DAB+ Warszawa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DAB+ Warszawa

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na razie przerwa ze wszystkich obiektów.
Z testami wracamy najprawdopodobniej w poniedziałek.
Emisja 'komercyjna' od wtorku.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: antypyra »

Czyli w Warszawie i Katowicach będzie emisja "komercyjna", a w Szczecinie, Kielcach i Toruniu testy jak dotąd?
Ciekawe, czy sygnał z Katowic da się odebrać na czułym odbiorniku w okolicach Krakowa. Sprawdzę to w każdym razie w przyszłym tygodniu w czwartek.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: qrzy »

@antypyra - nie musisz się o to przejmować, będziesz miał pełny sygnał na każdym ułożeniu anteny, a stabilny odbiór powinien być nawet na złożonej. TVP1 na kanale 8 można było odebrać w Krakowie czysto w kolorze, a rozgłośnie o mocy 60kW idą jak lokalne na niemal każdym odbiorniku. Dziwi mnie jedynie to, że do multipleksu nie dołączyło Radio Kraków, chyba, że sieć DAB+ ma być wdrażana na takiej samej zasadzie jak to jest z MUX3, które w wielu miejscach jest dopasowane do granic województw.

Nic nie przebije tej lokalizacji, ponieważ jest to drugi najwyższy obiekt w kraju. Podejrzewam, że pierwsze ślady sygnału powinny się już pojawiać w okolicy Radomska, na zachód na południe od Opola, a na wschód jeszcze w rejonie Tarnowa.

Problem może być w rejonie powiatu kazimierskiego, gdyż tam od zawsze były problemy z odbiorem radia ze Śląska, natomiast u mnie (czyli w południowej części miasta) idą nawet radia z niskich lokalizacji z mocami po 100W. Z analogowym TVP2 na kanale 21 też nie było problemu po przekierowaniu anteny.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Max van Org »

Mam pytanie z innej beczki. W tych dwóch lokalizacjach zostanie uruchomione emisja komercyjna, czy ktoś planuje jakąś akcję informacyjną? Termin uruchomienia DAB-u przed gwiazdką wskazuje na to, że nadawca albo/i operator sieci chcą sprawdzić, czy po uruchomieniu wzrośnie sprzedaż odbiorników DAB+. W jaki sposób będą informowani słuchacze o możliwości odbioru DAB w ich okolicach? Będzie np. współpraca z TVP i sieciami handlowymi albo portal nt. DAB?

jano

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: jano »

Aktualnie na moim odbiorniku Philips DCB188 odbiera jedynie RdC, na pozostałych stacjach cisza. Wczoraj wszystko działało normalnie.

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: gepard »

Witam wszystkich.
Właśnie lektura tego tematu skłoniła mnie, aby się tutaj zarejestrować.
Czy ktoś z Was słuchał już radia w jakości Dab+ po oficjalnym uruchomieniu?
Czy skorzystano z Waszych wskazówek, które pojawiały się tutaj w czasie testów?
Zastanawiam się czy warto inwestować w odbiornik dab+. Mieszkam w dużym bloku i uzyskanie bardzo dobrej jakości sygnału analogowego jest bardzo trudne.
Jednak, gdy posłucham jak Plskie radio brzmi w internecie, to odrazu moje podejście do odbioru analogowego mimo zakłuceń zmienia się na korzyść.
Jak dla mniecztery główne anteny Polskiego radia brzmią fatalnie. Czy sygnał dab+ jest lepszy niż dźwięk oferowany przez publicznego nadawcę na stronie internetowej?
Szczególną różnicę słyszę podczas słuchania dwójki. Co byście poradzili?
Pozdrawiam
Gepard

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: qrzy »

Jakość dźwięku w DAB+ wcale nie jest lepsza, jest co najwyżej porównywalna.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: mejson »

Jeśli nie możesz zainstalować zewnętrznej anteny FM - najlepiej na dachu bloku (mnie pozwolono!), to zakup sobie prosty odbiornik DAB+ np. solidny Dual DAB 4 za 99 zł na Allegro, będziesz miał możliwość podłączenia słuchawek stereo, albo odsłuchu przez jeden głośnik. Sądzę, że Dwójka w DAB+ w AAC+ 128 kb/s będzie lepsza niż dostępna w Internecie WMA 131 kb/s.

