Dab+ Bydgoszcz

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Bartosz Czach
Posty: 44
Rejestracja: 13 października 2014, o 10:33
Odbiornik: Ferguson Ariva 250 Combo
Signal HD-507
CPT T-HD1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bartosz Czach »

W Informacjach Dnia PR24 ogłoszono, że od dziś działa Solec Kujawski.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

Na stronie PR jest komunikat, że w zasięgu Solca znalazły się Świecie i Włocławek:
http://www.polskieradio.pl/13/3275/Arty ... zasieg-DAB

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

Nawiązując do cytatu ,to dodam iż dziś samochodem jadąc do pracy ze Świecia do Grudziądza śledziłem zasięg sygnału z Solca Kujawskiego. Sygnał w terenie otwartym za Świeciem jest bez problemu odbierany do Górnej Grupy, przy zjeździe zaczyna szatkować sygnał, na samym dole na rondzie w dolnej grupie sygnał stabilny następnie do samego Grudziądza sygnał dość silny. Dopiero wjazd do samego miasta powoduje lekkie szatkowanie sygnału. W budynkach na antenie teleskopowej sygnał jest nieosiągalny ,ale w otwartym /nie budynku/możliwy. W niedługim czasie sprawdzę zasięg w kierunku na Kwidzyn ,i Kisielice, jadąc oczywiście z Grudziądza. Test przeprowadziłem na odbiorniku Dual. :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

To Dual leżał na fotelu i sobie z teleskopowej antenki grał ?
Bo jeśli tak to wynik jest znakomity.
A w Nowych Marzach przy węźle A1 też dobrze grało ? Tam jest niezły dołek i lasy wokół.
Przy zjeździe z Górnej Grupy do Dolnej Grupy nawet analogowy Trzeciewiec "szatkuje" i trzeszczy więc nie ma się co dziwić że DAB+ też. To norma w tym miejscu.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

Dzisiaj pojawiła się mapa zasięgu Solca:
http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg

W komunikacie http://www.polskieradio.pl/13/3275/Arty ... zasieg-DAB jest, że Włocławek jest w zasięgu, według tej http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest na skraju zasięgu, a według tej http://polskieradio.pl/App_Themes/_DabP ... asiegu.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest poza zasięgiem.
Zdążył ktoś sprawdzić jak to jest w praktyce na przenośnym odbiorniku z anteną teleskopową w rzeczonym Włocławku ?

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

Te mapki są stare.To zasięg z Trzeciewca i Torunia.Robert Tak nawet w dolinie przy A1 na wjeździe jest zasięg.Dual oczywiście na siedzeniu.Jednakże za kilkanaście miesięcy napewno będą doświetlenia ,bo sygnał ma być o podobnym zasięgu jak FM lub nawet lepszy. A nasz region ma być zrobiony do końca 2018r.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: naziemna-ntrc »

SP2SV666 pisze:Te mapki są stare.To zasięg z Trzeciewca i Torunia.
To ciekawe czemu źródło sygnału na tych mapkach pokrywa się z położeniem Solca Kujawskiego? Chyba ktoś tu ma braki w topografii. ;)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

SP2SV666 pisze:Te mapki są stare.
Dziwna sprawa - wczoraj obie były nowe, a dziś znów obie są stare - nie wiem czemu je tak wymieniają między jedną a drugą.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: naziemna-ntrc »

Co nie zmienia faktu, że gdy pisałeś poprzedniego posta mapki były nowe. A teraz są stare, bo być może nowe poszły do poprawy. :)

Moją uwagę do @SP2SV666 oczywiście wycofuję. :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

naziemna-ntrc pisze:Co nie zmienia faktu, że gdy pisałeś poprzedniego posta mapki były nowe. A teraz są stare, bo być może nowe poszły do poprawy. :)

Moją uwagę do @SP2SV666 oczywiście wycofuję. :)
Nieźle się zdziwiłem.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

Przeczytałem wiadomość od słuchacza (na innym forum), że na ten moment (czwartek godzina 04:30 rano) nie uruchomiono jeszcze Radia Gwiazdka w muxie z Solca - bardzo to dziwne (w Warszawie jest nadawane od wtorku).

