Dab+ Bydgoszcz

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

BiTCity pisze: co do sprzętu to ja używam NotOnlyTV LV5T Delux
I taki szmelc kupiłeś zamiast normalnego odbiornika? Przecież to czułości nie ma.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Co masz na myśli pisząc normalny odbiornik ? Chyba nie chodzi ci o jakość dźwięku bo mam ten tuner podłączony pod głośniki 5.1 chociaż wiadomo, że tak nie nadają w DAB+.
A radyjko tylko pod DAB+ nie ma sensu a wieże takie są jeszcze bardzo drogie, a też nie ma sensu inwestować skoro w swojej obecnej mam złączę MP3 Link i mogę sobie zrobić z niej Radio Internetowe połączenie wieży i komórki czy nawet cyfrowe DAB+ podłączając kabelek pomiędzy złączę MP3 Link a słuchawkowe w komputerze.
Co do czułości to mogę się przyczepić tylko do DVB-T bo tutaj nawet pomimo optycznej widoczności nadajnika MUX-3 ten tuner bez anteny wystawionej na zewnątrz nie daje rady. FM odbiera w miarę czysto w promieniu 45 km od nadajnika przy mocy nadajnika 1kW na tej zwykłej antence dołączonej do zestawu.
A co czułości DAB+ SNR aktualnie na poziomie 22-25 dB przy tej mocy 10 kW i odległości do Trzeciewca u mnie 19 km i też na tej pseudo antence.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

Co masz na myśli pisząc normalny odbiornik
Niezależny od komputera, we własnej obudowie i z porządną antenką teleskopową.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

antypyra pisze:edit/
Do tego tunera jak najbardziej idzie podłączyć każdą antenę ale to nie sensu skoro i tak nic więcej na niej nie odbiorę pisałem to Tobie w poście o Poznaniu. Sam pisałeś, by coś odebrać z daleka trzeba zaopatrzyć w zewnętrzną antenę, a teleskopowa to raczej na zewnętrzną się nie nadaje ze względu na ptactwo wszechogarniające miasto. Nad lepszą anteną do DAB+ pomyślę jak zaczną wyłączać analogowe radio a to potrwa a teraz 2 teleskopowe wystarczają mi do odbioru z 80% Polskich RTCN-ów niektóre moje filmiki z odbioru radia jak i TV pod linkiem https://www.youtube.com/user/plusgsm2008
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2015, o 15:17 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie cytuj posta pod postem

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Też kupiłem sobie taki sprzęt głownie po to by doświadczyć i usłyszeć w rzeczywistości jak gra radio DAB.
Antenka dołączona do zestawu to niestety lipa bo jak się odkręci dipolek od podstawy to w odbiorze nic się nie zmienia a więc za antenę robi tylko jej podstawka - kawałek blaszki.
W mieszkaniu na I piętrze z oknami na północ i zachód ( a więc przeciwnie do kierunku Toruń i Bydgoszcz) tuner odbiera tylko UKF z Trzeciewca i w dodatku w lekko zaszumionym stereo (Podobnie odbiera boombox Panasonica RX-DS18).
Zdziwiłem się bardzo bo udało mi się też złapać MUX-3 z Trzeciewca w pokoju z oknem skierowanym na zachód. Poziom sygnału 2 kreski na 5. Grało w miarę ale minimalny ruch anteną powodował brak sygnału. Innych MUXów nie szukałem jeszcze.
Radia DAB brak.
Podłączyłem sticka do mojej instalacji dachowej która składa się z 2 anten TV i 3 elementowej yagi UKF która skierowana jest na Osielsko i ustawiona w polaryzacji pionowej. Całość połączona jest zwrotnicą i zakończona wzmacniaczem budynkowym. Pasmo DAB odbiera antena UKF.
Efekt: DVB-T wszystkie MUX z Trzeciewca i Kisielic, poziom sygnału maksymalny. Radio FM, nieźle nawet słabe stacje, ale czułość tunera FM jest zauważalnie gorsza niż tunera od wieży segmentowej (Nie jest źle, nie oczekiwałem że będzie lepiej). Także jakość dźwięku UKF jest gorsza niż z tunera wieży segmentowej. Niestety radia DAB brak.
Co prawda podczas automatycznego szukania DAB tuner zatrzymuje się na dłużej na częstotliwości 220,3520 MHz to jednak po chwili przechodzi dalej nie wyszukując nic. To mnie zdziwiło, bo spodziewałem się że z tej instalacji DAB będzie jak nie z Trzeciewca to z Torunia. W końcu Radio Gra na 88,8 FM ma u mnie około 45dB i jest to prawie czyste stereo a moc znacznie mniejsza niż toruńskiego DAB.
Podłączyłem więc sticka do anteny yagi UKF 5 elementowej ustawionej na dachu w polaryzacji poziomej i skierowanej na Toruń: DVB-T z Trzeciewca odbiera (Kisielic nie sprawdzałem) wszystkie MUX, poziom sygnału maksymalny, UKF'u nie sprawdzałem. Radio DAB+ odbiera bez żadnych zakłóceń cały czas. Prawdopodobnie to sygnał z Torunia.

