DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Nie @prezesiewk. Co prawda mam modem światłowodowy z INEI,ale cała sieć DVB-C rozprowadziłem po budynku kablem TRISET 113 w wersji szpitalnej ;). Końcówki profesionalne kompresyjne zaciskane. Brak jakichkolwiek zakłóceń od ledów i elektroniki . Odłączyłem chałupę od prądu żeby zrobić ten test ,a radio odbierało na zasilaniu bateryjnym. Zresztą tu problem jest nie tylko w moim QTH ;) Sam zresztą Wiesz jak to wygląda w praktyce na dużym obszarze.

Może zmiana kanału na 7A f=188,928 Mhz skoordynowanej również dla Poznania na 10 KW z RTCN Śrem i 400 Wat dookolnie z miasta nie byłoby lepszym rozwiązaniem :idea: ;) :P ?

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

Na "2" mistrz Łomnicki i przerywa DAB ze Sremu, kilkusekundowe zaniki..kontrolnie przelaczylem na PR24 to samo...
Pawel

edit/ Pisownia PL. Regulamin forum

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

Kolejna niedziela (w tygodniu ostatnio brak czasu) z DAB+ "dwójeczką" ze Śremu od 10 do 14 cykliczne kilkusekundowe zaniki odbioru na całym strumieniu DAB+( sprawdzone na dwójce i jedynce).
Czy ktoś potwierdzi ten problem ?
Bo zaczynam wątpić że to mój amplituner zaczyna wariować.

pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Winny nie jest amplituner tylko siermięga. Siermięga z siecią SFN i zakłóceniami pochodzącymi najpewniej z któregoś Radaru 31 bazy lotnictwa taktycznego Poznań/Krzesiny.
U ciebie w Mosinie to sygnał z RTCN Śrem jest żyleta ,ale od Puszczykowa po Świerczewo rzeźnia fal jest.
Multiplex DAB Polskiego Radia jest,ale czysto teoretycznie. :| .W Luboniu wahania sygnału od 1/3 skali miernika w radioodbiorniku stacjonarnym z anteną teleskopową max do 2/3 od święta.Pewnie gdy zakłóceń nie ma.

Generalna obserwacja jest taka: Wracając na chwilę do emisji FM, która w paśmie ccir została uruchomiona ze Sremu w 1993r. Próbowano dmuchać 60 KW ERP,ale to nie dawało kompletnie komfortu w Poznaniu. Zostało zatem przeforsowane 120 KW ERP i to jako tako się sprawdziło.
I teraz największa Śmiechawa .Radio cyfrowe moc z RTCN Śrem 7,5 KW z czego w kierunku miasta pewnie tłum. do 4KW :) bo przecież jest jeszcze żaróweczka SLR PIątkowo ze swoim 1 KW ERP .
Szkoda gadać teoretycznie plan na papierze się zgadza,ale w praktyce bida .Cieńki rosołek. Urządzenia przenośne odpadają. Nie wróżę sukcesu tak zaprojektowanej emisji SFN . Podejrzewam ,że w innych miejscach gdzie są sfny równie słabo to wygląda.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

SFN-y są jeszcze w opolskiem...
Czy ktoś wie, jak to działa?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania i okalających miejscowości. Po dwumiesięcznej walce o ogień pracy grupy Emitela d/spraw zjawisk paranormalnych kompetencji i zainteresowaniu Poznańskiego UKE od czwartku 12.03.2014 mamy tu wreszcie MUX DAB+ Polskiego Radia .

31 Baza Lotnictwa taktycznego zlitowała się i chyba o parę Mhz zeszli niżej ze swoją obrotową zabawką. Tzn mam nadzieję że zeszli a nie jest to jakaś chwilowa usterka 8-) Aparatura pomiarowa UKE pokazała że obecnie główny prążek,który pierniczył odbiór DAB na potężnym obszarze jest na 216 Mhz. .Zresztą tych pręgów w sumie jest więcej,ale mam nadzieję ,że Panowie z UKE z,którymi miałem przyjemność pomierzyć lokalnie poobserwują lotników przez dłuższy czas.

Może też świadomość iż są na patelni obserwowani przez UKE spowoduje że nie będą napierdzielać po okolicy przekraczając Moc i obniżając wiązkę .

