DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Cały czas, czy w jakichś konkretnych momentach?
Wszystkie programy, czy któryś konkretny?

Teraz słucham, u mnie na razie OK.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Na Trójce rwało, innych nie słuchałem. Nie, nie cały czas - występują momenty, kiedy jest kilku minutowe "zejście". No, ale skoro po stronie operatora nie było żadnych zmian / problemów to być może mam jakieś lokalne zakłócenia - będę się przysłuchiwał. Dziękuję za zainteresowanie się i... kontynuowanie tej emisji. Mimo niepoważnej postawy Polskiego Radia jeśli chodzi o DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Przy takiej mocy i wysokości zawieszenia anten nadawczych mogą być problemy nawet stosunkowo blisko PKiN. I dlatego to, co jest nadawane w DAB+ w Warszawie, pozostaje za mało miarodajne.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

A skąd wiesz Antypra z jaką mocą to jest nadawane? Wiadomo tylko, że anteny są poziome, "pod kulą". A ile tam jest ERP to wie tylko Emitel i nie zostało to podane do publicznej wiadomości. Co do wysokości zawieszenia - też bym polemizował, nie tutaj jest problem. Jeśli już to może być nieszczególna charakterystyka, ale wysokość jest niekiepska.
Co do miarodajności to już dawno ustaliliśmy sobie, że ta emisja nie jest miarodajna, bo moc, bo dosyły są przeznaczone dla analogowego FM-a etc. Mimo wszystko - niech nadają jeśli mają taką wolę. Zapewne nikt nie będzie w to więcej inwestował ani zwiększał mocy. Niech się lepiej PR pozbiera z tego koszmarnego nieładu organizacyjnego i w końcu się zdecyduje na jakieś sensowne innowacje...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wprawdzie system nadzoru nie pokazywał żadnych problemów, ale na próbę zmieniłem nieznacznie parametry, co może, choć teoretycznie nie powinno, wpłynąć na pracę multipleksera.
Proszę o info czy nastąpiła jakaż zmiana w stabilności odbioru.

Jakubek

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Jakubek »

U mnie jakby lepiej...nie wiem czy to kwestia parametrów czy może lepsze tropo, ale odbiór bez problemów wreszcie

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

mmc_polska pisze:A skąd wiesz Antypra z jaką mocą to jest nadawane? Wiadomo tylko, że anteny są poziome, "pod kulą". A ile tam jest ERP to wie tylko Emitel i nie zostało to podane do publicznej wiadomości. Co do wysokości zawieszenia - też bym polemizował, nie tutaj jest problem. Jeśli już to może być nieszczególna charakterystyka, ale wysokość jest niekiepska.
Co do miarodajności to już dawno ustaliliśmy sobie, że ta emisja nie jest miarodajna, bo moc, bo dosyły są przeznaczone dla analogowego FM-a etc. Mimo wszystko - niech nadają jeśli mają taką wolę. Zapewne nikt nie będzie w to więcej inwestował ani zwiększał mocy. Niech się lepiej PR pozbiera z tego koszmarnego nieładu organizacyjnego i w końcu się zdecyduje na jakieś sensowne innowacje...
Jeśli odbiór na przenośnym sprzęcie rwie się już zaledwie parę kilometrów od PKiN (na Pradze),to wysokość zawieszenia anteny (ani moc) na pewno nie jest odpowiednia. A może i coś jeszcze... Weź pod uwagę, że ja odbieram 0,2 kW stacje na FM z pałacu całkiem dobrze jeszcze 40 km od Warszawy. Oczywiście "dobrym" odbiornikiem. Nie są więc testy miarodajne nie tylko z powodu "marnego" dosyłu.
Owszem, niech nadają, bo będą miał zabawę z kolejnym może odbiornikiem DAB+. Zwłaszcza, gdy PR ma obstrukcję.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

A jak dziś z ciągłością emisji? Np. teraz 10:19 - zero sygnału. Cała seria przerw była też wcześniej. Dziękuję za weryfikację.