Odsłuchy prowadziłem przy podłączonym sticku do laptopa HP8560P podłaczonego do wieży Radmor5500B i kolumnach Radmor LS40. Porównując jakość dzwięku stacji dostępnych na UKF stwierdzam iż jakość nie jest najgorsza. Wcześniej odsłuchy nagranych plików nie dawały takiego wrażenia. Brzmiało to znacznie gorzej.
DAB gra znacznie ciszej, ale to nie kłopot, bo głośność każdy reguluje sobie sam w odbiorniku. Ma też minimalnie obcięte wysokie tony w stosunku do UKF. Generalnie da się słuchać stacji flagowych typu PiK Trójka, Jedynka.
Najgorzej brzmi radio Rytm. Da się słuchać ale brak wysokich tonów jednak przeszkadza. Tej stacji należałoby poprawić jakość conajmniej do jakości PiK'a czy Trójki.
Jakość stacji mówionych także nie męczy. PR Dzieciom też nie jest najgorzej.

Podsumowując jakość stacji tych na UKF i tych w DAB jest porównywalna. DAB minimalnie gorzej. Szkoda że nie lepiej...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

Z uporem stosujecie tak słaby i mało czuły odbiornik. Nic dziwnego, że trzeba dokonywać piruetów z antenami, by coś odebrać.
Jaką masz odległość do tego Torunia?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

LV5DLX występuje w dwóch wersjach. Nowszy ma znacznie czulszą głowicę.
Załączone oprogramowanie słabo nadaje się do oceny jakości radia.
Na dalszą dyskusję na temat czy jest to "słaby" czy "mocny" odbiornik zapraszam do właściwego wątku.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Żadnych piruetów z antenami nie wykonuję. Anteny sobie stoją od 7 lat na dachu i dobrze się mają :-).
Do Torunia mam 50 km i wg. mapek moje miasto jest poza zasięgiem DAB+ zarówno z Torunia jak i z Trzeciewca (29km do masztu).
Odbiorem z teleskopu nie jestem zainteresowany.
Zakup tego sticka spowodowany był potrzebą sprawdzenia jakości dźwięku oraz możliwości odbioru za pomocą anten zewnętrznych. Priorytetem była możliwość podłączenia anteny zewnętrznej i cena. Do testów wystarcza mi w 100%.
Prawdziwe okazało się bardzo silne wycięcie sygnału DAB z Trzeciewca w kierunku północnym ( w tym na Świecie) Tu praktycznie nie ma nic z Trzeciewca pomimo że idzie z masztu 10kW. Analogowy TVN trochę szedł na północ pomimo że też był wycięty.
Poczekamy na dookólny sygnał z Solca (40km). Wtedy powinno być dobrze.
Tymczasem mała moc z Torunia dookólnie daje radę.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

