MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja »

Maniek99 pisze:@lustracja
Ale wiesz że ta specyfikacja HEVC może się jeszcze zmienić? ;)
jakakolwiek nie będzie to na swojej wiwce nic w DVB-T2 nie obejrzysz. ;)
też to wiesz?

Bo mnie to akurat powiewa i tak musiałem kupić odbiornik bo żona chciała. skorzystałem z okazji i wymieniłem na HEVC.
Zawsze to sprzedam . ktoś sobie kupi do kablówki jak mi się znudzi.
albo podepnę wyśmianego PC z tunerem na USB. Kodek łatwo zmienić.

[...]

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Maniek99 »

@lustracja
Spoko, jak przyjdzie czas to wymienię na wiwkę z aktualną specyfikacją 8-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

Do Wiwki nie zmieści się cała specyfikacja napisana przez UKE. Chyba że powiększą obudowę i dołożą 2gi zasilacz. :mrgreen:

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Maniek99 »

@adac
Wyobraźnia Magdy nie zna granic, czołowi producenci też mogą nie dać rady ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

@lustracja
Ten telewizor LG co wybierzesz z DVB-T2 i HEVC, napisz jeszcze przed zakupem do LG, aby upewnić się na 100% czy posiada T2 i dekoduje kodek HEVC z NTC
http://www.lg.com/pl/wsparcie/kontakt-obsluga-klienta

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja »

dzięki.
za późno.

Te mogłem 10 dni testować. ten też.
Jak nie posiada tego co w specyfikacji to zawsze jest niezgodność towaru więc w czym problem.
w końcu wziąłem podobny do tego co oddałem.
I tak mało korzystam . to dla żony.

http://www.mediamarkt.pl/telewizor-lg-4 ... etail-more
lepszy dźwięk.

Właśnie testuję. Trochę mułowaty ale w porównaniu do Sony to Demon prędkości.
Wybór padnie na LG jak widze po testach. Jakość obrazu u LG trochę gorsza
ale.
LG jednak z Magic Pilotem i 3 głośnikami na razie wyznacza poziom.

jak konkurs się skończy to będę się zastanawiał co HEVC. :lol:
kol który prychał na moje odbiorniki chyba jest usatysfakcjonowany :lol:
jak by mnie to obchodziło ;)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: kupon »

Fajne szkiełko ;)
A chyba nie doczytałem ,że nie ma zwykłego DVB-T . Ale może przeoczyłem.
Pozdrawiam.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja »

dzięki. :D
ważne, że ma HEVC co prawda 2k :lol:

ty kol tak na poważnie z tym brakiem DVB-T? ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

To jest właśnie cały urok technologii; kupując odbiornik z HEVC może w nim nie być zabytków typu DVB-T/Mpeg2, Mpeg4. Nie opłaca się pakować starych chipów (end produkcji) i płacić 2 licencji za przestarzałą technologię.

BTW: Technologia 3D polaryzacyjna plus plastikowe okulary gratis. A przecież kol. pisał że 3D to trup.
Warto wykładać tyle kasy w trupa ? I na dodatek zepsuć sobie wzrok (też gratis).

Ps. Ale tego możemy dowiedzieć się od kol. testującego.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: pawelll »

Ten TV jest tak nowoczesny, że dekoduje chyba wszystko w dowolnym standardzie.
Tak przynajmniej interpretuję fakt, że na http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-42LB700V nie ma nawet słowa o tym, że on ma jakikolwiek tuner. Jedyne co na na to wskazuje,to zapis że jest wejście antenowe. Może te ultranowoczesne telewizory są tak nowoczesne, że odbierają wszystko bez tunera? Chyba muszę do szkoły znowu iść bo lekko nie ogarniam.

Bez wątpienia posiadanie tego TV jest właściwą odpowiedzią na wyzwania związane z MUX8.
Aby jeszcze lepiej przygotować się do tego polecam: http://www.hdtv.com.pl/forum/lg/109132- ... -lb-2.html

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: rotalplus »

Strona LG jest źle zrobiona, nie ma tam wszystkich informacji
Trzeba szukać po skepach internetowych i sprawdzać specyfikację

A poza tym się tak wszyscy tych TV uczepili, ale max. 1-2% społeczeństwa wymieni je na takie. A co z resztą?
Do tej pory mnóstwo ludzi posiada CRTowskie pudła mimo że koszt nowego TV to nie jest spory wydatek ( i to z dobrą funkcjonalnoscią)

Tu trzeba przede wszystkim patrzeć NA GRUPĘ DOCELOWĄ DVB-T, czyli tych którzy z tego korzystają. Bogacze to nie są

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja »

rotalplus pisze: Strona LG jest źle zrobiona, nie ma tam wszystkich informacji
Trzeba szukać po skepach internetowych i sprawdzać specyfikację
są lepsze np. UK.
http://www.lg.com/uk/tvs/lg-42LB700V
rotalplus pisze:1-2% społeczeństwa wymieni je na takie
a o jakim okresie czasu kol mówi?

