadajniki które są wymienione rusza 1 Stycznia a Gdańsk już dwa razy odkładano. A pierdziawka z Torunia 3 Kw-Erp nadal działa-Eksperymentalnie !!!

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: Marcin1982 »

Co do Gdańska to oczywiście zgoda tyle,że ja wcale nie zakładam startu tego nadajnika 1 stycznia.Lepiej nastawić się na kolejną zmianę planów. :twisted:

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: atrzkbip »

Żadna emisja nie jest na 100% pewna, ale w przypadku Solca jest małe ryzyko, by coś nie poszło. Należy pamiętać, że Polskie Radio jest nadawcą publicznym i marnowaniem publicznych pieniędzy byłoby nie wykorzystanie własnej, nowej, bazy nadawczej, która w przypadku Solca, jest "od urodzenia" przystosowana do montażu anten z zakresu VHF/UHF. Zakładając, że projekt powstał, to jest potrzebne zgłoszenie robót lub pozwolenie na budowę. Zgłoszenie potrzebuje 30 dni, a pozwolenie ponad 2 miesiące lub nieco krócej. Oznacza to, że realny najwcześniejszy termin montażu anten to listopad 2014. Potem montaż sprzętu, kalibracja i... może na Gwiazdkę coś już będzie w eterze. Nie pałam jakąś szczególną radością, bo odbieram sygnał z Moniuszki, więc mi wszystko jedno. Dla mnie, na blokowisku, jest ta zaleta DAB, że odbicia nie pogarszają mi odbioru, bo nad instalacją UKF zawsze musiałem się napracować. Ale nie zrezygnuję z UKF, bo odbieram więcej.

Co do mocy Solca się nie wypowiadam. Prezesi często dysponują nieprecyzyjnymi informacjami lub je nieświadomie przekręcają. Nie wiem, jak będzie. A zresztą, chyba to wszystko jedno. Cały projekt DAB wygląda mi od początku dziwnie. Zakładam, że ktoś jednak nad tymi mocami myślał. Najwyżej życie to zweryfikuje i będą moce zwiększane lub budowane doświetlenia. Jeśli rzeczywiście SLR Moniuszki ma przedłużone zezwolenie (trzeba by sprawdzić w KRRITV), to być może do testów doświetlenia, bo moc 10, czy nawet 30 kW może być niewystarczająca, by objąć centrum Torunia.

Co do jakości... Czytuję te wątki na różnych forach i trochę się dziwię naiwności niektórych. To jest biznes i decyduje jakość wystarczająca dla większości. Identycznie, jak w DVB-T. Musi być kasa z koncesji i kasa z reklam, by w jednym kanale dawnej jednej stacji TV, teraz nadawać paczkę np. 7 programów, w tym disco polo itp.
Podobnie jest w DAB. Przepływność minimalna wystarczająca dla pewnej grupy słuchaczy. Od Top-HiFi jest sprzęt i płyty CD, SACD itp. Takie są założenia. A prezes... mówi prawdę. Będzie lepiej, tylko że nie ma na myśli jakości dźwięku, a zakłócenia, docelowo zasięg centralnych stacji Polskiego Radia, które teraz na UKF się nie mieszczą (Polityczną, ale z pewnych względów idiotyczną decyzją było łatwe zrezygnowanie z UKF-OIRT, należało zachować emisję w obu pasmach OIRT i CCIR; polityka górą, głupota również).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI
Wątek o jakości i kompresji tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=14&t=2230

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: JanekT »

Skoro DAB+ Polskiego Radia ma nadawać z Trzeciewca, to mam nadzieję, że nadajnik na Moniuszki w Toruniu pozostanie włączony i będzie dział jako SFN. Jeżeli tak nie będzie, to mówiąc krótko, ale dobitnie- lipa.
Moim zdaniem nadajnik powinien być w Solcu, ponieważ bardziej równomiernie pokryłby sygnałem województwo niż Trzeciewiec, który będzie grzał typowo na zachód i północ, a Toruń, drugie co do wielkości miasto województwa (nota bene o ponad 100 lat starsze niż Bydgoszcz) pozostanie na skraju zasięgu. Nie wspomnę już tutaj o Inowrocławiu czy Włocławku.
Owszem, jestem za cyfryzacją radiofonii (kwestię jakości pominę, bo to inna bajka), ale jeżeli ma to dobrze działać i dać możliwość odbioru każdemu Xińskiemu w naszym województwie, to oprócz Trzeciewca, sygnał (jako SFN oczywiście) powinien lecieć też z :
-Torunia
-Brodnicy
-Inowrocławia
-Nakła nad Notecią
-Grudziądza
I wtedy byłby przyzwoity zasięg w całym województwie. ;)
Włocławka i Lipna nie trzeba będzie doświetlać, bo tam będzie (ma być) zasięg z Płocka (Rachocina).