AdamP 70
Posty: 42
Rejestracja: 29 września 2013, o 21:17
Odbiornik: Evolve Galaxy DVB-T
Sangean DDR-31plus dab+
Instalacja antenowa: antena kierunkowa Opticum AX1000+ bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTNC Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: AdamP 70 »

qrzy pisze:Jakość dźwięku w DAB+ wcale nie jest lepsza, jest co najwyżej porównywalna.
Nie zgadzam się bo jest lepsza jakość dzwięku trzeba mieć odpowiednie radyjko w konkretnej cenie :)

-- połączono
gepard pisze:Witam wszystkich.
Właśnie lektura tego tematu skłoniła mnie, aby się tutaj zarejestrować.
Czy ktoś z Was słuchał już radia w jakości Dab+ po oficjalnym uruchomieniu?
Czy skorzystano z Waszych wskazówek, które pojawiały się tutaj w czasie testów?
Zastanawiam się czy warto inwestować w odbiornik dab+. Mieszkam w dużym bloku i uzyskanie bardzo dobrej jakości sygnału analogowego jest bardzo trudne.
Jednak, gdy posłucham jak Plskie radio brzmi w internecie, to odrazu moje podejście do odbioru analogowego mimo zakłuceń zmienia się na korzyść.
Jak dla mniecztery główne anteny Polskiego radia brzmią fatalnie. Czy sygnał dab+ jest lepszy niż dźwięk oferowany przez publicznego nadawcę na stronie internetowej?
Szczególną różnicę słyszę podczas słuchania dwójki. Co byście poradzili?
Pozdrawiam
Gepard
Tak jest lepszy i warto inwestować w dobre radyjko :) Dwójke bardzo dobrze się słucha jest lepszy dzwięk :!:

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: qwerty.am »

Skoro w eter leci sieczka, to co ci z niej zrobi nawet najlepszy odbiornik? Rozumiem, że może nie słyszysz tych zniekształceń, albo nie masz porównania, w takim razie nic nie stoi na przeszkodzie by słuchać DAB+, ale na forum wypowiadają się też osoby, które na dźwięku znają się bardzo dobrze - ich opinie też trzeba wziąć pod uwagę.

AdamP 70
Posty: 42
Rejestracja: 29 września 2013, o 21:17
Odbiornik: Evolve Galaxy DVB-T
Sangean DDR-31plus dab+
Instalacja antenowa: antena kierunkowa Opticum AX1000+ bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTNC Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: AdamP 70 »

qwerty.am pisze:Skoro w eter leci sieczka, to co ci z niej zrobi nawet najlepszy odbiornik? Rozumiem, że może nie słyszysz tych zniekształceń, albo nie masz porównania, w takim razie nic nie stoi na przeszkodzie by słuchać DAB+, ale na forum wypowiadają się też osoby, które na dźwięku znają się bardzo dobrze - ich opinie też trzeba wziąć pod uwagę.
To jaki masz odbiornik? może wcale nie masz i narzekasz :shock:

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: qwerty.am »

Potrzebny mi odbiornik do słuchania próbek 1:1, których pełno m. in. w tym temacie?

Cyfrowy_janusz

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: Cyfrowy_janusz »

AdamP 70 pisze:Tak jest lepszy i warto inwestować w dobre radyjko :) Dwójke bardzo dobrze się słucha jest lepszy dzwięk :!:
Nie wątpię że dwójkę ze wszystkich stacji słucha się najlepiej, w końcu ma największy bitrate, szkoda że nic nie wspominasz o radiu rytm :) Jeśli napiszesz że radio rytm gra super to według mnie jak to kolega qwerty.am wyżej ujął nie masz porównania i nie wiesz co to znaczy wysoka jakość dźwięku.

Ale zapomniał wół jak cielęciem był, kiedyś myślałem że super jakość dźwięku jest z radia stereo polskiej produkcji Unitra zawiodłem się gdy nabyłem japońską wieżę Sony ale gdy uzłyszałem dźwięk z karty komputerowej creative i odsłuchałem płyty HDCD oraz dźwięk 5.1 w rozdzielczości 96 Khz na porządnych słuchawkach, które mają nieoszukane parametry 15 -22000 hz oraz puściłem to na 10 watowym wzmacniaczu i lepszej głośnikach wraz subwoferem w końcu się przekonałem co to znaczy super jakość dźwięku i co to znaczy być w operze, tak więc kolega powinien sam doświadczyć wielu rzeczy w życiu żeby się samemu przekonać o wielu sprawach, w tej chwili kolega pewnie z powodu wielu wrażeń ma odczucie "superjakości" i zakupu nowewgo sprzętu (hormony, adrenalinka, itp.), większość ludzi tak ma jak kupuje coś nowego, ale po niedługim czasie znudzą się tymi przedmiotami i rzucają w kąt albo przyznają że zaczęłi zauważać jakieś artefakty na ekranach lub świerszczenia w głośnikach, być może po dłuższym słuchaniu tego bulgotu przyznasz że wyrzuciłeś pieniądze w błoto ale może być też tak że jesteś z tego pokolenia dla którego nie istnieje nic po za MP'trójkami i słuchaweczkami za 5 zł oraz radiem internetowym z przepustowością 48kbps. :) No i niestety w takim kierunku chyba pójdą także prezesy z Polskiego radia, stare zrzędzące pokolenie wymiera a nowe trzeba czymś przyciągnąć więc trzeba polskie radio zreformować i dać "superjakość".

