DAB+ Kraków

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kraków

Post autor: adac »

@ piotrek2802: w kwestii formalnej, czy mógłbyś zmniejszyć obrazek z poprzedniego postu albo wywołać go przez miniaturkę, bo w tej chwili ma 1800x1000 i zajmuje połowę forum ? :?

Btw: czy jest to możliwe żeby Emitel nadawał 2 różne multipleksy i to po sąsiedzku z tym samym ID ? Może jakiś komentarz by się przydał..

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

To nie tyle możliwe, co fakt. Wszędzie jest EID=3203. Ale nadawca mówi że wkrótce to poprawi.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@adac , już poprawiłem obrazek....dzięki za uwagę :)

To dziwne , że dwa multipleksy po sąsiedzku i są problemy w odbiorze.
A co byłoby gdybym się jeszcze lepiej postarał i odebrał Kielce. ;)
Czy też byłyby problemy z kolejnym multipleksem ?
Chciałbym, że nadawca też coś się wypowiedział , bo nie wiem gdzie szukać przyczyny.
Czy po stronie producenta Technisat czy nadawcy DAB+ Emitel.
Pozdrawiam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kraków

Post autor: adac »

Multipleksu z Kielc raczej nie odbierzesz ze względu na moc i lokalizację obecnego nadajnika więc przynajmniej ten problem masz z głowy ;).
Swoją drogą ten pomysł z dublowaniem identyfikatora to niezły patent na odbiór tylko jednego multipleksu tak żeby nie zaglądać sąsiadom za płot. Może właśnie o to chodzi ?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Nie sądzę , żeby to było robione aby nie odbierać sąsiednich multipleksów. ;)
Na razie to początki DAB+ w naszym rejonie i myślę , że operator zadba o to aby każdy mógł odbierać prawidłowo.
Celowo też kupowałem odbiornik nowy w Polsce w dużej sieci handlowej aby mieć polskie menu, polskie znaki w nazwach stacji i wiadomościach na wyświetlaczu.
Dzisiaj też napisałem do producenta Technisat. Zobaczymy co w tej kwesti mi odpowiedzą.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kraków

Post autor: adac »

Ok, może to zwykły przypadek, dla formalności tylko przypomnę że Krzeszowice podlegają pod Kraków więc może lepiej zmień swój multipleks na ten właściwy :) ...

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Oczywiście, że wybieram DAB+ z Chorągwicy bo bardzo lubię Radio Kraków...a Radio Katowice mogę słuchać na FM lub z radia internetowego :)
Ja nawet nie przypuszczałem , że mając antenę obróconą na Kraków odbiorę coś z Katowic ;)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Martinez1989 »

Hm, mówicie, że jak ktoś jest w zasięgu i Chorągwicy, i Kielc to nie można odebrać i zapisać Radia Kraków i Kielce? Mi 31 grudnia Dual Dab 4 zeskanował i zapisał MUX'y z obu lokalizacji. Fakt, że Kraków mi działa cały czas bo jest duża moc, ale gdy trochę lepszy doleci sygnał to też gra mi przez sekundkę. Z mojego doświadczenia wychodzi, że to wina Twojego odbiornika. Niestety nie mam możliwości zeskanować Katowickiego MUX. Chyba, że jak kiedyś będę w Krakowie to sprawdzę, tylko musicie mi napisać gdzie odbiera w Krakowie MUX z Katowic na teleskopowej antenie.

Pozdrawiam.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Co odbiornik to inne doświadczenia ;) Jednak nie można mówić że to wina odbiornika, bo sam nadawca mówi że będzie likwidował problem z identycznymi EID. W innej wypowiedzi wyjaśniałem dlaczego tak jest, że radio może nie pokazać na liście niektórych serwisów (stacji) i jest to zachowanie jak najbardziej zgodne ze specyfikacją.
Z tego co widzę w instrukcji do DUAL DAB 4 - jest funkcja strojenia ręcznego na DAB (przez podanie symbolu kanału, tożsamego z częstotliwością środkową kanału), więc myślę że nie ma problemu z otrzymaniem takich serwisów jakie dany MUX zawiera. A czy przy tej okazji radio dopisuje do listy, czy nadpisuje listę - tego już w instrukcji nie szukałem. Prosty eksperyment mógłby dać odpowiedź na to pytanie. Właściciel Technisata natomiast pisał że gdy skanuje, to dostaje tylko krakowski MUX - a to on w jego przypadku jest akurat skanowany (strojony) jako ostatni. W tamtej lokalizacji na wyższych kanałach zapewne radio nie znajduje innych MUXów DAB. o!

