DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zło to siedzi w piekle :P A polaryzację H dalej niesie.
Czekamy na kolejne raporty z odbioru.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

hehehe to niech mi " przyniesie" bo 26 km w lini prostej od RTCN Srem z jego widocznością optyczną sygnał dla przenośnego ustrojstwa jest niewystarczający na poziomie ulicy ,a co tu myśleć o korzystaniu z tego sygnału w budynku :P 8-)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Ktoś testuje odbiór na pewniaku, tj. Dualu 4?
Poza tym teoria teorią, a a daleko niesie diabła.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

antypyra pisze:Ktoś testuje odbiór na pewniaku, tj. Dualu 4?

Zaraz zaraz przy zakładanym w zamówieniu 66... :) to na kabelku powinno śmigać jak ta lala .Przecież nie będę brał duala4 na rower albo na przebieżkę pieszą hehe ;) .


Niezależnie .. Lepiej kupić Duala 4 do stacjonarnego odbioru czy może Philipsa AE5220 ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Znam Duala 4, funkcjonowania Philipsa nie znam. Do stacjonarnego odbioru tuner Onkyo 4030. Mam od roku. :) Tylko troszkę kosztuje.

biopal999
Posty: 23
Rejestracja: 5 czerwca 2014, o 08:40
Odbiornik: Dual Dab 4
Technisat DigitRadio Go
Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno,Gdańsk Jaśkowa Kopa,

Re: DAB+ Poznań

Post autor: biopal999 »

Ech ale problem macie,u mnie w Gdańsku dobry nieprzerywalny sygnał na Dual Dab 4 nawet na schowanym teleskopie :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Dual taki sobie dźwięk. Dobry jako odbiornik kuchenny.

tkm_osw
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2012, o 22:17
Odbiornik: DAB: Dual DAB4, Grundig MICRO DAB75

Re: DAB+ Poznań

Post autor: tkm_osw »

Panowie, pokusiłem się o szybki test. Jeżeli wczoraj około 14:30-15:30 grały zarówno Śrem jak i Piątkowo to DAB nadaje się do słuchania na spacerze, w domu postaje analog. Drogę z Półwiejskiej na Dworzec pokonałem pieszo z Grundigiem DAB75 w kieszeni - czułość na FM nawet nieco lepsza niż osławionej serii "K" telefonów Sony Ericsson, DAB - porówynwalnie do Duala DAB4, nieco słabiej ze względu na antenę w kablu.

Efekty ? Powyższą drogę udało się przejść bez czkania ale poziom sygnału szalał od ok. 25% (wartośc graniczna) do 75%. Przejście podziemne przy Dworcu - zero, okrągłe solidne ZERO sygnału, czka na schodach, a pod jezdnią można posłuchać jedynie odgłosów miasta. Dworzec PKP - w hali dworca sporo załóceń, analog gra - z szumami ale można posłuchac, DAB - piękne ZERO, pasek skoczył do 20%, radio wydało z siebie skrawki dźwięku i na tym skończyło się słuchanie DABu.

Trasa Poznań - Ostrów Wielkopolski:

W pociagu na terenie Poznania czka - zwłaszcza na Dębcu i Starołęce (analog z Piątkowa i Śremu gra przyzwoicie i co najwyżej zaszumi). Na trasie od Krzesin do okolic Jarocina można słuchać i zależnie od miejsca pasek sygnału wychyla się od 30-40% do 100% na wysokości Środy Wlkp. i okolic - na całym odcinku poza zagłębieniami terenu raczej nie przycina. Użyteczny zasięg kończy się przed Jarocinem, w mieście trzeba już się ładnie "wypoziomować" i spojrzeć na Śrem żeby posłuchać. Dalej pełna przypadkowość, chwilę zagra, czasami przycina, a później mamy 1-2 minuty bez odbioru.

W Ostrowie Wlkp. na poziomie parteru mam czysty analog ze Śremu, jestem w stanie wyciągnąć lekko zaszumione stereo na Dualu, Grundigu i innych ustrojstwach. DABu niet, Dual pokazuje 2-4 kreski po ustawieniu teleskopu na Śrem i chilami pogra, Grundig nieco gorzej,1-2 kreski i raczej milczy.

