DAB+ Kraków

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Podejrzewam że nieco ten system anteny pod VHF został przerobiony pod kątem emisji DAB+.
Ciekawe co będzie po starcie MUX-8 a mianowicie czy dostanie on nowy system antenowy czy jednak będą ludzie z Emitela próbowali pogodzić DAB+ z DVB-T.

Tak przy okazji pojawiła się w sieci prognozowana mapka zasięgu dla nadajnika krakowskiego: http://mapy.tvradio.cba.pl/Radio/DAB+/K ... 86_2_.html
Narazie jest tylko z wytłumieniem na kierunek 140 - 160 st. do którego parametrów udało mi się dotrzeć.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Rozumiem ,że zielony kolor na tej mapce to znaczy że spokojnie odbiorę DAB+ na antenie teleskopowej w mieszkaniu. U mnie w okolicach Tenczynka to tak raczej zielono-żółto z przewagą żółtego, stąd mogą być problemy. Ale zobaczymy 1 stycznia 2015 roku jak włączą Chorągwicę.

A tak przy okazji, czy jest podobna mapka (z mapami Google) dla nadającego nadajnik DAB+ Katowice Kosztowy ???

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Jeżeli chodzi o moją miejscowość to pomimo wytłumień znajduje się ona na kolorze zielonym (choć w sąsiedniej miejscowości oraz na moim polu jest już kolor żółty) i mam nadzieje że tak też zostanie ponieważ w moim odczuciu emisja DAB+ powinny być prowadzone maksymalnie w promieniu 50 km od Krakowa - w tym przypadku od Trzciany w której mieszkam do wspomnianego miasta jest 37 km (a do Chorągwicy jeszcze mniej) więc spokojnie powinna ona mieścić w wspomnianym przedziale.
Tak przy okazji czy już wszystko jest zamontowane na RTCN'ie w podkrakowskiej Chorągwicy? Przyznam że ostatnio cicho jest o DAB+ co wprowadza mnie w pewnego rodzaju zaniepokojenie dotyczące tego czy naprawdę emisja dla Krakowa i okolic ruszy z dniem 1 stycznia 2015 :(

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: DAB+ Kraków

Post autor: $tanny »

Wytrzymaj, to tylko 3 dni... :lol: miało być 6 mies.temu więc 3 dni to "nic"...
Może Firma Emitel zrobi przyjemność wszystkim niecierpliwym i już w Sylwestra włączy nadajnik ;) ale mając możliwość słuchania DAB-a z Katowic nie spodziewam się szału, choć liczę na większy bitrate Radia Kraków niż Radia Katowice.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Mimo tego jestem w dalszym ciągu zaniepokojony - z wiadomych mi źródeł wynika że nie wszystkie formalności zostały dopełnione - stąd data 1 stycznia z pewnej zrobiła się możliwa.
Mam nadzieje że panowie z Emitela wyjaśnią na czym sprawy ze startem emisji stoją na stan obecny.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

Ktoś uprzejmnie wyrżnął mój post ?
Czyżbym prawde napisał
Nikt też nie chce napisać z strony Emitela co z tym 1 stycznia ??
A więć można dość jasno się domyślać ze 1 stycznia nic z tego albo bym się grubo zdziwił.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DAB+ Kraków

Post autor: gorki »

Nie róbcie paniki wszystko idzie swoim tokiem skąd takie informacje macie a może dezinformacje.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

A wystrczyłoby aby ktoś z Emitela potwierdził lub oblił te pogłoski. Przecież chyba czytają co my tu piszemy. W końcu to ich Forum. ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kraków

Post autor: adac »

Gorączka Dabowa :lol:
W międzyczasie dla uspokojenia można posłuchać coś ze strony: http://moje.polskieradio.pl, w kategoriach naliczyłem ok. 130 więc jest w czym wybierać.
Będzie nawet trochę więcej niż na multipleksie.
Dźwięk jak najbardziej cyfrowy nawet AAC, jakość w słuchaniu prawie taka jak w Dab. :)
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2014, o 18:49 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DAB+ Kraków

Post autor: gorki »

Poland pisze:Mimo tego jestem w dalszym ciągu zaniepokojony - z wiadomych mi źródeł wynika że nie wszystkie formalności zostały dopełnione - stąd data 1 stycznia z pewnej zrobiła się możliwa.
Mam nadzieje że panowie z Emitela wyjaśnią na czym sprawy ze startem emisji stoją na stan obecny.
Nie siej paniki i dezinformacji. ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

gorki pisze:Nie róbcie paniki wszystko idzie swoim tokiem skąd takie informacje macie a może dezinformacje.
Moim zdaniem mamy prawo do informacji gdyż zdecydowanie nie chcemy żeby Kraków podzielił losu Bydgoszczy (Solca Kujawskiego), Koszalina, Olsztyna czy Zielonej Góry które to już wyleciały z styczniowego harmonogramu lądując w tym przeznaczonym na kwiecień.
Ziarenko nadziei w kwestii Krakowa zasiała tamtejsza rozgłośnia regionalna która na Facebooku (konkretniej tutaj: https://facebook.com/profile.php?fc=f&s ... 3972530017 ) przedstawia swoją drugą rozgłośnie o nazwie "Off Radio Kraków" które ma wystartować 31 stycznia o 21:05. Stacja zakłada tym sposobem że start DAB z "Chorągwicy" w dniu 1 stycznia dojdzie do skutku. Mam więc nadzieje że Emitel i UKE nie spartaczą sprawy i uruchomią emisje zgodnie z planem.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2014, o 19:42 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