Jakubek

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Jakubek »

U mnie dziś chyba najbardziej stały odbiór RDC odkąd słucham przez DAB+ - od 23.00 do 2.00 w zasadzie bez żadnych przerw czy szatkowań - jestem w szoku i to na antenie z zestawu LV5dlx przedłużonej zwykłym przewodem RF

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Widze, ze DAB+ przezyl anulowanie przetargu przez PR. Fajnie, bo po ostatnim wylaczeniu i dzisiejszej konserwacji na PKiN balem sie, ze nie wroci.
A mysleliscie Panstwo o jakis zmianach w ofercie testowej? W szczegolnosci czy zaprzestanie satelitarnej transmisji przez PR4 bedzie jakims bodzcem do rezygnacji z obrazu w przypadku Waszego DAB+/DMB?
A moze wpuscic tam jakies radio miejskie a nie tylko ponadregionalnych? Pisze tu o Radiu Kolor. I nie jest to moje widzimisie (osobiscie wolalbym miec PIN-a), ale to taki jedyny nadawca, ktory nigdzie poza przekazem naziemnym i internetowym nie jest dostepny - to mogloby byc ciekawe. No i w dodatku sa dlugoletnim klientem Emitela (nadaja z PKiN na 103 MHz).
Czy te przekazy niskopredkosciowe (Radio Maryja i TOK FM) sa atrakcyjne dla (nielicznych, ale jednak) sluchaczy? Moze tutaj znalazlo by sie pasmo dla jakis zmian w ofercie?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli są nadawcy zainteresowani udziałem w takim projekcie i się z nami skonstatują, to zastanowimy się czy i jak to się da poukładać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Poukładać się pewnie da. Tylko co z tego? Jeszcze więcej nadawców w jednym muxie?

Czy Emitel dąży do kompletnej ruiny dźwięku? To jest przecież mux eksperymentalny i nie służy do tego, by umożliwić wszystkim warszawskim nadawcom zaistnienie w DAB+.
Może zamiast tego lepiej na jakiś czas zwiększyć maksymalnie parametry dla najbardziej wymagających programów (Pr2 PR, RMF Classic) nawet kosztem innych, by pozwolić stwierdzić zainteresowanym eksperymentem, jak to oddziaływuje na brzmienie audycji.

W ogóle Emitel tak długo nadaje w Warszawie w systemie DAB+ , a nikt nie pokusił się o opublikowanie na tym Forum jakiś konkluzji z tych eksperymentów czy jakichś wniosków podsumowywujących.
Są natomiast propozycje "wtrynienia" do muxa następnych nadawców. Absurdalne!

Interesują mnie konkrety. Chcę usłyszeć, jak zmieni się brzmienie, jeśli Emitel da którejś stacji np. 128 kbps. I nie interesuje mnie to, że społeczeństwo ogólnie ma dębowe uszy.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 18:29 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A kto powiedział, że dla wszyskich?
Skąd pewność, że wszyscy chcą...
Poukładać techniczne się da. Czy da się organizacyjnie/biznesowo/formalnie/regulacyjne <niepotrzebne skreślić> to zupełnie inny problem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Technicznie się da. Nie wątpię. Z jaką przepływnością?

Powiedzmy hipotetycznie, że do muxa dochodzi następnych pięciu nadawców. Jaka będzie wtedy sytuacja? Od strony technicznej oczywiście?

Oby nie było chętnych...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To zrobimy konkurs kto da więcej ;)

A tak poważnie. Jest 12 koderów audio i na razie więcej nie będzie.
Dyskusja zasadności kontynuacji testów, w takim, czy innym zakresie nadal trwa. W żaden sposób nie przesądzamy na razie co będzie dalej, choć chcielibyśmy to utrzymać. Będzie to też zależało od stanowiska nadawców.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Testy są zasadne, jeśli są wnioski z testów, jeśli coś zmienia się w nadawaniu, a potem obserwuje wpływ tych zmian na odbiór, wyciągając następne wnioski.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Antypra - widzisz, my tu sobie dużo wcześniej tego słuchamy i dyskutujemy ;)
A i ustawienia były inne jak cię tu jeszcze nie było. I np. taki RMF miał 128 kbps pasma i... różnica była niewielka. Przy takim procesorze emisyjnym jaki mają i dosyle (moje przypuszczenia: terminal satelitarny RMF a na nim stratne MPEG-AUDIO, pewnie MUSICAM, inaczej jak tego nie mają skąd mieć -> analog -> koder audio systemu emisyjnego DAB+) niewiele więcej z tego nie wyciśniesz.