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Nie wiem czy katowicki MUX dalej tak wygląda jak u mnie się zapisał w listopadzie, ale na razie nie mam tego jak sprawdzić. Niemniej, porównanie KAT z KRK:

Obrazek

a w Krakowie obecnie:

Obrazek

Wynikałoby z powyższego, że ten Technisat po skanowaniu całego pasma może wyświetlić RADIO KATOWICE ze znakiem zapytania, a jeśli w MUXie katowickim jest jeszcze serwis 0x32A5 - to też wyświetliłby go ze znakiem zapytania (bo w krakowskim MUX nie występuje). Serwis TPEG nie znajdzie się na liście, bo nie jest to serwis dźwiękowy.
Dojdą za to: Radio Kraków, Radio Poland. Cała reszta się pokrywa, w tym PR{1,2,3,4} oraz RYTM i PR-24.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Tak, zgadza się. Po zeskanowaniu całego pasma pytajniki z przodu nazwy znajdują się przed Radiem Katowice i Radiem Poland i te stacje są niedostępne.
Najpierw tuner znajduje 8 stacji (Katowice) , później widzę że na wysietlaczu jest liczba 18 stacji. Ostatecznie menu "lista stacji" zawiera 10 pozycji, bo Radio Poland jest x 2:
?Radio Katowice
?Radio Poland

pisze "usługa niedostepna" i wskaźnik poziomu syganłu pulsuje co 0,5 sekundy.
pozostałe stacje z Krakowa odbieram bez zastrzeżeń. Tuner pozwala na usunięcie w menu na "usunięcie nieprawidłowych". Po tej czynności zostaje tylko DAB+ Kraków ( 8 stacji)

Poniżej prezentuję fotkę znalezionych stacji po zeskanowaniu całego pasma DAB+:

Obrazek

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

Martinez1989 pisze:Niestety nie mam możliwości zeskanować Katowickiego MUX. Chyba, że jak kiedyś będę w Krakowie to sprawdzę, tylko musicie mi napisać gdzie odbiera w Krakowie MUX z Katowic na teleskopowej antenie.

Pozdrawiam.
W Krakowie niemal wszędzie można się natknąć na sygnał z Katowic.
W Busku-Zdroju z Katowic też odbiera, ale tylko na zewnątrz budynków.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Ja tymczasem wziąłem pod lupę dwie niniejsze mapy z jednej z wiadomych stron o radiu cyfrowym - kolor żółty to odbiór mobilny a zielony stacjonarny:
Obrazek
Obrazek
Mapy te uwzględniają odbiór DAB+ w moich okolicach czyli południowej części powiatu bocheńskiego. Po sprawdzeniu wiarygodności na podstawie odbiorników Dual DAB 3 i Dual DAB P-100 (z długą anteną teleskopową) mogę stwierdzić że przedstawione dane są jak najbardziej wiarygodne. W przypadku obydwu odbiorników przydatne jest postawienie anteny czubkiem do góry gdyż wtedy wartość błędów jest w okolicach 0 - 5 natomiast im bardziej antena jest zwinięta tym bardziej pozionm błędów wzrasta osiągając nawet wartość 50 - 60 procent.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Ja u mnie w okolicach Tenczynka, na południe od Krzeszwic na antenie dołączonej od producenta (kabelek 2m zakończony wtyczką) odbierałem tylko w jednym miejscu w pokoju.
Podłaczyłem wolną antenę od telewizora (siatka + wzmacniacz) i syganał mam max i 0 błędów. Tak zostawię i nie będę kupował osobnej anteny na DAB+.
Nawet antena jest "plecami" do Katowic za wielka górą a sygnał mam 75 %.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Tak z ciekawości - ten kabelek 2m długi dołączony przez Technisat jako antena do tego radia - czy on się czasami w pewnymi miejscu nie rozdziela z dwóch żył biegnących obok siebie na dwie pojedyncze żyły? Możesz podesłać foto tego kabla?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Pytanie odnośnie ładnych mapek: rozumiem że to są zasięgi (czy też wartości natężenia pola) będące wynikiem symulacji, prawda? Jeśli to się zgadza, to luxus. Tak nawiasem - czy są jakieś dane liczbowe które pozwalałyby zorientoweać się który kolor jaką wartość oznacza?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

@pswiatki
Proszę bardzo, przesyłam w linku poniżej widok tej antenki dołączonej w zestawie Digitradio 100 IR. Jest to jeden przewód w izolacji , zakończony z jednej strony typową wtyczką antenową jak w radiu FM a z drugiej strony jest mały plastikowy uchwyt to przypięcia anteny np. na scianie.
W Krakowie N.huta na 10 p. to nawet widzę, że bez antenki też mi radyjko złapało DAB+ Kraków :lol:

Poniżej link antenki:
http://vlep.pl/3fzt0u.jpg

Pozdrawiam

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Aha, czyli jeden drut z centralnego, osiowego styku wtyczki. To nieco lipa, szkoda.
Ja miałem swego czasu niby-antenę taką, że szły razem obok siebie dwa drutki od wtyczki antenowej, a później rozdzielały się na pojedyncze drutki i one miały tak dobraną długość by antena "stroiła" (na FM). Czyli taki bieda dipol. Nawet to nieco działało.
No, ale widzę że Twoja jest jednak bardzo prosta.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Zawsze mozna podpiąć bardziej profesjonalną antenę do gnazda antenowego z tyłu radia ;)

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Co właśnie uczyniłeś polepszając znacząco odbiór, zwłaszcza Katowic. Bardzo dobrze.
U mnie chodzi na MAXa:

Obrazek
Obrazek

z takiej anteny:

Obrazek

Ona ma ledwie 27 cm długości (i odbiera tak pasmo III, jak i pasmo L, choć tego już prawie nikt nie używa), ale za to wymaga posadzenia (magnesem) na metalowym podłożu. Wtedy "czesze" jak dzika :D Zatem jest na parapecie zaraz za oknem.

Rezultaty pewnie nie byłby specjalnie inne na kawałku drutu wewnątrz mieszkania - bo lokalizacja to Kraków ul. Wielicka niedaleko fabryki KABEL.

Zablokowany