MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

naziemna-ntrc pisze: Każdy kanał tworzony przez TVP to element jej misji. Nie ma czegoś takiego jak kanały misyjny czy komercyjny. Oczywiście, TVP na potrzeby swojej propagandy coś takiego wymyśliła, ale to tylko propaganda TVP.
Kanały misyjne to tylko TVP-1, TVP-2, kiedyś TVP Info a obecnie po rozdzieleniu kanał TVP Regionalna, czyli 3 reszta jak np. TVP Sport to kanał wyspecjalizowany sportowy lub np. TVP Historia wyspecjalizowany popularyzujący wiedzę o historii Polski i historię powszechną itd... itd...
Znalazłem dla przykładu aneks do sprawozdania KRRiT co prawda za 2012r. ale niewiele się w tej kwestii zmieniło poza tym co napisałem,
Krosnoludek pisze:Czyli lepiej żeby nikt nie miał ?
Ja też za czasu analogu nie miałem np. TVP Regionalnej, ale z tego powodu nie płakałem aby przez to że ja nie mam wyłączyli regionalną w całym kraju.
że rolę TVP Info przejęła TVP Regionalna.
Mozna [url]thttp://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Por ... 13.pdfutaj[/url] przeczytać które kanały jakie programy czy misyjne czy wyspecjalizowane nadawały i czy się wywiązały czy nie z umów koncesyjnych w jakim procencie.
Krosnoludek pisze:Czyli lepiej żeby nikt nie miał ?
Ja też za czasu analogu nie miałem np. TVP Regionalnej, ale z tego powodu nie płakałem aby przez to że ja nie mam wyłączyli regionalną w całym kraju.
Dla mnie osobiście to obojętne bo i tak mam jeszcze TV sat i kablówkę IPTV. wiec mam dostęp do różnych kanałów sportowych nawet lepszych jak Eurosporty i to w HD pisałem to raczej ogólnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

ObywatelDVB-T pisze:
naziemna-ntrc pisze: Każdy kanał tworzony przez TVP to element jej misji. Nie ma czegoś takiego jak kanały misyjny czy komercyjny. Oczywiście, TVP na potrzeby swojej propagandy coś takiego wymyśliła, ale to tylko propaganda TVP.
Kanały misyjne to tylko TVP-1, TVP-2, kiedyś TVP Info a obecnie po rozdzieleniu kanał TVP Regionalna, czyli 3 reszta jak np. TVP Sport to kanał wyspecjalizowany sportowy lub np. TVP Historia wyspecjalizowany popularyzujący wiedzę o historii Polski i historię powszechną itd... itd...
Znalazłem dla przykładu aneks do sprawozdania KRRiT co prawda za 2012r. ale niewiele się w tej kwestii zmieniło poza tym co napisałem, że rolę TVP Info przejęła TVP Regionalna.
[url]thttp://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Por ... 13.pdfutaj[/url] Można tutaj przeczytać które kanały jakie programy czy misyjne czy wyspecjalizowane nadawały i czy się wywiązały czy nie z umów koncesyjnych w jakim procencie.
Krosnoludek pisze:Czyli lepiej żeby nikt nie miał ?
Ja też za czasu analogu nie miałem np. TVP Regionalnej, ale z tego powodu nie płakałem aby przez to że ja nie mam wyłączyli regionalną w całym kraju.
Dla mnie osobiście to obojętne bo i tak mam jeszcze TV sat i kablówkę IPTV. wiec mam dostęp do różnych kanałów sportowych nawet lepszych jak Eurosporty i to w HD pisałem to raczej ogólnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Przepraszam nie wiem co się dzieje poprawiłem posta i wkleiło mi go jako napisany jeszcze raz a w dodatku nie działa link więc wklejam jeszcze raz:

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... s_2013.pdf

Przyszła mi aktualizacja do windows 10 i coś się dzieje z moim komputerem dlatego wyłączam się z dyskusji na razie przepraszam.

