DAB+ Wrocław

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
1pietrek1
Miejscowość: Wałbrzych

Re: DAB+ Wrocław

Post autor: 1pietrek1 » 6 października 2020, o 06:17

Odbierałem bez problemu z nadajnika Wrocław Żórawina do czasu uruchomienia na tym samym kanale nadajników Legnica i Polkowice.

radiodarek
Odbiornik: tesco radio dab+ DR1403R-CE

Post autor: radiodarek » 6 października 2020, o 21:44

Rzeczywiście coś skopali na żórawinie bo w kierunku zachodnim bardzo spadła siła sygnału. Sytuacja jest zabawna bo w tej chwili odbieram dabcast bez problemu z mocą 0.5W, natomiast dab PR z mocą 6kW ze szątkową jakością. Myślę że po uruchomieniu nadajników na tej samej częstotliwości pojawiły się zjawiska falowe tzn. wzajemne wygaszanie. Nadawanie powinno być w różnych polaryzacjach. Chyba że Panowie sabotują własną firmę i celowo zmniejszyli moc na żórawinie.
Teraz pozostaje mi słuchanie mojej ulubionej stacji PR Wrocław w paśmie FM ze Ślęży. Gratulacje.

pswiatki
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: pswiatki » 6 października 2020, o 23:38

radiodarek pisze:
6 października 2020, o 21:44
odbieram dabcast bez problemu z mocą 0.5W
Masz na myśli 500W (0.5 kW) ?
radiodarek pisze:
6 października 2020, o 21:44
Myślę że po uruchomieniu nadajników na tej samej częstotliwości pojawiły się zjawiska falowe tzn. wzajemne wygaszanie. Nadawanie powinno być w różnych polaryzacjach.
To tak nie działa - to chodzi o hmmm... najprościej rzecz ujmująć skonfundowanie odbiornika i jego algorytmu ustalania początku symbolu OFDM niosącego bity. Polaryzacja niekoniecznie tu cokolwiek rzutuje i wnosi. Jak podawano w odrębnych przykładach z Niemiec - jest tam wiele takich przypadków, że nadajniki mają różne polaryzacje anten, a jednak SFN chodzi zupełnie dobrze.

radiodarek

Post autor: radiodarek » 7 października 2020, o 06:49

Tak oczywiście chodziło mi o 0.5kW.

No właśnie dlatego że nadają w różnych polaryzacjach to dobrze działa im sfn bo nie ma zjawiska falowego.
Nadajniki na tej samej częstotliwości w sfn powinny naprzemiennie pracować w przeciwnych polaryzacjach. Inaczej będą interferencje i efekt nakładania oraz znoszenia się fal.

pswiatki
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: pswiatki » 7 października 2020, o 09:58

Już w innym wątku zwracano uwagę, że polaryzacja może się zmienić przy odbiciu, czy rozpraszaniu. Tak więc jakoś nie sądzę, aby działanie SFN można bazować na polaryzacji jako takiej. Silniej: bez mała jestem pewien, że to nie wnosi. Chodzi o tzw. 0 dB-effect może?

Awatar użytkownika
Max van Org

Post autor: Max van Org » 7 października 2020, o 10:12

radiodarek pisze:
7 października 2020, o 06:49
No właśnie dlatego że nadają w różnych polaryzacjach to dobrze działa im sfn bo nie ma zjawiska falowego.
Nadajniki na tej samej częstotliwości w sfn powinny naprzemiennie pracować w przeciwnych polaryzacjach. Inaczej będą interferencje i efekt nakładania oraz znoszenia się fal.
To napisz, jak chcesz to zaplanować w sieci jednoczęstotliwościowej z ponad 100 nadajników? Przecież sieć nadajników to nie szachownica na której możesz odmiennie używać polaryzację pionową i poziomą?

radiodarek

Post autor: radiodarek » 8 października 2020, o 14:55

Jak podawano w odrębnych przykładach z Niemiec - jest tam wiele takich przypadków, że nadajniki mają różne polaryzacje anten, a jednak SFN chodzi zupełnie dobrze.

Odpowiedz