DAB+ Kielce / Święty Krzyż

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: TLW/SZA »

Pewnie takie są zamiary aby poprzez sieć mniejszych nadajników zapewnić odbiór mobilny w każdym miejscu.
Tylko teraz nasuwa się pytanie czy Polskie Radio będzie w stanie utrzymać finansowo taką dużą sieć przekaźnikową w dobie gdy z płatnością abonamentu jest krucho :?:
Niema nic za darmo i teraz wniosek czy lepiej nadawać z dużymi mocami z głównych RTCN-ów czy z mniejszymi mocami poprzez sieć mniejszych obiektów :?:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: hadam »

Wydaje mi się że powinno być taniej bo na jednej częstotliwości można nadawać nie jedną jak do tej pory a kilka stacji radiowych. Wykorzystają zapewne obecne sprawdzone nadajniki do FM i rozbudują o stacje z większych obiektów. Tak przypuszczam. Za większą moc też trzeba zapłacić stosunkowo więcej a efekt może być niewspółmierny.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: TLW/SZA »

Co do tego że na jednej częstotliwości będzie kilka slotów,to się zgadza że jest to oszczędność,jednak za każdy obiekt nadawczy trzeba ponosić koszty.
Ale to nie nasz ból głowy tylko nadawcy i operatora.
A jak będzie to zobaczymy i usłyszymy ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: hadam »

Cokolwiek by nie zrobili to ja nie wyobrażam sobie aby radio cyfrowe miało mieć gorszy zasięg od obecnego analogowego, które każdy odbiera w domu na antenie teleskopowej i w samochodzie.
Zapewne dobiorą tak lokalizacje i moce aby przynajmniej nie było gorzej niż w analogu, inaczej ta cała cyfryzacja nie miałaby sensu a koszty to rzeczywiście nie nasz ból głowy, choć pewnie każdy chciałby zrobić to jak najtaniej i tak żeby było dobrze.
Pewnie będą też tacy którzy będą montowali anteny na dachu aby odbierać lokalne stacje z sąsiednich województw, ale z dostępem podstawowych stacji nie powinno być problemów.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: piotrek2802 »

Ja właśnie jestem w tej sytuacji, że aby odebrać DAB+ z Chorągwicy to muszę podłączyć antenę zewnętrzną siatkową ze wzmacniaczem.
Odbieram też sąsiedni mux DAB+ z Katowic, mimo że antena jest "plecami do nadajnika".
Ale nie mogę słuchać Radia Katowice, bo usługa jest niedostępna.
Zgodnie z zapewnieniem w innym wątku Pana Jarosława Mroczkowskiego (Administrator) tu na tym Forum, mają wkrótce przeprowadzić porządkowanie nazw EID i wtedy przy szukaniu automatycznym pasma DAB+ kanały będą wybierane poprawnie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Proszę czytać dokładnie i nie zmieniać znaczenia moich wypowiedzi.
Trwają prace nad nowym sposobem nadawania identyfikatorów, chcielibyśmy uporządkować ten obszar, ale nie od nas zależy, czy propozycje zostaną zatwierdzone oraz kiedy i czy w ogóle będą wprowadzone.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: adac »

czy propozycje zostaną zatwierdzone oraz kiedy i czy w ogóle będą wprowadzone.
Czy mogę obstawić najbardziej prawdopodobny wariant ? :roll:

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: piotrek2802 »

Wydaje mi się, że to za długo trwa. Zaufaliśmy tej technologii DAB+, kupiliśmy bardzo drogie odbiorniki DAB+ , anteny - a tu taka przykra niespodzianka "usługa niedostępna" na moim wyświetlaczu gdy chcę odbierać np. Radio Katowice. Gdyby takie numery robiła stacja komercyjna to jeszcze bym to zrozumiał. Ale przecież to programy Polskiego Radia za które płacimy abonament.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: RAPIOTR »

ObywatelDVB-T pisze:Cokolwiek by nie zrobili to ja nie wyobrażam sobie aby radio cyfrowe miało mieć gorszy zasięg od obecnego analogowego, które każdy odbiera w domu na antenie teleskopowej i w samochodzie.

.
To możesz się już powoli przyzwyczajać i oswajać z Tą myślą. Po pierwsze VHF3 to wyższa częstotliwość niż VHF2 fm . Po drugie 10 KW ERP w cyfrze za chiny ludowe nie jest równoważne 100 KW ERP na fm

Po trzecie i najważniejsze można sobie między bajki włożyć marzenia ,że bedziemy odbierać radio na sprzęcie przenośnym . W praktyce sygnał jest zbyt słaby by działało to tak żeby bezproblemowo słuchać idąc po ulicy lub jadąc środkami komunikacji .FM Smiga cyfra zanika. To pokrycie jest w praktyce budowane dla samochodowych i kuchennych odbiorników z solidnym batem anteną :)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: piotrek2802 »

Na szczęście każdy odbiornik DAB+ ma wbudowane radio FM, tak więc jak nie będzie chodzić DAB+ to przełączamy na stare poczciwe FM.