Wielce współczuję, mam nadzieję że moim dłuższym wywodem nikogo nie obraziłem, jeśli tak to przepraszam i pozdrawiam. :)

DVBManiak

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: DVBManiak »

Zgadzam się w pełni z kolegą wyżej. AdamP 70 rzeczywiście nie ma chyba pojęcia co to znaczy prawdziwa jakość dźwięku i wypisuje farmazony jaka to super jest jakość w DAB+.

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: gepard »

Witam.
A jakie bitrate ma dwójka? Na dwójce najbardziej mi zależy, gdyż pasjonuje się Teatrem Polskiego radia.

empas

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: empas »

gepard pisze:Witam.
A jakie bitrate ma dwójka? Na dwójce najbardziej mi zależy, gdyż pasjonuje się Teatrem Polskiego radia.
128kbs

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: gepard »

Dzięki.

nuten

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: nuten »

Ha, dobrze wymyślono ten DAB+. Odbiornik pokazuje 128kbps, więc wszystkim się wydaje, że tyle wynosi strumień audio. I od razu lepiej słychać :)
Prawda jest taka, że tyle MÓGŁBY wynosić strumień audio, gdyby kanał nie zawierał nic więcej. Ale nowoczesne radio cyfrowe nie może przecież tylko grać. Musi być w końcu ZAUWAŻALNIE lepsze od starego poczciwego analogu - przewijać napisy, migać kolorowymi obrazkami itp. A gdzie mieszczą się dane niezbędne do mrugania tej choinki? Właśnie w TYCH 128kbps. Więc ile zostaje na dźwięk? Tego żadne radyjo oczywiście już nam nie pokaże. To informacja bardzo niewygodna i dokładnie ukrywana. Bo nikt nie chciałby wiedzieć, że w tych 128kbps jest na przykład tylko 112kbps dźwięku. A ile dźwięku jest w 72kbps ?..

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: antypyra »

Poprawiono wczoraj Czwórke na 112 kbps, Rytm na 96 kbps, a stacje gadające potraktowano 64 kbps, ale mono. I to jest bardzo dobry kierunek zmian. Teraz da się słuchać tych gadających stacji. Oby jeszcze PR poprawiło jakość dosyłu, bo pewnie processing jest pod FM, na którym nigdy te stacje nie były. Są za to sybilanty- stały element folkloru radiowego w Polsce.

Podwyżka mocy z PKiN dała mi to, że odbieram DAB w Białymstoku cały wieczór i noc.
W dzień czasem też załapuje się odbiór, co dotąd nigdy nie występowało. Siedmioelementowa antena zewnętrzna VHF III pracuje na wzmacniacz 28 dB podłączony wyjściem do teleskopu DUALA 4. Ze względu na dopasowanie sprzężenie ze złożoną anteną odbiornika jest kondensatorowe a nie galwaniczne (dwa zwoje cienkiego przewodu w izolacji owinięte na końcówce teleskopu, przewód podłączony do gorącej końcówki wyjścia wzmacniacza).

Pomyśleć, jakby to działało, gdyby wejście antenowe odbiornika było w postaci gniazda koncentrycznego 75 Ohm, np. w przypadku użycia tunera. Kupno tunera rezerwuję jednak na lepsze czasy, gdy managi troszkę jeszcze popuszczą bitrate dla stacji muzycznych.

ursyn

Re: DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN

Post autor: ursyn »

Ja odbieram na Ursynowie ok 10 km od PKiN. No errors, max sound quality. Głównie słucham External (ang, niem, ros) i PR24 dlatego bitrate/kbps nie ma dla mnie znaczenia.

Zablokowany