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: atrzkbip »

Niezależnie od tego, czy będzie to Solec, czy Trzeciewiec, a raczej to pierwsze, to Włocławek i pewnie jeszcze kilka obszarów powinno dostać doświetlenie. Nie zapominaj, że w multipleksie musi znaleźć się program regionalny PR (PR PiK), który ma objąć swoim zasięgiem co najmniej całe województwo.
Nie wiem, jak zarządzane jest Radio PiK, ale obserwując to z boku, można stwierdzić, że bardzo słabo stara się o zasięg w ogóle (przede wszystkim UKF). Rozgłośnie z sąsiednich regionów mają tu więcej osiągnięć.
Oprócz SLR Toruń doświetlenia korzystnie byłoby rozmieścić też w SLR Bydgoszcz (tu może ze znakiem zapytania, testy zasięgu pokażą jaka będzie sytuacja), we Włocławku, a być może też Inowrocławiu, Grudziądzu oraz Chojnicach (sporo mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego ma tam rodziny, działki, firmy itp, bo to dawne tereny województwa bydgoskiego).
Po wprowadzeniu cyfryzacji (DVB-T) widać ciągoty do precyzyjnego zamykania zasięgu w granicach województw, co nie jest do końca dobrym pomysłem w moim przekonaniu. Pewną odwrotność widać na UKF, co do zasięgu rozgłośni regionalnych PR, w szczególności w zachodniopomorskiem (Radio Szczecin i Radio Koszalin, ale też Radio Merkury), z czego część słuchaczy jest bardzo zadowolona.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: JanekT »

Ja bym to widział tak (obowiązkowe nadajniki):
-Trzeciewiec/Solec Kujawski 10 kW
-Toruń 10 kW (najlepiej emisja z Grębocina, co przełoży się na większy zasięg i lepsze pokrycie A1)
-Brodnica 7 lub 10 kW
-Inowrocław 10 kW
-Nakło nad Notecią 5 lub 7 kW
-Grudziądz 10 kW

Plus do tego opcjonalnie:
*Bydgoszcz 3 kW (ewentualnie 5 kW, chociaż wydaje mi się, że te 3 kW w zupełności wystarczą; jeżeli emisja byłaby z Trzeciewca, to chyba nie byłoby potrzebne)
*Chojnice 5 lub 7 kW
*Włocławek 5 lub 7 kW
*Żnin 3 lub 5 kW
Chyba wystarczy. Oczywiście zakładam, że emisja będzie prowadzona dookólnie z równą mocą. 8-)

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: atrzkbip »

Analizując zasięg SLR Moniuszki przez porównanie, to w tych lokalizacjach, które podałeś wystarczą nadajniki o mocy 0,5 kW, a cieszyłbym się, gdyby dali 3 kW. Ale to pobożne życzenia. Mogą nic nie dać.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: JanekT »

