MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Puma »

Na gazeta.pl też pada zwrot 'Nowe kanały będą dostępne dla widzów najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.'.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,191 ... BoxBizLink

'Przypomnijmy, że według wcześniejszych zapowiedzi, MUX 8 miałaby wystartować w połowie 2016 roku, jednak - jak nieoficjalnie mówi się w branży - MUX 8 wystartuje jednak wcześniej.'
http://satkurier.pl/news/121531/emitel- ... mux-8.html

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

AdamP czyli chodzi o to że MUX 8 powinien działać na mojej obecnej instalacji, ale może mieć zaniżone parametry odbioru (jednym słowem może szatkować?). A jeżeli chciałbym mieć siłę i jakość bardzo dobrą musiałbym założyć nową instalację antenową - tak to rozumiem co piszesz, choć w tym temacie mocny nie jestem.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: marekns »

exmartino, mieszkasz w Rudzie do Kosztowego masz 20 km i profil idealny wiec powinieneś odbierać płynnie wszystkie 4 multipleksy w tym MUX8 zarówno na antenie kierunkowej UHF jak i siatce. Ja bym na Twoim miejscu zdecydował się na antenę siatkową (bo jest szerokopasmowa) z symetryzatorem lub słabym wzmacniaczem. Pamiętaj wzmacniacz lub symetryzator musi być szerokopasmowy czyli na kanały 1-12 oraz 21-69 czyli symetryzator typu SA IV-V odpada. Co do polaryzacji anteny to może zostać w polaryzacji poziomej bo przy tej odległości i profilu od nadajnika nie jest konieczna zmiana polaryzacji.
Póki co jeszcze nic nie wiadomo z jaką mocą będzie nadawane MUX8 z polaryzacja to tez jeszcze nie do końca potwierdzona informacja ale z kosztowego mux8 pewnie poleci bo emitel prowadzi tam prace w celu przystosowania nadajnika do MUX8 a wiec możesz być spokojny. Jesteś w komfortowej sytuacji i myślę że odbierzesz wszystko na jednej antenie.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Maciejek pisze:Dzisiaj rano w radiowe Trójce padła informacja, przy okazji wiadomości o rozstrzygniętym konkursie na MUX8, o starcie cyt.:"początkiem przyszłego roku". Zatem kwiecień to jak najbardziej realny termin, a może i wcześniej...
Mogli by to zacząć z początkiem Lutego uruchamiać .

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »

Czyżby kolejny nadajnik miałby być przystosowany do mux-8?
W dniach 7-13. 11.2015 zaplanowane są prace konserwacyjne na RTCN Kraków-Chorągwica.

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: exmartino »

Marekns bardzo Ci dziękuję za cenną informację. Mam obecnie antenę OPTICUM AX 1000 i dekoder COMBO OPTICUM XTS703. Antena na dachu dwupiętrowego domu. Ogólnie parametry sygnału mam na niezmiennym poziomie 80 na 90, nic mi nie ścina, odbiór bardzo dobry. Wiem że nie jestem w temacie ale widzę że Marekns jest w temacie więc zapytam. Czy jest możliwość połączenia dwóch anten bez straty sygnału równocześnie ponieważ nadaje u nas MUX-L2 którego nie odbieram, a jeśli na ten kierunek ustawię to odbieram go bardzo dobrze poza MUX 3 który ścina i nie ma możliwości prawidłowego odbioru. Jaką złączką mogę połączyć (jeśli taka jest) by połączyć sygnał na jednej antenie Katowice/Kosztowy a na drugiej MUX-L2 (są w przeciwnych kierunkach). Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

K63 pisze:Czyżby kolejny nadajnik miałby być przystosowany do mux-8?
W dniach 7-13. 11.2015 zaplanowane są prace konserwacyjne na RTCN Kraków-Chorągwica.
Tutaj ma być podobno jeszcze dodatkowy nadajnik pod test DVB-T2 choć moim zdaniem zamiast tego systemu powinni testować ogólnie multipleks DVB-T na niskich częstotliwościach przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

K63 pisze:Czyżby kolejny nadajnik miałby być przystosowany do mux-8?
W dniach 7-13. 11.2015 zaplanowane są prace konserwacyjne na RTCN Kraków-Chorągwica.
Skąd takie informacje ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »


Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Dzięki .