Niezależnie w obecnym stanie rzeczy emisje Emitela działają w miarę dobrze.SFN się nie gryzie za bardzo, więc radioodbiorniki przenośne z biedą działają, a korekcja daje radę. Szału z sygnałem nie ma szczególnie w budynkach zbrojonych,ale chyba w obecnych uwarunkowaniach to i tak lepiej niż nic. W moim odczuciu jednak moc ERP z RTCN Srem powinnna i tak docelowo zostać zwiększona do 10 KW ERP,ale to jest już chyba tylko w decyzji Polskiego Radia .Niemniej wbrew pozorom poprawiłoby to sytuacje znacząco.

Na koniec Jeszcze raz .Dziękuję Panu Jarosławowi Mroczkowskiemu za podjęcie tematu.Ekipie Emitela od zjawisk paranormalnych za zidentyfikowanie intruza ;) i ludziom z poznańskiego UKE za to że podjęli działanie.

Mam nadzieję, że problem został trwale rozwiązany bez szkody dla "obronności" Kraju :P
.
Ostatnio zmieniony 16 marca 2015, o 09:02 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Gratuluję również Tobie RAPIOTR, że wyłapałeś problem i walczyłeś, żeby to zdiagnozowano. Szacunek dla EmiTela i poznańskiej delegatury UKE za konkretne i konstruktywne zajęcie się sprawą. Fajnie, że jest lepiej na Twoim terenie. Widać prążek był kierunkowy w Twoją stronę, bo u mnie (Swarzędz) nie ma żadnej zmiany, czyli w środku mieszkania raczej się nie posłucha, przy oknie gra. Błędów nie ma wiele, raczej kwestia kiepskiego poziomu sygnału. Mowa o Dual DAB4.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Przedwcześnie odtrąbiłem sukces. Wydawało się ,że jeśli przez trzy dni było ok to znaczy ,że sprawa jest załatwiona. Niestety jakaś zabawka,która w czwartek ,piątek i weekend nie chodziła dziś znów bruździ. W mniejszym stopniu ,ale jednak wali przytykając radioodbiorniki. To jest kura nieprawdopodobne.!! :shock:

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

RAPIOTR, ale spójrz na to tak, że sukcesem jest już zidentyfikowanie problemu. Teraz pole do działania dla UKE i to na poziomie ogólnokrajowym, bo jeśli sprzęt woja szkodzi w eterze w tym konkretnym pasmie, to podobna sytuacja może być w zasadzie wszędzie. Z kolei jeśli pasmo III planowane jest również dla MUXa TV, to tu będzie większy problem z zakłóceniami. Swoją drogą "Krzesiny" muszą mieć coś walnięte, skoro aż tak daleko to leci w przestrzeń. chyba, że z mocą MW dmuchają w niebo i stąd aż taki prążek (pewnie któraś tam harmoniczna).

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

RAPIOTR pisze:Dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania i okalających miejscowości. Po dwumiesięcznej walce o ogień pracy grupy Emitela d/spraw zjawisk paranormalnych kompetencji i zainteresowaniu Poznańskiego UKE od czwartku 12.03.2014 mamy tu wreszcie MUX DAB+ Polskiego Radia .

31 Baza Lotnictwa taktycznego zlitowała się i chyba o parę Mhz zeszli niżej ze swoją obrotową zabawką. Tzn mam nadzieję że zeszli a nie jest to jakaś chwilowa usterka 8-) Aparatura pomiarowa UKE pokazała że obecnie główny prążek,który pierniczył odbiór DAB na potężnym obszarze jest na 216 Mhz. .Zresztą tych pręgów w sumie jest więcej,ale mam nadzieję ,że Panowie z UKE z,którymi miałem przyjemność pomierzyć lokalnie poobserwują lotników przez dłuższy czas.
.
Pełen szacunek dla Twojego uporu.
Jak rozumiem przydusiłeś odpowiednie instytucje do działania - i oficjalnie stwierdzili że jest winny radar z Krzesin?
Gdzieś publikują raporty z pomiarów itp itd ?
Jak formalnie można tą sprawę ruszyć - by na przykład przemierzyli strefę mosińską?
Dziś o tej porze (o 20,15 włączyłem radio) u mnie w Mosinie brak szans na odbiór DAB - przerywa co kilka sekund, w niedziele od rana żona słuchała "2' nie było ponoć żadnych problemów.
Niestety mam 1 odbiornik z DAB+ stąd nie mogę zweryfikować czy to problem amplitunera itp itd, a sąsiedzi na hasło "DAB+" robią wielkie oczy :-)
pozdrawiam
Paweł z Mosiny do którego śremski maszt właśnie mruga za oknem :-)
PS: PR24 które mi programowo pasuje odbieram starym smartfonem po wifi i dalej kabelkiem do wzmacniacza i hula....ot era cyfryzacji:-)