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

Jeszcze coś dla tych co uważają że nowe multipleksy DVB-T nie powinny powstawać bo rynek reklamowy nie jest z gumy to polecam ten artykuł: http://rpkom.pl/artykul/824780,1240172- ... amowo.html

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Rynek reklamowy jest z gumy ponieważ rośnie liczba kanałów i liczba reklam. Ilość reklam w TV przyprawia o zawrót głowy, co oznacza że reklamy są tanie i dlatego jest ich tak dużo. Dodatkowo przychody z reklam rosną co oznacza że reklamodawców stać na tanie reklamy. Myślę że jeszcze spokojnie 20 stacji TV może się pojawić w NTC i niestety ilość reklam się nie zmniejszy. A są jeszcze przecież płatne kanały satelitarne w których ilość reklam też jest zawrotna.... Oczywiście obecni nadawcy są innego zdania co jest zrozumiałe - utrata widzów i być może konieczność obniżenia ceny reklam ?
Dlatego gorąco kibicuję startu MUX-8-5 i 6 ponieważ to może częściowo zmniejszyć ilość reklam i spowodować iż nadawcy będą zmuszeni chociaż troszeczkę zawalczyć o reklamodawcę. Dziś reklamodawcy pchają się drzwiami i oknami i gdyby nie stosowne ograniczenia reklama trwałaby 99,9 % czasu antenowego. Poziom merytoryczny już niżej spaść nie może ale ilość reklam jak najbardziej.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

ObywatelDVB-T pisze:Przepraszam nie wiem co się dzieje poprawiłem posta i wkleiło mi go jako napisany jeszcze raz a w dodatku nie działa link więc wklejam jeszcze raz:

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... s_2013.pdf

Przyszła mi aktualizacja do windows 10 i coś się dzieje z moim komputerem dlatego wyłączam się z dyskusji na razie przepraszam.
W tabeli "Koszty działalności misyjnej" jest wymieniony TVP Sport. ;)

Co do tego, że w ntc nie mogą pojawić się nowe kanały, bo rynek reklamy nie jest z gumy, to należy zwrócić uwagę na to, że ci co lansują taki argument sami tworzą po dziesiątki kanałów tematycznych (na wszystkich powtarzają w kółko to samo) i psują rynek reklamy . Prawda jest taka, że miejsce w ntc to kura znosząca złote jaja, ale ci najwięksi sprzeciwiają się kolejnym multipleksom, miejscom w ntc, bo są świadomości, że mają najmniejsze szanse na dorwanie się do tej kury, bo tych kur już teraz mają dużo. ;)

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: marekns »

Mux-8 w polaryzacji pionowej skomplikuje życie wszystkim posiadaczą anten siatkowych, combo i innych szerokopasmowych. Jak dla mnie to głupia decyzja bo nie potrzebnie utrudnia sie obiór tego muxa. Teraz żeby móc odbierać mux8 trzeba bedzie ponieść koszty zakupu anteny vhf oraz zwrotnicy już nie mówiac że na zwykłym uchwycie antenowym dwie anteny sie nie zmieszcza i trzeba bedzie montować kolejny uchwyt do ściany lub komina albo zkladać na dachu maszt antenowy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Zgadzam się, anteny dwuzakresowe będą bezużyteczne. Przy takim komplikowaniu możliwości odbioru, oglądalność Mux 8 będzie znikoma. Mało kto będzie zainteresowany inwestowaniem w instalację z powodu jednego mux'a.

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

Myślę że jeśli będą ciekawe kanały na tym multipleksie MUX 8 to sam wymienisz instalację antenową ( o ile będzie taka potrzeba). Ja wymienię jeśli zajdzie taka potzeba bo nie zamierzam opłacać sieci kablowych ani platform cyfrowych 24 kanały ogólnopolskie + 6 z MUX L2 i do tego 7 stacji z MUX 8 wygląda dość zachęcająco jak na bezpłatną ofertę. Tak jak wcześniej napisałem, wszystko zależy od oferty programowej MUX 8 - a to już zmartwienie nadawców, bo odbiorcy się znajdą bez trudu....

