DAB+ Kraków

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Mapka bardzo wiernie oddaje zasięg DAB+ Kraków w moim rejonie. Ja mieszkam na zielonym polu (odbieram na antenie siatkowej) . A 500 m od mojego domu mieszka mój brat - pole żółte. Ta sama antena siatkowa - zasięg spadł o 60 % ale radio znajduje stacje i gra z większa ilością błędów.
Niemniej jednak odrazu widać z tej mapki , że Małopolska zachodnia jest bardzo pokrzywdzona jeśli chodzi o zasięg DAB+ z Chorągwicy. Konieczne będzie stosowanie doświetleń sygnałem, bo nikt nie będzie słuchał radia do kótrego trzeba będzie dokupić antenę zewnętrzną,tak jak to jest w przypadku telewizji DVB-T.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ Kraków

Post autor: K63 »

Co prawda miernik Neon nie służy do pomiaru DAB, ale podpiąłem go starej pasywnej telewizyjnej ATZ-5 na k.10-12.

Azymut od Chorągwicy 112 st., odległość ok. 75 km - wynik pomiaru w pomieszczeniu : 54 dBuV (minimalny poziom dla DAB to chyba 28 dBuV). Więc teoretycznie rewelacja, ale tak dobry wynik wygląda mi na podejrzany. Pytanie brzmi czy faktycznie jest tak dobrze, czy miernik przekłamuje ? Jeżeli tak, to o ile ? Jak wygląda jakość ?
Niestety nie jestem w stanie zweryfikować tych pomiarów, bo nie mam dostępu do odbiornika DAB+. Na razie kupować nie mam zamiaru, a w zaprzyjaźnionych okolicznych sklepach tego towaru jeszcze nie mieli i chyba długo mieć nie będą.
Czy ktoś z Was próbował mierzyć DAB ?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Tak, u nas na zakładzie nie raz mierzyliśmy to i owo (z DABem włącznie). Ale nie miernikiem Neon ;)

Jeśli przyrząd mierzy TV, to może mierzyłeś jakąś silna stację pasma IV czy V właśnie (choć z użyciem anteny nie na te zakresy)? Z drugiej strony 54 dBμV na 229 MHz to jakieś -70 dBm na antenie. Uhmmm.... słabo to widzę jako możliwy poziom 75 km od tego nadajnika.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Ja się tym nie przejmuję i korzystam z anteny telewizyjnej siatkowej do DAB+. Skoro na DAB+ mam wskaźnik poziomu sygnału prawie na 100 % i "zero" błędów" to chyba jest dobrze.
A w dodoatku jeszcze ta sama antena obrócona "plecami" do Katowic odbiera mi DAB+ Kosztowy to już nic lepszego nie potzrebuję.
Wiem , że producenci anten i inne osoby zajmujące się profesjonalnie nadawaniem radiowo - telewizyjnym krytycznie patrzą na moje wypowiedzi, prezentują mi różne wykresy z poziomami szumów, ale skoro mi radio DAB+ gra to po co wydawać pieniądze na jakieś inne nowe anteny.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Wydaje się, że pytanie K63 zmierzało do ustalenia czy w ogóle jest powyżej poziomu szumów właśnie. Powyżej progu czułości tego czy innego odbiornika. No jest się czym przejmować. Owszem, być może można by sobie umyślić mega system antenowy który (być może) umożliwi odbiór, ale zapewne K63 nie o to chodzi :) To nie ma nic wspólnego z "prezentowanymi wykresami szumów".
Ciesz się zatem że Twój system odbiorczy rozumiany jako antena, przewód oraz odbiornik są "w zasięgu", o! :geek: Jednak czas pokaże czy w zasięgu jesteś zawsze, czy nie. Może wtedy będziesz się zastanawiał czy cały Twój system odbiorczy jest OK, czy może jednak pomyśleć o antenie.
To nie jest próba nakłonienia Cię do czegokolwiek - tylko zwrócenie uwagi na coś co może się zdarzyć ;) A może będzie już zawsze git i nigdy nie będziesz miał zmartwień z odbiorem. Czego wszystkim nam (i nie tylko w DAB) życzę.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Oczywiście zgadzam się z Tobą @pswiatki.
Wszystko jest w fazie testów i sprawdzeń, wymieniamy tylko swoje opinie na tym Forum.
Może kiedyś w przyszłości , gdy będzie nadawało więcej regionalnych MUX DAB+ pokuszę się na jeszcze lepszą antenę, aby odebrać Kielce czy Opole.
Na dzień dzisiejszy zostaję przy antenie siatkowej bo w moim przypadku sprawuje się ona nadzwyczaj rewelacyjnie.
Pozdrawiam :)

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Nie, nie. Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi - chodzi nie o fazę "rozpędu" nadawania cyfrowego radia, a o zjawiska związane z odbiorem jakiegokolwiek sygnału radiowego, tym bardziej cyfrowego. Radio FM da Ci znać że zbliżasz się do limitu (czułości odbiornika). Zacznie szumieć, itd. DAB Ci tego nie da odczuć tak wyraźnie. Fakt, pokaże Ci pasek błędów (albo jakieś procenty nie wiadomo czego) i tyle. W dźwięku nie usłyszysz natomiast niczego niepokojącego (w DAB+, a tylko taki jest w Polsce). Problem jednak taki, że o ile teraz jest OK, to może Ci się zdarzyć że w innej porze roku lub przy innej pogodzie odbiór będzie gorszy - może nawet o tyle, że w głośniku będzie cisza (za dużo błędów w strumieniu DAB). Czy będzie tak czy nie będzie - czas pokaże. Ja niczego nie przesądzam. Trzymam kciuki byś nie musiał nic robić, niczego kupować.

