DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
tex

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: tex »

- ... mam obserwację. Testowy DAB+ zagraca mi wyświetlacz ...
- Prosze o typ odbiornika to może cos pomoge

Odbiornik o nazwie "MultyRadio" produkowany przez TechniSat.

Opisy:
http://www.technisat.com/index3fa0.html ... ail&id=615
http://www.technisat.de/indexb91d.html? ... ,de,77-250

sq5lnk

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: sq5lnk »

tex pisze:
- ... mam obserwację. Testowy DAB+ zagraca mi wyświetlacz ...
- Prosze o typ odbiornika to może cos pomoge

Odbiornik o nazwie "MultyRadio" produkowany przez TechniSat.

Opisy:
http://www.technisat.com/index3fa0.html ... ail&id=615
http://www.technisat.de/indexb91d.html? ... ,de,77-250
Witam kolege niestety upgrade brak dla tego fajnego kompaktowego odbiornika instrukcja jest pod adresem http://www.technisat-daun.de/download/man/1729.pdf a tak to fajny malutki odbiorniczek taki do kuchni bo ma DRM na HF/e ale DAB jest :?: ;)

tex

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: tex »

Obserwacja druga - testowy DAB+ utrudnia mi korzystanie z odbiornika MultyRadio. Otóż programy DAB+, nie dość, że pojawiają się nieproszone na wyświetlaczu (a są głuche, bo odbiornik nie odkodowuje DAB+), to jeszcze zasłaniają mi programy analogowe. Np. przeszukuję FM i mam wybór analogowych. Wkrótce bez mojej ingerencji przybywa na wyświetlacz 13 programów DAB+, które przykrywają niektóre analogowe. Np. wybieram Radio Zet, i ... cicho, bo miejsce analogowego zajął na wyświetlaczu DAB+. Pewnie to kwestia identycznej nazwy stacji podawanej w nadawaniu analogowym i cyfrowym. Dlatego proponuję, żeby emisje cyfrowe miały jakiś wyróżnik w podawanej nazwie stacji, żeby odbiornikom się nie mieszało.

majonez

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: majonez »

tex pisze:Obserwacja druga - testowy DAB+ utrudnia mi korzystanie z odbiornika MultyRadio. Otóż programy DAB+, nie dość, że pojawiają się nieproszone na wyświetlaczu (a są głuche, bo odbiornik nie odkodowuje DAB+), to jeszcze zasłaniają mi programy analogowe. Np. przeszukuję FM i mam wybór analogowych. Wkrótce bez mojej ingerencji przybywa na wyświetlacz 13 programów DAB+, które przykrywają niektóre analogowe. Np. wybieram Radio Zet, i ... cicho, bo miejsce analogowego zajął na wyświetlaczu DAB+. Pewnie to kwestia identycznej nazwy stacji podawanej w nadawaniu analogowym i cyfrowym. Dlatego proponuję, żeby emisje cyfrowe miały jakiś wyróżnik w podawanej nazwie stacji, żeby odbiornikom się nie mieszało.
To, że masz taki a nie inny odbiornik, nie oznacza że operator musi coś zmieniać u siebie. Zgłoś ten problem do producenta sprzętu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Informacje o testach DAB+ w Polsce zaczynają się pojawiać na forum międzynarodowym :D

http://www.worlddab.org/news?id=991

tex

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: tex »

- Obserwacja druga - testowy DAB+ utrudnia mi korzystanie z odbiornika ... proponuję, żeby emisje cyfrowe miały jakiś wyróżnik ...
- To, że masz taki a nie inny odbiornik, nie oznacza że operator musi coś zmieniać u siebie.