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

Czyli co, do odbioru MUX 8 będzie potzebna antena typowo kierunkowa??. Moja antena OPTICUM AX 1000 najprawdopodobniej pójdzie do wyniany bo nie złapie MUX 8?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

exmartino pisze:Myślę że jeśli będą ciekawe kanały na tym multipleksie
Ty jeszcze wierzysz w cuda :?: ;)
Jeśli w regionie katowickim będą rożne polaryzacje to będziesz potrzebował dwóch anten (obecna + VHF ustawiona pionowo) i zwrotnicy. Pamiętaj, że odległość między antenami powinna wynosić min. 2 metry. Masz tak duży maszt :?:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

naziemna-ntrc pisze: W tabeli "Koszty działalności misyjnej" jest wymieniony TVP Sport. ;)
Przeczytaj sobie stronę wcześniej (30) to co jest nad tabelą to zrozumiesz.
Ze środków abonamentowych nie były finansowane koszty: tworzenia programu TV polonia, tworzenia i rozpowszechniania TVP Białoruś, TVP Sport, TVP HD, TVP Seriale. Wyżej wymienione wyspecjalizowane programy TVP SA były finansowane z dochodów własnych spółki. Natomiast programy dla odbiorców za granicą były finansowane z dochodów własnych spółki i dotacji budżetowych. Do kosztów innych usług realizujących misję zostały zaliczone koszty związane z działalnością: ośrodka TVP Technologie (20,1 mln zł), Ośrodka iTVP HD (6,5 mln zł), Ośrodka administracji w części dotyczącej Wydziału Eksploatacji (11,9 mln zł), Redakcji Internetowej TVP Info (1,9 mln zł) oraz organizacją i udziałem w festiwalach (4,3 mln zł).
Czy mamy w takim razie prawo do darmowego oglądania TVP Sport czy TVP Seriale w NTC za abonament, wygląda na to że nie. Mamy co najwyżej prawo wpływać na nadawcę aby takie kanały umieścił. Na takich samych zasadach możemy żądać od Polsatu aby umieścili np. Polsat Sport Extra i tyle.
Jak pisałem powyżej kanały zobowiązane do rozpowszechniania programów misyjnych to: TVP-1, TVP-2, TVP Info i Regionalne, widać to także po (kosztach działalności misyjnej) we wspomnianej tabeli. Kanał sportowy to nie misyjny a wyspecjalizowany o tematyce sportowej, poza tym wszystkie ważniejsze wydarzenia sportowe są transmitowane na żywo na jedynce, dwójce albo regionalnych w info już nie mogą ze względu na prawa do transmisji od kiedy na satelicie jest FTA.

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

Mam takie możliwości techniczne żeby odbierać dwa sygnały ponieważ mam maszt na dachu dwupiętrowego budynku doczepiony do komina. Wierzę że nie będzie tak źle ponieważ Emitel musi tak ustawić parametry techniczne żeby była możliwość odbioru ze wszystkich multipleksów. Gdyby było faktycznie jak piszesz to nie opłacało by się uruchamiać tego multipleksu. Technika poszła w górę, firmy prześcigają się z typami anten, myślę że nie będzie tak źle z odbiorem MUX 8. Emitel to dobra i sprawdzona firma, dzięki której ten multipleks wogóle powstanie ponieważ to oni zgłosili rezerwację częstotliwości. Pożyjemy, zobaczymy! :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Zejdź na ziemię ;) Emitel ma zapewnić pokrycie sygnałem danego terenu. Sygnał w polaryzacji pionowej niesie dalej, czyli wystarczy mniejsza moc nadajnika = mniejsze koszty nadawania (a tylko one się liczą). Mux 1, 2 i 3 w całym kraju są w polaryzacji poziomej a Mux 8 planuje się w polaryzacji pionowej. Pokrycie sygnałem będzie, a ew. problemy z rozbudową instalacji to zmartwienie odbiorcy. Chcesz oglądać to inwestuj. Jeśli w naszym regionie będzie pol. pionowa to ja odpuszczam sobie ten mux - "gra nie warta świeczki".

