DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Na mikrowieży Philips DCB188 wykrywa mi i odbiera prawidłowo wszystkie stacje poza Czwórką, której ta wieża wcale nie widzi (podejrzewam, że dlatego że nadaje "z wizją")
Da się coś z tym zrobić?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czwórka nadawana jest w T-DMB.
Podejrzewam, że ten sprzęt obsługuje jedynie DAB/DAB+.

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Tak się zastanawiałem... Może byście dodali do multipleksu coś z oferty Wolnego Radia. Darmowe, legalne do wszelkiego możliwego użytku... Moglibyście się dogadać z prowadzącymi tą organizację i emitować darmową muzykę bez reklam. Myślę że wiele osób byłoby zainteresowanych taką stacją. Poza tym przydałyby się jakieś Złote Przeboje albo VOX FM. A Radio Maryja myślę, że jest niepotrzebne, stacja jest skierowana głównie do osób starszych, które raczej nie mają pojęcia o czymś takim jak DAB+. Dopóki emisja DAB+ jest testowa, zawartość chyba ustala wyłącznie Emitel, nie? Więc problemu chyba by nie było z dodaniem kilku ciekawszych stacji?

Jeszcze jedno pytanie - są może już dokładniejsze mapki odbioru?

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

To są przecież testy, a Radiem Maryja czy Tokiem można potestować niższe przepływności.
I sprawdzają się nieźle, naprawdę. MPEG-1 L2 przy takim paśmie to byłby bełkot, a AAC się naddaje. Właśnie te nowe kompresje pokazują przewagę przy niższym paśmie, a przy dostępnym szerszym paśmie te stare są lepsze, bo mniej eliminują z oryginalnego materiału.

Niedługo i tak będzie tylko PR w tym multipeksie, bo rusza emisja komercyjna na Euro. Skoro komercyjni nie są zainteresowani DAB-em to nie ma sensu ich "nękać" umieszczaniem w testach...

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

W T-DMB w Czwórce na Wizji dzwięk jest rozjechany z obrazem.
Dziś to zauważyłem.
vari

Blekitny

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Blekitny »

Cześć! To mój pierwszy post na tym forum.

Od kilku dni cieszę się DAB-em. Mieszkam koło Wolumenu na 4 piętrze i używam Not Only TV LV5TDLX z oryginalną antenką. Odbiór jest marny. Wystawienie antenki na zewnętrzny parapet (okno od strony PKiN) daje dopiero możliwość odbioru. Analogowy FM dolatuje tu bez problemu. Nie wiem w jakich bitrate nadają poszczególne stacje, ale Eska, RMF czy Tok FM nie nadają się absolutnie do słuchania. PR1 i PR3 nie zachwycają, ale od biedy da się słuchać. Wolę brzmienie FM, choć tam uciążliwy jest szum. Dab+ w obecnym kształcie nie zdobędzie mojej sympatii. Gdyby jednak kapkę podnieść jakość PR1 i PR3 oraz pozostałym stacjom też ten parametr ustawić, a także zwiększyć zasięg, to jestem gotów DAB+ polubić.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Błękitny - bez dobrego cyfrowego dosyłu PR nie będzie brzmieć dobrze.
To musi dochodzić cyfrowo bezstratnie do stacji czołowej DAB+, a teraz to idzie światłowodem, który po obu stronach ma analogowe interfejsy. Dodatkowo przed FM-em stoi procesor/limiter. Bit-rate oczywiście też ma znaczenie - musi być 128 kbps lub lepiej - inaczej będzie słychać kompresję. Emitel robił niedawno testy odsłuchowe i sądzę, że mają z tego jakieś wnioski. Nie podejrzewam, że wnioskiem jest, że wystarczy 80 kbps dla Trójki i 96 kbps dla Dwójki :-) Z niecierpliwością czekam na start "komercyjnej" transmisji PR na Euro 2012.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Sprawdź czy masz najnowszą wersję oprogramowania do NotOnlyTV LV5TDLX. Starsza wersja miała problemy z jakością dźwięku przy dłuższym odtwarzaniu DAB+.
Najnowsze sterowniki są na stornie FEN.

Blekitny

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Blekitny »

Używam D.Radio w wersji 4.1.1.4, ale najnowsze sterowniki z ftp producenta tunera dają konflikt SR i dźwięk ma efekt zwolnionego tempa. Jednak tutaj kolega Tom wystawiał właściwe sterowniki i tylko one działają poprawnie. Moje z oryginalnej CD też są do luftu.
To tyle odnośnie sprzętu, zaś jeśli chodzi o jakość, to dźwięk jest cały czas taki sam, tzn kiepski. Słychać wyraźnie efekt kompresji. Można go spotęgować słuchając emisji w przeciwfazie. Generalnie zwykły laik pewnie nie zwraca na to uwagi, ale jeśli docelowo ma tak brzmieć DAB, to uważam, że jest to krok wstecz, a chyba nie o to chodzi. Nie wiem jaką pojemność ma multiplex, ale chyba da się tam wsadzić 10 stacji w jakości 128 kbps? Dodatkowo mam wrażenie, że synchronizacja odbiornika następuje stosunkowo wolno. O ile w odbiorze stacjonarnym to nie przeszkadza, o tyle w ruchomym może mieć duże znaczenie.

