Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: poxipol »

W zależności od wykonań symetryzatory mają tłumienie 1,2-1,5 dB
Najważniejszy jest WFS i przede wszystkim sprawność symetrii,im szersze pasmo pracy to spada.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Robert03 »

altla pisze:Mi odbiera na siatce, mux8 nadawany w polaryzacji pionowej, na mux1,2,3 tv pokazuje jakość sygnału 100%, siła 90% a mux8 po 70% i 70%. Antena ma symetryzator na kanały 21-69 i potem prosto do tv(bez wzmacniacza). Stoi na podłodze, przy barierce, oparta o ścianę na balkonie na wysokości pierwszego piętra, do nadajnika który nadaje z mocą 2kW jest 22km, teren jest płaski, tylko lasy i wioski.
Kiedyś ta siatka miała wzmacniacz, wywaliłem i wstawiłem ten symetryzator jak uruchomili ntc, że odbiera mux 8 dowiedziałem się dzięki temu że usunęli polsat sport news i szukałem jeszcze raz kanałów.
No i pewnie że odbiera. Dobre warunki odbioru to odbiera. Gdyby ją powiesić wyżej, dalej od ściany albo na dachu byłoby pewnie dla UHF 100/100 a dla VHF 90/90 lub też 100/100 :-).

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: exmartino »

Mam antene siatkową to w Rudzie Śląskiej śmiga MUX 8 aż miło a w Gliwicach na antenie siatkowej ani śladu, generalnie mogę z czystym sumieniem polecic antene Logarytmiczną LOG 2-69 (koszt taki sam jak siatki ok. 40 zł.) gdzie MUX 8 odbiera bez zarzutu pod warunkiem dobrego ustawienia anteny. Na stacjach UHF siła sygnału 100%/100% natomiast VHF i MUX 8 to ok. 70%. Rezulat VHF jest lepszy gdy ustawimy antene prosto na nadajnik, w moim przypadku RTCN Katowice Kosztowy :)

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: rradek21 »

Wg. mnie antena siatkowa to najlepsza antena jaka powstała.
Odbieram mux 8 bez problemów. U mnie co niektórzy po kupowali jakieś dziwne anteny kierunkowe, mają problemy z muxami, a co dopiero mux 8.
Zauważyłem że połowa z nich powróciła do dobrych starych anten siatkowych, które wszystko wyłapią.

Wszystko zależny oczywiście od terenu i odległości od nadajnika.
U mnie Nasielsk, na siatce odbieram wszystkie muxy, łącznie z testowym TVN z PKiNu, moc i jakość idealne.

Rys
Posty: 8
Rejestracja: 2 lutego 2017, o 17:37
Odbiornik: Samsung 55NU8042
Instalacja antenowa: Dach, antena szeroko pasmowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik. Woj. Warmińsko-Mazurskie

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Rys »

To jak u mnie wszystko odbieram z siatki, która ma 30 lat. Nie ma żadnych kłopotów z żadnym muxsem. Jestem od nadajnika w prostej lini około 30 km. W

acer
Posty: 18
Rejestracja: 10 maja 2012, o 19:32
Odbiornik: Panasonic TX-L32C3E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła-Rusinowo

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: acer »

Antena siatkowa odbiera MUX-8 w polaryzacji pionowej V .

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: jaszek »

Również uważam, że o ile może do telewizji analogowej anteny siatkowe nie zawsze sprawdzały się wzorowo, o tyle do DVB-T są znakomite. Ja na swojej antenie siatkowej, która została złożona z dwóch różnych anten mających ponad 20 lat, łapię MUX1, MUX-2, MUX-3, MUX-8 oraz kodowany MUX-4, który nadaje w polaryzacji "V" (korzystam z dekodera CP i mam odkodowane kanały MUX-4). Wszystko na jednej antenie, którą pochyliłem ponadto o ok. 45 stopni na bok w celu lepszego odbioru MUX-4. Moja odległość do Olsztyna (Pieczewo) i Kisielic (Iława) to ok 40 km, do Ostródy (MUX-4) ok 15 km. Sąsiedzi mają dużo nowsze i droższe anteny i po MUX-8 nie mają śladu, nie mówiąc już o MUX-4.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: zbychgej »

VHF poziom masz w Olsztynie temu ci odbiera MUX-8 na siatkówka, u mnie na siatkówce w VHF pionie z Łosice, MUX-8 sygnału prawie nie ma, musi być typowa antena VHF pionowa, inaczej nie odbierzesz...........a jak łapniesz nawet to będzie ciąć ten MUX-8 na siatkówce nadawany w polaryzacji pionowej, w polaryzacji poziomej zgodzę będzie ci odbierał na siatkówka i to dobrze. Zależy gdzie i jak z jakiego nadajnika jest nadawany poziomo, czy pionowo. Poziomo odbierzesz, pionowo już nie lub nie poprawnie.
A jak nawet na typowej pionowej antenie VHF odbierzesz to musisz wtyczkę od razu do tv dawać z niej, bo na zwrotnicy poginą wszystkie inne MUX i będziesz tylko sam MUX-8 oglądał nic więcej nie będzie tak jest u mnie obecnie, zwrotnica wszystkie sygnały poobniża i reszta co do tej pory nie cięła będzie cięła lub nie będzie wcale.
VHF tylko będzie.............i MUX-8 poprawnie jak nie wieje jeszcze wtedy, więcej nic. Z jeden MUX o najsilniejszym sygnale łapnie wtedy i będzie ciął jak u mnie MUX-3 Lublin reszty nie ma niestety, zginęła............