kris_poz
Posty: 6
Rejestracja: 19 marca 2015, o 14:24
Odbiornik: TechniSat DigitRadio GO
Instalacja antenowa: kabel od słuchawek

Re: DAB+ Poznań

Post autor: kris_poz »

Mam od wczoraj odbiornik DAB+ (jak w opisie) i jestem zaskoczony bo sygnał jest bardzo dobry a błędy na niskim poziomie. Jak na przenośne radio kieszonkowe i antenę w kablu słuchawek wszystko sprawuje się bardzo dobrze. Zasięg mam na pd. - zach. części Poznania a także w biurze - okolice Smochowic (w biurze mam bardzo duże zakłócenia od komputerów i monitorów i FM na tym samym radiu szumi dla słabszych stacji).
Tam gdzie FM szumi tam DAB gra idealnie (pomijam fakt kompresji...)

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DAB+ Poznań

Post autor: handrzej »

Na os. Rusa też w paru zakresach częstotliwości Krzesiny okresowo sieją niesamowicie...

Jak nie chińskie badziewia to wojsko... Jeszcze brakuje by się PLC zrobiło popularne i elektroniczne liczniki prądu...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

kris_poz pisze:Mam od wczoraj odbiornik DAB+ (jak w opisie) i jestem zaskoczony bo sygnał jest bardzo dobry a błędy na niskim poziomie. Jak na przenośne radio kieszonkowe i antenę w kablu słuchawek wszystko sprawuje się bardzo dobrze. Zasięg mam na pd. - zach. części Poznania a także w biurze - okolice Smochowic (w biurze mam bardzo duże zakłócenia od komputerów i monitorów i FM na tym samym radiu szumi dla słabszych stacji).
Tam gdzie FM szumi tam DAB gra idealnie (pomijam fakt kompresji...)
Na Smochowicach sygnał z wieży na Piątkowie jest silny. Nie oddaje to zupełnie obrazu całości pokrycia. RTCN Srem jest za słaby,a mobilny odbiór na olbrzymim obszarze degraduje jakieś dziadostwo najprawdopodobniej radar z Krzesin. W każdym razie Analizator widma z UKE pokazuje azymut kierunek właśnie na lotnisko wojskowe _domek trzydziestu kilku samolotów F-16.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Wojsko ma zapewne gdzieś, że zakłóca cywilne radio dyfuzyjne? Czy UKE może zwrócić uwagę na ten fakt wojsku?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ Poznań

Post autor: distefano »

To już jest jednocześnie odpowiedź na Twoje drugie pytanie. Wojsko radaru nie wyłączy, ani nie zmniejszy jego mocy.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Poznań

Post autor: Robertus »

Jeżeli źródło zakłóceń należy do użytkownika „rządowego” to w takim przypadku UKE obowiązują określone procedury postępowania. Szczegóły znajdują się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie sposobów postępowania w przypadku stwierdzenia, że urządzenie wytwarzające pole elektromagnetyczne powoduje szkodliwe zakłócenie pracy innego urządzenia (Dz. U. poz. 1821). Usunięcie takiego zakłócenia może jednak trochę potrwać.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ Poznań

Post autor: ziutek4444 »

