Dab+ i Dvb-T1/2 na jednym kanale.

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
some83
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Post autor: some83 » 21 września 2019, o 14:27

Wiem, że jest możliwe nadawanie Dvb-H i DvbT1/2 na jednym kanale.

Pewnie nawet jeśli nie jest, to można by zrobić by było.
Otóż, po tym jak dowiedziałem się, że DAB+ i DVB-T1/2 nadają między innymi w tym samym paśmie częstotliwości.
Oraz słyszałem, że jest standard nadawania DVB-T2 Lite.

To mnie to zastanowiło.

Ja najbardziej od radia cyfrowego oczekiwałbym nadawnia w formacie z synchronizowanymi napisami, tak jak na YouTube można spotkać Lyrics/Letra czy inne piosenki z Tekstem.
No, niektóre Teledyski są przebarwne bardziej video niż tekst.
Ponad to widziałem bardzo ładne wydenie piosenki z tekstem, z oryginalnym tekstem, i przetłumaczonym, dodatkowo segmenty tekstu o tym samym znaczeniowym są oznaczone w 1 i 2gmi języku tym samym kolorem.

Ja nie oczekuje de facto napisów formacie wideo.
Bardziej coś jak napisy DVB, lub chociaż jak napisy z teletekstu.
Takie napisy zajmują coś około 32kbps.

I tak jak sprawdzałem, zdaje się mux publiczny radiowy miał tam tam z 1Mpbs albo i więcej.
Więc pojemności by starczało, szczególnie, że można by dać mniej stacji radiowych/Mux no i więcej Muxów.

Chciałbym, żeby to działało w taki sposób, że jak ktoś ma odbiornik radiowy, to normalnie słucha radia.
A ktoś ma bardziej odbiornik TV w sensie z lepszym ekranem i dekoderem niż te radiowe to może sobie włączyć napisy,
No i główna różnica między radiem a Tv, to to, że Radio odbiera się na bardzo słabej antenie, nawet wewnątrz pomieszczeń i to na parterze wysokiego budynku oraz w ruchu, i jest to sygnał, który ma dużo mniejszy bitrate niż Tv.

Jeśli tylko protokół transportowy - binarny, kodowanie 0 i 1 jest takie same, możnaby dać zarówno Dvb-T1/2 i DAB+ na jednym kanale, a tabelki ułożyć tak, by się nie kłóciły.
Oczywiście najlepiej byłoby gdyby odbioniki naziemnej cyfrowej także potrafiły zdekodować audio z DAB+, no ale cóż.

Byłbym też zainteresowany, jak się zachowa zwykły odbiornik Dvb-T1/2 lub nawet DvbS1/2.
Jak wykryje stacje radiową w formacie DVB, ale z napisami, bez ścieżki video.
Jestem Ciekaw, czy aby taki odbiornik mógłby wyświetlić napisy, mimo nie istniejącej ścieżki video, czy też konieczneby było:
aby była dodana nawet taka czarna/lub biała ścieżka video o niskiej roździelczości i możliwie najniższym bitrate'cie.
Przy 10-30 stacjach radiowych wraz z 10-30ścieżek z napisami, jedna "pusta" ścieżka video nie zabrała by tak dużo miejsca.
[Choć mimo wszystko szaczuję, że z 2-4 stacji radiowych, 8-16 ścieżek napisowych.]

Ja bym chciał móc w tych napisach wczytać się w oryginalny tekst piosenek francuskich, włoskich, hiszpańskich i innych.
(Angielskim jestem nasycony 8-) )
Oraz by imigranci w Polsce, szczególnie Ci z krajów słowiańskich mogli zaczytywać się w tekstach piosenek polskich.
Ja bym się też z chęcią wczytał w tekst piosenek słowackich, słoweńskich, rosyjskich.

Odpowiedz