Tutaj, poniżej w tym filmiku jest cała brutalna prawda o DAB+ :

https://www.youtube.com/watch?v=btPR9Ne9W6k

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: hadam »

@piotrek2802
Radio analogowe FM będzie nadawało równolegle z cyfrowym tylko do czasu aż DAB+ nie będzie w pełni rozbudowane a potem będzie proces wyłączania analogu na przykładzie NTC a więc taki stan nie będzie trwał wiecznie, telewizory też mają wbudowany tuner analogowy.

@RAPIOTR
Dajmy ludziom pracować, proces cyfryzacji radia ledwo co się zaczął, jest jeszcze dużo, dużo do zrobienia i na pewno nie zostanie tak jak jest tylko będzie o wiele lepiej.
Być może uważasz że jestem nadmiernym optymistą w tej sprawie, poniekąd pewnie masz rację bo z pewnością nie wszyscy będą w 100% zadowoleni bo i teraz nie każdemu radio odbiera idealnie.
Ja jednak sądzę że nie będzie gorzej z zasięgiem niż jest, idąc przykładem DVB-T to pomimo wielu problemów i niedociągnięć to jednak ogólny bilans wychodzi na plus, można by tu oczywiście dyskutować co jest lepiej czy jak śnieży czy jak szatkuje ale w większości przypadków jest lepiej.
W cyfrowym odbiorze nie chodzi tylko o wyższą czy niższa częstotliwość fal bo to można korygować odpowiednim rozmieszczeniem i doborem nadajników, ale istotne są też takie parametry jak odpowiednia modulacja, korekcja błędów itd. czego nie było w sygnale analogowym.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: TLW/SZA »

Dokładnie.
Proces cyfryzacji radia dopiero się rozpoczął.także jeżeli nadawanie jest zaplanowane w taki sposób aby odbiór był możliwy mobilnie i w każdym miejscu to tak będzie.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: ayreon »

Ponoć nadajnik DAB+ na kanale 11C na Św.Krzyżu ma ruszyć na początku lutego.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: Poland »

No w sumie przydałoby się go wcześniej odpalić - przynajmniej Emitel w kwietniu będzie miał mniej roboty :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: antypyra »

ObywatelDVB-T pisze:Wydaje mi się że powinno być taniej bo na jednej częstotliwości można nadawać nie jedną jak do tej pory a kilka stacji radiowych. Wykorzystają zapewne obecne sprawdzone nadajniki do FM i rozbudują o stacje z większych obiektów. Tak przypuszczam. Za większą moc też trzeba zapłacić stosunkowo więcej a efekt może być niewspółmierny.
Oby nie było tak, że otrzymamy tańsze, ale za to dziurawe buty. Tzn. dziury w zasięgu i do tego mierny dźwięk.
RAPIOTR pisze:
ObywatelDVB-T pisze:Cokolwiek by nie zrobili to ja nie wyobrażam sobie aby radio cyfrowe miało mieć gorszy zasięg od obecnego analogowego, które każdy odbiera w domu na antenie teleskopowej i w samochodzie.
.
To możesz się już powoli przyzwyczajać i oswajać z Tą myślą. Po pierwsze VHF3 to wyższa częstotliwość niż VHF2 fm . Po drugie 10 KW ERP w cyfrze za chiny ludowe nie jest równoważne 100 KW ERP na fm
Z moich całkiem amatorskich obserwacji podczas jeżdżenia z radyjkiem DAB po kraju wynika, że z pewnością 100 kW ERP na FM gra znacznie dalej niż 10 kW ERP w DAB+. 120 kW -atówki lekko dochodzą do 90 - 100 km odbioru mobilnego , może nieidealnego, ale przynajmniej czyste mono i to na (dobrym) odbiorniku przenośnym, a odbiór stacji DAB+ na teleskopie kończy się definitywnie pomiędzy 50 a 60 km.

Sw. Krzyż to znakomity ośrodek. Może stąd będzie szło trochę dalej.
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2015, o 06:16 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: TLW/SZA »

Jak odpalą nadajnik DAB+ na Świętym Krzyżu to zobaczymy jego faktyczny zasięg.

Co do odbioru w samochodzie to analogowe Radio Kielce na 101,4 słychać w miarę czystym mono jeszcze w Siewierzu to około 135km w linii prostej od nadajnika,dalej w stronę Śląska są już zakłócenia powodowane przez jakieś Czeskie radio,mniej więcej na zjeździe z S1 na A1 w okolicach lotniska Pyrzowice na 101,4 Czechy wchodzą już na dobre,ale nie jest to jeszcze czysty odbiór,dopiero około 20km przed Gliwicami pojawia się czysty sygnał z Czech bez RDS,w sumie to nawet nie wiem co to za rozgłośnia.
Natomiast RMF FM na 88,2 zaczyna ginąć w Porębie.
Niby oba nadajniki mają po 120kW ale na 101,4 lepiej niesie przynajmniej te 10-15km dalej.

