DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
wojtaszek

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: wojtaszek »

Teraz zauważyłem, że DAB zacina mi się gdy wczytuję jakąś stronę w internecie... internet bezprzewodowy Play. O co może chodzić?

Jakubek

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Jakubek »

Jak u was dziś odbiór dab+ ?
Kolega Adam z fen polecił nowy soft do LV5TDLX i śmiga aż miło, pomimo burzy :)

kazpil

Polaryzacja

Post autor: kazpil »

W jakiej polaryzacji jest nadawany sygnał DAB+ z PKiN? Jak ustawić antenę?

DVBManiak

Re: Polaryzacja

Post autor: DVBManiak »


vari107

Re: Polaryzacja

Post autor: vari107 »

Ponieważ jestem w Warszawie, to chciałem posłuchać tego cuda.
Większość stacji (prócz RMF i PR2) brzmi lepiej, lub gorzej, ale gorzej niż UKF-FM.
Niektóre stacje jak kiepsa mp3-ka !
Na dodatek PR2, brzxmiący najlepiej ma w chwilach ciszy... szumek.
Czyżby pędzili modulator DAB+ z... analogowego tunera ?
A miało być tak pięknie.
Jak mawiają Anglicy: DAB is BAD.
Jakżesz można robić taką kompresję ?!
Znaczy - za dużo chcecie stacji w multipleksie.
Zróbcie tak, aby każda brzmiała jak PR2 chociaż i ustalcie ile TAK nadawanych można umieścić w jednym muxie.
vari

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Tom345 »

Część stacji ma sygnał brany z toru dosyłowego, część to po prostu postawione odbiorniki FM.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Część stacji ma sygnał brany z toru dosyłowego, część to po prostu postawione odbiorniki FM.
Nie, aż tak to nie jest by brać sygnał z retransmisji. Obecnie większość sygnałów do testów DAB+ brana jest z torów zasilających nadajniki analogowe. Nieliczne z dedykowanych łączy do nadawców. "Pędzenie" koderów DAB+ z analogowych torów modulacyjnych oznacza, że formatowanie dźwięku jest ustawione na potrzeby emisji analogowych, co może nie brzmieć idealnie przy emisji cyfrowej.
Zróbcie tak, aby każda brzmiała jak PR2 chociaż i ustalcie ile TAK nadawanych można umieścić w jednym muxie.
I to m.in. jest przedmiotem testów. Jak najwięcej stacji przy akceptowalnej jakości. Dlatego różne stacje mają rożne ustawienia kompresji. Ponieważ w multipleksie mamy jeszcze jeden program T-DMB nie da się w tej chwili zwiększyć przepływności wszystkich programów.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:
Zróbcie tak, aby każda brzmiała jak PR2 chociaż i ustalcie ile TAK nadawanych można umieścić w jednym muxie.
I to m.in. jest przedmiotem testów. Jak najwięcej stacji przy akceptowalnej jakości. Dlatego różne stacje mają rożne ustawienia kompresji. Ponieważ w multipleksie mamy jeszcze jeden program T-DMB nie da się w tej chwili zwiększyć przepływności wszystkich programów.
A czy może znasz jakiś soft do odbiorników USB odbierający DMB ?
Bo w google nic nie mogę znaleźć.
vari

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

No dobra - nie ma softwareowego odbiornika DMB.
A co jest nadawane (jaka treść) w DMB w emisji testowej ?
Bo nie wiem czy kupować Irivera B20.
vari

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

No dobra - nie ma softwareowego odbiornika DMB.
Jest, ale chyba nie dostępny na naszym rynku.
Z niektórymi odbiornikami USB dostarczana jest aplikacja firmy KaiMedia. Niestety jeszcze nie w Polsce.
A co jest nadawane (jaka treść) w DMB w emisji testowej ?
Jeden program. Polskie Radio "Czwórka".