Przepraszam, czy w MUXie ze Śremu i Piątkowa jest nadawane także MC Radio, czy też tylko Radio Merkury ?
Jak brzmi jakość Radia Merkury ?
Wszyscy narzekają na jakość rozgłośni regionalnych w DAB, w Warszawie nie mam żadnych zastrzeżeń, ale RDC nadaje 112 kbps, a innych miast nie miałem okazji usłyszeć.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Tylko publiczne Merkury. MC nie ma. MC ma charakter lokalny (miejski), więc pewnie poszło o koncesję (zasięg techniczny?). Ktoś kiedyś z "grupy zapaleńców" wyczytał w raportach do KRRiT (publicznie dostępnych) o jakiejś koncepcji zrobienia w DABie takiego muzycznie klasycznego Merkurego, ale w tej chwili dokładnie nie kojarzę tematu, ale gdzieś o uszy mi się obiło, proponuję poszperać na stronach KRRiT. Co do jakości, to leci 104 kbps. Szeleści i świszczy w górze pasma audio. FM na 100,9 MHz jest bardziej dopchany procesorem. Zresztą Merkury z każdego nadajnika gra inaczej, do tego z różnymi wersjami RDS PS.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ Poznań

Post autor: ziutek4444 »

Radio 94i4fm to był dawny kanał miejski Radia Szczecin, rok temu okrojono go do samej muzyki, a leci z Kołowa.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Robertus pisze:Jeżeli źródło zakłóceń należy do użytkownika „rządowego” to w takim przypadku UKE obowiązują określone procedury postępowania. Szczegóły znajdują się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie sposobów postępowania w przypadku stwierdzenia, że urządzenie wytwarzające pole elektromagnetyczne powoduje szkodliwe zakłócenie pracy innego urządzenia (Dz. U. poz. 1821). Usunięcie takiego zakłócenia może jednak trochę potrwać.

...i pewnie potrwa. W tej chwili to jest loteria DAB jest a czasami zakłócenia są tak dokuczliwe,że przytyka radioodbiorniki i korekcja nie daje rady . Ponadto zauważyłem,że tak jak dziś rano przy pogodzie deszczowej zgniłym niżu wbrew logice bo przecież to zaledwie 30 km od nadajnika sygnał z RTCN Srem ulega strasznym fluktuacjom i osłabieniu. Kompletna paranoja
7 KW ERP, 550 Wat :) w kabel Smieszne :,A wszystko przez to żeby nie płacić za powiaty,które w zamówieniu mapka nie obejmuje. Srem powinien zostać pilnie sprawdzony przy emisji przekraczającej 10 KW albo nawet 20 KW tylko że to drugie nie jest możliwe z tym nadajnikiem RS ,który tam spoczął na wieki wieków.

Jest natomiast możliwa zmiana charakterystyki systemu na wieży SLR na Piątkowie gdzie powinien zostać zainstalowany systemik anten dookolny.

Niestety wszyscy są jak widać zadowoleni ,a Polskie Radio traktuje te emisje z przymrużeniem oka. Zadowoleni widzą mapkę pokrycia Emitela, przejadą się po ulicach z anteną dachową i jakoś działa bo akurat wojsko wyłączyło radar albo podnieśli wiązkę. :) Przerwie chwilowo tu i ówdzie więc wychodzą z założenia, że jest ok. Nie świadomi,że w blokach ba nawet w budynkach z cegły już jest siermięga.


A oto jak się robi DAB w miastach w cywilizowanym Kraju .W Berlinie sygnał jest wszędzie dosłownie wszędzie nawet wbrew logice na parkingach podziemnych i to prawie max słupków na radioodbiorniku przenośnym korekcja daje radę :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Polsce kombinacje alpejskie byle taniej i po kosztach. Rozumiem,że Polskie Radio psie pieniądze za to płaci,ale jeśli do żle wdrożonej technologii i do tego zakłóceniach pochodzących od urządzeń wojskowych zrażą się odbiorcy bo radio przy przemieszczaniu się ąąćććka i zanika to nic już nie uratuje naziemnych emisji. Zresztą prawdopodobnie i tak nic ich nie uratuje bo LTE i stacjonarnie WLAN zamiecie wszystko . Szkoda



---------------------------------------------------

Aktualizacja: godz:15:00

Przyjechali ludzie z UKE, F-16 latają pomiar analizatorem pokazuje,że kanał jest czysty,a pręgów nie ma. Radia DAB grają. Czary bo rano była rzeźnia. Pozostaje udać się do wróżki o spec.-- zjawiska paranormalne. :|

Zablokowany