DAB+ Kraków

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Ja tymczasem mam pytanie a mianowicie też wraz z stacjami radiowymi zapisuje się coś takiego jak "Audio UEP1" o przepustowości 32 kbps ? U mnie coś takiego pojawiło się na odbiorniku DUAL DAB P-100 i bardzo chciałbym dowiedzieć się z czym to jest związane.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Właśnie mi się coś pochrzaniło w innym miejscu gdzie widziałem to samo pytanie, ale mogę teraz odpowiedzieć tutaj.
Coś musi być niedobrze z odbiornikiem - zwłaszcza jeśli jeszcze to występuje. Obstawiam jakiś błąd dekodowania FIC. Mój odbiornik (i jego zacne oprogramowanie) pokazują to:

Obrazek

Przy okazji widać wykrzyknik (problem) z sub-kanałem 6 - niosącym PR24. Nie widać natomiast żadnego sub-kanału o przepustowości 32kbps. Chyba że FIC zmienia się w czasie i nie jest to odpowiednio sygnalizowane (rekonfiguracja). Jeszcze sprawdzę w logu czy przypadkiem czasami się coś nie pojawia na chwilę. Jeśli będzie w logu, to będę znał dokładny moment kiedy tak było.

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: DAB+ Kraków

Post autor: sils »

Podróżując samochodem po mieście a raczej jego północnych częściach udało się odebrać sygnał na granicznych wartościach na parkingu podziemnym, a na otwartej przestrzeni potrafił się gubić. Możliwe że spowodowane to wysokimi zabudowaniami.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

To właśnie jest denerwujące w przypadku DAB+, gdy jesteśmy na granicy sygnału.
Normalnie radio FM będzie lekko szumieć ale treść programu będzie dalej słyszalna ( co jest ważne dla kierowcy).
Natomiast cyfrowe radio DAB+ milknie i zero dźwięku.
To na razie początki radia DAB+ i z czasem nadajniki będą miały zwiększane moce lub stosowane będą doświetlenia.
Podobnie jest z telewizją DVB-T. Mam w samochodzie tuner DVB-T i jak jadę przez Kraków to też gubi sygnał i następuje klatkowanie obrazu.
Jak byłem w Londynie to jeździliśmy po całym mieście (taka praca ;) ) i radio grało nawet w tunelach podziemnych. ;)

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Rozumiem że mówicie o Krakowie? Ciekawe co powiedzą moi koledzy
jak zaczną jeździć naszymi autami testowymi (co pewnie się zacznie lada dzień).

Jak kiedyś przejechałem po Wrocławiu podczas testów DAB (chyba w 2009, czy jakoś tak) to istotnie, było kilka miejsc na peryferyjnych osiedlach gdzie sygnał ginął pomiędzy wysokimi blokami - tak jak przewidywały symulacjew. Ale wtedy nadajnik miał 7kW, a dodatkowy doświetlacz emm.... 50 czy 100 W - już dzisiaj dokładnie nie pamiętam.
Pytanie ile takich miejsc znalazłoby się w Krakowie teraz. Zobaczymy po powrocie normalnego reżimu roboty (tj. od 7-go).

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ Kraków

Post autor: qrzy »

Taki jest urok nadawania w paśmie VHF-3, na którym inaczej zachodzi rozchodzenie się fal radiowych, także w miejscu w którym dostępny jest dobry odbiór na UKF-ie może być problem z DAB-em, a punktowo także na odwrót. Wydaje mi się, że bez doświetlenia, np. z Malczewskiego się nie obędzie, jeżeli cyfrowe radio ma być dostępne w każdym zakądku miasta.

A to, że w innych krajach nie ma z tym tak dużego problemu potwierdza, że cyfrowe radio wcale nie jest takie tanie jak się twierdzi i wymaga stawiania gęstej sieci doświetleń, by mogło w miarę dobrze funkcjonować.

Ja do odbioru używam programu SDR-J. Program niestety nie jest idealny i wygląda tak jakby osoba go tworząca nie miała zbyt dużego doświadczenia w programowaniu, także by móc to uruchomić, czy poprawnie słuchać programów z polskimi znakami, musiałem nanieść parę poprawek. Jedną z nich było wstawienie tego kawałka kodu:

Kod: Zaznacz cały

if (strncmp(reinterpret_cast<const char*>(listofServices[i].serviceLabel.label), s, 15) != 0) continue;
w miejsce pętli w funkcji setSelectedService w pliku /src/backend/fib-processor.cpp, co pozwoliło na słuchanie Dwójki, Trójki, Czwórki czy innych programów z nietypowymi znakami w nazwie.