No nie wiem. Nowa emisja utrudnia mi korzystanie z dotychczasowych. Chyba raczej ten, co utrudnia powinien ponieść koszty swej działalności, a nie ja jego koszty. Polluter pays pprinciple, czy jakoś tak.

radio-fm

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: radio-fm »

rppmedia pisze:Czy ktoś wie jaki i gdzie można dostać sprzęt do odbioru DAB+ (w rozsądnej cenie)? Sprawdzałem na Allegro, ale tam jest tylko sprzęt DAB.
http://www.thiecom.de/dab-radios.html?s ... 4e2da23295 7 podstron
nie zagap się , DAB+ ma być , sa tez takie z DAB+/Internet Radio w jednym
jak na mój gust , najbardziej mi podchodzą poniektóre z tych produktów http://www.m3-electronic.de/internet.html
aczkolwiek mozna jez znaleźć na niemieckich porównywarkach cen znacząco taniej niż w http://www.thiecom.de

z recznych dostepne sa u nas iRiver B20 i nowszy iRiver B30 http://www.iriver.pl/56,features,produkty.php

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rppmedia »

Panowie z EMITELA!

Jeżeli możecie to przestawcie zegar w sygnale, bo spóźnia się o 3 minuty.
Chyba że to nie jest w Waszej mocy?

Dziękuję.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Faktycznie :oops: Już poprawiamy.
W przypadku testowej stacji czołowej DAB+ zegar czasu rzeczywistego nie jest synchronizowany z serwera NTP, a tym bardziej GPS, więc niestety co jakiś czas trzeba go korygować.

sq5lnk

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: sq5lnk »

JaroslawMroczkowski pisze:Faktycznie :oops: Już poprawiamy.
W przypadku testowej stacji czołowej DAB+ zegar czasu rzeczywistego nie jest synchronizowany z serwera NTP, a tym bardziej GPS, więc niestety co jakiś czas trzeba go korygować.
:lol: :lol: :lol: hehe obudzili sie w dvb-t pol roku chodził zegar na GMT hehe a EPG nie ma bo nadawca wylaczył a podatnicy zaplacili i co ??? nie ma

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

hehe obudzili sie w dvb-t pol roku chodził zegar na GMT hehe a EPG nie ma bo nadawca wylaczył a podatnicy zaplacili i co ??? nie ma
co mają ustawienie zegara w DVB-T do testów DAB/DMB wie chyba tylko autor poprzedniego posta... (i wolał bym by zaczął pisać na temat).

Zegar w DAB/DMB biegnie na razie zgodnie ze wskazaniem zegara na płycie głównej jednego z komputerów, a ten niestety trochę "pływa". Naprawimy, poprawimy. Nie stabilność zegara czasu rzeczywistego jest tematem tych testów.

sq5lnk

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: sq5lnk »

JaroslawMroczkowski pisze:
hehe obudzili sie w dvb-t pol roku chodził zegar na GMT hehe a EPG nie ma bo nadawca wylaczył a podatnicy zaplacili i co ??? nie ma
co mają ustawienie zegara w DVB-T do testów DAB/DMB wie chyba tylko autor poprzedniego posta... (i wolał bym by zaczął pisać na temat).

Zegar w DAB/DMB biegnie na razie zgodnie ze wskazaniem zegara na płycie głównej jednego z komputerów, a ten niestety trochę "pływa". Naprawimy, poprawimy. Nie stabilność zegara czasu rzeczywistego jest tematem tych testów.
ok jak mowimy o podstawie czasu wyswietlanej to taki wielki wydatek podesle info gdzie pod COm mozna podlaczyc DCF mam nadzieje ze poziom zakłocen na PKIN na czest.75kHz jest do starawienia przez odbiornik tybardziej jest antena w komplecie do wystawienia na zewntrz na jakim systemie chodzi encoder

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Synchronizacja systemu z komputera to stan przejściowy. (Nie po to jest tam ten komputer.) Dlatego nie nie zwracaliśmy uwagi na kilkuminutowe różnice w czasie. Skoro jednak ktoś korzysta z tego zegarka poprawimy.