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:
A co jest nadawane (jaka treść) w DMB w emisji testowej ?
Jeden program. Polskie Radio "Czwórka".
A czy są tam jakieś ruchome obrazy, np kamera w studio ?
Jeśli tak, to może się skuszę na ten odbiornik z allegro za 170 zł. Wtedy i ja mogę potestować i informować co i jak.
vari

krystianb

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: krystianb »

vari107 pisze: A czy są tam jakieś ruchome obrazy, np kamera w studio ?
Jeśli tak, to może się skuszę na ten odbiornik z allegro za 170 zł. Wtedy i ja mogę potestować i informować co i jak.
vari
http://www.polskieradio.pl/10,Czworka/
Pytanie jest całkiem inne, czy to jest wersja z internetu (bez teledysków) czy z satelity z teledyskami.

Sam jestem zainteresowany. Choć bardziej jednak tunerem usb który dałby radę to odebrać.

Nie słyszałeś o radiu na wizji?

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

krystianb pisze:
vari107 pisze: A czy są tam jakieś ruchome obrazy, np kamera w studio ?
Jeśli tak, to może się skuszę na ten odbiornik z allegro za 170 zł. Wtedy i ja mogę potestować i informować co i jak.
vari
http://www.polskieradio.pl/10,Czworka/
Pytanie jest całkiem inne, czy to jest wersja z internetu (bez teledysków) czy z satelity z teledyskami.

Sam jestem zainteresowany. Choć bardziej jednak tunerem usb który dałby radę to odebrać.

Nie słyszałeś o radiu na wizji?
.

Dzięki.
Coś tam słyszałem ale ja "z prowincji" dopiero co na salony stolicy przyjechałem, a w domu mam "przejściowe trudności na odcinku" internetu.
Tak więc teraz nadrabiam zaległości.
Tym bardziej, chcę się z technologią zapozna, bo jak to u nas - pewnie wyłączą.
Pozwolenie jest do końca listopada, ale i TVN Warszawa ma długie a już tej stacji nie ma.
Cóż. Może się szarpnę na tego Irvera i potestuję.
vari

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: RAPIOTR »

vari107 pisze: Cóż. Może się szarpnę na tego Irvera i potestuję.

vari


Naprawdę warto kupić ten odbiornik.Potestujesz DAB+ w Warszawie a u siebie wykorzystasz tuner fm. Radyjko jest mega czułe na słuchawkowej antenie i pięknie gra na fm. Pamiętaj o zaktualizowaniu oprogramowania odbiornika do ver 1.05 . Ja jestem bardzo zadowolony z B20.


pozdrawiam

krystianb

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: krystianb »

No przynajmniej mi się tak wydaje, że nic innego nie może lecieć.(Choć przyznam, że dawne transmisje w internecie, kiedy była kamerka w normalnym studiu radiowym bardzie mi się podobały)

Co do tej transmisji T-DMB to pewnie długo nie pociągnie. A sam DAB mam nadzieję, że dłużej będzie.

Co do TVN warszawa, to stacja z powodu strat finansowych została zamknięta, dlatego nie nadaje, ale tvn już co innego tam wsadził.

A irivery chyba się skończyły. Jest tylko s100 za 400zł.

Aha i pytanie do kogoś z emitela, można coś więcej na temat DMB napisać (rozdzielczość, ile klatek/s )?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pamiętaj o zaktualizowaniu oprogramowania odbiornika do ver 1.05 . Ja jestem bardzo zadowolony z B20.
Według producenta wersja 1.05 może być wgrana tylko do wersji europejskiej tego odbiornika.
Szkoda też, że B20 nie obsługuje ani napisów ani obrazków w trybie DAB+.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: RAPIOTR »

JaroslawMroczkowski pisze:
Szkoda też, że B20 nie obsługuje ani napisów ani obrazków w trybie DAB+.
Słuszna uwaga jednak Radio jest najważniejsze. Wodotryski są miłe ,ale można się bez nich obyć ;)


pozdrowienia

wojwoj

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: wojwoj »

co się stało, że nie słychać tok fm

jakubd

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jakubd »

