DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Panowie - więcej mocy w kabel :) Dawniej odbierało stabilniej. Nie żałujcie prądu w trakcie EURO. A2 z Berlina przyjadą Niemcy autami z DAB+ - niech im się wyszuka:)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czym się objawia ta mniejsza stabilność?
Też obserwuję, że coś się dzieje, ale po wstępnym sprawdzeniu wygląda na to, że u nas nic się nie zmieniło.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Dzień dobry,

Od roku słucham tego przekazu, bardzo blisko PKiN (Rondo ONZ) i od kilku tygodni zdarzają się przycięcia. Oczywiście nie dysponuje żadnym porządnym sprzętem (iRivier) więc nie wykluczone, że to mój problem. Nie zmieniałem miejsca w biurze, nie zmieniałem softu, a odbiornik również nie zmienił swojego stan w żaden sposób. W takiej odległości to powinno działać chyba w piwnicy nawet. Tymczasem trzeba go nieraz przesunąć, żeby przestało się zacinać. Zdarzają się również zaniki nawet na kilkadziesiąt sekund (odbiornik pokazuje brak sygnału). Od czasu zaistnienia tych gorszych warunków zdecydowanie lepiej odbiera przy... pionowej pozycji antenki. No, ale to chyba nadal leci z tych poziomych anten - prawda?
No nic, nie marudzę już więcej - jakoś to odbiera:) Miłego weekendu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z tego co wiem, nic nie było zmieniane.
Ostatnio obserwuję podobne objawy. Zaniki na kilkadziesiąt sekund do kilku minut. Przycięć nie zauważyłem. DualDAB i Maximum MR-2000 reagują bardziej panicznie, iRiver B-30 trochę spokojniej, ale też daleko od ideału. Odbieram znacznie dalej od centrum.
Skoro podobne objawy potwierdzają się blisko nadajnika, robimy śledztwo.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

mmc_polska pisze: Oczywiście nie dysponuje żadnym porządnym sprzętem (iRivier) więc nie wykluczone, że to mój problem.
Trzeba użyć innego odbiornika. Ta cewka na antence to może rzeczywiście jej przedłużka, ale może niekoniecznie skuteczna. Iriver mi też robił w Warszawie numery. Dual DAB4 DAB+ to odbiornik wart swoich pieniędzy. Poza tym jest tam całkiem dobre przenośne radio FM, która jeszcze długo będzie potrzebna wobec obstrukcji ze strony nadawców co do DAB-u. :P

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Antypra, ECL :) - nie będę kupował nowego odbiornika DAB+ w sytuacji, gdy przyszłość cyfrowego radia naziemnego w Polsce jest tak niepewna. Ten był tani i już się "zamortyzował". Poza tym 10 miesięcy działało bez zarzutu. 800 m od PKiN to powinno mi na radiu kryształkowym odbierać :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

:roll:

He,he, na radiu kryształkowym DAB+! Dobre!

Niepewne? A co jest pewne przy takim charakterze narodowym, jaki jest pod PKiN i dalej w promieniu kilkuset kilometrów? :lol:

Za to byś wiedział, jak naprawdę działa DAB+ i że słychać go w Łochowie. :idea: :!:

Przy okazji sprawdzę, jak to idzie na południe i poł.-zachód. Na iriverze tnie się już we Włochach; sprawdzałem to w końcu marca.

Nie kupię natomiast tunera DAB+, jeśli system nie stanie się powszechnie używany.

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Przez ostatnie parę dni mam przyjemność testować DAB+ za pomocą radia samochodowego Kenwood KDC-DAB41U i antenki Blaupunkt DAB Autofun A-D G 01-E. Jeździłem praktycznie po całym Targówku, byłem w Pruszkowie, Komorowie, Markach, Ząbkach, jeżdżę cały czas po Śródmieściu a odbiór mam w 100% stały, zero przycięć, ani zakłóceń, jedynie w tunelu na trasie W-Z radio automatycznie przełącza się na analog, a po wyjeździe z tunelu spowrotem na DAB.
Naprawdę mile się rozczarowałem zasięgiem cyfrowego radyjka, mam nadzieję że technologia się przyjmie w Polsce.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Miło czytać Jano. Skoro przy takiej mocy i antenach nadawczych jak są na PKiN to jest tak stabilne to co by było gdyby przywalić tym z Raszyna + SFN z PKiN? :)
Widać argumenty "drugiej strony" jak to będzie co 2 metry cisza albo czkawka wynikają z zupełnego braku doświadczenia z tą technologią.
Miłego słuchania!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

I z braku odpowiedniego odbiornika! :lol:

dejwis218

Re: DAB+ Dolny Śląsk ?

