DAB+ Kraków

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Parę tygodni temu na kanale 5C (jeśli dobrze pamiętam) obserwowaliśmy w naszym laboratorium słaby sygnał DAB niosący MUX z charakterystycznym dla bodajże Łodzi dodatkiem. Pojawiał się on i zanikał w ciągu dnia. Nie mogę jednoznacznie potwierdzić że źródłem tegoż była Chorągwica pod Krakowem, ale tak właśnie podejrzewamy.
Mam gdzieś zrobiony zrzut tego MUXa.

No to może 1-1-15 jednak prostokąt (trapez?) wylezie z szumu i nawet będzie miał oczekiwaną szerokość 1536 kHz.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ Kraków

Post autor: twmichal »

5C to Kielce, Z Łodzi emisja jest na 5D.
Na Kopcu Piłsudskiego da się odbierać oba te MUX-y na Dual Dab 4, Łódź idzie dużo lepiej od Kielc.

Nie można wykluczyć że właśnie był to sygnał z jednego z tych obiektów, a wahania sygnału to sprawka tropo.
Choć podejrzewam że na zewnętrznej antenie odbiór byłby możliwy.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: pswiatki »

Tropo może być, prawda. Jakkolwiek antenę właśnie mamy zewnętrzną (choć nie jest jasne czy jest prawidłowo podłączona do naszego labu),
to jednak obecnie jest ustawiona na Katowice.
Niestety, po drodze jest za dużo przeszkód by odbiór z Katowic w ogóle był możliwy (sygnał jest na progu czułości naszych prototypów DAB-odbiorników).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ Kraków

Post autor: blockbuster »

twmichal pisze:5C to Kielce, Z Łodzi emisja jest na 5D.
Raczej odwrotnie ;)

A co do emisji z Łodzi (Komin EC-4) wiem, że operatorem nie jest Emitel ale czy orientuje się ktoś, gdzie można znaleźć jakieś informacje o przerwach czy konserwacjach bo zdarzyły się ze dwie kilkugodzinne przerwy w nadawaniu podczas gdy reszta emisji z obiektu szła bez problemu.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Ja tymczasem dotarłem do pewnych informacji na temat krakowskiego multipleksu radiofonii cyfrowej a mianowicie:
- Emisja sygnału odbywać się będzie z Chorągwicy
- Radio Kraków (od którego to mam informacje) planuje uruchomić nową stacje w emisji cyfrowej
- W okolicach poniedziałku do Radia Kraków ma dotrzeć mapka z zasięgiem sygnału
- Zasięg stacji ma wyjść poza Kraków - prawdopodobnie będzie zbliżony do analogowej TVP1 z kanału 10. Z tego co wiem moje rejony (okolice Bochni) mają być również objęte sygnałem.
Ciekawie zatem zapowiada się w Krakowie w kwestii emisji radia cyfrowego. Mnie najbardziej zastanawia moc która powinna być wystarczająca do przykrycia sygnałem "rejonów" do których dociera sygnał z Chorągwicy - na moje oko to powinno być maksimum 50 kW i to rzecz jasna dookólnie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ Kraków

Post autor: belzebiusz »

Maksymalna moc dla emisji DAB+ to chyba 10 kW.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Tutaj jakby co jest mapka zasięgu krakowskiego multipleksu DAB+: http://www2.polskieradio.pl/_repository ... /25796.pdf - strona 18.
Mam nadzieje że w przypadku Krakowa będzie dostęp oznaczony zieloną linią czyli tak jak wspominało mi kiedyś Radio Kraków w wiadomości - że rejon Bochni zostanie objęty sygnałem.

PS: Chyba multipleks krakowski będzie SFN'em z Katowickim bo sąsiednia częstotliwość jest dla Tarnowa i Szczawnicy. Tak przynajmniej sądze po lekturze niniejszego opracowania: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=7396 a zwłaszcza będących w nim mapek.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Robertus »

Multipleks "krakowski" z pewnością nie będzie nadawany w sieci SFN z multipleksem "katowickim".
Nadawanie w sieci SFN wymagałoby nadawania jednego wspólnego multipleksu w obu obszarach, oczywiście na jednym bloku częstotliwościowym.
Każdy zmultipleksowany strumień, przeznaczony do emisji w danym obszarze, ma zawierać 12 programów radiowych, w tym 10 programów których nadawcą jest Polskie Radio S.A. oraz 2 programy których nadawcą jest właściwa dla danego obszaru rozgłośnia regionalna Polskiego Radia. W zmultipleksowanych strumieniach nie ma więc rezerw na dodatkowe programy z sąsiadujących rozgłośni regionalnych.
Jeżeli chodzi o bloki częstotliwościowe, to wykorzystanie bloku 10A (obszar rezerwacji "Katowice-Kraków") we wschodniej Małopolsce kolidowałoby z obszarem rezerwacji "Rzeszów" (pokrycie DAB-2).
W przypadku rozbudowy sieci emisji multipleksu "krakowskiego" i braku przy tym możliwości skoordynowania na rozszerzonym obszarze bloku częstotliwościowego 12D, należy spodziewać się zmiany tego bloku na inny, np. 11B (z pokrycia DAB-2) lub 10B (z pokrycia DAB-3). W umowie na emisję dla Krakowa i aglomeracji jest zapis, że w trakcie trwania umowy blok 12D może zostać zmieniony na inny. Podobnie w umowie na emisję dla obszaru Katowic i aglomeracji jest zapis, że w trakcie trwania umowy blok 10A może być zmieniony na blok 11A (z pokrycia DAB-2).

