MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Tvpsportmux8
Posty: 23
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i
Instalacja antenowa: Logarytmiczna antena Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Tvpsportmux8 » 5 maja 2015, o 17:47

Do @JarosławMroczkowski. Panie Jarosławie dlaczego linki które podałem do stron m.in. KRRiT zostały odlinkowane ?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 900
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 5 maja 2015, o 20:08

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 21:30 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1749
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Anduraki » 12 maja 2015, o 10:03

Popieram tą całą akcję z TVP Sport uważam, że ludzie mają prawo decydować co chcą oglądać za opłącanie abonamentu RTV. PSN to program informacyjny a nie sportowy. Polsat karmi tak na prawdę abonentów tym co nie mieści się w Polsat Sport ani Polsat Sport Extra (takie same ostatnie śmieciowe wydarzenia sportowe, które nikogo nie interesują).

Uważam, że trzeba jakoś załatać tą lukę w NTC, bo zwyczajnie nie ma żadnego programu sportowego w polskiej NTC.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1966
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Samsung UE40D6500 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 12 maja 2015, o 11:18

Także uważam, że ci co płacą abonament powinni mieć bezpłatny dostęp nie tylko do TVP Sport ale właściwie do wszystkich kanałów nadawcy publicznego.
Trudno to jednak nazwać racją większości skoro tylko niecałe 8% gospodarstw go płaci.
Każdy w takiej sytuacji ma swoje argumenty, jedni nie płacą przede wszystkim dla tego że tak się da, ale też dla tego, że TVP nie oferuje zbyt wiele w zamian, a drudzy nie oferują zbyt wiele bo większość nie płaci i najwięcej przychodów mają z reklam podobnie jak komercyjni, innymi słowy takie błędne koło.
Jedynie ustawodawca może to uregulować np. taka opłata audiowizualna, płacą wszyscy a w zamian jasno jest określone co to jest misja mediów publicznych i co nam się za to należy.
W przeciwnym razie nasze żądania o TVP Sport są niewiele więcej warte od tego jak byśmy chcieli wpłynąć np. na Polsat aby dodali kanał Polsat Sport.
Obiektywnie rzecz ujmując, to trzeba też pamiętać o tym, że jest to forum techniczne w którym zdecydowana większość uczestników to mężczyźni i pewnie też nie wszyscy z nas chcieliby kanał sportowy, kobiety chciały by coś dla siebie, dzieci coś z bajkami a młodzież jeszcze co innego. Innymi słowy tych co chcieliby TVP Sport w optymistycznych założeniach jest może 1/4 populacji z czego większość zagorzałych kibiców i tak ze względu na kanały sportowe płaci za ich dostępu u innych operatorów, ilu w takim razie pozostaje tych co uczciwie płaci abonament i ma przynajmniej moralne prawo żądać dostępu do TVP Sport? jeśli oczywiście przyjąć, że kanał sportowy to kanał misyjny.

giaur500
Posty: 1392
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: giaur500 » 12 maja 2015, o 11:25

No tak samo nie ma żadnego kanału z muzyką, bo ani PoloTV ani Eska TV nie można liczyć.

Robert03
Posty: 897
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 » 12 maja 2015, o 17:58