Na marginesie: na odbiór z odległych nadajników bym nie liczył - nie sądzę by zwiększały one moc na tyle by się dało (większy sens ma dodanie nowych słabszych nadajników niż palenie mocą na MAXa z jednego na większą powierzchnię w regionie).

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: bardejov »

Chciałbym przedstawić pomiar sygnału u mnie:

Obrazek

Lokalizacja - Proszowice
antena dipol (z lat 80 możliwe, że do VHFu, bo dość niestandardowy)

Obrazek

Sprzęt - tuner DVB-T RTL2832U&R820T

Sygnał dość mocny i sądzę, że powinien dolecieć dalej niż według map.

Tuner to koszt ok.30zł więc do testów i sporadycznego słuchania wystarczy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ Kraków

Post autor: K63 »

Widzę że tą antenę masz podłączoną starym poczciwym kablem symetrycznym. :lol:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

No, z tego co widzę to ok. 20 km w linii prostej od nadajnika. No to jeśli SNR 30 dB, to rewelacja. Co nie jest dziwne na tym dystansie.

Dipol na B III powinien mieć coś ok. 70 cm długości. Pół długości fali (przyjąłem środek, tj. 207 MHz).

Powodzenia w odbiorze!

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

Na Dębnikach (okolice Skałek Twardowskiego) mam max. SNR na poziomie 30dB. Jednak sygnał jest przerywany a stabilnie mi odbiera jak mam około 12-15dB.
Nie wiem czy bliskie sąsiedztwo RON Malczewskiego (jakieś 300m.) i niezwykle głośno grających stamtąd stacji nie "przytyka" głowicy w tunerze USB. Odkąd przybyło tam stacji mam problem z odbiorem DAB z Katowic a także telewizji DVB-T

Teraz w ogóle coś mi się zrobiło z programem DAB Player. Raz się zawiesił przy stracie sygnału i teraz przy próbie włączenia wyskakuje komunikat "Program Crashed". Ponowna instalacja sterowników do tunera usb nic nie dała. Być może coś siedzi w rejestrze ale nie wiem gdzie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

A na której wersji DAB Playera tak się dzieje? Mi autor pisał że poprawił coś związanego z wywalaniem się (niekoniecznie na starcie), ale nie wiem czy poprawka została już opublikowana, czy dopiero będzie.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

Wersja 1.0.2.84 - jakieś tydzień temu ściągnąłem. Było bez problemu i teraz nie chce działać.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

I to się zacięło na amen i nic nie chce wstać nawet po restarcie całego komputera? Hmmm.... może strzelił tuner w tym sticku i coś DAB Player nie daje rady rozmawiać ze stickiem?
Ja sugerowałem autorowi programu by dodał jakąś mini-konsolkę debugową (jak Messages w VLC) by było widać komunikaty aplikacji i coś wnioskować nt. tego co się dzieje, ew. jaki jest problem. Samemu autorowi też mogłoby to pomóc, myślę. Póki co nie mam żadnej reakcji na tę sugestię, ale też wiem że gość jest zarobiony i DAB Player dotyka jedynie z doskoku, a nie jest to dla niego (niestety!) żaden priorytet.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

W jakiś magiczny sposób jednak działa. Tylko że SNR pokazuje na poziomie... 2dB w porywach do 5dB i chwilami coś słychać.

Zerknij na priva!

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: bardejov »

Obrazek

Zwymiarowałem już kiedyś tego dipola, więc posłużę się tym samym obrazkiem co w innym dziale.

Co do odległości do nadajnika to wynosi ona 30,3km.
Gdy antena jest w mieszkaniu sygnał waha się w granicach 22-24dB. Jakość sygnału na razie mnie zaskakuje jednak jakość dźwięku już niestety nie :|

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: piotrek2802 »

Zamierzam wymienić sobie radio w samochodzie na DAB+/FM i chciałbym się dowiedzieć jak sytuacja wygląda w Krakowie i okolicach miasta (Balice, Zabierzów).
Czy warto już kupować radio DAB+ do samochodu ? Czy poczekać może jak będzie lepszy zasięg DAB+ w Polsce ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

Zauważyłem dzisiaj jakiś problem z dźwiękiem na Czwórce. Najpierw myślałem że to na FM mi charczy, bo mam słaby sygnał (w Krakowie na zachód od Krzemionek Czwórka na FM miejscami odbiera zaskakująco źle). Przełączyłem na DAB i tam też dźwięk jest mocno charczący.
Próbka dźwięku (nagrane programem DAB Player)

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Jeśli problem nadal występuje, to będę wiedział co na ten temat mówi mój ETI analizator. W szczególności zbada on audio i powie czy np. nie występowały w nim przestery. Takowe już czasami (raczej incydentalnie) widzieliśmy na innych sub-kanałach w DAB strumieniu PR.
Wieczorem sprawdzę wyniki analizy i zamelduję tutaj.

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: sils »

Dziwna sprawa, ale FM gubiłem na obwodnicy (okolice Balic) a przy DABie ma się to całkiem odwrotnie.

Zablokowany