MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

K63 pisze:
ObywatelDVB-T pisze: Ciekaw jestem co pan Braun miał na myśli mówiąc "ograniczyłoby jednak jego dostępność", czy mniejszy zasięg tego multipleksu w skali kraju, czy fakt że ci co nie zainwestują znowu w system antenowy a mają anteny typowe na pasmo UHF, nie będą odbierać.
Oglądnij http://www.dailymotion.com/video/x28d33 ... olsce_tech od 46:09
Dzięki za linka. Mowa jest o 90% - 92% pokrycia to niewiele jeśli porównać do niego już obecne trzy multipleksy, do tego dojdzie jeszcze wymiana bądź modernizacja anten co u niektórych w dodatku bez gwarancji odbioru w niektórych lokalizacjach bo ma być mniejsze pokrycie, więc nie rysuje się to tak kolorowo, zwłaszcza dla takich jak ja co słabo odbierają obecne MUX-y. No cóż pożyjemy zobaczymy.
Ciekawa jest też wypowiedź na temat odbiorników do DVB-T2 HEVC w kontekście sprzedawanych w Polsce telewizorów Ultra HD tylko telewizory dwóch producentów Samsung i Panasonic spełniają warunki jeszcze nie wiadomo czy wszystkie modele reszta to oszustwo. Tak więc bez sensy jest kupowanie odbiornika z technologią na wyrost, chyba że nie kosztuje więcej niż inny.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Jeżeli chodzi o moje zdanie na temat tego co nie powinno znaleźć się na MUX8 to niechętnie widziałbym tam stacje w HD oraz to co już jest nadawane w MUX3. TVP gdyby chciała to w DVB-T mogła nadawać aż 15-16 stacji telewizyjnych z czego 10 byłoby w MUX3 (także zamiast stacji w HD które to wróciłyby do SD), jedna w MUX1 oraz cztery lub pięć w MUX8. Spokojnie wystarczyłoby zatem miejsce na takie kanały jak: TVP1 SD, TVP2 SD, TVP3 SD, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Sport, TVP Muzyka, TVP Film (powstałby z przekształcenia TVP Seriale) czy w ewentualnie TVP Religia i TVP Parlament o których kiedyś była mowa na forum Satkuriera.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

jasno potwierdza się w tym linku to co prze kilka osób było krytykowane.
Zapomnijcie o DVB-T2 HEVC jeśli już to DVB-T2 H264. Co ciekawe wypowiedzi zupełnie sprzeczne ze stanowiskiem prezentowanym na tym forum czyli ze DVB-T2 H264 to bezsens bo już są nowsze. Czyżby zimny prysznic po testach?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

@ Poland:
No dobrze ale dlaczego 15 razy TVP :?: Przecież istnieją też inni nadawcy.
I dlaczego SD skoro wszyscy kupują pakiety z telewizją HD ?

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

Obecnie jest MUX 8 w vhf według planów. Jakiś czas temu padło takie stwierdzenie, że w vhf może być drugi multipleks koordynowany z urzędu . Ciekawy jestem czy to jest prawda i czy jest szansa na coś takiego.
Co do zagospodarowania multipleksu, że trzy miejsca dostaje tvp , a resztę nadawcy prywatni . to według mnie bardzo dobrze . bo przez to nadawcy prywatni będą mieli automatyczną reklamę np. w wiadomościach jak się będzie tvp chwaliło .
Ciekawy jestem czy jak na antenie kierunkowej do UHF będzie dział mux 8 jak tvp 1 analogowe działało mi dobrze .

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Maniek99 »

@Artek Ł.
Jeżeli moce były podobne, to myślę że bez problemu i też w sumie na to liczę.
Mam tylko nadzieję że SFN-y będą takie same jak dla UHF, bo mam antenę skierowaną na słabszy nadajnik, żeby nie odbierać przez ulicę.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

Ciekawe co sobie ludzie pomyślą . cały czas mówiono że najlepsze anteny do dvb-t są kierunkowe do UHF , więc ludzie wymieniali . A tu tworzony jest mux w VHF . gdzie z pasmem VHF i UHF bez problemu radziła sobie stara antena siatkowa .

Oferta mux 8 powinna być tak zrobiona, żeby ludzie chcieli zainwestować w dodatkową antenę .
bo ludzie starsi z kombinowaniem nie będą sobie zawracać tym głowy . ludzie co mają trudny dostęp do anten też . jak będzie słaba oferta programowa tego mux , to ludzie sobie podarują kombinowanie z tym żeby dobierać .
według mnie to co ma być w MUX 8 powinno być w MUX 5 . bo do MUX 5 wystarczy przeprogramowanie telewizora .

Ciekawy jestem czy istnieją jakieś dla nadajników konwertery pasa z VHF tak , żeby dało się tego mux odbierać na antenach kierunkowych do UHF

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Mi odbiera tyłem, w odwrotnej polaryzacji DAB+ tak na przyzwoitym poziomie sygnału więc jeśli na VHF będzie w poziomie to prawie jest pewne że ją odbiore na antenie przystosowanej do pasma UHF.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

adac pisze:@ Poland:
No dobrze ale dlaczego 15 razy TVP :?: Przecież istnieją też inni nadawcy.
I dlaczego SD skoro wszyscy kupują pakiety z telewizją HD ?
Bo na tyle (lub 16 stacji przy przydziale jednak 5 slotów dla TVP) maksymalnie może sobie pozwolić nasz publiczny biorąc też pod uwagę rezygnacje z HD na MUX3. Gdyby TVP nie wciskała takie za przeproszeniem "pierdoły" do trzeciego multipleksu to z dziesięcioma slotami na MUX3, jednym na MUX1 oraz kilkoma na MUX8 mogłaby zdziałać naprawdę wiele tworząc mini platformę Telewizji Polskiej uzupełnioną na satelicie o stacje w HD.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

dla kanałów z powtórkami nikomu się nie będzie chciało inwestować w modernizację instalacji antenowej .
trzy miejsca dla tvp wystarczą dla promocji tego multipleksu w programach informacyjnych .
przez co zyskają nadawcy prywatni, którzy tam się najdą .