Faktycznie cisza, ale nie mam pewności, czy nie słychać jednak jakiegoś szumu - czyli jakby kabelek audio "odpadł", ale stacja czołowa nadaje właściwy strumień (napisy i grafika ciągle są).
Przy okazji rozjazd między obrazem a dźwiękiem T-DMB na Programie 4 pogarsza się - teraz sięga sekund - w każdym razie na B30. No i któryś z elementów bardzo nie radzi sobie z walką z interlace - w zasadzie w tej chwili Programu4 oglądać się nie da. Ale dźwięk jest w miarę OK.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Zdobyłem Iriver B20 i testowanie zacząłem od T-DMB.
Pierwsza uwaga, dotycząca ogólnie sygnału, to jego słaby poziom (Bielany).
Problemy mają różne odbiorniki i na różnych antenach (także 1/4 fali home made w polary zacji H bo tak nadają).
Ogólnie odbiór możliwy przy samym oknie, na parterze budynku.
Pół kilometra dalej, w lokalu typu "sklep" z dużą witryną, przy oknie jest lepiej, ale też trzeba szukać optymalnego położenia anteny.
Druga kwestia, to szybko zmieniające się sceny w T-DMB.
Przy pełnym sygnale i tak tną się szybkie ruchy, powodując poziome linie.
Wypróbuję jeszcze w trybie oglądania na pececie za pomocą aplikacji Iriver 3.
Wieczorem sprawdzę odbiór w ruchu i w różnych lokalizacjach, gdy czas pozwoli.
vari
EDIT: W autobusie z Bielan na Bemowo (pełnym przetwornic, wyświetlaczy itp) działało bardzo dobrze (silny sygnał, dobry odbiór T-DMB).
VHF-III to jednak VHF-III. Już nie tak wrażliwy jak CCIR na śmietnik eterowy od urządzeń cyfrowych a jeszcze dobre właściwości propagacyjne w stosunku do UHF.
EDIT 2: W lokalu typu "sklep" z dużym oknem witrynowym, na Bielanach, odbiór bardzo dobry.
Da się ułożyć odbiornik na prawie pełen sygnał i oglądać T-DMB na monitorze komputera przez aplikację.
Niestety ten sam efekt.
Szybszy ruch i już są problemy.
Rozdzielczość na ekraniku TFT bardzo dobra, ale na monitorze widać, że to dla urządzeń przenośnych.
I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie te artefakty na ruchu.
Powolny ruch jeszcze jest OK.
Czy tak musi być, czy też da się zwiększając przepustowość, osiągnąć płynny ruch ?
A może to (ale w to wątpię) nie daje rady procesor odbiornika ?
W końcu to jeden kontent T-DMB a ten odbiornik jest do tej technologii zrobiony.
Tu widać przewagę DVB-H, w której płynność ruchu jest prawidłowa.
Czyli wnioski takie: Zrobić DVB-H ale... na VHF-III !
EDIT 3 (23.06.2011):
Właśnie wróciłem z wypadu POD Ośrodek Kontroli Emisji UKE (Oraz CLBT) w Boruczy.
Stare partyzanckie doświadczenia i mieszkanie 11 lat w lesie spowodowały iż zostałem lokalnym przewodnikiem wycieczki, myląc ochronę (wscibska i ma nawet psa ale raczej kundelka), szukając dziur w ogrodzeniu i omijając kłującą roślinność.
Odwiedziliśmy także maszt DGPS na terenie danego ośrodka Warszawa-Radio.
Niestety sygnał DAB+ w aucie skończył się za Wesołą.
W drodze powrotnej pojawił się w Radzyminie (ale trzeba było wysiąść z samochodu).
W okolicach Jadowa nie było możliwości odboru DAB+ z mocą 2kW erp z PKIN natomaiast odbiór PR2 na 104,9 MHz z 2,5 kW był możliwy jak najbardziej (na tym samym odbiorniku).
I teraz nie wiem czy to wyższe pasmo bardziej utrudnia (myślę, że nie, skoro w WFM doskonale z 1,25 W robi się łącznosci na 145 MHz Piaseczno-Warszawa Bemowo) czy to technologia.
Niestety DAB+ w porównaniu do FM wypada słabo.
A skoro MA BYĆ tenże DAB+ na VHF-III i moc testowej emisji jest zbliżona do PR2 z PKiN to... no niestety. Przesiadamy się na cyfrę dla sztuki (przynajmniej w przypadku radiofonii).
vari

Zablokowany