Jeszcze do kolegi Mmc_polska:
To prawda co piszesz o dosyle, jednak sądzę, że do uplinku satelitarnego dosył jest ten sam co do DAB-u, a jednak z satelity audio jest znacznie lepsze. Niestety, też napakowane agresywnymi ustawami na Optimodzie, ale jednak efektu niskiego BR nie słychać tak jak to ma miejsce w DAB-ie.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Blekitny pisze:Używam D.Radio w wersji 4.1.1.4, ale najnowsze sterowniki z ftp
Jeszcze do kolegi Mmc_polska:
To prawda co piszesz o dosyle, jednak sądzę, że do uplinku satelitarnego dosył jest ten sam co do DAB-u, a jednak z satelity audio jest znacznie lepsze. Niestety, też napakowane agresywnymi ustawami na Optimodzie, ale jednak efektu niskiego BR nie słychać tak jak to ma miejsce w DAB-ie.
Dosył jest taki sam do Cyfry+, masz rację. Ale Cyfra to "przejeżdża" jeszcze jakimś limiterem co słychać. Robiłem porównania Cyfra+ / DAB+ i w Cyfrze jest bardziej wyrównany poziom. No i w C+ jest MUSICAM 192 kbps wszystko (czyli np. Trójka też), a w DAB+ - 80 kbps. Teoria mówi, że powinno być to niemalże porównywalne jeśli chodzi o efekt końcowy, ale jak praktyka pokazuje teoria bywa daleka od tego co się uzyskuje :-)

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Zauważyłem dzisiaj jedną rzecz - teraz jak słucham Radia Zet z DAB+ i wyświetlają się informacje o aktualnie granej piosence (konkretnie Bajm - Płynie w nas gorąca krew), to zamiast polskich znaków mam spację. A poza tym na RMF FM ostatnio strasznie słychać metaliczny pogłos, aż się odechciewa słuchać, może wywalcie tą Maryję której w DAB+ raczej nikt nie słucha i zwiększcie bitrate dla RMF FM?

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Jano - ale to jest test. Dla Maryji to test niższej przepływności audio.
Mam nadzieję, że przy komercyjnej emisji nie będzie tendencji do upychania i stacje grające muzykę będą mieć porządny dosył i powyżej 100 kbps pasma.
Jakbym miał coś wyrzucić to więcej zyskalibyśmy eliminując tę telewizję w radiu. Telewizja w radiu i tak już niedługo kończy swoją przygodę - od maja Czwórka nie będzie miała przekazu na satelicie.

Co do RMF-u to wszędzie brzmi to podle. Nawet w Cyfrze+, gdzie jest 256 kbps w MUSICAM. Po prostu ten sygnał jest tak fatalnie formowany...

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

W tym momencie nie mam sygnału DAB+, do tej pory był bardzo silny i 0 błędów (antena VHF na dachu), teraz w DAB+ nie odbieram nic, mimo świetnego odbioru TVP1 z PKiN :roll:

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Tom345 »

Wszystko gra.

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Już jest OK, widocznie jakaś chwilowa przerwa

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Ja korzystając z ładnego weekendu błąkałem się po lasach rowerem. I w Kampinosie miejscami był odbiór DAB+ na nędznym iRivier B20. Jak się przytrzymało łapą tak, żeby był ciut wyżej niż głowa i była zachowana polaryzacja pozioma antenty to działało.
No i jakoś ładniej mi ostatnio ta Trójka gra - nie jest już tak niemrawo jak bywało, ale żywo i ładnie. Słucham dalej! :-)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

mmc_polska pisze:edit/ Czytaj regulamin forum
Dorzucę coś o zasięgu PKiN.

Chodziłem z Iriverem po ulicy Targowej przy Dworcu Wileńskim, po Placu Hallera i okolicach ZOO i wszędzie wśród budynków, pomimo małej w prostej linii odległości od PKiN (4-5 km) odbior DAB+ przycinał się. Pod stacją metra na ulicy Wilanowskiej DAB+ grał, ale nie w każdym miejscu.
Jadąc samochodem w kierunku Białegostoku, zauważyłem przycinanie już przed Markami, a wkrótce odbiór znikł. Brak czasu nie pozwolił mi na podróże po Warszawie z tym sprzęcikiem, a w domu poradziłem sobie, sprzegając antenkę zewnetrzna Irivera z antena LP zainstalowaną na dachu i wtedy sygnał był właściwy dla ciągłego odbioru. Zreszta nie było sensu dalej badać zasięgu, gdyż zapewne Iriver to słabe urządzenia z tą ciekawostką, jaką jest wbudowany w n iego DAB+.
Myślałem o zakupie lepszego przenośnego odbiornika do DAB+, ale nie będę tego robić. Dla odbioru szajsu w Warszawie szkoda 300 z-400 zł.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Stefan_KR »

Brawo za odkrycie Ameryki spod kapelusza :lol:
Szkoda, że nie zauważyłeś, że emisja nie ma na celu sprawdzania zasięgu, bo jakiż on może być przy niecałych 2kW mocy z PKIN. Nie traciłbyś czasu na sprawdzanie czegoś co nie ma sensu w obecnej sytuacji.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Stefan_KR pisze:Brawo za odkrycie Ameryki spod kapelusza :lol:
Szkoda, że nie zauważyłeś, że emisja nie ma na celu sprawdzania zasięgu, bo jakiż on może być przy niecałych 2kW mocy z PKIN. Nie traciłbyś czasu na sprawdzanie czegoś co nie ma sensu w obecnej sytuacji.
Jeśli przy 2 kW przycina w odległości 4-5 km od PKiN, to świadczy to o czymś. Trzeba wysnucwnioski. 2,5 kW Dwójka na UKF z PKiN jest odbieralna 60 km od Warszawy w kierunku północno-wschodnim.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Stefan_KR »

Żadne porównanie. Dwójkę w FM też porównujesz na IriverB20?
Czasem nie mów, że na FM-ie chodząc po mieście 4-5km od nadajnika 2kW nie przycina.

Zablokowany