DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Stefan_KR pisze:Żadne porównanie. Dwójkę w FM też porównujesz na IriverB20?
Czasem nie mów, że na FM-ie chodząc po mieście 4-5km od nadajnika 2kW nie przycina.
Ja porównywałem Dwójkę i DAB na Iriverze B20 w Jadowie.
PR2 szedł a po DAB ani śladu.
Odbiór dopiero pojawił się w Radzyminie.
vari

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Panowie - przecież ktoś z Emitela już dawno informował, że nie ma 2 kW ERP tylko znacznie mniej. Mi na iRivier B20 prawie w ogóle nie odbiera w... Złotych Tarasach, nad którymi przecież wręcz wisi antena nadawcza. Moc jest jakaś symboliczna i zupełnie nie ma co teraz wypowiadać się co do zasięgu...
Już pisałem - walnąć SFN-a z Raszyna 100 kW ERP + 2 kW z PKiN to podyskutujemy o porównaniu UKF-FM i DAB+...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Stefan_KR pisze:Żadne porównanie. Dwójkę w FM też porównujesz na IriverB20?
Czasem nie mów, że na FM-ie chodząc po mieście 4-5km od nadajnika 2kW nie przycina.
Pewnie, że nie przycina, bo nigdy nie ma sytuacji, żeby nic nie było można usłyszeć. Na UKF może być chwilami lekki szum, ale audycji dalej da się słuchać. Jeśli przytnie DAB+, to nie ma nic, póki nie trafi się na silny sygnał i odbiornik się zaloguje. W tym czasie może minąć wiele czasu i można stracić wątek, słuchając np. wiadomości.
Iriver B20 to oczywiście żaden punkt odniesienia. Ale proszę mi wymienić odbiornik, który lepiej sprosta testom DAB+ w Warszawie. Natychmiast go kupię.
mmc_polska pisze:Panowie - przecież ktoś z Emitela już dawno informował, że nie ma 2 k
Już pisałem - walnąć SFN-a z Raszyna 100 kW ERP + 2 kW z PKiN to podyskutujemy o porównaniu UKF-FM i DAB+...
Ok. Zasięgiem DAB+ może wtedy sprosta UKF-owi, choć dalej mam wątpliwości, ale niech będzie. A jakością dźwięku?
Ostatnio zmieniony 24 marca 2012, o 16:36 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Bartosz Czach »

mmc_polska pisze:Już pisałem - walnąć SFN-a z Raszyna 100 kW ERP + 2 kW z PKiN to podyskutujemy o porównaniu UKF-FM i DAB+...
A środki pieniężne i pozwolenie widziałeś? To jest nierealne na dzień dzisiejszy. Widać, że często przebywasz w Raszynie na poziomie anten... DAB+ tylko wegetuje, ponieważ wyłącznie niszczy dźwięk.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Bartosz Czach pisze:
mmc_polska pisze:Już pisałem - walnąć SFN-a z Raszyna 100 kW ERP + 2 kW z PKiN to podyskutujemy o porównaniu UKF-FM i DAB+...
A środki pieniężne i pozwolenie widziałeś? To jest nierealne na dzień dzisiejszy. Widać, że często przebywasz w Raszynie na poziomie anten... DAB+ tylko wegetuje, ponieważ wyłącznie niszczy dźwięk.
A co to ma do rzeczy? Nie dyskutujemy tutaj o pieniądzach, tylko o porównaniu. Niestety w Raszynie byłem tylko z RadioPolakami w kwietniu 2010 (było super :-) ) i to na poziomie gruntu więc daruj sobie te nic nie wnoszące komentarze na poziomie 14-latka z forum onetu.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

mmc_polska pisze:Panowie - przecież ktoś z Emitela już dawno informował, że nie ma 2 kW ERP tylko znacznie mniej.
Podobno już jest te 2 kW ERP.
Inna sprawa to jest taka, czy są odbiorniki z mniejszym czasem buforowania,
Jadąc z Iriverem samochodem sygnał skakał ale w żaden sposób nie udawało się napełnić bufora danymi.
Dzwięk więc nie pojawiał się wogóle.
Na FM da się w takiej sytuacji słuchać.
Testowałem odbiór DRM na falach krótkich i tam jest podobny problem.
O ile DRM dobrze znosił zakłócenia impulsowe (np iskrowe), to już wolniejszy fadding powodował zanik odbioru czasem na minute.
DRM nie zdał egzaminu. Stacje nadające nawet z wyższymi parametrami akustycznymi brzmiały jak pierwsze sample dzwiękowe na Amidze.
DAB+ pozwala jednak przynajmniej mi, być zadowolonym z jakości (przy przepływnościach co najmniej 96 kb/s) ale w ruchu jakoś mój odbiornik się nie sprawdza.
Pytanie: czy inny soft i sprzet sobie poradzą czy też jest to wada technologii a wtedy DAB+ nadawał by się tylko przy silnych sygnałach (co oznacza mały zasięg użyteczny przy dużym zakłóceniowym).
vari
vari

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Bartosz Czach pisze:
mmc_polska pisze:Już pisałem - walnąć SFN-a z Raszyna 100 kW ERP + 2 kW z PKiN to podyskutujemy o porównaniu UKF-FM i DAB+...
A środki pieniężne i pozwolenie widziałeś? To jest nierealne na dzień dzisiejszy. Widać, że często przebywasz w Raszynie na poziomie anten... DAB+ tylko wegetuje, ponieważ wyłącznie niszczy dźwięk.
Jak na razie, można się z tym tylko zgodzić.Testy wyglądają na zabawę. Żeby były miarodajne, należałoby zapewnić lepsze warunki ich przeprowadzania. Mam na myśli i moc nadajnika i wysokość zawieszenia anteny nadawczej i jakość dosyłu.
vari107 pisze: DAB+ pozwala jednak przynajmniej mi, być zadowolonym z jakości (przy przepływnościach co najmniej 96 kb/s)
vari
vari
Ale nadal nawet takiej nie ma w testach. Co przeszkadza, żeby na jakiś czas któraś stacja (ja uważam, że Dwójka PR) miała dużo wyższą przepływność, np. 128 kbps. Można by wtedy zaobserwować, jak to poprawia dźwięk.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

