DAB+ Lublin

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Lublin

Post autor: andyw »

Niestety, ze Sw.Krzyża to trochę za daleko, nie łapie. Być może po zastosowaniu anteny zewnętrznej byłoby to możliwe, a Piaski tak jak wspomniałej łapie tylko na teleskopowej.

PS. A jednak dziś w godzinach porannych udało mi się odebrać sygnał ze Św.Krzyża nawet na radiowej antenie teleskopowej, jednak juz ok godz. 9:00 sygnał zniknął, widać rano było dobre tropo, co nie znaczy że przy dobrej antenie zewnętrznej odbiór być może przez całą dobę byłby realny.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ Lublin

Post autor: belzebiusz »

andyw pisze:Witam !
Jakoś nikt z forumowiczów nie chce się pochwalić jak daleko od nadajnika w Piaskach może odbierać sygnał radia DAB+
No ja pisałem:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=202461#p202461
:)

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Lublin

Post autor: andyw »

Rzeczywiście, potwierdzam i zwracam honor. Jednak mimo wszystko jakoś mało aktywne jest to nasze forum dotyczące DAB+ Lublin, na innych lokalizacjach więcej jest informacji dotyczących jakości odbioru i zasięgu.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Domel28 »

Widocznie jest małe zainteresowanie tym radiem w tym regionie i nie każdy musi posiadać odbiornik, nie każdy musi pisać na forum itd.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: antypyra »

Przebywając w Sandomierzu odbieram DAB z Piasków-Lublina. W okolicach ul. Lwowskiej, aby uzyskać odbiòr na poziomie I piętra, trzeba znaleźć położenie odbiornika i anteny, co wymaga pewnego wyczucia. Jednak znacznie lepiej wypada w Sandomierzu odbiór muxa kieleckiego.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Anduraki »

W Lublinie łapie nawet z piwnicy, co w moich warunkach na osiedlu jest fenomenem.
Szkoda, że taki mały wybór stacji.
Radio Cyfrowe codziennie mnie budzi do pracy. Jak włączam monitor to nie muszę robić akrobacji z anteną ani dostrajać jak było to z FM

PorannaKawa
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 2016, o 08:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Łosice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: PorannaKawa »

andyw pisze:Witam !
Jakoś nikt z forumowiczów nie chce się pochwalić jak daleko od nadajnika w Piaskach może odbierać sygnał radia DAB+, więc może Ja rozpocznę te przechwałki.
Otóż mieszkam w Białej Podlaskiej i chcąc sprawdzić czy jestem w zasięgu nadajnika, kupiłem sobie bardzo okazyjnie fajne radyjko z DAB+ DUAL DAB31, tak bez żadnej nadziei na odbiór z Piask, a bardziej przyszłościowo kiedy sygnał cyfrowy będzie dostępny za rok z nadajnika w Siedlcach.
I tu spotkała mnie miła niespodzianka, na antenie teleskopowj z w/w radyjka ustawionego na parapecie okna (w dalszej części mieszkania sygnał się rwie lub całkowicie zanika) uzyskałem bardzo stabilny i nie zrywający się sygnał przez całą dobę. Dodam tylko, że okno wychodzi w kierunku nadajnika, mieszkanie jest na czwarym piętrze, tak więc sygnał z nadjnika w Piaskach dociera także do Białej Podlaskiej (ok.100 km) i przynajmnie Ja jestem w jego zasięgu.
To ciekawe. Mógłbym prosić o jakieś wskazówki co do odbioru z Piask jakie radio kupić i antene bo jakoś od 1 lipca w naszym regionie nie słychać DAB+ z Łosic :cry:

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Lublin

Post autor: andyw »

