MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: vigoo »

Jarosław Bałuka pisze:
MUX 8 będzie mógł pomieścić 10 kanałów w jakości SD lub pięć w jakości HD.
Może że w DVB-T2 :)
Pewnie będzie w DVB-T. Nawet przy tych "cudownych" koderach jakość będzie słabiutka.
Tylko co z tego, jak 95% oglądających będzie zadowolona...

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: BiTCity »

Jak się popieści to się wszystko zmieści :)
A tak na serio to skąd TVP wynajdzie jeszcze 5 kanałów skoro ma dostać tyle miejsca w SD.
Będą pewnie 4 HD w tym 2 TVP Sport i TVP HD i jakieś 2 komercyjne może TVN i Polsat, bo jak podzielić 5 na pół. Z resztą trzeba poczekać na oficjalny komunikat KRRiT i co najważniejsze kto będzie jego operatorem ? skoro ma być podzielony na programy państwowe i komercyjne.
Ostatnio zmieniony 28 października 2014, o 21:13 przez BiTCity, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

ObywatelDVB-T pisze: Poza tym trudno to wyjaśnić 10 SD albo 5 HD, na DVB-T za dużo a na DVB-T2 za mało można by przyjąć że chodzi o nowy kodek taki jak w jest w MUX-3, ale to tylko gdybanie.
Jaki nowy kodek? Jak już to nowy koder.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ploomba »

Stwierdzenie o 10 kanałach SD lub 5 HD wypłyneło pewnie ze strony TVP albo z luźnych wniosków KRRiT. W mux-3 TVP też jest 10 slotów - 6 kanałów SD i 2 HD (to tak jak 4 SD). Pewnie wywnioskowali, że jeśli TVP otrzyma ten mux to będzie podobnie (czyli 10 slotów tak jak w mux-3). Zapomnieli tylko, że na VHF jest "ciaśniej".

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

Na razie to obiecanki cacanki i cuda na kiju. W ramach uwzględnienia konsultacji społecznych to można opowiadać wszystko. Teraz się wypowie UKE i może się skończyć opinia, że jednak mux komercyjno -państwowy nie ma sensu.
A ilości to wymysły dziennikarzy w oparciu o mux 3 TVP znowu coś sobie wyliczają tle, ze nikt nie wie jak i dlaczego. Nie ma się co ekscytować i spekulować.
Jak zobaczę to uwierzę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Zapowiedział też, że TVP rozważy na MUX-8 uruchomienie kanałów tematycznych w jakości HD, które byłyby odpowiednikami takich stacji jak TVP Historia, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Regionalna czy TVP Info.
Nie wiem kto to powiedział ale może czytał to forum na którym napisałem to jakiś rok temu. :shock:
A jak ktoś inny liczy że w bezpłatnym multipleksie będzie coś innego niż DUBLE i powtórki to niech myśli tak dalej.
Czasu do ogłoszenia konkursu będzie jeszcze dużo. :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: kupon »

Moim zdaniem multiplexu kodowanego nie będzie.Chyba,że znajdą się tam wartościowe kanały typu np. Planete+ , C+ , HBO i np.C+sport i to wszystko w cenie nie przekraczającej 10zł.A to jest niemożliwe.Pozdrawiam - kupon.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

No to ponegocjujmy.
Dorzucę jakiś kanał sportowy typu NC sport z naszą pożal się Boże ekstraklasą (tylko połowa kolejki), Hbo wypada bo za drogi, będzie kanał filmowy ale nie premierowy od Canal+, będzie przyrodniczy Planete i coś od Discovery. Całość za 22 zł bo trzeba uwzgl. Vat.
Przejdzie ?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: kupon »

Dla mnie nie.Wolałbym nawet to. http://telewizjanakarte.pl/tnk_hd/kanaly.html
Wyrażam tylko swoją opinie. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

No niby tak, ale rewelacji tam też nie ma.
W pakiecie podstawowym (domowym) naliczyłem 6 kanałów dokładnie przeniesionych z bezpłatnej NTC i dalej 2 bezpłatne ale w wersjach HD.
Czyli 1/3 oferty płatnej jest de fakto bezpłatna.
Każdy wyższy pakiet do dodatkowe 19,90. W niższych nie ma zagranicznego kanału filmowego, TVP Seriale i Kino Polska nie liczę bo nie ma co.
Czyli za 2 średnie pakiety Sat wychodzi 39,80.

Nie chodzi mi o pisanie o ofercie ale nadal uważam, że w miarę przemyślany Mux NTC po znośnej cenie ma szansę. Zamiast 35 kanałów może być 6 ale trzeba coś wybrać.

Z ceną niestety nie da się zjechać bo przyzwoity kontent kosztuje a byle czego odbiorca w płatnym pakiecie nie kupi.
Do wyboru daję jeszcze: BBC (ogólny albo tematyczny ), Eurosport i NatGeo.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

żaden zakodowany mux w NTC nie ma szans. Jak ktoś używa anteny i ma za darmo w tej chwili 24 programy to już widzę jak leci płacić za 8 następnych i to takich leciwych.
Jak ktoś chce płacić to albo lubi SAT albo nie ma odbioru i nie chce mu się szukać.

Przyszłość płatnych programów należy do usług sieciowych, SAT i kablowych. W takiej kolejności. A NTC bezpłatne.
To po prostu inna publiczność.
Nie po to trzymają się NTC lub rezygnują z kablówki aby teraz coś sobie dokupować.