atrzkbip pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Dobra, może lekko poniosła mnie fantazja z tymi mocami. ;)
Pamiętajmy jednak, że w naszym województwie nie ma wszędzie płaskiego terenu. Na przykład Pojezierze Krajeńskie, Brodnickie, Iławskie, okolice Wyrzyska, dolina Wisły (głównie od Fordonu do Świecia) - tutaj jest mnóstwo gór i dolin i tam bez doświetleń może być naprawdę blado. Poza tym w centrach niektórych miast jest gęsta zabudowa (kamienice z cegły mające ponad 100 lat albo i lepiej, bardzo grube mury, że są nawet problemy z zasięgiem sieci komórkowych), więc nie zawsze bez doświetleń będzie w miarę stabilny odbiór z poziomem błędów poniżej 30.
Jest na razie (przynajmniej jedno o którym wiem) miejsce, gdzie już dzisiaj kiepsko z odbiorem stacji radiowych nadawanych w FM-ie: okolice Świecia nad Osą, droga między Radzyniem Chełmińskim a Łasinem. O stabilny sygnał z Kisielic trudno, już o Trzeciewcu nie wspominając.
Pomarzyć zawsze można, bo jak znam życie, to będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Fajnie by było, gdyby chociaż jedną rzecz porządnie zrobiono w Polsce... :ugeek:
Wrócę jeszcze na moment do kwestii nadajników - jeżeli chodzi o te położone blisko granicy województwa, to wiadomo, że można ograniczyć moc w kierunku sąsiedniego (ale bez przesady oczywiście). W każdym razie, Trzeciewiec/Solec, Toruń, Nakło i Inowrocław obowiązkowo dookólnie. :|

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: Robertus »

Podane przeze mnie wcześniej informacje, dotyczące planowanej prze Polskie Radio emisji DAB+ z obiektu RCN w Solcu Kujawskim dla obszaru Bydgoszczy, znalazły potwierdzenie w procesie międzynarodowej koordynacji częstotliwości.
Max van Org pisze:Do wykazu niemieckiej Federalnej Agencji Sieci (BnetzA) dodano
11C Solec Kujawski 10 kW HSL: 68 m n.p.m. 322 m n.p.t. V N
Częstotliwość została skoordynowana i może być od razu uruchomiona.
Dodam tylko, że sprawa jest dość świeża. Zmiana w wykazie niemieckiego regulatora, w odniesieniu do tej emisji, datowana jest na 20.10.2014 r.


EDIT:29.10.2014 r.

W dniu dzisiejszym Polskie Radio ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest „dostawa i montaż nadajnika radiowego do emisji programów w systemie DAB+ z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim”.

Postępowanie jest prowadzone w formie przetargu nieograniczonego, termin otwarcia ofert wyznaczono na 12.11.2014 r.
Wykonawca będzie miał na dostarczenie nadajnika 42 dni od daty podpisania umowy, natomiast na jego montaż i uruchomienie 14 dni od wyznaczonej daty rozpoczęcia prac montażowych. Data rozpoczęcia prac montażowych ma zostać ustalona przed upływem 4 miesięcy od dostarczenia nadajnika, przy czym ustalony termin rozpoczęcia prac montażowych nie może być późniejszy niż 1.11.2015 r.

źródło: http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=927

Powyższe daje pewien obraz na perspektywę czasową uruchomienia emisji DAB+ z obiektu RCN w Solcu Kujawskim.

Zatem z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać utrzymania dotychczasowej emisji eksperymentalnej DAB+ z obiektu SLR Toruń / ul. Moniuszki, aż do czasu uruchomienia nadajnika w Solcu Kujawskim. Obecne pozwolenie radiowe na emisję z tego obiektu ważne jest do 26.09.2015 r.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

Post autor: SP2SV »

Witam. Niestety kolega piszący wyżej ma rację.Polskie Radio zmieniło pierwotną koncepcję nadawania z Rtcn Trzeciewiec na Rtcn Solec Kujawski.Informacje taka otrzymałem dziś mailem z radia Pik.W zwiazku z tym niema najmniejszych szans na odbiór Dab+ w Bydgoszczy od 1 Stycznia 2015r.Udzielono mi odpowiedzi iż najszybszy termin startu dab+ z solca przewiduje się na koniec kwietnia początek maja. Tak więc trochę poczekamy sobie. (:

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

W ostatnich dniach zmieniono zawartość multipleksu testowego nadawanego ze stacji w Toruniu. Zniknęło Radio Kielce, pojawiło się ponownie Radio Rytm i PR 24. Zmieniły się nieco parametry nadawania.
Obecna zawartość jest następująca:
Radio Rytm (96 kb/s)
Polskie Radio 1 (112 kb/s)
Polskie Radio 2 (128 kb/s)
Polskie Radio 3 (112 kb/s)
Polskie Radio 4 (112 kb/s)
Polskie Radio PiK 1 (112 kb/s)
Polskie Radio PiK 2 (72 kb/s)
Polskie Radio 24 (64 kb/s)
Radio Poland (64 kb/s)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robert03 »