@adac
rozczarował mnie kol swoim tonem :(
adac pisze:To jest właśnie cały urok technologii; kupując odbiornik z HEVC może w nim nie być zabytków typu DVB-T/Mpeg2, Mpeg4. Nie opłaca się pakować starych chipów (end produkcji) i płacić 2 licencji za przestarzałą technologię.
niedoinformowana opinia.
Większość chipów DVB-T2 odbiera DVB-T i dekoduje H264/Mpeg2.
Najwyraźniej teraz z DVB-T2 HEVC jest podobnie.
Zanim H264 stanie się przestarzały to trochę czasu minie bo jak już pisałem większość krajów wybierała ten sposób kodowania przy emisji DVB-T2. Rosja, UK Azja i Afryka.
Niemcy teraz dopiero myślą o HEVC. Więc producenci szybko nie zrezygnują z zgodności w dół w ramach cyfrówki.


adac pisze: Warto wykładać tyle kasy w trupa ?
wątek jest o MUX8 planach ale skoro kol wyciąga jakieś stare wypowiedzi aby mi przywalić to odpowiem.
2500zł to normalna cena za odbiornik 42" TV.
a mam też DVB-S2 na czym mi zależało bo nie lubię dodatkowych pudeł.

Nie będę się upierał przy CRT bo nie chcę kupić odbiornika 3D.
Powyżej pewnego standardu i ceny to i tak prawie niemożliwe, czego kol może nie wiedzieć. Ja kupowałem NOWY odbiornik z DVb-S2 i DVB-T2 a skoro mogłem mieć HEVC to na taki zamieniłem bo to już było w cenie razem z 3D, którego nie potrzebuję.

3D to trup. Kto to chce oglądać???
kol ma inna opinię? :o
ja uważam że teraz czasy będą szły w kierunku 4k czy UHD.

zachęcam do poczytania ;) 8-)
http://www.bit-tech.net/news/bits/2013/ ... -interes/1
http://informitv.com/2013/07/07/bbc-drops-3d-service/
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-23195479

a darmowe okularki sprzedam :lol: 8-) .

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: hadam »

lustracja pisze:Dalej twierdzę, że jest duża szansa na to, że DVB-T2 będzie w MUX8 , co najwyżej pewnie wprowadzą DVB-T2 dając 24 miesiące czasu producentom na dostosowanie. I niewykluczone, że będzie to DVB-T2 H264 ale jeśli odbiorniki HEVC już się pojawiają co byłoby przyspieszeniem to niewykluczone, że DVB-T2 HEVC.
Już powoli wymiękasz, bo wcześniej twierdziłeś że MUX-8 będzie w DVB-T2 teraz piszesz o okresie przejściowym. Sprytne aby wyjść z twarzą, bo jak będzie w DVB-T to wtedy będziesz się trzymał tej drugiej tezy że za 2 lata a może za 5.
Już wcześniej ktoś pisał, że podwójna inwestycja jest nieopłacalna bo teraz trzeba montować systemy nadawcze pod DVB-T w VHF a np. za dwa lata wymieniać na DVB-T2 i to wszystko dla 4 kanałów HD bo taka ma być koncesja na 15 lat, poza tym to jest zmiana reguł ogłoszonego konkursu. Musiało by to być uwzględnione wcześniej w warunkach konkursowych.
Inna rzecz to to, że jeszcze nie wiemy jakie kanały będą w MUX-8, czy któreś przeniosą z MUX-3, bo jest o tym mowa, potrzebna by była podwójna kampania informacyjna, aby ludzie wiedzieli co się stało, dlaczego zniknęły im kanały i to TVP za które płacą abonament.
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: okres przejściowy w którym musiały by być nadawane jednocześnie w DVB-T i DVB-T2, bo przecież nie da się z dnia na dzień przełączyć całej polski czy starczyłoby częstotliwości? czy możemy tak zrobić zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi i czy wziąłeś pod uwagę wszystkie koszty z tym związane?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Cokolwiek tutaj nie zostanie napisane będzie gdybaniem i pobożnym życzeniem.
W specyfikacji MUX-8 jest określone w jakim standardzie ma być prowadzona emisja:
UKE:
− zdolność do odbioru programów FTA emitowanych w standardzie DVB-T (EN 300 744) oraz programów zakodowanych nadawanych w standardzie DVB-T2 (EN 302 755);
http://uke.gov.pl/files/?id_plik=16909

Czyli jak niekodowany to DVB-T a jak kodowany to T2.
KRRiT zakłada emisję niekodowaną więc zgodnie ze specyfikacją będzie DVB-T.