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Ja jestem gotowy mam wzmacniacz z wbudowaną zwrotnicą Terra MA-062 a w nim wolne wejście na pasmo VHF, na strychu leży antena kierunkowa VHF tylko trzeba przerobić ewentualnie mocowanie na polaryzację pionową bo jest w poziomie, czyli zero inwestycji.
Pytanie tylko czy sygnał będę miał wystarczający bo jak do tej pory jest kiepsko zwłaszcza z MUX-3, dlatego kupiłem taki wzmacniacz aby odbierać z różnych kierunków, już wiszą dwie anteny kierunkowe UHF ta będzie trzecia, a maszt ma 3,5 metra.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: distefano »

AdamP pisze:.......a Mux 8 planuje się w polaryzacji pionowej. Pokrycie sygnałem będzie, a ew. problemy z rozbudową instalacji to zmartwienie odbiorcy. Chcesz oglądać to inwestuj. Jeśli w naszym regionie będzie pol. pionowa to ja odpuszczam sobie ten mux - "gra nie warta świeczki".
Wielu tak zrobi biorąc pod uwagę jaka "chała" będzie wg. przewidywań przekazywana na tym mux-ie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Po prostu zainteresowanie tym mux'em, będzie równe zainteresowaniu DAB+ ;)
exmartino "ponieważ mam maszt na dachu dwupiętrowego budynku doczepiony do komina."
Zapomniałem o jednym "drobiazgu". Anteny do polaryzacji pionowej nie możesz zamontować bezpośrednio do masztu. Taka antena musi być odsunięta (poziomym wysięgnikiem) na min. 1 metr w bok od masztu.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

ObywatelDVB-T pisze: Jak pisałem powyżej kanały zobowiązane do rozpowszechniania programów misyjnych to: TVP-1, TVP-2, TVP Info i Regionalne, widać to także po (kosztach działalności misyjnej) we wspomnianej tabeli. Kanał sportowy to nie misyjny a wyspecjalizowany o tematyce sportowej, poza tym wszystkie ważniejsze wydarzenia sportowe są transmitowane na żywo na jedynce, dwójce albo regionalnych w info już nie mogą ze względu na prawa do transmisji od kiedy na satelicie jest FTA.
A gdzie TVP Info jest zobowiązane do czegokolwiek? Stacja ta nadawana jest na tych samych zasadach co TVP Sport, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Historia, czy TVP HD. Wszystkie one nadają na podstawie koncesji. Inaczej jest tylko z TVP1, TVP2, TVP Regionalna i TVP Polonia, bo te stacje nadają na podstawie ustawy. Ale wszystkie te stacje łączy to, że są elementem misji TVP. TVP może zaklinać rzeczywistość i twierdzić, że TVP Seriale nie jest tworzone dzięki środkom abonamentowym pomimo tego, że większość ramówki tej stacji tworzą produkcje tworzone na potrzeby "misyjnych" TVP1 i TVP2. :D

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

AdamP jeśli mogę zapytać to skąd masz taką wiedzę w tym temacie? Rozumiem że MuX 8 prawidłowo powinien być przeznaczony na cyfrowe radio DAB+ ? Nie ma już więcej do dyspozycji typowych multipleksów DVB-T jak MUX 1,2,3 ?? Skoro na wstępie wiadomo że będą problemy z odbiorem to będzie opłacalna inwestycja dla nowych kanałów? Chętnych przecież nie brakowało...

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

AdamP pisze:Po prostu zainteresowanie tym mux'em, będzie równe zainteresowaniu DAB+ ;)
exmartino "ponieważ mam maszt na dachu dwupiętrowego budynku doczepiony do komina."
Zapomniałem o jednym "drobiazgu". Anteny do polaryzacji pionowej nie możesz zamontować bezpośrednio do masztu. Taka antena musi być odsunięta (poziomym wysięgnikiem) na min. 1 metr w bok od masztu.
Na jednym maszcie mam dwie anteny - każda na inną polaryzację. Wszystko działa. :D

Zablokowany