A co do upychania i poluźniania to wiesz - my możemy Emitelowi kazać jak sami eksperymentują na własnym obiekcie i za własną kasę... Zwolennikiem upychania nie jestem i nie byłem, to co pisałem dotyczyło jeśli już to jakiś zmian, a nie dopychania. Kiedyś tam byłem zwolennikiem podniesienia Polskiemu Radiu i wyrzucenia komercyjnych, które wyrażały swoją dezaprobatę dla DAB w prasie. Po tym co zrobiło PR z przetargiem na DAB+ na Euro 2012 to niekonicznie widzę sens robienia im dobrze na siłę. Jak mają to gdzieś to well - pozostaje satelita:)
Pozdrawiam.

PS: Napisalem do techniki Koloru - zobaczymy czy ktos pusci do Was "oko" w/s wlaczenia do DAB+ :)

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Porównywałem przed chwilą stream internetowy z emisją w DMB.
W streamie też jest strobowanie.
Za to nie robią się paski.
W streamie obraz i dzwięk są zsynchronizowane.
W DMB obraz jest spóźniony w stosunku do dzwięku.
Sam dzwięk jest lekko opóźniony w stosunku do streamu (co normalne biorąc urządzenia emisyjne).
Niestety rozsynchronizowanie obrazu i dzwięku o około 2 sek. występuje tylko w DMB.
Czy inni użytkownicy tak mają czy to wina mojego Irivera B20 ?
Najnowszy firmware.
Może ktoś ma inny sprzęt DMB i może się podzielić informacją czy u niego jest podobnie ?
Jeśli tak, to wina leży po stronie nadawczej.
Dodam iż kiedyś dzwięk z obrazem szły równo.
vari

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

U mnie tez ten obraz raz rowno a raz nierowno przy tej samej wersji firmware w odbiorniku wiec ciezko to zwalac na iRivier-a.
Dla mnie to w ogole ta telewizja w radiu naziemnym to nieporozumienie. Sa 3 niekodowane MUX-y TV + platny i "mobilny" MUX Solorza. Ile jeszcze tej telewizji trzeba? Ile to jeszcze zezre pasma? Pewnie fajnie jest pokazac w ramach niekomercyjnych testow - "o patrzcie, mozemy zrobic telewizje przez radio!". Ale czy to na kims jeszcze robi wrazenie? W wszystkim teraz ruszaja sie jakies obrazki (telefony, odtwarzacze mp3, pady etc.) - to juz nie szokuje:)

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Technika cyfrowa jest jak socjalizm. Bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych systemach.
Kto to słyszał w analogu, żeby obraz szedł inaczej niż dzwięk.
To samo mają niektórzy z TVP1 HD jak czytam.
Czy inżynierowie nie mogli by stworzyć jakiegoś systemu oa A do Z i to w jednym projekcie badawczym ?
Najlepiej działają sztywne integralne konstrucje.
Kiedyś zrobiłem logikę pewnego urządzenia na samych tranzystorach.
Działało zawsze tak samo, przewidywalnie i bez zwisów.
Można to było zrobić na prostym kontrolerze ale...
No właśnie.
Taka wersja kodeka, inna wersja firmaware...
I zawsze można zwalić winę na ... sprzęt odbiorcy.
A tak naprawdę z pewnymi systemami jest jak w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz".
Ktoś kiedyś mnie zapytał czemu wykrzacza się pewien system.
"A kto to może wiedzieć panie kierowniku".
Tego nawet jego twórca nie wie.
Bo moduły pisze cała masa hindusów, ktoś inny to składa i naprawdę NIKT nie wie dlaczego.
Można by to badać ale ... łatwiej "napisać" nowy system.
Tak samo niezawodny.
vari

Zablokowany