Wczoraj robiłem testy odsłuchowe, podłączając mojego Irivera B20 do wieży Technicsa.
Mieszkam teraz na 10 piętrze i mam full sygnał DAB+ z racji widoczności optycznej "Pajacu".
Moje wrażenia:
PR1 OK
PR2 OK (ale dzwięk mniej dynamiczny niż na 104,9 MHz)
PR3 metalicznie
PR RDC metalicznie
Radio ZET (audio dziwnie choć lekko zniekształcone)
RMF tragicznie metalicznie
RMF Classic OK
TOK ciężko stwierdzić
Maryja lekko metalicznie przy muzyce
ESKA metalicznie
Chili ZET OK
fonia PR4 Radio na Wizji - słaba, choć metaliczność raczej się nie wybija - raczej trochę efekt słabej przepływności ale przy innych kodekach (trochę mniej metaliczny a bardziej brak sopranów)
vari

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

W kwestii oceny brzmienia to by się zgadzało.

W kwietniu ponownie słuchałem DAB+ w Warszawie. Tym razem więcej na słuchawkach podłączonych ro Irivera niż na kolumnach. Mam podobne odczucia jak Vari107. Dwójka gra za głośno i mniej dynamicznie niż na 104,9 MHz. Brak dynamiki piano - w sensie muzycznym. Warto zwrócić uwagę, że te lepiej brzmiące stacje mają 80 kbps, a te gorzej tylko 64 kbps.Mimo licznych zastrzeżeń wygląda to nadziejnie. No zobaczymy, jak PR popracuje nad jakością dźwięku i czy nie włoży na DAB+ zmasakrowanego dosyłu przeznaczonego dla FM.

Warto dodać, że miejscami miałem odbiór na Iriverze w odległości ok. 30 km od Warszawy na północny wschód- w pociągu przy oknie. Sadzę, że dobra wieloelementowa yaga, wysoko zawieszona, odebrałaby warszawskie eksperymenty z DAB+ nawet pod Tłuszczem. Jadąc parę dni wcześniej na południe miałem chwilami odbiór aż do Pruszkowa. Ale tylko chwilami. Pewny odbiór skończył się mniej więcej za stacją Warszawa- Włochy.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

A co tak dziś rwie DAB+ z PKiN? Kręcą coś? :-)

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

mmc_polska pisze:A co tak dziś rwie DAB+ z PKiN? Kręcą coś? :-)
Coś szatkuje faktycznie...

Wiking

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Wiking »

EmiTel pozwolenie na testy DAB+ z RTCN Warszawa/PKiN posiada do końca bieżącego miesiąca. Czy jest ryzyko, że nie zostanie przedłużone?

Bartosz Czach

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: Bartosz Czach »

Tak na logikę to powinien być wniosek o przedlużenie o miesiąc, ponieważ od czerwca Polskie Radio wystartuje ze swoim MUXem w miastach Euro 2012. Chyba, że Emitel będzie chciał zrobić miesięczną konserwację...

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

Nie wiem czy to wina mojego odbiornika, ale od tygodnia na Radiu Zet "wisi" ten sam tytuł piosenki - "GO WEST - PET SHOP BOYS"...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dynamiczne dosyłanie PAD na razie nie działa. Wyświetlane są ostatnie załadowane teksty i obrazki. Tak więc faktycznie napisy mogą być trochę "od czapy".
Na razie czekamy na decyzję co dalej z DAB+ w Polsce.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Panie Jarku - trzymamy kciuki za DAB-a :-) Z pewną obawą włączyłem radio 2 maja - całe szczęście ciągle gracie...

Nie mnie oceniać strategie PR, ale na ich miejscu dałbym sobie spokój z nadajnikami małej mocy Dwójki i Czwórki i zrobił śmiały krok zastępując je multipleksem DAB+. Koszty funkcjonowania mogłyby być podobne, a słuchacze mieliby do dyspozycji wszystkie programy PR i to w świetnej jakości. Gdyby założyć 4-6 programów to można by zastosować parametry profesjonalnego dosyłu, taki jak ma PR do naziemnych w HE-AAC. Nie byłoby mowy o metalicznym dźwięku czy innych niedogodnościach kompresji. Dźwięk byłby taki jakie mają nadajniki FM na wejściu. Eh, można pomarzyć...

jano

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jano »

U mnie właśnie dzieje się ciekawa rzecz - najpierw zniknął mi dotychczasowy multipleks, po przeskanowaniu odbiornik znalazł mi 3 kanały, których nie umiał przetworzyć, a teraz mi wykryło multipleks bez kanałów polskiego radia... Ktoś coś kręci :geek:

//edit: już wróciło do dawnego stanu...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: antypyra »

Jaki jest teraz stan testów DAB+ Emitela w Warszawie? Czy są kontynuowane? Pytam, bo na razie nie jestem w stanie tam się wybrać.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

cały czas on air

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Potwornie dziś szatkuje - w zasadzie nie daje się słuchać (do PKiN ok. 600 m w linii prostej). Wczoraj też były problemy.

Zablokowany