ObywatelDVB-T pisze:Także uważam, że ci co płacą abonament powinni mieć bezpłatny dostęp nie tylko do TVP Sport ale właściwie do wszystkich kanałów nadawcy publicznego.
Trudno to jednak nazwać racją większości skoro tylko niecałe 8% gospodarstw go płaci.
(...)
Nic dodać nic ująć. Pełna zgoda. 8 % płaci abonament więc fora ze dwora wszystkim żądającym sobie. TVP ma w nosie takich abonentów którzy żądają a nie płacą i w tym względzie ma rację.
Oczywiście winnym tego stanu rzeczy jest brak jasnych regulacji w tym zakresie oraz możliwość bezkarnego niepłacenia abonamentu.
I tak w DVB-T TVP oferuje najwięcej tak ilościowo jak i merytorycznie i ma najwyższą oglądalność jeśli wierzyć sondażom.
ObywatelDVB-T pisze: Innymi słowy tych co chcieliby TVP Sport w optymistycznych założeniach jest może 1/4 populacji z czego większość zagorzałych kibiców i tak ze względu na kanały sportowe płaci za ich dostępu u innych operatorów, ilu w takim razie pozostaje tych co uczciwie płaci abonament i ma przynajmniej moralne prawo żądać dostępu do TVP Sport? jeśli oczywiście przyjąć, że kanał sportowy to kanał misyjny.
Ja myślę że oglądających regularnie sport w TV jest zdecydowanie mniej. To jest poniżej 1% wszystkich oglądających TV. Wystarczy prześledzić ilu ma wykupione płatne pakiety z kanałami sportowymi i jaką oglądalność mają te kanały.
Dlatego kanał sportowy dostępny naziemnie nie ma żadnego uzasadnienia. Dodatkowo kanał sportowy wymaga najlepszej jakości. Gdyby TVP puściła sport w jakości SD naziemnie zaczęłoby się marudzenie że jakość słaba i trzeba dalej płacić platformie kasę za HD i za co jest ten abonament(?). Potem byłoby narzekanie że kanał tylko jeden a tu jedna liga i druga liga a tam siatkówka na satelicie....
Reasumując: TVP Sport nie będzie ofertą dla kibiców sportowych bo oni potrzebują dostępu do większej ilości kanałów sportowych dla których miejsce jest w płatnej TV najlepszej jakości. Pytanie więc dla kogo będzie ten kanał w NTC skoro najważniejsze wydarzenia sportowe TVP pokazuje na antenie TVP1 i TVP2 w jakości HD, naziemnie i bez dodatkowych opłat dublując ten przekaz w TVP Sport ?
Oczywiście rozumiem wszystkich zwolenników tego pomysłu i nie mam nic przeciwko gdyby ten kanał był w NTC chociaż dla mnie to zwykłe marnowanie miejsca w eterze podobnie jak Polsat Sport News.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2015, o 19:20 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1749
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Anduraki » 12 maja 2015, o 19:04

giaur500 pisze:No tak samo nie ma żadnego kanału z muzyką, bo ani PoloTV ani Eska TV nie można liczyć.
A to dlaczego? Eska jest pełnowartościowym kanałem muzycznym, nie ma żadnego obostrzenia na gatunki(nie puszczają przecież samej niszowej muzyki, której mało kto słucha).
PoloTV to nie jest stacja muzyczna, ale rozrywkowa - bo ograniczają się tylko do jednego gatunku - czytaj ta TV nie jest skierowana do wszystkich a jedynie do części społeczeństwa słuchającej Disco Polo

Pojawi się pewnie zaczepka co do TV Trwam - uprzedzę pytanie odpowiedzią, to jest stacja informacyjno-kulturowa o charakterze katolickim(światopoglądowa) i zgadzam się również jest skierowana do części społeczeństwa.

Co do Polo to pewnie dawno bym wywalił z listy gdyby nie czasami pojawiający się motyw retro z lat 80, lub nieliczne ciekawe programy rozrywkowe nie związane z tematyką DP

giaur500
Posty: 1392
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: giaur500 » 12 maja 2015, o 20:45

Anduraki pisze:
giaur500 pisze:No tak samo nie ma żadnego kanału z muzyką, bo ani PoloTV ani Eska TV nie można liczyć.
A to dlaczego? Eska jest pełnowartościowym kanałem muzycznym, nie ma żadnego obostrzenia na gatunki(nie puszczają przecież samej niszowej muzyki, której mało kto słucha).
Kolego, nie ośmieszaj się. EskaTV emituje tylko muzykę klubową, dance, trance rnb i pokrewne. Czasem bardzo rzadko hiphop (może 1% czasu antenowego) a ty twierdzisz że nie ma tam obostrzenia na gatunki?

To już nie chodzi o to, jak ja osobiście oceniam taką muzykę, ale od telewizji muzycznej wymagałbym jednak pewnego przekroju wszystkich gatunków. Widziałeś tam kiedykolwiek muzykę rockową np? Rozumiem, że teraz "na topie" jest właśnie taka muzyka i wszystkie gimnazjalistki się tym jarają a cała reszta oprócz disco polo jest "niszowa", ale w takim razie nie nazywajmy eski telewizją muzyczna. Jest tak samo nastawiona na jeden tylko gatunek muzyczny, jak i PoloTV. Tak samo zresztą, jak i radio Eska, które zawsze nadawało tylko jeden rodzaj muzyki.

Teraz np leciał tam taki hit: https://www.youtube.com/watch?v=626fsEM1Cts oglądam już pół godziny i nie wyemitowano jeszcze żadnego utworu w innym stylu niz ten wspomniany.

