MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Artek Ł. pisze:Ciekawe co sobie ludzie pomyślą . cały czas mówiono że najlepsze anteny do dvb-t są kierunkowe do UHF , więc ludzie wymieniali . A tu tworzony jest mux w VHF . gdzie z pasmem VHF i UHF bez problemu radziła sobie stara antena siatkowa .

Oferta mux 8 powinna być tak zrobiona, żeby ludzie chcieli zainwestować w dodatkową antenę .
Ludzie sobie nic nie pomyślą. Zaprogramują kanały i będą oglądać MUX-8. Jeśli VHF będzie nadawany z RTCNów z dużymi mocami to w praktyce nie będzie większych problemów z jego odbiorem za pomocą anten do UHF. Różnica będzie najwyżej w poziomie sygnału bo antena UHF z mniejszym zyskiem będzie odbierała pasmo VHF i może wprowadzić trochę odbicia do sygnału (co się na poziom jakości raczej nie przełoży). Przykładowo zamiast 90-100% będzie 85-95% i tyle. Odbicia w cyfrze na obrazie nie zobaczymy. Tak więc nie demonizowałbym problemu.
Jedynie niektóre instalacje zbiorowe, oparte na przemiennikach kanałowych i wzmacniaczach kanałowych lub pasmowych mogą wymagać dołożenia anteny, przemiennika i wzmacniacza, ale to tak czy siak przy wprowadzaniu nowego kanału zawsze jest konieczne w takich instalacjach.
Problem z odbiorem VHF może być marginalny w miejscach "trudnych" i położonych daleko od nadajnika. Tam dołożenie dodatkowej, dedykowanej dla danego pasma anteny może być znaczące.

Standardowa antena siatkowa pracuje w paśmie UHF. Więc jeśli siatka sobie poradziła to yaga UHF też sobie poradzi.
Dla VHF były specjalne dedykowane wersje z dipolami w pionie lub jednym dipolem "X" powiększonym. Tylko te typy siatek będą bez strat odbierać cyfrowy VHF. Takich anten jednak było w użytku stosunkowo niewiele. Pozostałe odbiorą VHF z takimi samymi stratami jak yagi UHF.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

lustracja pisze:
DVB-T/S pisze:Bo antena siatkowa to się nadaje do 20km od nadajnika.
bez przesady. w analogu ludzie odbierali z większej odległości ze wzmacniaczem. Tylko przy cyfryzacji kazali im to wyrzucić i zmienić na kierunkową.
Kluczową sprawą jest wzmacniacz.

Ostatnio byłem u człowieka który ma właśnie taką super siatkę. Twierdził że ma problem z odbiorem. Przychodzę, odpalam TV i patrzę na siłę i jakość sygnału - po 100%. Tak sobie myślę ma jakiś wzmacniacz bo to normalnie praktycznie niemożliwe (w tym rejonie).

Przełączam programy i widzę że wszystko jest ok. Pytam w czym problem a on że co chwilę obrazu nie ma itp. Sprawdzałem to chwile i wtedy nie było nic takiego. Włączyłem jakiś kanał i około 10 minutach się zaczęło. Trwało to chwilę po czym znowu było ok. Zapytałem gdzie ma antenę. Na strychu. Wywaliłem wzmacniacz i wsadziłem symetryzator. Zasilacz oczywiście też.
Wcześniej siatka była byle jak zamocowana. Zrobiłem to jak należy i ustawiłem jak się da najlepiej. TV pokazał 100% jakości i "tylko" 82% sygnału.
Poczekałem z facetem z 10 minut - bez zacięć.
Powiedziałem żeby od razu dzwonił jak się takie rzeczy będą działy. Jak tam raz na miesiąc przez sekundę będzie brak sygnału to niech nie dzwoni tylko jak będzie tak tragicznie jak obecnie.

Minął miesiąc i nie dzwonił. Złośliwy powie że zgubił nr telefonu.

Wymiana na symetryzator ma uzasadniony sens - antena łapie mniej zakłóceń, co się przekłada na lepszy (stabilny) odbiór.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

piękna historia tylko na jaki temat?
dalej twierdzę, że przesadziłeś
DVB-T/S pisze:Bo antena siatkowa to się nadaje do 20km od nadajnika.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Historia piękna i do tego prawdziwa. Siatka ze wzmacniaczem to najlepszy sposób na problemy ze stabilnym odbiorem.
lustracja pisze: dalej twierdzę, że przesadziłeś
Nie poparte dowodami twierdzenie - to u Ciebie typowe.

Marecki384

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Marecki384 »

czy może mi ktoś odpowiedzieć w jakim kraju jest najwięcej kanałów w dvb-t ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

@ up:
Ja akurat mam inne doświadczenie z ant. siatkową, tyle że była to antena Telmoru z fabrycznym wzmacniaczem. W pudle był jeszcze zasilacz i wtyczka separacyjna, wystarczyło dokupić kabel.
Okazało się że to była jedyna antena która poradziła sobie w tej lokalizacji. Wcześniejsze próby z Yagi 19 el. i jakimś krokodylem oczywiście bez wzmacniacza, wszystko jak to doradzają nie dały pozytywnego rezultatu. W nalepszym wypadku były 2 muksy z przycięciami. Ten model poradził sobie od razu.
Warunki odbioru dosyć trudne; 2 piętro i zasłonięty częściowo nadajnik, zabudowa osiedlowa.