Obrazek

Siła sygnału do szumu zawiera się w przedziale 30-35dB. Programy idą płynnie za wyjątkiem Radia Rytm, które momentami przycina i nie wiem co jest tego powodem. Jakość dźwięku uważam za dostateczną i zdatną do słuchania, choć szału nie ma. Najgorzej jest z Radiem Kraków które brzmi jakby było po wielokrotnej kompresji. Dużym plusem jest idealna cisza i dobra separacja kanałów, co nie zawsze daje się osiągnąć w radiu analogowym.

Tak wygląda widmo w programie gqrx: https://i.imgur.com/7vmy01z.png

Do odbioru używam odbiornika SDR: Nesdr mini 2 (gniazdo nie jest widoczne na obrazkach, znajduje się z boku), podłączonego pod zwykłą antenę ukf (nawet nie przezanczona na te zakresy, ale całkiem nieźle się spisuje i nie tylko do odbioru cyfrowego czy analogowego radia, ale także do nasłuchu do ponad 400MHz - odbiornik posiada wbudowany, regulowany wzmacniacz).

Odbiór sprawdzałem także na radiu Dual Dab 4. Poziom sygnału w zależności od położenia skacze od kilku kresek aż do końca skali.

PS. Do RTCN na chorągwicy mam ok. 6-7km
PS2. W Skalbmierzu koło Kazimierzy jest dziura w zasięgu.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: DAB+ Kraków

Post autor: $tanny »

Dziękuję qrzy za opinię, w szczególności dot. Radia Kraków bo już myślałem , że to ja mam problem z uszami i nikt inny tego zjawiska nie słyszy.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

@POLAND: sprawdziłem w logach programu DAB Xplorer. Nie pojawił się ani razu sub-channel 32-kbitowy, ani serwis z labelką "Audio UEP1".
Może odbiornik coś zdziwia jednak?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Jest coś dziwnego w skanowaniu pasma, bo u mnie najpierw znajduje 8 kanałów (Kosztowy) , później 10 kanałów (Chorągwica).
Kanały z Krakowa grają idealnie, natomiast np. Radio Katowice pisze "usługa niedostępna".
Dlaczego tak się dzieje ? Przecież na liście mogę mieć kilka programów lokalnych , prawda ?

Odbiornik: Technisat Digitradio 100 ir

JET
Posty: 1
Rejestracja: 5 stycznia 2015, o 19:42
Odbiornik: ARIVA T65i
ONKYO T-4030
Instalacja antenowa: Radiowa zewnętrzna, zamontowana na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: JET »

Jak z odbiorem sygnału DAB+ w Brzesku i okolicy?
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 2015, o 22:25 przez JET, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

@piotrek2802: zgaduję, że Twój odbiornik dostaje jakiegoś dziwactwa/wariacji z powodu identycznych ID DAB-MUXa z Katowic oraz Krakowa. W przypadku gdy zawartość MUXów nie jest identyczna (a nie jest, bo np. tam, Radio Katowice, a tu Radio Kraków), jest to błąd nadawcy i trzeba poczekać aż zmienią się ID DAB-MUXów (w każdym regionie musi być inny ID).

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@poswiatki, jakoś udało mi się zeskanować ponownie , resetując wcześniej tuner . Ale sytuacja była odwrotna - mam Radio Katowice a nie mam Radia Kraków. To chyba przez ten konflikt ID-DAB.
Wybieram jednak mux -DAB z Krakowa ze względu że chyba Radio Kraków ma bardziej ambitny program.
Ciekawe też jest jak tuner skanuje to widzę na skali , że znalazł 8 programów z Katowic, a później 10 z Krakowa. Na liście zaś nie ma 18 programów.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