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Taka sytuacja chyba działa ale chyba tylko w przypadku gdy całego obszaru nie da się skoordynować jedną częstotliwością. Dla przykładu forum Radiopolski podało Rabkę i Zakopane gdzie rzeczywiście może wystąpić problem z przekazem nadającym na...10A. To właśnie te lokalizacje wymienia niniejsza rezerwacja UKE z 18 lipca 2014 roku: https://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... znych-4160
W praktyce oznaczać to będzie też kłopot z zawartością bo multipleks powinien zawierać 12 stacji w tym 10 stacji PR i 2 rozgłośnie regionalne od jednego ośrodka Polskiego Radia. Powyższa rezerwacja wymusza natomiast nadawanie aż 14 stacji w tym czterech stacji regionalnych - po dwa dla Radia Katowice i Radia Kraków.
W Krakowie (ale też w Gorlicach, Krynicy, Szczawnicy i Tarnowie) natomiast nadawany będzie multipleks z kanału 12D jednak na razie tylko z obiektu na Chorągwicy. Co gorsza specyfikacja przetargu: http://www2.polskieradio.pl/_repository ... /25796.pdf (strona 18) grozi tym że przekaz może zostać ograniczony od strony zasięgu jednak ja mam nadzieje w przypadku DAB+ zostanie spełniony zasięg zaznaczony na zielono który to jest mniej więcej taki sam jak ten który ma Radio Kraków w analogu :)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Robertus »

Zgodnie z pkt VIII.1 ppkt 1) sentencji decyzji rezerwacyjnej bloki częstotliwościowe objęte tą decyzją mogą zostać zmienione. Tego właśnie należy się spodziewać w przyszłości, gdy emisja multipleksu Polskiego Radia będzie rozszerzana na teren województwa małopolskiego, należący obecnie do obszaru rezerwacji "Katowice-Kraków" (blok 10A).
Należy zaznaczyć, że nie ma także możliwości rozszerzenia obszaru rezerwacji "Kraków-E" (blok 12D) na wspomniany obszar woj. małopolskiego, z uwagi na kolidowanie z obszarem rezerwacji "Moravia" w Czechach.
Powyższa rezerwacja wymusza natomiast nadawanie aż 14 stacji w tym czterech stacji regionalnych - po dwa dla Radia Katowice i Radia Kraków.
Wprost przeciwnie. Zgodnie z zapisami pkt VIII.2 ppkt 2) sentencji aktualnej decyzji rezerwacyjnej, w multipleksie oprócz programów Polskiego Radia S.A. mają być nadawane tylko dwa programy rozgłośni regionalnej, właściwej dla obszaru nadawania.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

To w takim razie co będzie robić emisja Radio Katowice i jego dodatkowej stacji na obszarze Rabki i Zakopanego. Przecież to nie jest obszar działalności tej rozgłośni radiowej.
Całego problemu by nie było gdyby Polskie Radio korzystało z innego zestawu częstotliwości który to obejmuje cały obszar danego województwa a nie tylko jego część tak jak to ma miejsce w zestawie nr. 1 zawartego w niniejszym opracowaniu: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=7396 który to bardziej pasuje do stacji komercyjnych typu RMF FM a nie rozgłośni publicznych.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Robertus »

Nie będzie emisji multipleksu "katowickiego" na obszarze Rabki i Zakopanego, o czym już pisałem.

Historycznie sprawa ma się następująco. W pierwszej decyzji rezerwacyjnej (z 24.02.2012 r.) dla multipleksu Polskiego Radia przyjęto zestaw bloków częstotliwości należący do trzeciego multipleksu radiowego, określonego w zarządzeniu Prezesa UKE w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 174-230 MHz.
Zgodnie z ówczesną decyzją rezerwacyjną, w ramach multipleksu Polskiego Radia miały być nadawane dwa programy rozgłośni regionalnych. Jeden program z rozgłośni regionalnej właściwej dla obszaru nadawania i drugi z rozgłośni sąsiadującej z obszarem nadawania. Zgodnie z tym, w ramach obszarów rezerwacji "Katowice-Kraków" oraz "Kraków-E", możliwym byłoby nadawane obu programów regionalnych, "katowickiego" i "krakowskiego".
W 2014 r. decyzja rezerwacyjna została zmieniona, m.in. w zakresie zawartości multipleksu. Po tej zmianie oba programy regionalne mają pochodzić z rozgłośni właściwej dla obszaru nadawania. Przydział zasobu bloków częstotliwościowych pozostał niezmieniony, gdyż nie koliduje to z obecnym zakresem wdrożenia emisji na obszarach Katowic i Krakowa. Jednak możliwość zmiany tych przydziałów częstotliwości w przyszłości została uwzględniona w dokumentacjach przetargowych oraz umowach na emisje w tych obszarach (o szczegółach już pisałem).

