MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Powinni i tak się cieszyć, że dostają darmowy sygnał do gniazdka.
Inni to mają przechlapane, bo albo nie ma gdzie wstawić żelastwa z braku w ogóle dojścia do "dobrego" miejsca odbioru, albo nie ma zgody w ogóle na zamontowanie, albo wiszą i dyndają kable sąsiadów po oknach....

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

Cieszyć? Dla budynków wielorodzinnych z pozwoleniem na budowę wydanym od 2013 obowiązkowa jest taka instalacja. Przynajmniej w teorii.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: MUX-8

Post autor: adiq »

Ramirez pisze: 17 września 2021, o 23:16 Taka mnie smutna refleksja ogarnęła jak zobaczyłem na nowo budowanym bloku instalacje antenową gdzie antena VHF była ustawiona w polaryzacji poziomej mimo ze nadajnik nadaje w polaryzacji pionowej. Co za dzbany to montują. A potem ludzie mówią że fachowcy to montowali i jest na pewno dobrze :lol: To jak ci biedni ludzie ten MUX8 mają odbierać?
Nie wszędzie nadają MUX-8 w poziomej polaryzacji. Pół Polski (nie)odbiera go w pionowej. Dlatego jest taki bałagan jeśli chodzi o odbiór i niektórzy łapią pełny sygnał na zwykłej siatce, inni potrzebują dodatkowego żelastwa i splitterów dla kilku kiepskich kanałów, inni montują to dodatkowe żelastwo odwrotnie, a nadawcy narzekają na kiepskie zasięgi.
Wdrożenie MUX-8 to wielka fuszerka Emitela i nie ma co jej usprawiedliwiać na siłę.

Ja np. bez problemu łapię MUX-8 po odwróceniu o 90 stopni zwykłej anteny pokojowo-zewnętrznej AN-200, ale tracę wtedy wszystkie normalne MUX'y, a nie chce mi się "rzeźbić" na maszcie dla tych paru niszowych kanałów. Emitel dał ciała i tyle.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

adiq, tylko tu mowa a antenie zbiorczej na budynku gdzie jest z 30 mieszkań a nie jakiejś chałupce gdzie babcia nie wie jak to podłączyć. Profesjonaliści od anten ... :lol: co nie wiedzą z jaką polaryzacją nadaje nadajnik np w tym przypadku ze Ślęży. Nie wiem co tak nienawidzicie tego MUX8. Działa normalnie i ma sygnał równie dobry jak MUX z UHF, jak nie lepszy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

adiq pisze: 18 września 2021, o 13:45 Ja np. bez problemu łapię MUX-8 po odwróceniu o 90 stopni zwykłej anteny pokojowo-zewnętrznej AN-200, ale tracę wtedy wszystkie normalne MUX'y, a nie chce mi się "rzeźbić" na maszcie dla tych paru niszowych kanałów. Emitel dał ciała i tyle.
Skoro odbierasz po odpowiednim ustawieniu anteny, to z czym dał ciała? Inne pasmo, inna polaryzacja, wymaga dobrania anteny ze zwrotnicą. Jeśli Ci się nie chce montować, to Twój problem.
Ja mam zamontowane, wielu rodzinom montowałem i są zadowoleni.
Macie gratisowe dodatkowe kanały i marudzicie z powodu jednej godziny pracy na długie lata odbioru dodatkowych kanałów.
Pasmo UHF nie jest z gumy, do tego ciągle podbierane pod internet. Dodatkowy MUX w VHF to skarb.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Już tak nie przesadzaj z tym, że dołożenie dodatkowego żelastwa to tylko kwestia chwili...
Po pierwsze nie wszyscy mają tak dobrze i mogą sobie swobodnie biegać z antenami po dachach (zwłaszcza jak są niedostępne i pionowe na wielu starych kamienicach).
Po drugie z tym "dobrym" sygnałem to też nie jest tak do końca dobrze, skoro anteny "combo" jednak mając dodatkowy dipol w odpowiedniej polaryzacji nie pozwalają na jakikolwiek odbiór, gdzie cała reszta idzie dobrze.
Po to kupowało się, zmieniało zwykłe anteny, żeby mieć jednak dostęp do tego muxa.
A tutaj nie....moce tego muxa są liche, polaryzacja wzięta z .....
Pewnie jeśliby jednak zdecydowano się na polaryzację poziomą, wówczas problem złego odbioru możliwe, że zmniejszyłby się.
Wielu w takich lokacjach z poziomą polaryzacją pewnie odbiera go bez żadnych modernizacji anten.
Prawda jest niestety taka, że to nadawanie w takiej polaryzacji i z taką mocą od samego początku było "chybione".
Inne kraje nie zdecydowały się na nadawanie w tym kiepskim paśmie TV mimo, że również musiały opuścić górę pasma UHF.
I to mające często o wiele gorsze tereny do pokrycia pod względem kształtu swoich granic.
Polska jest w świetnej sytuacji pod względem geografii, czyli kształtu naszego państwa a jednak nie do końca potrafi zapewnieć wszystkim stabilny odbiór.
Prawda jest taka, że o stabilnym odbiorze na całym obszarze Polski Muxu 8 - to raczej jak ktoś twierdzi, że taki jest, to plecie dyrdymały.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