To się akurat da bardzo prosto wyjaśnić: mianowicie SID (Service ID) jest unikalny w całym DAB-ie (na świecie), zatem jeśli PR1 oraz inne stacje mają jakieś swoje unikalne ID, to odbiornik nie powinien ładować na listę duplikatów. Jedynie dodawać to, co jest różne. Czyli: oprócz PR{1,2,3,4} i pozostałych PR będzie Radio Katowice, Radio Kraków. Tak przynajmniej powinnien robić odbiornik. Kłopot jest właśnie z tym EID (Ensemble ID, czyli MUX ID) - są takie same, więc radio może "spodziewać się" tej samej zawartości, a tu ZONK - są różnice. I teraz: jeśli radio na Katowicach pokazuje 8, a po przejściu przez Kraków pokazuje 10, to ja interpretowałbym to tak: 8 na Katowicach, a na Krakowie (gdzie też jest 8) 6 to duplikaty tego co już znalazł na katowickim MUX. Więc pozostają 2 których na katowickim nie było. No i teraz już prosto: 8 + 2 = 10 ;)
Odbiornik trzyma sobie na liście serwisy razem z kanałem (częstotliwością) oraz MUX-em na którym te serwisy znalazł. Więc jak słuchacz wybierze konkretny serwis z listy a radio akurat nie jest wstrojone w odpowiedni kanał - nastąpi strojenie, a później zapewne sprawdzenie czy żądany serwis jeszcze w świeżo odebranym MUXie jest. Co więcej - "mądre" radia powinny oceniać który z duplikatów serwisów jest lepszy i ew. podmienić na lisćie informacje by wybierać lepszy. Na przykład, jeśli w jakimś punkcie Krakowa odbieralny byłby MUX katowicki, to jest spora szansa że wszystkie serwisy PR będą jednak lepiej odbieralne (parametry odbioru, nie dźwięku) z MUXa krakowskiego, więc radio nie zrobiłoby "głupio" gdyby na liście zapisało żeby jednak serwisy PR grać z krakowskiego MUXa. Słuchacz oczywiście tego nie widzi - to się wszystko dzieje w tle. No, chyba że radio pokazuje na jaki kanał (częstotliwość) jest aktualnie nastrojone, choć dla zwykłego słuchacza jest to informacja zbędna. Ot, taka różnica pomiędzy radiem analogowym, a cyfrowym.
Mam nadzieję, że w czymś pomogłem :ugeek:

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Co więc ja mam zrobić, aby mój odbiornik DAB+ odtwarzał i Radio Kraków i Radio Katowice, bo pozostałe programy PR to duble.
Jest na to jakaś rada ?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Próbowałeś może wyszukać obydwie stacje w sposób ręczny?? Może tak uda się jakoś rozwiązać ten problem - inaczej trzeba pisać do Emitela by zadział nieco w tej sprawie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Trudno zgadywać co dzieje się w oprogramowaniu Twojego odbiornika, ale spróbuję.
Sytuacja może być taka:
- skanuje (od 5A)
- dochodzi do kanału 10A (Katowice)
- znajduje tu MUX o ID 3203
- zapisuje sobie jak "dobry" jest tu odbiór
- bierze zestaw serwisów, wsadza na listę
- skanuje dalej
- dochodzi do kanału 12D (Kraków)
- znajduje tu MUX o ID 3203
- zapisuje sobie jak "dobry" jest tu odbiór
- zauważa "przytomnie": o, o, o! Ten MUX już mam, no ale może tu jest coś "lepiej"
- bierze zestaw serwisów i.... OJ OJ OJ.... ZONK... Inny zestaw... Hmmm....
[ teraz zgaduję że ogólnie masz lepszy odbiór z Krakowa niż z Katowic]
- no dobra (mówi SOFT w radiu) - mamy ten sam MUX ID, ale inny zestaw serwisów, hmmm....
- to może skoro jest lepszy odbiór, to weźmy TEN zestaw
- skanuje (do 13 F) i nic więcej nie znajduje
[KONIEC!]

Rezultat: masz Radio Kraków, a nie masz Radia Katowice.

NAJPROSTSZE rozwiązanie (niestety: POZA nami, słuchaczami): nadawca zmienia MUX ID tak aby każdy region miał inny EID.
Wtedy radio zrobi najpewniej tak:
- skanuje (od 5A)
- dochodzi do kanału 10A (Katowice)
- znajduje tu MUX o ID XXXX
- zapisuje sobie jak "dobry" jest tu odbiór
- bierze zestaw serwisów, wsadza na listę
- skanuje dalej
- dochodzi do kanału 12D (Kraków)
- znajduje tu MUX o ID YYYY
- zapisuje sobie jak "dobry" jest tu odbiór
- zauważa "przytomnie": o, o, o! Ten MUX ma kilka serwisów które już mam, sprawdźmy czy te odbiera lepiej, czy tamte i weźmy te lepsze na listę
- dobra, a czy tu są jakieś inne serwisy których jeszcze nie mam na liście? Są? Aha, to weźmy i te na listę
- skanuje (do 13 F) i nic więcej nie znajduje
[KONIEC!]