Maximus Magnus
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2015, o 13:37

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: Maximus Magnus »

Witam. Wydaje mi się, że chyba mogę potwierdzić tę teorię.
W swojej lokalizacji (Kutno) mam w linii prostej ok. 75 km. do odbioru MUX 1-3 z Rachocina (Sierpc) oraz ok. 38 km. do odbioru MUX 8 z Radziwia (Płock). Używam anteny kierunkowej combo (obie polaryzacje V i H) Olimpia ze wzmacniaczem 32 dB. Generalnie wszystko dobrze działa. Z kierunku Łódź (Komin EC dla MUX 1-3) oraz Zygry (MUX 8) niestety nie mam odbioru przez budynek, który mam przed swoim budynkiem.
W innej lokalizacji między Płockiem a Kutnem (Gostynin) próbowałem rozwiązania z anteną szerokopasmową, w której mam wzmacniacz 32 dB, ale efekt jest połowiczny tzn. oczywiście bardzo dobry odbiór MUX 1-3 z Rachocina oraz szatkujący odbiór MUX 8, choć odległości są adekwatnie mniejsze (Rachcin - 52 km. oraz Radziwie - 17 km.).
Wydaje mi się, że gdy zastosuję antenę typu combo np. Olimpia nawet z niedużym wzmacniaczem ok. 20 dB to odbiór dla wszystkich MUX 1-3 i 8 będzie stabilny. Przypuszczalnie problem leży właśnie w polaryzacji V lub H? Z kierunku Radziwie dla MUX 8 kanały są nadawane w polaryzacji pionowej.
Pozdrawiam.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: dvbtowiec »

Tu nie ma teorii, to są fakty.
Jeśli MUX8 jest nadawany w polaryzacji pionowej w danym rejonie, to najlepszy odbiór uzyska się z anteny VHF umieszczonej pionowo.
Wynalazek combo może się sprawdzić o ile część do VHF można obracać.

W szczególnych przypadkach, gdy odbiór jest silny, poradzi sobie antena siatkowa.

Najlepszym rozwiązaniem zawsze są niezależne anteny, spięte zwrotnicą pasywną, lub aktywną. Dobór zależny od efektów. Aktywne elementy należy dawać w ostateczności i najliej z regulowanym poziomem wzmocnienia, aby nie przesterować.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: some83 »

Ja mux8 odebrałem w dobrej lokalizacji na takich 4 listkach teleskopu radiowego z tego odbiornika tvp mobilnej polsatu, po godzinie 23:00.
Zdaje się 28km od nadajnika w otwartej bezkolizyjnej przestrzeni.
Generalnie im wyżej się jest tym lepiej i tym mniejsza antena starczy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: Anduraki »

Taaa, siatka z tym dipolem pionowym jest idealna. Ale i tak jestem wkurzony że UKE pcha w VHF stacje telewizyjne... bo wszyscy te 10 lat temu wałkowali: wywal siatkę i weź kierunkową yagę 19/21-69 i co teraz. Mux8 na VHF da się oglądać ale z bliska na takich antenach ale przy 50 km to już szatkuje obraz przy byle pierdnięciu. Dobrze że rzuciłem zabawę w instalatora, bo bym latał tylko z dipolami pod VHF po całym województwie i poprawiał ludziom.

Jednym słowem Ehh.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: dvbtowiec »

Ja jestem pozytywnie nastawiony do pasma VHF i nadawania w nim kanałów telewizyjnych. W sytuacji kiedy coraz więcej pasma UHF jest podgryzanego pod LTE, należy korzystać z każdej wolnej częstotliwości na nadawanie DVB-T i bardzo dobrze że pasmo VHF zostało uruchomione.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: sirdaniel »

Ja mux8 odbieram na siatce. Troszkę lepiej odbiera gdy przełożyłem te rurki aluminiowe na pozycję pionową. Ale oczywiście lekko pogorszył się odbiór pozostałych muxów bo są w polaryzacji poziomej. Pomimo wszystko nie jest to najlepsze i dobrze by było jakby ktoś podał jeszcze inny sposób na polepszenie odbioru mux8 pol pionowej na siatce, nawet z pogorszeniem muxów 123 bo mam je na maxa.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: VAHANARA »

sirdaniel pisze: 21 września 2019, o 10:39Troszkę lepiej odbiera gdy przełożyłem te rurki aluminiowe na pozycję pionową. Ale oczywiście lekko pogorszył się odbiór pozostałych muxów bo są w polaryzacji poziomej.
Jakie rurki? Domyślam się, że to jest siatka z dodatkowym dipolem albo matrycą na pol V. Jak te rurki są dołączone do siatki - zwykłymi kabelkami "na żywca" pod zaciski symetryzatora w puszce antenowej czy do jakiejś zwrotnicy w puszce antenowej?