eter pisze: 18 września 2021, o 21:39 Po drugie z tym "dobrym" sygnałem to też nie jest tak do końca dobrze, skoro anteny "combo" jednak mając dodatkowy dipol w odpowiedniej polaryzacji nie pozwalają na jakikolwiek odbiór, gdzie cała reszta idzie dobrze.
Nie zrozumiałeś niczego z poprzedniej dyskusji. Powtórzę zatem dipol sam w sobie nie ma żadnego zysku. Nabrałeś się na marketingowy bełkot że ta antena odbierze pasmo VHF w każdych warunkach.

Już Ci doradzałem zrobić eksperyment usunięcia wszystkich elementów tej anteny którą masz i zostawienia samego dipola z pasma UHF. Zobacz czy będziesz cokolwiek odbierał z pasma UHF.

Krytykując pasmo VHF dobrze by było jednak odnosić swoje tezy wzl. dobrej anteny, a nie zabawki na to pasmo.
eter pisze: 18 września 2021, o 21:39 Prawda jest taka, że o stabilnym odbiorze na całym obszarze Polski Muxu 8 - to raczej jak ktoś twierdzi, że taki jest, to plecie dyrdymały.
Zapraszam w góry, porozmawiamy o stabilnym odbiorze MUX1 i MUX2 które nie mają doświetleń. Gdzie czasem trzeba stosować dwie anteny na pasmu UHF, jedna skierowana na doświetlenie MUX3 a druga na pozostałe MUXy z UHF, bez gwarancji stabilnego odbioru tych ostatnich.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Akurat nie zgodzę się z tym, że sam goły dipol nie odbierze.
Testowałem samym gołym dipolem warunki odbioru w mieszkaniu i odebrał wszystkie muxy UHF.
Więc nie do końca jest prawdą, to o czym piszesz.
Czyli poziom sygnału na tym paśmie jest u mnie optymalny, czego nie można powiedzieć o sygnale na VHF - skoro antena jest umieszczone na dachu dużo wyżej niż mieszkanie.
Więc sam sygnał VHF jest wyraźnie bardziej wymagający do poprawnego odbioru, co tylko potwierdza to co napisałem, że jednak sygnał VHF ma niższy poziom w danym miejscu (przynajmniej u mnie) niż sygnał UHF.
Oczywiście masz rację, że problemy w danej lokacji można mieć z każdym sygnałem.
Jednak porównując przynajmniej u mnie, sytuacja jest taka, że VHF jest wyraźnie słabszy od UHF.
Stąd moje stwierdzenie, że lekkie "dmuchnięcie" do nadajników VHF pewnie znacznie poprawiłoby odbiór MUXA 8.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

Na antenie combo logarytmicznej mam z Ślęzy lepszy sygnał na MUX8 niż w paśmie UHF. Sygnał na niższej częstotliwości lepiej się rozchodzi od wyższych. Dlatego jest nadajnik 16 kW a nie 100 jak na UHF. Myślisz że mój odbiornik oszukuje?? Jest podany parametr SNR w dB a nie jakieś tam procenty.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@eter Ale nie pisałeś jak ten dipol na VHF masz umieszczony w swojej antenie wzgl. masztu. Idę o zakład że maszt masz pionowy.
Taka konfiguracja powoduje że maszt osłabia Ci sygnał VHF o co najmniej kilka dB, co także już Ci pisaliśmy.
Dipol musiałby mieć ekran, albo antena umieszczona na bocznym wysięgniku w odległości najlepiej 1m od masztu pionowego.