@ Marecki: Wlk.Brytania.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

A próbowałeś do yagi dać wzmacniacz?
Przy łapaniu z odbicia nie ma żadnych reguł na poprawność odbioru.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Odbiór nie był z odbicia, antena lekko odchylona od kierunku a widok częściowo przesłonięty.
Yagi testował wcześniej sam użytkownik, ma na tyle pojęcie że potrafi poprawnie podłączyć i zamocować antenę. Odbiornik to niecałe 2-letni telewizor.
Nie doradzałem wzmacniaczy bo do prób należy mieć co najmniej 5 różnych modeli żeby trafić. Zupełnie przypadkowo trafiłem na tą antenę Telmoru którą klienci dość rzadko wybierali i postanowiłem spróbować na zasadzie: zadziała albo nie. Wybór okazał się tym razem trafny.
Zgodzę się że to nie musi być reguła.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Jak to częściowo zasłonięty? To ile antena była odchylona? Jak więcej niż 20* to łapałes z odbicia.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Jak więcej niż 20* to łapałes z odbicia
nie znam takiej reguły

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Artek Ł. »

Marecki384 pisze:czy może mi ktoś odpowiedzieć w jakim kraju jest najwięcej kanałów w dvb-t ?
Anglia i chyba Włochy też mają masę kanałów bo oni tam mają od groma multipleksów do dyspozycji .

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: lustracja »

DVB-T/S pisze: Nie poparte dowodami twierdzenie - to u Ciebie typowe.
typowe to raczej dla ciebie, że gdy nie masz racji to atak ad personam.
masz mało doświadczenia najwyraźniej skoro potrzebujesz dowodu, że siatka odbiera także >20km.

20 km to odbiera kawałek kabla jeśli mieszkasz powyżej 12m i masz widok na nadajnik.
I to wewnątrz pomieszczenia bo takie przypadki znam w okolicach Warszawy.
Co tu dowodzić, że siatka nie da rady?

Siatka i z 60 km bez wzmacniacza odbiera.
Używam często anten Telmoru np. pokojowych DSP 860 lub siatki i np. odbiór z 80km mnie nie dziwi.


edit poprawa literówki
Ostatnio zmieniony 4 listopada 2014, o 10:47 przez lustracja, łącznie zmieniany 2 razy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

..z 800km
Na KF to jest nawet możliwe :geek:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wracamy do tematu wątku !

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: rotalplus »

UKE wreszcie(!) ogłosiła konsultacje ws. MUX-8. Najpewniej względem poprzedniej wersji zmieniła się tylko zawartość zgodnie z tym, co ogłosiła KRRiT prawie miesiąc temu - reszta została przekopiowana. WSTYD!

A na dodatek czas ich trwania - do 22 grudnia jest kolejnym nieporozumieniem

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kamilx »

Z dokumentacji konkursowej:
Zapewnienia dla każdego z programów telewizyjnych w multipleksie MUX8 średniej przepływności na poziomie nie mniejszym niż 2,5 Mb/s dla programów w jakości SD oraz 5 Mb/s dla programów w jakości HD.
zapewnienie poziomu sygnału umożliwiającego co najmniej odbiór stacjonarny (RPC1) na terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności, nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia doręczenia decyzji w sprawie rezerwacji;

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robertus »

rotalplus pisze:A na dodatek czas ich trwania - do 22 grudnia jest kolejnym nieporozumieniem
Czas trwania postępowania konsultacyjnego jest (bo musiał być!) ustalony zgodnie z prawem.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy Prawo telekomunikacyjne: "O ile Prezes UKE nie ustali dłuższego terminu, postępowanie konsultacyjne trwa 30 dni od dnia ogłoszenia rozpoczęcia tego postępowania."

Dobrze, że Prezes UKE nie ustalił dłuższego terminu.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: rotalplus »

Ja naliczyłem 32 dni - wystarczy, że pierwsze konsultacje były zmarnowane, w tym sensie że przecież było wiadome, że nadawcy komercyjni nie zgodzą (ba! nikt racjonalnie myslący) na oddanie całego MUXu TVP - jak widać nie dla wszystkich było to oczywiste

A poza tym - gdzie są WYNIKI poprzednich konsultacji tj. stanowiska podmiotów/osób biorących udział w poprzednich konsultacjach? Nie ma ich na stronie na PT do tego zobowiązuje UKE

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robertus »

Żeby dzień zakończenia konsultacji przypadł w pierwszym dniu roboczym po upływie minimalnego okresu 30-tu dni.

EDIT:
Prawo telekomunikacyjne nie definiuje terminu w jakim mają być ogłoszone wyniki konsultacji.
Gdyby wyniki pierwszej rundy zostały ogłoszone, to z dniem tego ogłoszenia rozpocząłby się bieg terminu 21 dni na ogłoszenie konkursu. Tym samym niemożliwym byłoby przeprowadzenie drugiej rundy konsultacji zgodnie z prawem.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

rotalplus pisze:Ja naliczyłem 32 dni - wystarczy, że pierwsze konsultacje były zmarnowane, w tym sensie że przecież było wiadome, że nadawcy komercyjni nie zgodzą (ba! nikt racjonalnie myslący) na oddanie całego MUXu TVP - jak widać nie dla wszystkich było to oczywiste

A poza tym - gdzie są WYNIKI poprzednich konsultacji tj. stanowiska podmiotów/osób biorących udział w poprzednich konsultacjach? Nie ma ich na stronie na PT do tego zobowiązuje UKE
Te wyniki pojawią się prawdopodobnie po tych drugich konsultacjach. Ja napisałem dwie opinie - dla obydwóch postępowań. W tym ostatnim poparłem ostatecznie proponowane rozwiązanie proponując do niego pewne detale jak chociażby wprowadzenie emisji ponadregionalnej z stacjami FTA z satelity czy dodatkowego dziewiątego slotu dla kanałów lokalnych o charakterze wojewódzkim.

Zablokowany