Jestem ciekaw jak tego PiK'a słychać w tych 112 kb/s. Bo na UKF brzmi znakomicie. To najlepiej brzmiąca stacja w regionie.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Odwiedziłem dzisiaj okolice masztów Polskiego Radia we wsi Kabat pod Solcem Kujawskim, by spojrzeć, czy coś się zmieniło. Nic się nie zmieniło. Anten na zakres VHF jak nie było, tak nie ma. Rozumiem, że nie ma co marzyć o emisji DAB+ z RON Solec Kujawski na początku kwietnia. Pozostaje mi mieć nadzieję, że odpowiadający za zawartość tzw. muksu testowego nadawanego z SLR w Toruniu postarają się zadbać o dołączenie do paczki ewentualnych nowych programów (już reklamowany, a jeszcze nie nadawany program PR dla dzieci), by zrekompensować brak emisji z Solca tym, którzy znajdują się w zasięgu SLR Toruń. Obiecałem moim pociechom nowy program radiowy specjalnie dla nich i nie chciałbym, by pozostały zawiedzione...

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Bogoes »

Od tygodnia posiadam radyjko wszystkomające ;) (FM, DAB+, R.Internetowe) i odbieram na zachodnim krańcu Bydzi (ok.45km) DAB+ z Torunia na teleskopowej antence radia... Także mimo niewielkiej mocy nadajnika, dużej odległości (dodatkowo przez całą Bydgoszcz), jestem miło zaskoczony że odbieram radiowy mux. Sygnał jest słaby 1 kreska (w porywach 2), błędy sygnału w zależności od pory dnia (i nocy) i warunków pogodowych 1-70 (od ok.50 zdarzają się zaniki).

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Potwierdzam, że również w paczce z SLR w Toruniu pojawiło się Radio Dzieciom ze strumieniem 72 kb/s stereo. Jak z innych lokalizacji, nadawana jest zapowiedź dźwiękowa. Trailer oczywiście leci w pętli.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

I jeszcze efekt dzisiejszej obserwacji: W Radiu Dzieciom zniknęły polskie znaki. Oznacza to, że na moim tunerze nie ma już krzaków. Mam co do tego mieszane uczucia. Z jednej strony, brak krzaków cieszy, ale z drugiej - to technika jest dla człowieka (użytkownika), a nie odwrotnie. I to technika, czyli odpowiednie oprogramowanie, powinna zapewnić wszystko, co jest potrzebne, w tym przypadku pełny polski alfabet. To przytyk np. do szacownej Yamahy, której produktu używam. Zresztą, podobnie było z zapowiedziami braku teletekstu w DVBT, i - jak się okazało - wszystko było można, jeśli się chciało. Ale widząc w ogóle sprzęt audiowizualny znanych firm, to można wnioskować, że pomimo XXI wieku, duuuuużo jest jeszcze do zrobienia. Jest masa braków i niedoróbek oprogramowania, zwłaszcza telewizorów.

PS. Krzaki wróciły.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SP2SV »

Informacja dla osób odbierajacych mux r3 z obiektu w Toruniu. 23 kwietnia zostanie wyłączona emisja czasowo z tego obiektu. Ponowne uruchomienie nastapi 1 maja po rekonfiguracji. Dodatkowo 1 maja ma zostać uruchomiona czasowa emisja dab+ z RTCN Trzeciewiec na okres około 5 miesięcy gdy to uruchomiona zostanie emisja w solcu. Info pochodzi ze strony radio pik.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Bogoes »

To bardzo dobra informacja dla Bydzi... w końcu będę mógł przestawić radio z okna w kuchni (jedyne miejsce, gdzie łapię muxr3 z Torunia) do sprzętu i podłączyć pod wzmacniacz :D :D :D
Może jeszcze uzupełnię info linkiem: http://www.radiopik.pl/2,29761,emisja-p ... &si=1&sp=1
Dzięki @SP2SV :)

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SP2SV »

Jedyne co mi tu nie pasuje to mapka zasięgu. Pokazuje ewidentnie ze sygnal będzie nadawany z solca a ma byc nadawany z Trzeciewca wiec zasięg napewno przesunie sie na północ.

Zablokowany