Masz źle wykonaną instalację i krytykujesz MUX8. Zrób to dobrze i się wypowiadaj.

Dla przykładu osobiście robiłem eksperyment gdy startował MUX 8 i umieściłem na kilka dni na bloku wieżowca z bardzo dobrą widocznością na Chorągwicę (widać maszt) antenę taką jak ta na zdjęciu do masztu tak jak to nieprawidłowo pokazano na tymże zdjęciu
Obrazek
Odbiór był, ale od czasu do czasu po ekranie latały piksele. Skąd się to brało? Otóż maszt powodował że co jakiś czas jakość sygnału na wskazaniach odbiornikach spadała nawet o 60% na sekundę, dwie. A maksymalnie było zawsze 86%.
Wskazania na mierniku dB to 25 do 28 przeciętnie, a czasami blisko 15dB, wtedy kiedy pokazywały się piksele.

Po ułożeniu tej samej anteny na bocznym prostopadłym do masztu wysięgniku 1m od masztu pionowego, odbiornik stabilnie pokazuje 100%, wskazania miernika to 32dB, odbiór stabilny.

Jak widać nawet dużo lepsza antena z widokiem na nadajnik nie radzi sobie bez ekranu z pionowym masztem, a co dopiero sam dipol.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: cherubin »

O jaki ekran anteny Ci chodzi? Przecież ta antena ma reflektor, co prawda jeden, ale ma. Kiedyś za analogu byly dwa reflektory.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: MUX-8

Post autor: adiq »

I właśnie dlatego MUX-8 w połowie Polski z odwróconą polaryzacją ma taki a nie inny zasięg.
Przy MUX-8 a to antena nieodpowiednia, a to zwrotnica zła, a to maszt zły, a to polaryzacja zła, a to reflektor zły, a tory były złe i koła też były złe.

Przy normalnych MUXach kupuję w sklepie pierwszą lepszą antenę, kładę ją gdziekolwiek i mam odbiór. Jeśli jest słaby to wystawiam za okno i łapię wszystko bez kombinowania.

Jestem ciekaw czy nadawcy, którzy weszli na ten MUX, zrobili to ze świadomością, że Emitel ich zrobi w balona z tą odwróconą polaryzacją. Niby zasięg na prawie cały kraj, a tu rzeczywistość trochę rozmija się z papierem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