W ogóle ciekawa rzecz. Jeśli mamy telewizję filmową, to mamy z reguły różne gatunki filmów, które emituje: komedia, horror, dramat, sensacja itd. Natomiast telewizja muzyczna zorientowana jest tylko na jeden gatunek muzyki. To tak jakby telewizja ogólnofilmowa nadawała tylko i wyłącznie komedie romantyczne, a inne gatunki filmów nie byłyby obecne.

ESKA TV to nie jest telewizja muzyczna, tylko telewizja nadająca muzykę klubową. To juz nawet nie jest muzyka tzw lekka łatwa i przyjemna, reprezentowana np przez główne stacje radiowe, jak RMF, Radio Zet (te rozgłośnie rzeczywiście nadają najbardziej popularną i łatwą w odbiorze muzykę, bez względu na gatunek), ale wybitna orientacja tylko na jeden gatunek muzyczny.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2503
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski » 12 maja 2015, o 23:28

A co ostatnie posty mają wspólnego z zagadnieniami technicznymi planowanego MUX-8 ?

giaur500
Posty: 1392
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: giaur500 » 13 maja 2015, o 00:11

Nic. Ustosunkowałem się tylko do poprzedniej wypowiedzi.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: rotalplus » 13 maja 2015, o 09:53

MUX 8 ruszy najwcześniej w poł. 2016 !
Ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej ruszy najwcześniej w połowie 2016 roku. Po konkursie prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej odbędzie się jeszcze drugi, który ogłosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W prowadzonym obecnie przez UKE konkursie na operatora MUX 8 zgłosiły się, jak informowaliśmy: firma Emitel, Telewizja Polska, Time (Grupa ZPR) oraz Polsat i TVN działający wspólnie jako Polski Operator Telewizyjny. - Procedura konkursowa na rezerwację częstotliwości na MUX 8 powinna zakończyć się do końca lipca 2015 roku – informuje Dawid Piekarz, rzecznik prasowy UKE. Około trzech miesięcy może bowiem zająć urzędowi ocena ofert konkursowych. - Wydanie decyzji rezerwacyjnej, którą trzeba będzie jeszcze uzgodnić z przewodniczącym Krajowej Rady, to kolejne dwa lub trzy miesiące – wylicza rzecznik UKE. Od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnej operator MUX 8 będzie miał 10 miesięcy na rozpoczęcie emisji. Kanały wybierze mu KRRiT w osobnym konkursie. - Ogłosimy go dopiero wtedy, gdy będzie rezerwacja częstotliwości, ponieważ w części technicznej koncesji jest mowa o sposobie rozpowszechniania programu – mówi Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady. - Teoretycznie można by to przeprowadzić szybciej, tak by oba procesy się nakładały. Tylko że wtedy ktoś mógłby podważyć decyzję KRRiT, powołując się na nieprecyzyjne warunki konkursu – wyjaśnia. Dlatego nadawcy chcący umieścić swoje stacje na MUX 8 będą musieli poczekać. - Udzielimy koncesji w najkrótszym możliwym terminie – zapewnia Graboś. KRRiT na przeprowadzenie konkursu potrzebuje co najmniej trzech miesięcy, z czego 40 dni to okres oczekiwania na zgłoszenia chętnych. - Realny termin na rozpoczęcie emisji na MUX 8 to połowa 2016 roku – podsumowuje Dawid Piekarz.
http://www.press.pl/newsy/telewizja/pok ... -2016-roku


Niech ktoś mnie uświadomi:
1. Oferta na Operator ma charakter konkursy, w którym przyznawane są punkty za poszczególne części - czy to tak długo zajmuje ocena i podliczenie punktów przy czterech wnioskach?

2. Dwa -trzy miesiące na wydanie dokumentu - czy to aż tak długo musi trwać?

3.
w części technicznej koncesji jest mowa o sposobie rozpowszechniania programu – mówi Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady. Teoretycznie można by to przeprowadzić szybciej, tak by oba procesy się nakładały. Tylko że wtedy ktoś mógłby podważyć decyzję KRRiT, powołując się na nieprecyzyjne warunki konkursu – wyjaśnia.
Co ma na myśli p. Graboś - przecież uczestnik konkursu biorąc w nim udział musi zaakceptować zaproponowane w dokumentacji warunki techniczne. A czy wogóle KRRiT musi wybierać te kanały? Skąd taka droga? W MUX-4 to Operator wybierał kanały z pewnymi ustalonymi ograniczeniami. Czy to KRRiT nie przeciąga tej procedury?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac » 13 maja 2015, o 11:17

Jeżeli czegoś nie chcemy robić to ociągamy się z tym jak najdłużej. A może w międzyczasie samo padnie albo przestanie być potrzebne ..