Pożyjemy, posłuchamy - trzeba sprawdzić jak to gra w Pz wewnątrz pomieszczeń innych niż zawalone zakłóceniami galerie i biurowce.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

W obecnym stanie rzeczy ten cały DAB made in Emitel nadawany w polaryzacji H nie spełnia warunków potrzebnych by wysterować radioodbiornik przenośny Philips DA1200/05 ,który dodam w Niemczech obszar Berlin sprawuje się nienagannie.
Na południu Poznania Swierczewo i w Luboniu gdzie sygnały z obu nadajników zazębiają się spacerując po ulicy są ciągłe zacinki i przerwy. Sygnał zaledwie punktowo jest wystarczający. Odbiór w pomieszczeniu w najwyższym miejscu w okolicy 84mnpm z oknami w stronę RTCN jest niemożliwy. na pierwszym piętrze w pomieszczeniu z oknem w str RTCN radio gra tylko i wyłącznie przy rozciągnięciu przewodu słuchawkowego prostopadle do kierunku emisj. Poruszanie się po domu słuchawki w uszach radio w kieszeni to kompletna katastrofa.
Wlazłem na dach przywitała mnie wrona widoczność RTCN od podstawy po tubus. Radio DAB gra. 8-)


Polskie Radio powinno informować swoich radiosłuchaczy ,że w obecnym stanie rzeczy będąc w obszarze teoretycznie silnego sygnału :lol: radioodbiorniki przenośne DAB będą nie przydatne.
Dodam tylko,że sygnały analogowe fm z tego RTCN u mnie 26 km w lini prostej grają na tym samym radiu w stereo bez zadraśnięcia nawet na schodach do piwnicy :)

O dupe roztrzasnąć cały ten DAB made in Emitel. Pokusiłem się o zgrubne obliczenie. biorąc pod uwagę zysk systemu VHF w polaryzacji H wiszącego w Sremie i teoretyczną moc ERP 7 KW (choć tego nikt nie potwierdził) dane wziąłem z BENETZA i przyjmując dookolną charakterystykę promieniowania dla uproszczenia moc dostarczana z nadajnika w kabel wynosi zaledwie cirka 500 Wat :) . No dajcie spokój pierdziawa może zapewnić sygnał ptakom albo antenom zewnętrznym ,ale na pewno nie ludności zamieszkującej na Ziemi :) Nie wiem czy ten cały SFN nie robi tez grandy ,ale chyba w przypadku tej modulacji i korekcji RS raczej odbiorniki powinny dawać radę. Taka sama sytuacja jest we Wrocławiu .beznadziejny sygnał.

Nich mi ktoś wytłumaczy dlaczego w Niemczech jeśli chodzi o sygnał wszystko gra i trąbi bez problemu a tu wieczna siermięga ?


Powtarzam to jeszcze raz polaryzacja H w przypadku DAB to zło Co z tego ,że dalej niesie skoro obszaru bliskiego,który ma obsługiwać nie kryje ?
.Zazdroszczę mieszkańcom Warszawy.Pekin ładnie śmiga z centrum i w dodatku Raszyn otrzymał porządny system UHF i VHF dla DAB. Cała reszta kraju robiona jest po kosztach.

Dział planowania radiowego Emitel rozłożył obszar Poznań na łopatki. .
. Zostaję przy radiu fm a w domu biurze i na działce nie ma nic lepszego od światłowodu i dobrego WiFi


Acha o radiu Merkury jeszcze parę słów. Albo nie bo to katastrofa zupełna. lepiej wyłączyć niż słuchać jak z nocnika przy tej przepływności i rozjeżdżającej się modulacji.