Edycja:To radio z Czech na 101,4 to Radiozurnal 1 nadający z Hostalkovic.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2015, o 15:25 przez TLW/SZA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: mejson »

Analogowe FM 96,2 Kielce PR3 słychac bezszumowo w stereo jeszcze nawet w Kraśniku (130 km na wschód).
Ten nadajnik naprawdę ładnie niesie.

Za dwa tygodnie wypróbuję odbiór DAB+ Kielce na przenośnym DUAL DAB 4 i komputerowym USB NotOnlyTV podłączonym do anteny zewnętrznej (siatka na 6 metrowym maszcie) - 100 km na wschód od Kielc.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: TLW/SZA »

mejson pisze:Analogowe FM 96,2 Kielce PR3 słychac bezszumowo w stereo jeszcze nawet w Kraśniku (130 km na wschód).
Ten nadajnik naprawdę ładnie niesie.
Święty Krzyż to prawdopodobnie najlepszy obiekt pod względem pokrycia sygnału w Polsce,ewentualnie konkurować z nim może jeszcze Skrzyczne i Ślęza.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: Poland »

No i jeszcze o kultowej Chorągwicy zapomniałeś - ta także potrafi daleko siać sygnał :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ Kielce / Święty Krzyż

Post autor: ziutek4444 »

Co do dyskusji o lokalizacjach o silnym zasięgu. W 1996 roku spędziłem wakacje na parterze domu w Polanicy-Zdroju (Sokołówka / Starkówek), według mapy z wysokościami w miejscu położonym 563 m.n.p.m. (z dokładnością do 1 metra), z odbiornikiem Kasprzak na OIRT - nie powiem jaki był sygnał stereo bo nie miałem słuchawek, ale Radio Wrocław ze Ślęży, Radio Opole z Chrzelic, a zwłaszcza Radio Katowice z Kosztowów (Kosztowych ?) miało bardzo silny sygnał przez całą dobę przez cały mój kilkutygodniowy pobyt, natomiast Radio Kraków z Chorągwicy miało również sygnał przez całą dobę przez cały mój pobyt, ale raz silny, a raz trochę zaszumiony, ale zawsze nadający się do słuchania. Przy czym były ślady stacji lokalnych z Opola, natomiast brak śladów jakichkolwiek stacji lokalnych z Górnego Śląska, Wrocławia, Dzierżoniowa czy Wałbrzycha. Stąd zostało mi wyobrażenie że Kosztowy i Chorągwica to silne nadajniki.
Na tym samym Kasprzaku na OIRT we Wrocławiu był doskonały sygnał Radia Opole z Chrzelic,
brak jakiegokolwiek sygnału z Kosztowów i Chorągwicy oraz regularnie pojawiający się silny sygnał Radia Łódź z Zygrów, ale często całkowicie zanikający.
Dla mnie ważne jest, że są dodatkowe kanały, zwłaszcza publicystyczne Polskie Radio 24, dla mnie ważne żebym miał zasięg na wyciągniętym teleskopie na parapecie okna (przyzwyczaiłem się, że dla większości stacji FM dobry zasięg jest tylko na oknie) - dla mnie to takie kryterium zasięgu.
Natomiast w Szczecinie na 1-piętrze na przestrojonym na CCIR Kasprzaku i Sony ICF-SW7600G: śladowy odbiór (stały, ale bardzo rzadko nadający się do słuchania) Radia Zachód (z Jemiołowa, które ma opinię silnego nadajnika); trochę szumiące mono Radia Merkury z Rusinowa ale zawsze nadające się do słuchania i doskonałe mono (stereo nie sprawdziłem) Radia Koszalin ze Sławoborza - na obu odbiornikach jakość trzech stacji taka sama.
Ciekaw jestem czy będą doświetlania rozgłośni regionalnych w innych województwach - tak jak na przykład doświetla się TVP Kielce z Chorągwicy, czy coś podobnego będzie z radiem ?
Co do identycznego identyfikatora Radia Kraków i Radia Katowice - może warto zgłaszać to nie do Emitela, a do działu w Polskim Radiu zajmującym się DABem pod adres digital@polskieradio.pl ?
Z jakim bitrate są nadawane u was rozgłośnie regionalne i miejskie ?
Pytam bo strona Polskiego Radia w tym aspekcie trochę dezinformuje - podaje że wszędzie rozgłośnie regionalne to 112kbps.
W Warszawie na RdC to prawda (jakość bardzo dobra), ale w innych przypadkach - chyba nie ?
Wiem, że w listopadzie w Raszynie montowano nadajnik do DABu, ale nie wiem jak długa czy krótka jest perspektywa jego uruchomienia.
W Warszawie na Żeraniu na parterze na schowanym teleskopie DAB dobrze odbiera na parapecie, metr od parapetu trzeba wyciągnąć teleskop bo czka, na Wilanowie na poziomie piwnicy jest silny na schowanym teleskopie na parapecie, kilka metrów od okna trzeba wyciągnąć teleskop ale zasięg jest w całej piwnicy, natomiast na Marymoncie bardzo dobrze na parterze wewnątrz całego budynku.

Zablokowany