Docelowo system będzie synchronizowany do stabilniejszego źródła czasu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Od wczoraj na na kanale RadioEURO nadawanym w T-DMB poza dźwiękiem pojawiły się obrazki.
Na razie jest to materiał 'demo', ale wkrótce mam nadzieję polecimy na żywo.

lakers67

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lakers67 »

Witam
Zakupiłem tunerek DVB-T+DAB+ firmy Not Only TV LV5TDLX.
Telewizja na dołączonej antence śmiga aż miło :) .
Niestety nie mogę złapać kompletnie nic z testów DAB+ PKiN.
Mam pytanko do specjalistów w jaki sposób ustawić oprogramowanie ? . Na załączonym zdjęciu widać kilka regionów do wyboru. Częstotliwość ustawiam w zakresie 190,64 MHz.
Mieszkam w Markach/k Wa-wy 8 piętro . Może problemem jest antenka która dołączona jest do zestawu ?

pzdr.
lakers67

Obrazek

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Problemem może być ten drucik szumnie nazywany anteną. Pamiętajmy, że radio jest nadawane w polaryzacji poziomej, stawiając drucik pionowo tracimy ze 3dB sygnału.
Marki są w zasięgu DAB+ tyle, że obok jest niewielka plama bez pokrycia. Trzeba próbować.

Ja mam w aplikacji "NotOnlyTV" wpisane:
Area List: Germany
Bandwidth: 3
Low frequency: 174.928 MHz
High frequency: 1466.656 MHz (tak na prawdę bez znaczenia byle powyżej częstotliwości emisji DAB, w Warszawie 190,640 MHz)

lakers67

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: lakers67 »

JaroslawMroczkowski pisze:Problemem może być ten drucik szumnie nazywany anteną. Pamiętajmy, że radio jest nadawane w polaryzacji poziomej, stawiając drucik pionowo tracimy ze 3dB sygnału.
Marki są w zasięgu DAB+ tyle, że obok jest niewielka plama bez pokrycia. Trzeba próbować.

Ja mam w aplikacji "NotOnlyTV" wpisane:
Area List: Germany
Bandwidth: 3
Low frequency: 174.928 MHz
High frequency: 1466.656 MHz (tak na prawdę bez znaczenia byle powyżej częstotliwości emisji DAB, w Warszawie 190,640 MHz)
Witam
Dziękuje za odpowiedz . Trzeba będzie w takim razie kupić antenę.
Jeszcze jedna ciekawa sprawa kilka dni temu pisałem do suportu Not Only TV i dostałem odpowiedz że ten tuner nie wspiera DAB+ (ciekawe) :).
Tunerek i tak zostaje wpięty do komputera syna bo działa rewelacyjnie (DVB-T) a z radyjkiem cyfrowym będę walczył .

pozdrawiam
lakers67

ffff

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: ffff »

na iRiver B20 widać transmisję wideo z kamer w studiu Radia Euro. to już chyba telewizja nie radio;)

ffff

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: ffff »

JaroslawMroczkowski pisze:Od wczoraj na na kanale RadioEURO nadawanym w T-DMB poza dźwiękiem pojawiły się obrazki.
Na razie jest to materiał 'demo', ale wkrótce mam nadzieję polecimy na żywo.
no i pojechaliście;) jest wideo na żywo. nieźle! a da się w kolorze?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

na iRiver B20 widać transmisję wideo z kamer w studiu Radia Euro. to już chyba telewizja nie radio;)
Jest i dźwięk, więc radio! ;) Z resztą nawet nazwa stacji wyraźnie to sugeruje.
Jeden kanał nadawany jest w T-DMB. Taki mały test techniczny alternatywnej technologii telewizji mobilnej. Docelowo nie ma planu emisji DMB w Polsce.
no i pojechaliście;) jest wideo na żywo. nieźle! a da się w kolorze?
Przecież obiecywałem obrazki na żywo, nie pisałem, że w kolorze. ;)
Będzie, będzie, kolorki też wkrótce będą.

Zablokowany