Zdjąć rurki i:
1. Dodać zwrotnicę VHF/UHF i osobną antenę na VHF (mogłaby być pewnie też zrobiona z "rurek")
2. Dodać wzmacniacz, bo może poziomy są po prostu przy słabe. Jakie masz poziomy i jakości na wszystkich muxach?
3. Przekręcić antenę pod kątem 45° ;) To oczywiście żart, ale za komuny tak odbierano w okolicach Łodzi właśnie kanały z UHF-u i w pionie z III pasma... nie, to musiało być w latach 90-tych XX wieku...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: K63 »

Nowa propozycja od DIPOL-a, ASP-8 PM z dodatkowym dipolem do odbioru VHF w polaryzacji pionowej.
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0060.htm
Obrazek

banix2
Posty: 14
Rejestracja: 25 października 2011, o 22:29
Miejscowość: Zajączki Drugie
Odbiornik: Globo stb opticum
Instalacja antenowa: konstrukcja własna 3szt anten 2 maszty 17m
Nadajnik - obiekt nadawczy: różnie

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: banix2 »

https://www.facebook.com/photo?fbid=266 ... 3466373949

powyżej jest link do mojej siatki która bardzo dobrze sobie radzi firma dipol nie chciała jej wprowadzić do produkcji wiec na test kupiłem ,to co ktoś tam do góry wrzucił ale niestety to już miało całkiem gorsze parametry, dipol vhf więcej tłumi uhf niż w moim projekcie z dipolem otwartym trudność wymiany np wzmacniacza brak dostępu do puszki zasłania go dipol V lipa :?

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: eter »

A tak w ogóle to jaka jest przyczyna, że na pasmie VHF w większości obszarów - zdecydowano się na nadawanie sygnału w polaryzacji V?
Możliwe, że akurat ta polaryzacja powoduje iż sygnał MUX-8 jest taki "upierdliwy" w niektórych lokacjach i nawet silniejszy wiatr powoduje jego zakłócenia.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: poxipol »

Różnorodność polaryzacji to przede wszystkim interferencje,a wynika to z narzuconej koordynacji z uwzględnieniem sąsiadów jak i dodatkowej emisji DAB+ w tym paśmie.
Podobnie jest to stosowane w odbiorze SAT

Jeżeli spojrzymy na dawny wykaz emisji w paśmie VHF z uwzględnieniem nadajników doświetlających,to mamy jeszcze więcej emisji w pol.V.
Z naszych sąsiadów to wyraznie " Czechosłowacja ",a obecnie Słowacja prawie w całym paśmie UHF

W odbiorze naziemnym jedna jak i druga polaryzacja ma swoje plusy i minusy,a wszystko zależy od warunków propagacji w danym terenie,jak i lokalnych warunków odbioru.
Odbiór w pol.V,to bardziej rygorystyczne warunki zawieszania anten,gdzie np.wejście w rezonans z pionowym masztem powoduje spadek stosunku promieniowania głównego do wstecznego a wartość krytyczna to 12 dB

Osobiście w swoim miejscu odbioru w porównaniu z dawniejszą emisją w pol.H, to obecny odbiór w pol.V poprawił jakość odbioru co wynikało z tzw.wielodrogowości.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: bynio00 »

poxipol pisze: 14 listopada 2020, o 21:05 Podobnie jest to stosowane w odbiorze SAT
Tak, tylko tam to przewidziano od samego początku funkcjonowania transmisji z satelit. Wszystko zamknięto w malutkim konwerterze, klient się nawet nie zastanawia nad tym jaka polaryzacja czy pasmo jest używane. U nas wprowadzono "z doskoku" w paśmie wymagającym używania ogromnych anten, gdzie wcześniej nikt o tym nie wspominał, jak i zmiana polaryzacji nie przyniosła żadnych korzyści jeśli chodzi o stabilność odbioru. Do tego "anemiczne" moce i mamy piękny przepis na katastrofę mux8. Dlaczego nie zrobiono zabiegu z polaryzacją w paśmie UHF? Już ewentualne 2 małe anteny byłyby bardziej akceptowalne a możliwości minimalizacji wzajemnego wpływu podobne. A gdyby w systemie kratowym stosowano dla całego nadajnika albo H albo V to 1 antena by wystarczyła a i wzajemne zakłócenia zmniejszyły. Dlaczego zrobiono to w VHF a nie w UHF?

Zablokowany