I bezsensowne myślenie. Podobno nikogo nie stać na dokupienie nowego STB do DVB-t2 ale wyda za to 20zł miesięcznie na kilka nowych programów. :lol: oryginalne sprzeczności
Ostatnio zmieniony 29 października 2014, o 17:06 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

W takim razie tworzenie kolejnego multipleksu nie ma w ogóle sensu bo tej publiczności o której piszesz wystarczą 24 kanały których nie odróżniają, a następnych 24 nawet nie zauważą.
Btw. znam ososby które z kanałów dostępnych w NTC oglądają 3-4 i to rzadko bo na stałe to leci coś z pakietu. Znacznie częściej niż TVP1, TVP2.
Btw2: każdy kodowany multipleks ma szansę jeżeli znajdzie się w nim coś czego widz nie dostanie nigdy w darmowej telewizji.

@up:
[...]. Ja też nie kupiłbym nowego STB po to żeby oglądać powtórki tych z multipleksów które już są tylko w innej kolejności.
A stwierdzenia że w RP ludzie nie kupują elektronki użytkowej to już szczyt bzdury. Podziwiałem ostanio wyprzedaż w jednym z marketów, dobrze że ekrany LCD nie popękały w tłoku. Telewizory, tablety nawigacje jak leci.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Maniek99 »

No to juz wszystko jasne i po bożemu ;) :
- 3 programy DVB-T SD albo 1 program HD i 1 program SD dla TVP
- 4 programy DVB-T SD dla komercyjnych

http://satkurier.pl/news/107493/decyzja ... mux-8.html

A w ~2020r. podmianka na HD za Niemcami.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Komercyjni zdaje się chcieli dać HD no to już nie dadzą.
Witamy TVP Rozrywka w lepszej rozdzielczości. :lol:
No i brawka za kolejne urzędowe rozdanie w telewizji (chyba ostanie za kadencji, mam nadzieję).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Tak jak pisałem wczoraj te 10 kanałów SD albo 5 HD to było wyssane z palca, dzisiaj mamy oficjalny komunikat na stronie KRRiT To pewnie zła wiadomość dla zagorzałych zwolenników DVB-T2 w MUX-8 zwłaszcza jednego, który był pewny że tak będzie bo we wszystkich wypowiedziach decydentów on jeden słyszał takie zapowiedzi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Pomijając moje dyskusje z tym kolegą to paradoksalnie uważam, że ten multipleks w DVB-T2 miałby sens i byłby to dobry etap przejściowy przed 2022 kiedy zmiany na pewno nastąpią.
To że ma być bezpłatny i w DVB-T jednoznacznie wskazuje jakiej tam można spodziewać się oferty.
Ps. koszt zakupu tunera; a koszt zakupu i montażu dodatkowej anteny ? Krokodyle tego nie pociągną.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: vigoo »

O co chodzi z tym stwierdzeniem: :lub "program TVP Polonia" ?
Albo 3 programy DVB-T SD albo 1 program HD i 1 program SD, lub tylko TVP Polonia ??? :shock:

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Maniek99 »

Pewnie TVP chce jeden slot z mux3 wykorzystać na coś innego, wtedy Polonia wyląduje w mux8.
I słusznie skoro nie chcą go skasować, a oglądalność marna.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

adac pisze:Pomijając moje dyskusje z tym kolegą to paradoksalnie uważam, że ten multipleks w DVB-T2 miałby sens i byłby to dobry etap przejściowy przed 2022 kiedy zmiany na pewno nastąpią.
To że ma być bezpłatny i w DVB-T jednoznacznie wskazuje jakiej tam można spodziewać się oferty.
Ps. koszt zakupu tunera; a koszt zakupu i montażu dodatkowej anteny ? Krokodyle tego nie pociągną.
Pisałem już kiedyś że Twoje opinie są raczej wyważone, choć akurat w tej sprawie jestem odmiennego zdania. Co innego jest mieć własne zdanie i wyrażać swoją opinię (masz do tego prawo), a co innego narzucać innym własny tok myślenia nie potwierdzony na tyle silnymi argumentami np. linkami do wiarygodnych źródeł.
Ja nawet zaproponowałem aby jak MUX-8 będzie w TVB-T to on mnie przeprosił oficjalnie na tym forum a jak w DVB-T2 to ja go przeproszę. Nie podjął wyzwania i napisał mi że zbyt nisko cenię swój honor. To jak teraz wygląda sprawa jego honoru.

Madrass
Posty: 118
Rejestracja: 5 kwietnia 2013, o 22:40

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Madrass »

Kształt MUXa bardzo prawdopodobny, ale nie zapominajmy że UKE znów ogłosi konsultacje i biorąc pod uwagę, że nadawcy komercyjni zgłaszali chęć nadawania w HD to zapis o 4 kanałach w SD może ulec zmianie.

Druga sprawa to uruchomienie tego MUXA, teraz czeka nas:
Konsultacje UKE-> konkurs na operatora -> konkurs na dostępne kanały-> oczekiwanie na uruchomienie kanałów

Start odbędzie się zapewne jak już wszystkie nowe kanały będą gotowe do wejścia na MUX. A to może potrwać naprawdę długo
Jak dobrze pójdzie to uruchomia go wiosną 2016 roku.

Zablokowany