Robert kilka watkow wyżej napisalem ci jaki jest system anten w trzeciewcu. Cztery anteny typu yagi w pionie sfazowane.Dodam ci źe nawet te 10 kw z solca tu nie doleci na wystarczajacym poziomie.Wystarczy zobaczyc zasieg od trzeciewca ten obecny, a stosuje się silne wiązki z anten yagi.Wedlug dvb-finder do trzeciewca ze świecia jest zaledwie 23 km.Pozdrawiam. :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Tu nie chodzi o to czy jest 23 czy 29km bo to zależy gdzie się mieszka :-). Z większości dachów widać maszt albo w całości albo w połowie.
Gdzieś tu na forum czytałem że zasięg z Solca skończy się mniej więcej na Grudziądzu. A jak się porówna dzisiejszy kierunkowy zasięg Trzeciewca to dobry sygnał sięga znacznie za Solec Kujawski. Nie widzę więc powodu dla którego w drugą stronę miałoby nie dolecieć.
http://www.radiopik.pl/2,29761,koniec-t ... 015-poszer
Wg. tych mapek zasięg nadajnika Toruńskiego nie obejmuje Chełmży a ja odbieram go 30 km dalej na antenie zewnętrznej od UKF ustawionej w innej polaryzacji niż odbywa się nadawanie ( być może mapki są dla odbioru na teleskopie?).
Inną sprawą jest wysokość zawieszenia anten na maszcie. W Solcu będą wyżej niż dziś w Trzeciewcu a to ma bardzo duże znaczenie dla zasięgu.
Faktem jest że te zasięgi szału nie robią i bez anteny zewnętrznej to można zapomnieć o dobrym odbiorze. W porównaniu z UKF to wygląda słabo. Nawet 10kW UKF ma znacznie większy zasięg niż DAB. Weźmy takie Kisielice... Od Gdańska po Bydgoszcz słychać.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

Sorry ;) Robert ale jeżeli ma być tak ze do odbioru dab+ mam stosować antenę zewnętrzną to ja serdecznie dziekuje.Analog mam wszędzie ,wiec póki nie będzie zasięgu podobnego do analogu to ja dziękuję za taki odbiór. Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robertus »

W najnowszym wykazie pozwoleń radiowych UKE jest już wyszczególnione pozwolenie dla emisji DAB+ z obiektu Solec Kujawski.
Parametry emisji są następujące: blok 11C, wysokość zawieszenia anteny 315 m n.p.t., polaryzacja V, konfiguracja paneli antenowych - 8 pięter x 4 strony, charakterystyka promieniowania dookólna, zastępcza moc promieniowania ERP 40dBW (10kW).

źródło:
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12288

Zatem w najbliższym czasie należy spodziewać się uruchomienia tej emisji.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

1 stycznia 2016 r. to data startu z Solca Kujawskiego ale jak to było z Trzeciewca to pewnie w Sylwestra tego roku ruszy.
Moc "poraża" 10 kW w cyfrze to zasięg z 40 km max. w DVB-T mam do Wągrowca 52 km i bez 16-elementowej anteny o odbiorze ciągłym nie ma szans. Czyli jak ktoś będzie chciał sobie z dala odebrać to bez anteny zewnętrznej ani rusz. Teraz jak jest jeszcze analog to nie ma problemu ale kto wie kiedy go wyłączą - oby jak najpóźniej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

52 km. Może nie musi być aż tak złożona antena. Na poziomie ulicy odbierałem w takiej odległości, a może nawet nieco większej DAB+ z Białegostoku radiem z teleskopem w miejscowości Bielsk Podlaski. Oczywiście nie było zamknięcia szafy w odbiorniku. Odległość porównywalna do podanej. Chyba, że są przeszkody po drodze lub duże zakłócenia w miejscu odbioru.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