Post autor: dejwis218 »

Witam.
Z jakich nadajników aktualnie nadaje teraz w Polsce DAB+ ?
Jest jakiś wykaz ? najbardziej interesuje mnie Dolny Śląsk

z góry piękne dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2012, o 13:44 przez dejwis218, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: nkp123 »

W obecnej chwili polskie DAB+ jest nadawane tylko z jednego nadajnika. Jakiego? Masz w tytule watku ;)

dejwis218

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: dejwis218 »

nkp123 pisze:W obecnej chwili polskie DAB+ jest nadawane tylko z jednego nadajnika. Jakiego? Masz w tytule watku ;)
Rozumiem że Warszawa to mam marne/znikome szanse na odebranie tego 80 km od Wrocławia !?
Pewnie jeszcze nadają z jakąś śmieszną mocą ?

Słyszałem coś na temat EURO 2012 ze miało by włączone DAB+ w tych miastach co rozgrywają się mecze prawda to ?

Nic nie odbieram w DAB+ z Wrocławia poza DVB-T w lini prostej ze 50-60km :(

Bartosz Czach

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Bartosz Czach »

dejwis218 pisze:Słyszałem coś na temat EURO 2012 ze miało by włączone DAB+ w tych miastach co rozgrywają się mecze prawda to ?
Tak, ale Polskie Radio przetarg unieważniło.

nkp123

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: nkp123 »

dejwis218 pisze:
nkp123 pisze:W obecnej chwili polskie DAB+ jest nadawane tylko z jednego nadajnika. Jakiego? Masz w tytule watku ;)
Rozumiem że Warszawa to mam marne/znikome szanse na odebranie tego 80 km od Wrocławia !?
Pewnie jeszcze nadają z jakąś śmieszną mocą ?

Słyszałem coś na temat EURO 2012 ze miało by włączone DAB+ w tych miastach co rozgrywają się mecze prawda to ?

Nic nie odbieram w DAB+ z Wrocławia poza DVB-T w lini prostej ze 50-60km :(
Przykro mi, to są tylko testy, a więc podobnie jak do niedawna Polsat HD i obecnie TVN HD nadawanie odbywa się z małą mocą i z Warszawy. Nigdzie indziej nie ma emisji DAB+ w Polsce.

dejwis218

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: dejwis218 »

Dzięki za odpowiedzi :) .
No to lipa jednym słowem z tym DAB+ tuner do przysłowiowej szuflady z oczekiwaniem na lepsze czasy :/
A są jakieś plany jakieś plotki że to DAB+ będzie się rozwijać ? Wiadomo coś o emisjach testowych w innych miastach itp. ?

DVBManiak

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVBManiak »

Nic konkretnego nie wiadomo. Trzeba czekać na lepsze czasy.

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Zaobserwowałem w ostatnich dniach częstsze zaniki sygnału, podczas jazdy charakterystyczne "klikanie" zdarza się dość często. Poza tym - możeby coś zmienić w istniejącym multipleksie, dodać nowe stacje, zmienić bitrate, wiem że są to testy ale żeby przez pól roku nic nie zmieniać to te testy raczej nie wydają się zbyt miarodajne, gdyby aktualni słuchacze DAB+ mieli szansę posłuchać radia w różnych parametrach zmieniających się co jakis czas to i słuchacze i Emitel mogliby mieć lepsze pojęcie o tym jak powinno wyglądać cyfrowe radio w przyszłości... A to co mamy aktualnie to pseudomultipleks, który nie wiem czy służy jakiemuś konkretnemu celowI, czy nadaje sobie ot tak "bo panie na zachodzie taka moda"...

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Jano:
1) Historycznie były zmiany parametrów oraz testy z audytorium - Emitel robi testy na własny koszt i co zaplanowali to i sprawdzili. Przypuszczam, że nie mają czasu/środków na "zabawianie" nas zmianami parametrów i innymi uciechami dla radio-amatorów:)
2) Parametry to nie wszystko. Bardzo istotny jest dosył (najlepiej bezstratny dla uniknięcia "kaskadowej" rekompresji) oraz sposób formowania sygnału audio (formowanie pod FM spietrzające dynamikę wypada bardzo źle). Jak już pisałem - RMF miał kiedyś super parametry jak na AAC+, bo 128 kbps. A efekt? Był mizerny. Przy takim kształtowaniu sygnału audio na nic to się to nie zdało.
3) Nie krytykuj bez sensownie, bo wyłączą i tyle:) A jak była konserwacja PKiN czy przerwy w DAB+ to naprawdę mi się w robocie ciężko radia słucha. Na przenośnym "gówienku" z anteną w kablu słuchawkowym nie mam dobrego efektu STEREO, zdarzają się "pierdzenia", szumy etc. Z DAB+ mam stabilny dobry odbiór i jak na słuchanie w tle to jakość np. Trójki jest znośna. Na pewno lepiej mi się tego słucha niż na 99,1 MHz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Może wreszcie PR d.. ruszy w 2013 roku. Będzie zmuszone. Protestuję na zapas przeciwko zmniejszaniu bitrate dla stacji muzycznych!

Zablokowany