Rezultat: masz Radio Kraków, masz też i Radio Katowice. Do tego wszystkie programy PR które są i tu i tam masz w wersji tej "lepiej" odbieralnej w Twojej lokalizacji.

No, tak może być - ale jak będzie - zobaczysz jak nadawca wyprowadzi na prostą EID :ugeek:

Inna opcja naprawy sytuacji: odpowiednia zmiana oprogramowania w odbiorniku. Zapewne producent Ci tego nie zrobi :(

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Myślę, że wina leży po stronie nadawcy i wcześniej czy później muszą cos z tymi nazwami zrobić bo nadajników będzie przybywać. Odbiornik Technisat jest niemieckiej produkcji i sądzę że w Niemczech te odbiorniki tam się dobrze sprzedają a kraj posiada wiele lokalnych nadajników i nie ma tam problemów.

Poniżej przedstawiam wygląd ekranu po zeskanowaniu automatycznym całego pasma:
http://vlep.pl/yw723s.jpg

Odbiornik od razu wykrywa, że coś jest nie tak z bliźniaczym mux z Katowic bo przy nazwach stacji stawia pytajniki. Gdy kliknę na stację Radio Katowice to mam taką reakcję tunera:
http://vlep.pl/zsrd35.jpg

Zadzwonię jeszcze to producenta tego tunera i dowiem się czy coś w oprogramowaniu by nie zrobili aby przygotować tuner na takie sytuacje.

Pozdrawiam

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Technisat znam - lata temu wydawał się być solidną marką, ale jak jest dzisiaj tego nie wiem.
Myślę że Ci odpowiedzą żeby nadawca poprawił EID. Bo widzisz, sytuacja jest taka, że 10A < 12D (wyrażone w MHz). Zatem jeśli skanowanie idzie w kierunku rosnących MHz, no to jak zobaczy ten sam EID na 12D, to pomyśli że może nadawca rekonfigurował w międzyczasie (podczas skanowania od 10B do 12C) MUX i obecnie (na 12D) serwis Radio KATOWICE zniknął, a Kraków jest być może "zamiast" Katowic. Jako że odbiornik NIE "WIDZIAŁ" momentu takiej domniemanej rekonfiguracji, to nie może zwyczajnie usunąć serwisu Radio Katowice z listy, tylko stawia znak zapytania (bo nie ma 100% pewności co się stało z tym serwisem). No i jeśli próbujesz wybrać, to pisze że oczywiście (na krakowskim 12D) serwis ten jest niedostępny - co jest zgodne z prawdą. Gdyby radio miało 2 tunery, to być może lepiej by sobie mogło poradzić, ale i tak - sądzę że producent odbiornika raczej stanie na stanowisku że ma się trzymać specyfikacji DAB, więc skoro nadawca ma problem, to nadawca powienien poprawić :ugeek:
To mówię z punktu widzenia producenta odbiorników (a co nieco o tym wiem :D ). Ale, zawsze warto zapytać, bo może akurat się uda z Technisatem.
Powodzenia!

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@poswiatki, analizowałem dokładnie to co napisałeś o konflikcie w odbiorze DAB+ Kraków i DAB+ Katowice.
Postanowiłem przechytrzyć mój tuner i zresetowałem tuner do ustawień fabrycznych.
Po naciśnięciu "scan" obserwowałem postęp skanowania. W momencie gdy tuner zapisał pierwsze 8 stacji z Katowic odłączyłem mu antenę zewnętrzną. Oczywiście multipleks z Krakowa nie został zapisany.
Odbieram teraz Radio Katowice i mam nawet niezły zasięg mając obróconą antenę na Chorągwice:
Obrazek

Sytuacja teraz się odwróciła - nie odbieram DAB+ Kraków.
Poczekam aż nadawca DAB+ coś z tym zrobi, albo zwrócę się do Technisata o pomoc.

Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 6 stycznia 2015, o 15:55 przez piotrek2802, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

No, różne ciekawe patenty można wymyślić :D
Tak na marginesie - jest cała grupa ludzi u mnie na zakładzie którzy z radością prpzyjęliby zmianę EID ;)

Powodzenia w odbiorze!

Zablokowany