Witam !
Do autora PorannaKawa
Trudno tu mówić o jakichś wskazówkach odnośnie odbioru DAB+ z Piask, u mnie sytuacja jest na tyle komfortowa że mieszkam wysoko, okno skierowane jest dokładnie na południe i mam to szczęście odbierać ten sygnał stabilnie przez całą dobę, ale jak wspomniałem, radio musi stać tylko i wyłącznie na parapecie okna, dalej sygnał zanika, i jeszcze bardzo ważna sprawa, okno jest drewniane, w drugim pokoju gdzie okno też wychodzi na południe jest okno z PCV i tam już nie ma odbioru nawet na parapecie, chyba że otworzę to okno.
Myślę że sprawę rozwiązałaby dobra antena zewnętrzna, ale odnośnie doboru anten nie pomogę, w tych sprawach jest oddzielny dział na tym Forum, proszę tam poczytać, mnie na razie wystarcza taki odbiór jaki mam i jestem z tego zadowolony.
Co się tyczy odbioru DAB+ z Łosic to się chyba szybko nie doczekamy, ponieważ jak wiadomo decyzją obecnych władz PR cyfryzacja radia została zatrzymana na obecnym poziomie i na razie nie będą uruchamiane nowe nadajniki, chyba że władze Emitel-a wiedzą coś więcej na ten temat. Niestety Biała Podlaska jak zwykle nie ma szczęścia do nowinek technicznych, i Ja bardzo nad tym ubolewam :( , gdyż kupiłem rok temu swoje radio z myślą o odbiorze DAB+ z Łosic.

PorannaKawa
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 2016, o 08:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Łosice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: PorannaKawa »

Też ubolewam bo długo czekałem na możliwość odbioru :( Ciesze się, że nie zakupiłem odbiorników a miałem zamiar wymienić w samochodach, w domu i pracy. W takim razie pozostało nam czekać do nie wiadomo kiedy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: antypyra »

Zamrażarka. Pani Prezes PR podjęła "diecezję" wstrzymać cyfryzację. Niech zatem poprawia UKF.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ Lublin

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Nie ma nad czym ubolewać i tak byś nie był zadowolony ;)

PorannaKawa
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 2016, o 08:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Łosice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: PorannaKawa »

Kiedyś w jakimś markecie w Warszawie z ciekawości sprawdziłem jakość w Radio Eska oraz Radio Rytm w DAB+. Radio Eska brzmiało wiele bardziej przyjemnie dla ucha więc i może masz racje.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ Lublin

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Jak usłyszałeś różnicę na małym radyjku to teraz tylko sobie wyobraz jaka jest różnica na tunerze podłączonym do sprzętu hi-fi,szkoda że nie ma "emotki" co wymiotuje bo to coś w tym stylu :lol:

PorannaKawa
Posty: 4
Rejestracja: 6 lipca 2016, o 08:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Łosice

Re: DAB+ Lublin

Post autor: PorannaKawa »

Czyli FM wychodzi na plus więc co płakać, że nie mam DAB+ :ugeek:

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Ramirez »

W ostatnich miesiącach były jakieś zmiany w nadawaniu DAB+ z Piask. Mieszkam na granicy mapki zasięgu. Przez te kilka lat odbierało normalnie, pokazywało zasięg do pełna. A teraz kompletnie zero.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Kamilx »

W sierpniu rozpoczęła się wymiana anten DAB+ na tym obiekcie. Być może nadal trwają i emisja jest z rezerwy.
Nowe anteny będą o 10 metrów wyżej niż obecne. Charakterystyka anten nieco się zmieni, ale nadal nie będzie żadnych bardzo dużych wytłumień - lekkie reguralne. Dodatkowo moc nadajnika zostanie obniżona z 7,4 do 5 kW ERP.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Ramirez »

Czyli wszystko jasne. Na południowych obrzeżach Chełma był odbiór na zwykłym radyjku z maksymalnym zasięgiem. Teraz zero i cisza. Poczekamy, zobaczymy.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Lublin

Post autor: Robertus »

Rezerwowy system antenowy VHF w obiekcie Lublin/Piaski, z którego najprawdopodobniej prowadzona jest obecnie emisja MUX R3, zawieszony jest ok. 85 m niżej niż system z którego nadawano wcześniej. Na dodatek, rezerwowy system antenowy pracuje z polaryzacją H, czyli odwrotną niż system dotychczasowy.

Zablokowany