Oferta programowa tego multipleksu powinna być mocna, żeby ludziom chciało zmodernizować .
ale w każdym kolejnym multipleksie tvp jako nadawca publiczny - państwowy powinno mieć zagwarantowane przynajmniej dwa sloty dla swoich kanałów lub kanału HD .

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ortalion »

W wielu miejscach tego forum Pan administrator podkreślał że do odbioru dvbt należy kupić antenę kierunkową mux 8 w VHF może być niedostępny dla wielu mających tego typu anteny i co wtedy

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

Będzie trzeba kupić antenę kierunkową do VHF-u tylko kto się będzie bawił w dokładanie anteny za kilkadziesiąt złotych plus zwrotnica antenowa . Nie trzeba było zachwalać w reklamach i wywiadach różnych . anten kierunkowych do UHF- u .
Teraz będzie trzeba zainwestować w dołożenie drugiej anteny lub zainwestować w antenę szerokopasmową . Tylko pytanie czy warto inwestować dla jednego multipleksu ? . Jak dla mnie to nie . Dla oglądającego opłacalne było by gdyby uruchomiono w paśmie VHF dwa mux dla telewizji ( podobno mogą być) lub współdzielić multipleksy przeznaczone dla DAB+ z dvb-t.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

takie jest właśnie planowanie. od przypadku do przypadku.
wtedy optymalizacja odbioru na UHF teraz nagle VHF a biznes kwitnie.
Jakoś nikt nie wspomina biednych obywateli jak przy okazji odbiorników DVB-T2.
a na to też przyjdzie kolej.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: TomW »

Nikt przecież nie kupuje anteny lub odbiornika z nastawieniem, że będzie go używał dożywotnio. Na przykład o wiele droższe samochody też wymieniamy co parę lat i nikogo to nie dziwi. Według mnie w wypadku telewizorów 5 lat, to optymalny czas na wymianę sprzętu na nowy. Ci,których na to nie stać nie mogą stać się wszakże wykluczonymi cyfrowo. To już rola polityków. Przy niskich dochodach wielu gospodarstw domowych telewizor nie może być postrzegany jako szczyt luksusu, a tak niestety w wielu przypadkach jest.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

lustracja pisze:takie jest właśnie planowanie. od przypadku do przypadku.
wtedy optymalizacja odbioru na UHF teraz nagle VHF a biznes kwitnie.
Jakoś nikt nie wspomina biednych obywateli jak przy okazji odbiorników DVB-T2.
a na to też przyjdzie kolej.
w pierwotnie mux w vhf miał być przeznaczony dla DVB-T2 , a mux 5 i 6 miał być uruchamiany na przełomie 2014/2015 . jak to szybko zmieniają się plany .
tylko jak teraz ludzi przekonać, którzy wyrzucali anteny siatkowe bo mówiono im że antena kierunkowa lepsza jest do dvb-t. żeby jeszcze raz kupili antenę szerokopasmową .
z takiej cyfryzacji telewizji chyba tylko producenci sprzętu się cieszą .

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Bo antena siatkowa to się nadaje do 20km od nadajnika. Nie wszyscy mają tak blisko więc i tak by musieli kupić odpowiednia antenę.
Do tego antena VHF nada się do siorbiącego radia DAB+ o ile RTCN będzie nadawał w tej samej polaryzacji DAB+ i DVBT.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: kupon »

Z tą polaryzacją to nie przesadzajmy.To nie DVB-S/S2.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Przecież nie wiadomo jaka będzie. Obecnie DAB+ nadają w polaryzacji V (nie wszędzie) więc nic nie jest pewne.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

TomW pisze:Nikt przecież nie kupuje anteny lub odbiornika z nastawieniem, że będzie go używał dożywotnio. Na przykład o wiele droższe samochody też wymieniamy co parę lat i nikogo to nie dziwi. Według mnie w wypadku telewizorów 5 lat, to optymalny czas na wymianę sprzętu na nowy.
wszystko zależy od konsekwencji wynikającej z tematu. jak popatrzysz na temat DVB-T2 to według opinii forumowiczów wszyscy są za biedni i nie zmienia się odbiorników co 5 lat.

choć ja akurat podzielam twoje zdanie.
DVB-T/S pisze:Bo antena siatkowa to się nadaje do 20km od nadajnika.
bez przesady. w analogu ludzie odbierali z większej odległości ze wzmacniaczem. Tylko przy cyfryzacji kazali im to wyrzucić i zmienić na kierunkową.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: TomW »

Jeżeli faktycznie wszyscy są za biedni, to my tu nic nie zrobimy. Dlatego napisałem że to rola polityków, aby społeczeństwo było bogatsze. Idą wybory - zobaczymy :D

Zablokowany