Dziękuję za uwagę .szczęśliwego nowego roku zadowolonym tanim odfajkowaniem zadania Emitelowcom.
Myślę,że lepiej zainteresuję tym tematem dział techniczny polskiego radia.

pozdrawiam.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Cóż to tak trudno zmienić polaryzację na pionową? Czy chodzi o mrozy?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Koszty ;) Nie zbudujesz tanio odpowiednika tego VHF ,który wisi w Sremie w polaryzacji V . Montując zaś pojedyńcze erzace musieliby kupić prawdziwy z 2 KW nadajnik ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Tak...Ale jak się ma na samochód, powinno się mieć i na kółko, pardon, właściwą antenę. :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Taka sprawa 8-) :


PARAMETRY EMISJI RADIA Merkury w systemie DAB+
Dwa nadajniki, pasmo III, kanał 12A (223,936 MHz)

- lokalizacja 1: SLR Poznań Piątkowo ul.Szymanowskiego 17
- moc ERP: 1 kW ERPmax
- polaryzacja V (pionowa)
- wysokość zawieszenia anteny: 105m npm, 125m npt

- lokalizacja 2: RTCN Góra k.Śremu
- moc ERP: 7,5 kW ERPmax
- polaryzacja H (pozioma )
- wysokość zawieszenia anteny: 87m npm, 253m npt

- operator multiplexu: Emitel Sp. z o.o.

Zawartość programowa multipleksu:
Radio Merkury
Polskie Radio: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Rytm
Planowane: radio dla dzieci, radio dla seniorów, radio edukacyjne

link:

http://www.radiomerkury.pl/informacje/p ... a-dab.html

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

Giganty. Ktoś tu się rozpisywał że zaięg ma być na 70 km :lol:.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Na pięcioelementowej Yagi-uda i 10metrach nad poziomem terenu może hehe :lol: ,ale 26km od Śremu i 13km od SLR Piątkowo w obszarze gdzie to powinno na gwoździu odbierać ja nie mam sygnału dostatecznego by słuchaćto to bez przepierdów ąćyćć spacerując z psem po ulicy. 8-)

To emisja dla radioodbiorników kuchennych uwaga! postawionych na parapecie okna i z anteną położoną w poziomie najlepiej prostpadle do RTCN Srem :)
Zawracanie głowy. :cry:

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Poznań

Post autor: atrzkbip »

Potwierdzam odbiór w Bydgoszczy z nadajnika na Piątkowie. 1 stycznia rano, do około godziny 8:30 odbiór był poprawny. Warunki propagacyjne były wyjątkowo dobre, a i z troposfery udało mi się odebrać paczkę DAB+ z Saksonii (pakiet rozgłośni MDR). Po godzinie 8:30 warunki wróciły do normy, czyli MDR zniknęło, a sygnał z Piątkowa pozostał w granicach 0-25%, czyli prawie nie ma odbioru, czasami coś czka. Podkreślam, że antena w polaryzacji pionowej nie jest nakierowana na Poznań, więc przestawienie jej lub wyprowadzenie na dach coś poprawi, choć na dzisiaj nie wiem, na ile.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Poznań

Post autor: atrzkbip »

RAPIOTR pisze:Taka sprawa 8-) :


PARAMETRY EMISJI RADIA Merkury w systemie DAB+
Dwa nadajniki, pasmo III, kanał 12A (223,936 MHz)

- lokalizacja 1: SLR Poznań Piątkowo ul.Szymanowskiego 17
- moc ERP: 1 kW ERPmax
- polaryzacja V (pionowa)
- wysokość zawieszenia anteny: 105m npm, 125m npt

- lokalizacja 2: RTCN Góra k.Śremu
- moc ERP: 7,5 kW ERPmax
- polaryzacja H (pozioma )
- wysokość zawieszenia anteny: 87m npm, 253m npt
Taki drobiazg: te niższe rzędne, to poziom podpory obiektu nad poziomem morza, a te wyższe to poziom zawieszenia anteny nad poziomem terenu, co mniej więcej po zsumowaniu obu wartości powinno dać poziom zawieszenia anteny nad poziomem morza. W parametrach publikowanych przez niektóre media (zacytowanych m.in. z postu powyżej) są błędy, bo gdyby to literalnie czytać, to oznaczałoby to, że obiekt w Śremie, a nawet na Piątkowie leżą w depresji, co jest oczywistą bzdurą. To nie jest przytyk do RAPIOTR, bo sam widziałem tak opublikowane dane w mediach.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

atrzkbip pisze:

Taki drobiazg: te niższe rzędne, to poziom podpory obiektu nad poziomem morza, a te wyższe to poziom zawieszenia anteny nad poziomem terenu, co mniej więcej po zsumowaniu obu wartości powinno dać poziom zawieszenia anteny nad poziomem morza. W parametrach publikowanych przez niektóre media (zacytowanych m.in. z postu powyżej) są błędy, bo gdyby to literalnie czytać, to oznaczałoby to, że obiekt w Śremie, a nawet na Piątkowie leżą w depresji, co jest oczywistą bzdurą. To nie jest przytyk do RAPIOTR, bo sam widziałem tak opublikowane dane w mediach.

Ja te dane przekleiłem z artyk z serwisu radia Merkury. W praktyce jest jeszcze inaczej i zgadzają się tylko posadowienia wież nadawczych tzn: dla RTCN Srem jest to 87mnpm. i dl SLR 105mpmm.

Wysokość zawieszenia systemów nadawczych jest błędny i tak dla wieży SLR,której wysokość wynosi 128 m a antena Kathreina jest zamontowana powyżej więc Środek elektryczny jest gdzieś na 130m.

Natomiast system polaryzacji H VHF w Sremie ma Środek elektryczny gdzieś z gruba licząc na 270 metrze. Chyba ,że Emitel rozłączył część lub zrobił jakieś wytłumienia kierunkowe. Tego nie wiem i niestety przedstawiciel emitela tu na forum poproszony nie udzielił mi informacji.Próżno też czekam na oficjalną mapkę jak to widzą planiści operatora.

Nie zmienia to jednak faktu ,że sygnał z RTCN Srem jest za słaby.Na marginesie sygnał z SLR Piątkowo też ponieważ już na Dębcu i Wildzie spacerując jest więcej zaników niż odbioru.
Jest niestety wielka lipa i nie wróżę poza zastosowaniami kuchennymi sukcesu tak zaprojektowanej i wykonanej emisji. Na pewno nie nadaje się to dla radioodbiornika przenośnego,który notabene na emisjach fm śmiga jak ta lala w pomieszczeniach gdziekolwiek i na zewnątrz co oczywiste.
Ten cały DAB w w wywkonaniu Emitela tu to porażka. Planowałem wymianę radioodbiorników w samochodach ,ale w tym stanie rzeczy jest to kompletnie bez sensu. Temat chyba można uznać za zamknięty i spuścić kurtynę . RIP 8-) Przyszłość jest w internecie światłowodach ,Wlan i LTE

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Poznań

Post autor: adac »

@ RAPIOTR
Czy brałeś pod uwagę sprawność swojego odbiornika ? To że śmgia na Ukf-ie nie przesądza że jest taki sam na Dab-ie.
Może warto wypróbować inny egzemplarz, ten o którym pisałeś to radio która ma antenę w przewodzie na słuchawki.. może niedostrojona ? ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Oczywiście skoro przewód słuchawkowy, który jest anteną (słuchawki z iphona 5S)dają radę z emisjami fm to nie widzę powodu dlaczego nie miałyby poradzić sobie z cyfrą :) . Ponadto to samo radio w Berlinie i okolicach wszędzie dosłownie wszędzie działa. Nawet w budynkach,których byłem i w samochodzie jeżdżąc po mieście.

Odbiornik philips DA1200/05 był oficjalnym odbiornikiem promowanym przez Niemieckie Radio podczas wdrażania DAB+ w DE. Nawet reklamy TV z tym robili .Była nawet oficjalna jego wersja w kolorze zielonym dla bundesligi i kibiców. W Poznaniu i we Wrocławiu gdzie sprawdzałem ma problemy z emitelowymi emisjami. ;)

Zablokowany