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Kiwi TV ruszy najpóźniej w ciągu 5 miesięcy, czyli do maksymalnie kwietnia 2016 roku.
- http://www.---------/kiwi-tv-ruszy- ... -miesiecy/

O nowych kanałach na MUX8, czyli o TV#, Zoom TV, Kiwi TV, WP1:
- http://blogi.satkurier.pl/121505-nowe-k ... wi-tv.html
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 21:51 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Czemu Agora ! Nie dosyć że GW mają to jeszcze tv ?

[...] /od Admina: wyleciała polityka

Dobrze że chociaż WP1 jest . Tv Republika z 28 na 2xx kanał przenieśli w NC+ , który posiada TVN . A że TVN-u nie ma ma na MUX to szczęście , ale za to Agora nieszczęsna . Oby chociaż TVP da na MUX TVP SPORT, to wtedy uratuje ten MUX .

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Krajowa Rada dokonała wyboru. Proponuję się z tym pogodzić i nie zaśmiecać forum. Dalsza dyskusja o programach nic nie zmieni.
Przypominam również, że jest to forum techniczne ... i zgodnie z Regulaminem administracja forum wkrótce zacznie rozdawać "nagrody" tym, którzy o tym notorycznie zapominają.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Panie Adm mogę nie poruszać tematyki odnoszącej się polityki , natomiast niech wszyscy zauważą że TVP SPORT "uratuje" MUX . Czemy tak sądzę ? Będzie chociaż 2 powody , czyli WP1 i TVP SPORT będą to wszyscy by z miłą chęcią dostosują anteny do MUX .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Ja tymczasem chciałbym zapytać się pana administratora czy prowadzone na Chorągwicy pracę należy wiązać z przygotowywaniem do uruchomienia MUX8? Nie ukrywam że byłoby miło gdyby główny obiekt nadawczy dla Krakowa i okolic był jednym z tych na którym będzie można zobaczyć nowe stacje telewizyjne.
Jarosław Masłowski pisze:Czemu Agora ! Nie dosyć że GW mają to jeszcze tv ?

[...] /od Admina: wyleciała polityka

Dobrze że chociaż WP1 jest . Tv Republika z 28 na 2xx kanał przenieśli w NC+ , który posiada TVN . A że TVN-u nie ma ma na MUX to szczęście , ale za to Agora nieszczęsna . Oby chociaż TVP da na MUX TVP SPORT, to wtedy uratuje ten MUX .
Dla mnie nieszczęsnym jest kanał od ZPR którego nawet nie można poprawnie wymówić. Już miałem nadzieje że KRRiT ich zignoruje tak jak Polsat czy Puls a tu niestety taki pech.
Cieszą mnie natomiast pozostałe kanały a zwłaszcza ten od Wirtualnej Polski który to jako jedyny dobrze obstawiłem.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Z WP1 to każdy jest zadowolony . Natomiast teraz ruch po stronie TVP .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Na pewno wiemy że na MUX3 rozszerzą TVP Kulturę do jakości HD w związku z czym przeniosą jeden kanał do MUX8 i znając dotychczasowe dokumentacje będzie to TVP Polonia ponieważ na przykład będzie można ją docelowo wymienić na inny kanał.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Trzeba poczekać .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: qwerty »

AdamP pisze:
exmartino pisze:AdamP jeśli mogę zapytać to skąd masz taką wiedzę w tym temacie? Rozumiem że MuX 8 prawidłowo powinien być przeznaczony na cyfrowe radio DAB+ ?
Co nieco wiem o instalacjach. Antena do pol. V zamocowana bezpośrednio do masztu będzie działać, ale nie będzie mieć zaprojektowanych parametrów (zysk i charakterystyka promieniowania).
Coś mieszasz - Mux 8 to TV a Mux DAB+ to radio, jeden z drugim nie ma nic wspólnego.
Skoro się znasz to powiedz jak wygląda wysięgnik. Wydaje mi się, że uchwyt do mocowania anteny też jest pionowy (tak jak maszt) więc nie ma znaczenia czy jest oddalona o 1 m, czy nie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: poxipol »

Każda antena w polaryzacji pionowej ma inne parametry niż w poziomej..
Tak wyglądają minimalne odległości.
przy czym mim.odległość między UHF a VHF to 800 mm
Obrazek

Jak mamy maszt z z plastyku lub drewniany to można bezpośrednio montować do masztu

Zablokowany