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

ziutek4444 pisze:Przeczytałem wiadomość od słuchacza (na innym forum), że na ten moment (czwartek godzina 04:30 rano) nie uruchomiono jeszcze Radia Gwiazdka w muxie z Solca - bardzo to dziwne (w Warszawie jest nadawane od wtorku).
Potwierdzam - kanału nie ma w kujawsko-pomorskim multipleksie. W tym Kraju wiele jest dziwnych rzeczy... Nie przesadzajmy - opóźnienie oficjalnie jest dopiero dwudniowe. Można przecież uruchomić kanał np. na Gwiazdkę. To i tak nic w porównaniu z brakiem Radia Białystok w... Białymstoku.
Na marginesie: O ile brak Gwiazdki w Solcu można tłumaczyć sprawami technicznymi lub proceduralnymi, to sprawa Białegostoku jest dla mnie dziwna. Biorąc pod uwagę zakres usług spółek typu Emitel oraz zaawansowanie technologiczne w XXI wieku, to brak dosyłu sygnału do miejsca, w którym składa się multipleks jest trudno wytłumaczalny. Być może ktoś z kimś nie może się dogadać. Nie rozumiem sytuacji.

luraw
Posty: 1
Rejestracja: 10 grudnia 2015, o 15:25
Odbiornik: Radio firmy Sangean
Instalacja antenowa: Bez dodatkowej instalacji antenowej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: luraw »

A ja odbieram Radio Gwiazdka w Bydgoszczy. Nie słucham bo nie ma co. Ale mam taką możliwość. Może o godz. 4:30 jest przerwa ?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Pytanie techniczne czy wasze odbiorniki stacjonarne od razu wykrywają nowe stacje w multiplexie czy trzeba zrobić ponowny skan tak jak w moim wypadku na tunerze USB DAB+ ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Trzeba zrobić skan.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

Tak. Na tunerze Onkyo 4030, by odebrać Gwiazdkę, musiałem zrobić scan z uprzednim resetem do ustawień fabrycznych. Nie wiem, dlaczego tak jest z Gwiazdką, skoro w październiku zrobiłem sam scan i tuner dopisał do listy stacji efemeryczne Radio Chopin.
Na przenośnym Sangeanie wystarczyło włączyć scan automatyczny, by Gwiazdka została dopisana do listy bez kasowania jakichkolwiek dotychczasowych ustawień.
Oczywiście, pewnie nie ma czego słuchać. I kto to będzie słuchał?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Dziękuję za info. Bo w DVB-T odbiorniki czy to STB czy telewizor z DVB-T raczej same znajdują nowy program co najwyżej zepsują kolejność kanałów (STB) lub wstawią go na ostatnie miejsce (TV) przynajmniej tak jest u mnie.

Co do pytania kto będzie słuchał to można posłuchać oczywiście tylko np. repertuar powinien być dostosowany do słuchacza z Polski a nie, że po 18 zagrano Cichą Noc (oiche chiúin) po Irlandzku w wykonaniu Enyi chyba tak to się odmienia. Jak będą grać więcej po Polsku to kto wie czy nie włączę właśnie Radio Gwiazdka podczas Wigilijnego Wieczoru chociaż konkrecja jest spora na FM-ie w tym czasie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: antypyra »

BiTCity pisze:co najwyżej zepsują kolejność kanałów (STB) lub wstawią go na ostatnie miejsce (TV) przynajmniej tak jest u mnie.
Trzeba wyłączyć LCN w menu tunera czy telewizora.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

luraw pisze:A ja odbieram Radio Gwiazdka w Bydgoszczy. Nie słucham bo nie ma co. Ale mam taką możliwość. Może o godz. 4:30 jest przerwa ?
Do wczoraj Gwiazdki z Solca nie było. Skanowałem, jak zwykle, wszystkie odbiorniki. Dzisiaj już mam. Przepływność 112 kb/s.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: ziutek4444 »

ziutek4444 pisze:Dzisiaj pojawiła się mapa zasięgu Solca:
http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg

W komunikacie http://www.polskieradio.pl/13/3275/Arty ... zasieg-DAB jest, że Włocławek jest w zasięgu, według tej http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest na skraju zasięgu, a według tej http://polskieradio.pl/App_Themes/_DabP ... asiegu.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest poza zasięgiem.
Zdążył ktoś sprawdzić jak to jest w praktyce na przenośnym odbiorniku z anteną teleskopową w rzeczonym Włocławku ?
Już spowrotem wprowadzono nowe mapy. We Włocławku da się odebrać na przenośnym odbiorniku wewnątrz budynku (choćby na parapecie) czy potrzebna antena zewnętrzna ?

Zablokowany