To takie porównanie bo odległości z Bydgoszczy do RTCN np. do Iławy to 96 km, Konin 81 km, Sierpc 110 km,Piła 119 km,Koszalin 132 km czy Gdańsk 150 km i radio FM nawet na kabelku w komórce czy lepszej teleskopowej antenie w "wieży" odbiera raz lepiej raz gorzej ale sygnał jest cały czas i da się posłuchać a pewnie na DAB+ bez doświetleń w połowie tych odległości nikt radia nie usłyszy a tym bardziej kto będzie chciał posłuchać regionalnego ze swojego regionu nie będzie miał tej możliwości a będzie mógł tylko z sąsiedniego województwa. Oczywiście jak ruszy Solec Kujawski to wtedy będzie można ocenić jaką część mojego województwa pokryję swoim zasięgiem DAB+.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Przepraszam z góry za post pod postem. ale takie są fakty
Od 2 do 22 listopada cisza w eterze na falach długich z Solca Kujawskiego. Będzie trwała instalacja systemu antenowego do emisji DAB+. Więcej info
https://www.polskieradio.pl/7/473/Artyk ... ch-dlugich

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

Anteny na maszcie w Kabacie koło Solca Kujawskiego już wiszą od kilku dni, więc jeszcze mam kilka spostrzeżeń dotyczących odbioru DAB+ w ramach kończącej się emisji z Trzeciewca. Otóż pomimo silnie kierunkowej charakterystyki tworzonej przez cztery anteny umieszczone na maszcie, odbiór w mieście nie jest doskonały. Testowałem dwie lokalizacje: na osiedlu Wyżyny oraz na Bielawach. Różnica poziomu terenu to około 30 m. W obu przypadkach to silna zabudowa budynkami średniej wysokości. Na blokowisku na Wyżynach odbiór poprawny na odbiorniku przenośnym jest jedynie przy oknie, niezależnie od strony świata. Testy wykonywałem przy pomocy dwóch bliźniaczych układowo odbiorników marki Grundig: Cosmopolit 7 WEB z anteną teleskopową oraz Sonoclock 890 WEB z anteną z kawałka przewodu. Na Bielawch (ul. Chodkiewicza), blisko centrum miasta, z odbiorem jest podobnie, z tym że testy uzupełniłem o odbiornik wieżowy Yamaha TD-500 z dipolem półfalowym, ale zastosowanym wewnątrz. Poważne zaniki sygnału często uniemożliwiają odbiór.
Trzeciewiec jest oddalony od Bydgoszczy o około 20 km w linii prostej. Solec jest znacznie bliżej, ale będzie promieniował z zupełnie inną charakterystyką (jak widać po antenach, najprawdopodobniej z dookólną), co może dać podobny efekt. Poprawy spodziewam się na Wyżynach, ale obawiam się, że strefa śródmiejska jednak wymagać będzie doświetlenia. Czekam na włączenie Solca. Na razie trwają prace instalacyjne i konserwacyjne masztu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Emisja z Solca została uruchomiona.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

Panie Jarosławie, to chyba żart... wcześniej miałem poziom sygnału 80-90%, a teraz poziom prawie żaden, tylko chwilami mogę słuchać. Mieszkam na Bydgoskim Okolu (zachodnia część miasta). Do Trzeciewca ok. 19km, do nadajnika w Solcu ok. 22km. Kiedyś odbierałem nawet z nadajnika w Toruniu (kiedy nie było jeszcze nadawania z Trzeciewca) i mogłem słuchać bez problemu.
Nie wiem, czy jest jakaś awaria, w każdym razie całe popołudnie nie mogę odbierać radia cyfrowego, latanie z anteną po mieszkaniu nic nie daje (dipol samoróbka, symetryzator na kanały 5-12) :evil: :evil: :evil:

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

Od 13 listopada działa Solec Kujawski. W Świeciu sygnał na radiu Dual na zwinietej antenie bez problemów.odległość 40 km.W gęstej zabudowie.Odbiór bezproblemowy. :D

Zablokowany