Oczywiście specyfikację można zmienić. Niestety póki co nic na ten temat nie wiadomo i można sobie snuć wizje w nieskończoność. Jeśli specyfikacja nie zostanie zmieniona zostanie wprowadzony standard zgodnie z projektem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pamiętajmy, to są konsultacje.
Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię.
Nic nie stoi na przeszkodzie by ktoś z Was wnioski z tej dyskusji "ubrał" w pismo i przekazał do UKE.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: hadam »

Robert03 pisze:Cokolwiek tutaj nie zostanie napisane będzie gdybaniem i pobożnym życzeniem.
W specyfikacji MUX-8 jest określone w jakim standardzie ma być prowadzona emisja:
UKE:
− zdolność do odbioru programów FTA emitowanych w standardzie DVB-T (EN 300 744) oraz programów zakodowanych nadawanych w standardzie DVB-T2 (EN 302 755);
http://uke.gov.pl/files/?id_plik=16909

Czyli jak niekodowany to DVB-T a jak kodowany to T2.
KRRiT zakłada emisję niekodowaną więc zgodnie ze specyfikacją będzie DVB-T.

Oczywiście specyfikację można zmienić. Niestety póki co nic na ten temat nie wiadomo i można sobie snuć wizje w nieskończoność. Jeśli specyfikacja nie zostanie zmieniona zostanie wprowadzony standard zgodnie z projektem.
Dokładnie to samo pisałem wczoraj w innym wątku:
ObywatelDVB-T pisze:A ja myślę że nowa technologia DVB-T2 lub nowsza zadebiutuje w Polsce w przyszłych MUX-5 i 6 i będą to multipleksy płatne, a dekodery z kartami warunkowego dostępu będzie rozprowadzał operator i na nic się zda kupowanie sprzętu na wyrost. Ale jak ktoś ma za dużo kasy to proszę bardzo - kto bogatemu zabroni.

Nawet w dokumencie projekcie do MUX-8 jest mowa o odbiorniku zdolnym odebrać DVB-T2 zakodowany sygnał. Tylko że do tego potrzebna jest karta warunkowego dostępu, dodatkowe koszty związane z obsługą i dystrybucją dekoderów, a firma obsługująca ze względu na jeszcze większe koszty nie koniecznie musi wypuścić na rynek Moduł CI z kartą, na przykładzie chociażby MUX-4. I na co wtedy się zda telewizor z obsługą DVB-T2 :?:
− zdolność do odbioru programów FTA emitowanych w standardzie DVB-T (EN 300 744) oraz programów zakodowanych nadawanych w standardzie DVB-T2 (EN 302 755);

http://uke.gov.pl/files/?id_plik=16909

Z tego samego powodu wykluczam aby MUX-8 który w całości będzie miała TVP był w DVB-T2 bo po pierwsze musiał by być kodowany zgodnie z zapisem, a to dodatkowe koszty.
Po drugie mają tam być tylko 4 kanały HD do tego wystarczy obecny DVB-T.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja »

[...]
Ja nie mam nic do obrony bo to tylko poglądy. I to na dana chwilę.
[...]
Dalej uważam, że to był błąd jak nie wprowadzono DVB-T2 H264 jak mogli przy przechodzeniu a analogu na cyfrówkę.
Dalej twierdzę, że jest duża szansa na to, że DVB-T2 będzie w MUX8, co najwyżej pewnie wprowadzą DVB-T2 dając jakiś czas producentom na dostosowanie.
Dalej twierdzę, że powinien to być DVB-T2 H264 bo w zupełności do HD wystarcza i jest dużo odbiorników produkowanych na duże rynki. I bo nie było odbiorników HEVC.
Ale jeśli odbiorniki HEVC już się pojawiają i są zgodne w dół z DVB-T2 H264 to co za problem je kupować
Dalej uważam, że wprowadzą DVB-T2 w MUX 8 co najwyżej dadzą producentom czas na dostosowanie.
Nie zastanawiałem się i nie muszę jak to zrobią. :lol:
nie moja praca.
[...]
Nie widzę potrzeby równoległego nadawania DVB-T i DVB-T2.
W moje opinii powinien być DVB-T2 od razu ale tu słowo w zdaniu złożonym-chyba zbyt złożonym dla ciebie- co najwyżej dadzą czas producentom na dostosowanie odbiorników.
Co najwyżej nie znaczy, że muszą.[...]