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Ewidentnie powinno nastąpić od razu do zmiany częstotliwości tak by od razu oddzielić Małopolskę od Górnego Śląska. W tym celu proponowałbym aby rejon Katowic został przy 10A natomiast okolice Krakowa wzięłyby sąsiednie 10B na obszar całego województwa. Wówczas w kolejnym multipleksie rejon Krakowa i Tarnowa wziąłby 12D a reszta Małopolski powiedzmy wolne 5A.
Wyszłoby więc tak:
DAB+ 1 (Polskie Radio) :
Górny Śląsk - 10A
Małopolska - 10B
DAB+ 2:
Górny Śląsk - 11A
Małopolska - 11B
DAB+ 3:
Górny Śląsk - 5B
Małopolska Północna - 12D (Kraków, Tarnów)
Małopolska Południowa - 5A (Gorlice, Krynica, Rabka, Szczawnica, Zakopane)
Dzięki czemu multipleksy byłyby jakoś bardziej przejrzyście ułożone.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Max van Org »

Poland pisze: DAB+ 3:
Górny Śląsk - 5B
Małopolska Północna - 12D (Kraków, Tarnów)
Małopolska Południowa - 5A (Gorlice, Krynica, Rabka, Szczawnica, Zakopane)
Dzięki czemu multipleksy byłyby jakoś bardziej przejrzyście ułożone.
Ciekawe co na twój pomysł powiedzą Słowacy. Kanał 5 jest zarezerwowany na Słowacji za wschód od Krynicy w kraju Preszowskim.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kraj_preszowski

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Z tego co wiem to kanał 12D jest z kolei problematyczny z racji nakładania się na stacje z Czech. Oznacza to więc że przy zmianie częstotliwości dla rejonów Rabki i Zakopanego może być problem z dobraniem odpowiednich parametrów.

Tymczasem mamy już 1 grudnia co oznacza że za miesiąc będziemy już cieszyć się DAB+ w Krakowie - z tej okazji mam pytanie a mianowicie jak trzeba mieć ustawioną antenę by odbierać kanały cyfrowe. Przyznam że w tej kwestii jestem dosyć zielony...

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Ja mieszkam między Krakowem a Katowicami. Mam ustawiona antenę na Chorągwicę bo tak odbieram programy TV z Krakowa. Czy może być ta sama antena siatkowa ze wzmacniaczem użyta do cyfrowego radia DAB + ???

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Nie bo samo DAB+ nie będzie widoczne z poziomu tunerów do DVB-T - chyba że posiadasz jakiś odbiornik typu "combo" czyli odbierający obydwa powyższe standardy. Wtedy szansa na odbiór jak najbardziej będzie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ Kraków

Post autor: belzebiusz »

Ale co ma antena do odbiornika?
Siatka z odpowiednim symetryzatorem/wzmacniaczem na pasma UHV i VHF i po rozdzieleniu sygnału na odbiorniki TV i DAB+ można pasmo VHF wykorzystać do odbiornika DAB+.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Ma to że jeżeli odbiornik jest do celów związanych DVB-T to przy antenie takiej o jakiej wspomniał przedmówca nie da się odebrać programy DAB+ w paśmie VHF no chyba że albo kupi się odbiornik typu combo lub też zastosuje się do twoich rad drogi przedmówco.

Tymczasem mamy informacje na temat namiarów emisji krakowskiej DAB+:
Lokalizacja nadajnika: RTCN Kraków "Chorągwica"
Moc: 10 kW
Charakterystyka: Kierunkowa
Polaryzacja: Pionowa
Wysokość zawieszenia anteny: 257 m
Specyfikacja zawieszenia anteny: Pomiędzy antenami nadawczymi DVB-T i UKF (FM)
Start nadawania: Planowo 1 stycznia 2015 r.
Za przekazanie informacji dziękuje rzecz jasna gospodarzowi tego forum czyli firmie Emitel :)

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DAB+ Kraków

Post autor: monter1981 »

Lokalizacja nadajnika: RTCN Kraków "Chorągwica"
Wysokość zawieszenia anteny: 257 m
Specyfikacja zawieszenia anteny: Pomiędzy antenami nadawczymi DVB-T i UKF (FM)
Ciekawe jak to obecnie wygląda. Dotychczas między tubusem osłaniającym anteny DVB-T i antenami UKF FM zawieszony był system antenowy pod VHF w polaryzacji poziomej. Wobec planów uruchomienia MUX-8 w tym paśmie nie wydaje mi się, żeby posłano go w niebyt.

Zablokowany