A ja sie jutro postaram dowiedzieć :) a mam do tego pewną skuteczność

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@max-bit to daj nam znać jak będziesz coś wiedział. ;)

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

To jest oczywiste :)

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

Po wykonaniu kilku dobrych telefonów dowiedziałem sie u źródła (nawet w Krakowie) że emisja powinna (ale nie na pewno) zostać uruchoiona, ale.....
(A to czy się odbędzie okaże sie 1 stycznia ....)

Kontaktwałem sie też z najbardziej zaintresowaną sroną tj Radiem Kraków i ... wszytko jest gotowe ale nie mają pozwolenia na emisje....a za to odpowiada UKE
Wieć musiałem podwonić do UKE
...i dowiedziałem sie w UKE :) ze to pozwolenie jak nic sie nie stanie powinno być podpisane jutro.

Wieć można sie spodziewać że jeśli pozwolenie zostanie podpisane jutro i ktoś te kwitki obije wszelkimi pięknmi piecztkami .... następnie te kwitki zostną rozesłane w stosowne miejsca tj do stron czyli PR i Emitel, można sie spodziewać ze może może zostanie emisja uruchomina.

Ale Panowie z PR, UKE, Emitel czy ja słuchacz radia mam się takich rzeczy dowiadywać ?
A po za tym myśle ze sam własciciel i tej strony i emitent :) powinien rozwiać wszelkie informacje w tej sprawie sam.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: antypyra »

Nie gorączkuj się tak, bo DAB to nie cud, ani zbawienie. Najwyżej będziesz go miał parę dni później. :)

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

To nie o to chodzi tylko o prostą rzecz informacje ;.....
I sposób działania
A raczej jego brak
Albo jest albo nie ma .... i prosta informacja
Ale u nas to sie nic nie da ....

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@max-bit, Jak masz takie znajomości to zadzwoń do Emitela. Przecież oni muszą już wiedzieć czy tę wajchę "DAB+ start" przekręcić 1 stycznia 2015.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

Znajomości ... żadne tylko urzadzenie komunikcjne telefon (plus interent i dr Google)
Po za tym juz dzoniłem i na podstawie informacji zdobytych w UKE, Emitelu, PR
Wygląda to mniej więcej ta:
1. Wszystko pod emisje jest przygotowane (od strony technicznej) no powiedzmy na jakieś 95 % :)
2. Jutro w UKE w Wawie ma zostać podpisane pozwolenie na emisje (i chyba to nie tylko Kraków ale i inne miasta)
3. Nastpnie te podpisane Kwitki (i podbite) muszą zostać rozesłane do Stron zainteresowanych a przede wszytkim to Emitela :) który stwierdzi .... A jest pozwolenie ...... następnie wszystkie Szychy stwierdzą no tak ładnie jest papier i pozwli to pozwlenie rozesłąć do jednostek wykonawczych.
4. Tam te kwitki muszą też pewnie zosać namaszczone i finalnie trafić do tego kogoś kto powie Hejjj Mateusz ... no co .... ... A weź przełuż tą wajche od DAB+ ... a która to wajcha ... ano to z lewej strony przy oknie .... oK Zjem i idę nią machnać ....
O ile ... nic sie nie wykoleji .... po dordze ....a jutro jest 31 ....

No i tak to mniej więcej będzie to wyglądać ,,,,


No chyba że jutro ... w UKE stwierdzą ale nie widzę tutaj papieru że to pozwolenie jest im na prawde potrzebne (taka analogia do Alternatyw4) :)JOKE :)
Ostatnio zmieniony 30 grudnia 2014, o 10:36 przez max-bit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

No chyba sobie jaja robisz. Wszyscy łącznie z Emitelem i Radiem Kraków są przygotowani do startu DAB+ w dniu 1 stycznia a ty wyskakujesz z informacją że Krakowa pozwolenie emisyjne ma nie dotyczyć. Oj ciężko to widzę - Bydgoszcz, Koszalin, Olsztyn i Zielona Góra już odpadły i na tym zdecydowanie powinno wystarczyć. Obecnie startu emisji są chyba tylko pewne Gdańsk i Poznań a Kielce oraz Kraków to jeden wielki znak zapytania.

Zablokowany