Dla mnie to poglądy. Są konsultację to mam prawo na forum zająć stanowisko, aby nie wyglądało, że tylko DVB-T ma poparcie. [...]:

ciekawe jak twarz utracą ci co twierdzili, że wprowadzenie na DVB-T2 to dopiero po 2020 roku albo że MUX nie powinien być dla TVP albo ze HD to bez sensu.
Poszukasz też ich wpisów?
[...]
pamiętaj że napisałeś.
ObywatelDVB-T pisze: Z tego samego powodu wykluczam aby MUX-8 który w całości będzie miała TVP był w DVB-T2 bo po pierwsze musiał by być kodowany zgodnie z zapisem, a to dodatkowe koszty.
Po drugie mają tam być tylko 4 kanały HD do tego wystarczy obecny DVB-T.
i jeśli jednak wprowadzą w końcu w konkursie na MUX8 DVB-T2 to według tego co dla ciebie ważne utraciłeś twarz, skoro podobno mnie grozi to samo. Tylko nie wykręcaj się , jeśli to będzie po 2 latach , że ty myślałeś o natychmiastowym wprowadzeniu.

Dla mnie to tylko o tyle, ważne aby był głos także za DVb-T2 i nie będę się czuł przegrany. A LG i tak odbiera DVB-T2 i DVB-T wiec tez nic nie tracę bo odbiornik jest fajny.
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2014, o 10:52 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: hadam »

Dlaczego zmieniłeś swój wpis (cytat z innego wątku do którego ja się odniosłem). To jest manipulacja.
Było tak:
lustracja pisze:Dalej twierdzę, że jest duża szansa na to, że DVB-T2 będzie w MUX8 , co najwyżej pewnie wprowadzą DVB-T2 dając 24 miesiące czasu producentom na dostosowanie. I niewykluczone, że będzie to DVB-T2 H264 ale jeśli odbiorniki HEVC już się pojawiają co byłoby przyspieszeniem to niewykluczone, że DVB-T2 HEVC.
A zmieniłeś na tak:
lustracja pisze:

Dalej twierdzę, że jest duża szansa na to, że DVB-T2 będzie w MUX8, co najwyżej pewnie wprowadzą DVB-T2 dając jakiś czas producentom na dostosowanie.
Dalej twierdzę, że powinien to być DVB-T2 H264 bo w zupełności do HD wystarcza i jest dużo odbiorników produkowanych na duże rynki. I bo nie było odbiorników HEVC.
Ale jeśli odbiorniki HEVC już się pojawiają i są zgodne w dół z DVB-T2 H264 to co za problem je kupować

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Stefan_KR »

Opublikowana przez UKE dokumentacja do dopiero materiały do konsultacji więc wszystko się może zmienić. Jak widać UKE "rzucił" możliwe i dostępne technologie nie narzucając na tym etapie jakiś ograniczeń - niech rynek sobie sam wybierze którą preferuje zastosować (czytaj: w której ma szanse zrobić dobry biznes z korzyścią dla siebie i odbiorców) i niech się publicznie o tym wypowie. Zatem, zamiast się w kilka osób wzajemnie wykłócać tu na forum, macie koledzy szansę wypowiedzieć się w konsultacjach. Oczywiście wymaga to nieco więcej odwagi niż anonimowe "paplanie" i przerzucanie się "argumentami" na forum ale wierzę, że skoro tak bardzo wielu zależy na kształcie MUX8 to zdobędą się na ten wysiłek i przekażą swój głos.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: rotalplus »

Osobiście nie słyszałem o przypadku, gdzie tuner który obsługuje kanały płatne nie obsługiwałby także tych FTA (może się mylę), więc wydaje się, że to określenie obsługi DVB-T2 płatnych należy rozumieć jako domyślne obsługi DVB-T2 FTA

Pamiętajmy, to są konsultacje.
Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię.
Nic nie stoi na przeszkodzie by ktoś z Was wnioski z tej dyskusji "ubrał" w pismo i przekazał do UKE.
Mogłyby paść niemiłe słowa - Dlaczego tyle czasu przedłużali wogóle podjęcie tematu tłumacząc to problemami związanymi z określeniem przyszłości NTC skoro teraz w dok. konsultacyjnych nie zajmują jakiegokolwiek określonego stanowiska? Równie dobrze można było 8 miesięcy to samo poddać konsultacjom : standard do wyboru, rzucić na "odczepnego" że mają kanały w HD od TVP i tyle.
Trudno mówić, że z badań wyszło im, że ludzie potrzebują kanałów TVP w HD. Gdyby patrzeć na oglądalność kanałów TVP w DVB-T to nie jest ona porażająca jeśli chodzi o tematyczne kanały (bez uwzględniania miesiąców letnich). Poza tym te niedawne wyniki badań o tym że wiekszość ogląda telewizję na TV CRT i przez tunery pewnie podłączone SCARTEM może nawet pod nowoczesny telewizor.
Kompletnie nie uwzględniają pozostałej części rynku POLSKICH NADAWCÓW i w moim odczuciu niezwykle dyskryminowanych nadawców bez polskiej koncesji

Zablokowany