cherubin pisze: 19 września 2021, o 12:51 O jaki ekran anteny Ci chodzi? Przecież ta antena ma reflektor, co prawda jeden, ale ma. Kiedyś za analogu byly dwa reflektory.
np. o taki który dużo lepiej sobie poradzi z pionowym masztem
Obrazek
adiq pisze: 19 września 2021, o 13:14 Przy MUX-8 a to antena nieodpowiednia, a to zwrotnica zła, a to maszt zły, a to polaryzacja zła, a to reflektor zły, a tory były złe i koła też były złe.
A ja bym powiedział, a to Polak maruder, wszystko źle :) Jak się nie chce wykonać zgodnie ze sztuka instalacji, to nie pozostaje nic innego jak narzekać na forach :) Fizyki się nie oszuka.
adiq pisze: 19 września 2021, o 13:14 Przy normalnych MUXach kupuję w sklepie pierwszą lepszą antenę, kładę ją gdziekolwiek i mam odbiór. Jeśli jest słaby to wystawiam za okno i łapię wszystko bez kombinowania.
Doprawdy? Ile takich instalacji wykonałeś że z takim przekonaniem się wypowiadasz?
Bo ja z praktyki wiem że tak kolorowo nie jest na paśmie UHF jak się wypowiadasz i w niektórych lokalizacjach trzeba się nieźle nagimnastykować i zastosować bardzo duże gabarytowo anteny.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Żeby to jeszcze każdy mógł sobie zainstalować 1 m wysięgnik, jak nie ma miejsca na zwykłą antenę przy maszcie.
Tak to może pisać ten, kto ma swobodny dostęp do masztu, dachu i może dobrać odpowiednie miejsce odbioru i instalacji.
Naprawdę, uważasz, że wszędzie i każdy może sobie instalować jakie chce i gdzie żelastwo i to jeszcze z 1 metrowym wysięgnikiem.
Nie - nie ma tak fajnie, jakby się to wydawało.
Ty wykonałeś takie instalacje a więc miałeś takie możliwości.
Powiedz to tym, którzy ledwo co mogli wcisnąć zwykłą combo a ty piszesz o 1 metrowym wysięgniku...dla pionowego dipola.
Dobre....
I tak, narzekamy bo był to od razu nietrafiony pomysł.
Powtórzę...dlaczego inne kraje odpuściły sobie to pasmo, a przecież musiały opuścić tak jak my górę UHF?
I okazało się o dziwo, że znalazło się miejsce na UHF na MUX5 i Polsat....więc, chyba jednak jak się chce to można.
Poza tym, ten MUX i tak jest traktowany nawet przez nadawców jak piąte koło u wozu, skoro na razie według tego co słychać, nie jest planowane przejście jego na DVB-T2...to przecież samo przez się oznacza, co to za niewypał.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Jest planowane, w drugim etapie przejście na Hevc.
Co od masztu 1m, to optymalna odległość, wystarczy nawet odrobinę wysięgnika w bok, pół metra. Już nie czaruj że pół metra wysięgnika w poziomie nie byłbyś w stanie na maszcie wykonać.
Wybrałeś kiepską antenę, źle ją zamontowałeś i na forach marudzisz na operatora MUX'a.
Skoro masz problem z miejscem, idealnym kompromisem u Ciebie byłaby antena logarytmiczna.
Narzekaczem jesteś i tyle :)

Co do innych krajów po co mam to porównywać? Jesteśmy w Polsce i bardzo dobrze że wykorzystaliśmy wolną częstotliwość. Dzięki temu mamy dodatkowe kanały w puli. Nie każdy musi je odbierać.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

W drugim etapie czyli kiedy?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Pan Jarosław będzie tu kompetentny do udzielenia odpowoedzi. Czytałem wypowiedź na tym forum, że po przejściu multipleksów z pasma UHF, będzie możliwość zajęcia się MUX8.
Priorytetem jest pasmo UHF.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Tyle, że chyba nie tylko ja "narzekam".
Ale nich ci będzie, że to tylko narzekacze mają kłopot z tym MUXEM.
Według mnie, jest duża grupa ludzi, którzy nawet nie wiedzą, że ten MUX nadaje - ponieważ akurat tutaj znana wszystkim metoda "przeskanuj pasmo" niestety nie zadziała.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: MUX-8

Post autor: adiq »

A kiedy już od kogoś usłyszą, że są jeszcze jakieś inne kanały niż te które odbiera to muszą sami poszukać informacji w Internetach o częstotliwości (to akurat nic nowego), później, kiedy po kręceniu anteną sygnału brak chociaż mapka sugeruje doskonały zasięg, doczytują o odwróconej polaryzacji i o konieczności zbudowania nowej instalacji antenowej specjalnie do odbioru tych paru kanałów.

Gdyby wszystkie MUXy były nadawane w taki sposób - problemu by nie było. Ale MUX-8 w obecnym stanie to jakaś dziwna anomalia DVB-T, która jest bardziej testowa niż testowe MUXy DVB-T2.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@adiq Nie odpisałeś mi na poprzedni post, na jakiej podstawie budujesz takie tezy, zatem kolejny raz nie zapytam.
Fajnie się buduje katastroficzne wizje, ale zmartwię Cię pasmo VHF było wykorzystywane w Polsce całe dziesięciolecia, nadawana w nim była TVP1. Wiele rodzin miało i ma anteny na pasmo VHF. Ba w wielu przypadkach te anteny pozwalają oglądać MUX8 nawet w pionowej polaryzacji, ponieważ sygnał jest wystarczająco silny.
Możecie na potrzeby budowania dramaturgii piętrzyć problemy, ale do znudzenia będę powtarzał takie same problemy w niektórych lokalizacjach są z muxami w pasmie UHF.
Dobrze by było mieć tą wiedzę zanim zacznie się pisać głupoty w sieci.

Zablokowany