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP » 13 maja 2015, o 11:50

Przecież urzędy (różne) zawsze potrzebowały, potrzebują i będą potrzebować dużo czasu do namysłu ;)
rotalplus pisze: W MUX-4 to Operator wybierał kanały z pewnymi ustalonymi ograniczeniami.
Być może taki był zamysł Emitela występując o Mux 8 ale tego już się nie dowiemy. Urzędnicy z zasady chcieliby kontrolować wszystko i wszystkich, więc to oni zdecydują co gawiedź może oglądać.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1966
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Samsung UE40D6500 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 13 maja 2015, o 14:18

No cóż - procedury, procedury i jeszcze raz procedury = biurokracja.
Mam tylko nadzieję że wygra Emitel. Uważam, że tak po ludzku z czysto-etycznego punktu widzenia to im się to po prostu należy, bo jak by nie Emitel to pewnie w ogóle by nie było MUX-8.
Dla nas odbiorców jest to o tyle istotne, że prawdopodobnie emisja w większości przypadków byłaby prowadzona z tych samych obiektów co się wiąże z tym, że nie musielibyśmy rozbudowywać systemów antenowych na różne kierunki.
Emitel dysponuje odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym a więc pewnie i proces uruchamiania MUX-8 byłby krótszy, bo inni potencjalni operatorzy którzy nie dysponują własnymi obiektami nadawczymi będą musieli albo je budować albo zawierać odpowiednie umowy i dzierżawić miejsca na obiektach np. od Emitela.
Tu w kontekście ewentualnej wygranej Emitela wpisują się sława klucz wypowiedziane przez rzecznika UKE " Od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnej operator MUX 8 będzie miał 10 miesięcy na rozpoczęcie emisji" Myślę, że z tym założeniem pierwszych włączeń, być może jeszcze testowych i z niepełnym składem można by się spodziewać może jeszcze przed końcem roku.

Madrass
Posty: 118
Rejestracja: 5 kwietnia 2013, o 22:40

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Madrass » 14 maja 2015, o 01:02

Znamy już pierwszy konkret dotyczący kanałów komercyjnych na MUX 8
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraca do planów stworzenia stacji, która miałaby emitować programy z lokalnych telewizji dostępnych w sieciach kablowych. Organizacja liczy, że kanał trafi na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.
Obecnie Izba szuka partnera, który zapewni wsparcie finansowe i programowe projektu. Partner ma dostarczyć kontent zagraniczny, który uzupełniłby ofertę programową tworzonej stacji.
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej chęć nadawania kanału zgłosiła w konsultacjach dotyczących oferty programowej ósmego multipleksu naziemnej telewizji (więcej na ten temat). - Mamy nadzieję, że taki pomysł zyska pozytywną ocenę KRRiT, która powinna działać na rzecz telewizji lokalnych - mówi Straszewski.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pi ... -lokalnych

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc » 14 maja 2015, o 09:20

Co ty chopie piszesz? Tu nie ma żadnego konkretu! :lol:

belzebiusz
Posty: 2499
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: belzebiusz » 14 maja 2015, o 23:12

Czysta bzdura. Przecież MUX-8 w VHF będzie nadawany w ogromnych SFN-ach, a co za tym idzie za wiele różnych kanałów się nie zmieści w 1 slot. :P

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: rotalplus » 15 maja 2015, o 16:13

Ale to chodzi o jeden wspólny kanał składajacy się z produkcji różnych kanałów lokalnych + kontentu zakupionego... Tylko, że to wygląda na wydmuszkę - jest pomysł, ale finansowania i organizacji kraju brak

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 900
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 18 maja 2015, o 10:52

Wydawca tygodnika "W Sieci" szykuje własną telewizję na MUX8 ?

- http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/wyda ... -telewizje

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: distefano » 18 maja 2015, o 13:29

Wielu się szykuje, a miejsca są tylko cztery. O niektórych z nich wcześniej prawie nikt nawet nie słyszał.

Odpowiedz